Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Anime clichés


  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#46 oni12

oni12

    Anime Newbie

  • Members
  • 43 posts

Posted 20 August 2007 - 14:17

ενα cliche ειναι οτι παντα υπαρχει μια κοπελα ποθ φωναζει συνεχεια και χωρις λογο και παντα καποιοσ που τις τρςει συνεχεια απο αυτην. Και επισης γιατι πρεπει οι κλειστοι τυποι που δεν μιλανε πολυ, 3ερουν τα παντα και εμπνεοθν ενα μυστηριο να εχουν μονιμως ενα τσιγαρο κολλημενο στο στόμα???
:himitsu:

#47 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 August 2007 - 17:15

Καλά δηλαδή μόνο ένας [Cubi] είπε κάτι για το υπέρτατο cliche των anime.

mamoru [φίλους, ιδανικά αν και το σύνηθες είναι για γυναίκα]

όποτε ακούω τη συγκεκριμένη λέξη πάνω από δύο φορές σε ένα επεισόδιο και συνεχώμενα νιώθω ένα ρίγος βαρεμάρας :terror2:

Τρανό παράδειγμα το Tokyo Underground, μακριάαααααααααα :oo:

rsrGbGx.gif

#48 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 21 August 2007 - 18:53

Αλλά το κλισέ που με έχει κουράσει απίστευτα είναι το άτιμο "Ι will protect you" Εντάξει ρε φίλε θα τον/την προστατεύσεις μην κάνεις και έτσι! Ακόμη και σε anime που νομίζεις ότι αυτό το κλισέ δεν θα κάνει την εμφάνιση του όλο και κάπου θα το "χώσουνε".


O Haruspex το ανέφερε πρώτος, και απο εκεί θυμήθηκα το I'll die for anything cliche... :P

#49 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 21 August 2007 - 19:51

"If you stay here you'll catch a cold"

Υπάρχει παντού:bahhh:

Posted Image


#50 thakis

thakis

    Almighty nothing

  • Members
  • 10 posts

Posted 21 August 2007 - 20:21

Πάντα αναρωτιόμουν πως πετιούνται αντικείμενα και άνθρωποι (κυρίως) τόσο ψηλά στα άνιμε,δηλαδή αυτό :fromabove: :lol:
Δεν είναι ακριβώς κλισέ νομίζω αλλά είναι κάτι που βλέπω πολύ συχνά και το λατρεύω :kakashithumbup:

#51 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 22 August 2007 - 00:59

Cliché:

Το γεγονός ότι σε κάθε μάχη, αυτός που φαίνεται ανώτερος σε skils έχει πάντα μια έκφραση evil χαμογελαστή και ό,τι και να κάνει ο αντίπαλός του, δεν εκπλήσσεται γιατί ξέρει ότι μπορεί άνετα να το αντιμετωπίσει, ώσπου ο αυτός ο κατώτερος αντίπαλός του κάνει κάποια technique που καταλαβαίνεις ΑΜΕΣΩΣ ότι θα νικήσει τον ανώτερο γιατί ο τελευταίος για πρώτη φορά επιτέλους αλλάζει έκφραση και γίνεται κάτι σαν :oo: σε πιο ήρεμη μορφή.

Υ.Γ.: Συνήθως, (99%) ο «ανώτερος σε skills» είναι ο «κακός» και ο «κατώτερος» είναι ο «καλός».

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#52 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 22 August 2007 - 01:09

τωρα δεν τα ειδα ολα που γραψατε αλλα κλισε ειναι
-Τα κλαψιαρικα κοριτσια
-οτι οταν ο πρωταγωνιστης τρωει σιουτια τοτε ξαφνικα ο κακος του λεει κατι και ξαφνικα παιρνει θαρρος απο την οργη ή θυμαται κατι και τον τσακιζει
-Θα σε προστατεψω οτι κι αν γινει
Δεν θυμαμαι αλλα προς το παρον

#53 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 23 August 2007 - 01:11

Καλά δηλαδή μόνο ένας [Cubi] είπε κάτι για το υπέρτατο cliche των anime.

mamoru [φίλους, ιδανικά αν και το σύνηθες είναι για γυναίκα]

όποτε ακούω τη συγκεκριμένη λέξη πάνω από δύο φορές σε ένα επεισόδιο και συνεχώμενα νιώθω ένα ρίγος βαρεμάρας :terror2:

Τρανό παράδειγμα το Tokyo Underground, μακριάαααααααααα :oo:


I'll second that, I also puke elephants when I get a lot of mamoru from the main character :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#54 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 August 2007 - 10:31

Άλλο ένα cliché που θυμήθηκα: Όσοι χαρακτήρες έχουν μακρυά μαλλιά, τους τα φυσάει ο αέρας απαλά, όλως τυχαίως, όποτε κάνουν βαρύγδουπη δήλωση (έτσι, για να νιώσουμε κι εμείς το μπούζι από την epicness :lol:). Άμα δε στην δήλωση εμπεριέχεται κι αυτό το διαβόητο mamoru, τότε πια κόβω φλέβες...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#55 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 28 August 2007 - 12:44

Όσοι χαρακτήρες έχουν μακρυά μαλλιά, τους τα φυσάει ο αέρας απαλά, όλως τυχαίως

Η Ιαπωνια ειναι στον ωκεανο, και παντα φυσαει αρκετο αερακι απο την Θαλασσα. Ειναι απλα ενα δειγμα του attention to detail που εχουν οι Ιαπωνες.
Posted Image

#56 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 28 August 2007 - 14:00

Και κάτι άλλο: πόσες στάλες ιδρώτα χύνουν πια ΟΛΟΙ; Κρύου κατα προτίμηση.

#57 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 28 August 2007 - 14:28

Τα βρακάκια.

Τα βυζάκια.

Τα φετίχ λολίτας/καμαριέρας/νοσοκόμας/γκοθονυμφιδίου/και καλά χαριτωμένης και καλόκαρδης και εντελώς τούβλου γκόμενας και δε συμμαζεύεται που στα πετάνε όπου λάχει κι όποιον πάρει ο χάρος. Άλλη όρεξη δεν είχαμε.

Ακόμη κι όταν παρουσιάζεται ένας δυναμικός (sic) γυναικείος χαρακτήρας είτε είναι απλά πλαισιωτικός του υπεργ**ιά πρωταγωνιστή είτε οι σεξουαλικές αναφορές πάνω του είναι εφάμιλλες των προαναφερθεισών ζωντόβολων.

Εν ολίγοις, στα άνιμε
γυναίκα=ό,τι περπατάει στα 2 πόδια και μιλάει αλλά δεν είναι άντρας, είναι κάτι που υπάρχει μόνο για να ικανοποιεί τον φαλλικό ναρκισσισμό μας.

Μη μου πείτε ότι δεν είναι κλισέ στα άνιμε γιατί θα ξεράσω.

Τα πιο πολλα κλισε θα τα βρεις στα school-romance anime. Και αφορουν κυριως τους χαρακτηρες. Παντα, μα παντα θα υπαρχουν οι εξης χαρακτηρες:

- tsundere "δεν μασαω τιποτα" κοπελα απουσιολογος
- meganeko clumsy girl που παιρνει τελειους βαθμους
- tomboy κοπελα που ειναι loud και τουβλο στους βαθμους
- σιωπηλη κοπελα που την θαυμαζουν ολα τα fangirls.
- moe κοπελα που αποτελει τον στοχο ολων των αγοριων.

Λιγα anime αυτου του τυπου ειναι σωστα φτιαγμενα ετσι ωστε να μην σε ενοχλουν αυτα τα κλισε..

Βεβαια, αυτα τα κλισε ισχυουν και στα real-life σχολεια... Παντα ειχα συμαθητριες που αντιπροσωπευαν τελεια αυτα τα μοντελα χαρακτηρων..

μας λες ότι αυτός ο ηλίθιος διαχωρισμός ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα? έλεος. τα αγορίστικα πρότυπα δλδ σε αυτές τις σειρές γιατί δεν τα είδες? ayu άμα με είχες εμένα πάντως συμμαθήτρια θα άνηκα στο στερεότυπο της συμμαθήτριας-που-κράζει-τον-κόσμο-όταν-ακούει-τέτοια που μόλις εφηύρα.

-Κεντρικοί ήρωες που δεν πεθαίνουν ποτέ,ή ακόμα και αν παιθάνουν αναστένοντε

Spoiler: Death Note Spoiler

Spoiler:


αλλα δεν αντεχω σταματα να προωθεις την ομοφιλοφυλια σε παρακαλω,

η ομοφυλοφιλία δεν είναι ούτε πολιτική ιδεολογία ούτε προιόν για να "προωθηθεί". ο πύραμιδ έκανε ένα απολύτως λογικό σχόλιο στα άνιμε αυτού του είδους και συμφωνώ μαζί του. αλλά και να σου "πρόσβαλλε τον ανδρισμό σου", έλεος λιγάκι, ξεκόλλα. τι κάνει στο κρεβάτι του ο καθένας είναι δικιά του υπόθεση.

άσχετο σχόλιο, επειδή είμαι grammar geek:

πλήθουν από κλισέ,

πύραμιδ, μάλλον "βρίθουν" ήθελες να πεις. απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει τέτοια λέξη. φιλικά ^^

Posted Image


#58 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 28 August 2007 - 14:44


η ομοφυλοφιλία δεν είναι ούτε πολιτική ιδεολογία ούτε προιόν για να "προωθηθεί". ο πύραμιδ έκανε ένα απολύτως λογικό σχόλιο στα άνιμε αυτού του είδους και συμφωνώ μαζί του. αλλά και να σου "πρόσβαλλε τον ανδρισμό σου", έλεος λιγάκι, ξεκόλλα. τι κάνει στο κρεβάτι του ο καθένας είναι δικιά του υπόθεση.

άσχετο σχόλιο, επειδή είμαι grammar geek:



πύραμιδ, μάλλον "βρίθουν" ήθελες να πεις. απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει τέτοια λέξη. φιλικά ^^


Τώρα αν σου πώ ότι σε λατρεύω φταίω εγώ?:lovulovu::wooi2::hahaha:Επιτέλους,κάποιος κατάλαβε τι είπα.Όσο για τη λέξη,δεν είμαι καλός στη γραμματική,οπότε μάλλον δίκιο θα έχεις.:wooi2:

Άλλο κλισέ που θυμίθηκα:Οι μύξες που τρέχουν όταν κάποιος βρίσκετε σε δύσκολη θέση.Αυτό αν θυμάμαι καλά συνέβαινε σε παλιότερα anime,δεν το έχω δεί σε κάποιο πρόσφατο,αλλά ήταν τρομερά εκνεριστικό.:erk:
Posted Image

#59 wutae

wutae

    Animeworm

  • Members
  • 65 posts

Posted 28 August 2007 - 14:50

Cliché:


Υ.Γ.: Συνήθως, (99%) ο «ανώτερος σε skills» είναι ο «κακός» και ο «κατώτερος» είναι ο «καλός».


δες το kaze no stigma Anime-Source.Com. να χαρεις λιγακι και εσυ αφου δεν σου αρεσει αυτο το κλισε . :)

κλισε που μου αρεσει? το first kiss . ετσι τα ρομαντζα γινονται ακομα πιο ρομαντζα. κλισε που ΔΕΝ μου αρεσει οτι ο προταγωνιστης κολωνει να φτυσει καποια / κολωνει να μιλησει σε καποια / κολωνει να εχει δυο / κολωνει να κανει κατι με καποια / κολωνει να μην κανει κατι με καποια . γενικα ολο αυτο το υπερβολικα αθωωο περιβαλλον .

Υ.Γ παρολο που δεν μου αρεσει αυτο το κλισε το δικαιολογω. ειναι ενα ανιμε με 15-17 χρωνα . που δεν εχουν μεγαλωσει οπως σε καποιες αλλες χωρες. αμα εχετε προσεξει οταν το ανιμε εχει πιο μεγαλους σε ηλικια χαρακτηρες σχεδον ολα τα κλισε που υπαρχουν σε non shounen ανιμε απλα εξαφανιζονται.

#60 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 28 August 2007 - 17:15

Horny nose-bleeding! Lmao πως τους ήρθε αυτο των Ιαπωνέζων XD?!

κλισε που μου αρεσει? το first kiss . ετσι τα ρομαντζα γινονται ακομα πιο ρομαντζα. κλισε που ΔΕΝ μου αρεσει οτι ο προταγωνιστης κολωνει να φτυσει καποια / κολωνει να μιλησει σε καποια / κολωνει να εχει δυο / κολωνει να κανει κατι με καποια / κολωνει να μην κανει κατι με καποια . γενικα ολο αυτο το υπερβολικα αθωωο περιβαλλον .


To first kiss δεν μου αρεσει, γιατι κάνουν τόσο μεγαλο θεμα για κατι που στην πραγματικότητα είναι σιγα το θεμα XD! Αλλά ενταξει σε ανιμε για 15-17 χρονών παιδιά καλύτερα να δείχνουν σεμνα πράγματα παρα δεν ξερω και εγω τι XD (αυτο ίσχυει κ για το δευτερο κλισέ που είπες)