Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Anime clichés


  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 August 2007 - 08:46

Ποια είναι η γνώμη σας για τα clichés και τα στερεότυπα στα anime; Πιστεύετε ότι έχουν υπερβολική παρουσία, ή πιστεύετε ότι δεν είναι και τόσο κοινότοπα;

Επίσης, ποιο cliché έχετε προσέξει περισσότερο στις σειρές anime που βλέπετε; Το απεχθάνεστε, σας αρέσει, ή απλά το έχετε βαρεθεί;

(Τη γνώμη μου θα την προσθέσω αργότερα.)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 Haruspex

Haruspex

    Anime Amateur

  • Members
  • 70 posts

Posted 07 August 2007 - 10:41

Ένα κλασσικό κλισέ είναι όταν περπατάει κάποιος/κάποια και ξαφνικά "σκάνε μύτη" 5 μαντραχαλάδες για να "bullαρουν" αλλά εντελώς τυχαία θα εμφανιστεί από το πουθενά ένα cool τύπος που θα τους μαμήσει άνετα και τους 5.

Το παραπάνω κλισέ μπορώ να πω ότι όσες φορές και να το δω δεν με κουράζει. Άλλωστε δεν είναι πάντα ακριβώς ίδιο έχει και κάποιες παραλλαγές μερικές φορές.

Ο μόνος που δεν εφάρμοζε αυτό το κλισέ ήταν ο Onizukas. Ρε το θυμάστε τι τραβάγανε αυτοί που είχαν τέτοιους μπελάδες όταν εμφανιζόταν να τους "ξελασπώσει"; Καλύτερα να μην είχε εμφανιστεί ποτέ!:hahaha:

Αλλά το κλισέ που με έχει κουράσει απίστευτα είναι το άτιμο "Ι will protect you" Εντάξει ρε φίλε θα τον/την προστατεύσεις μην κάνεις και έτσι! Ακόμη και σε anime που νομίζεις ότι αυτό το κλισέ δεν θα κάνει την εμφάνιση του όλο και κάπου θα το "χώσουνε".

#3 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 07 August 2007 - 11:30

Τα πιο πολλα κλισε θα τα βρεις στα school-romance anime. Και αφορουν κυριως τους χαρακτηρες. Παντα, μα παντα θα υπαρχουν οι εξης χαρακτηρες:

- tsundere "δεν μασαω τιποτα" κοπελα απουσιολογος
- meganeko clumsy girl που παιρνει τελειους βαθμους
- tomboy κοπελα που ειναι loud και τουβλο στους βαθμους
- σιωπηλη κοπελα που την θαυμαζουν ολα τα fangirls.
- moe κοπελα που αποτελει τον στοχο ολων των αγοριων.

Λιγα anime αυτου του τυπου ειναι σωστα φτιαγμενα ετσι ωστε να μην σε ενοχλουν αυτα τα κλισε..

Βεβαια, αυτα τα κλισε ισχυουν και στα real-life σχολεια... Παντα ειχα συμαθητριες που αντιπροσωπευαν τελεια αυτα τα μοντελα χαρακτηρων..
Posted Image

#4 Galaxis

Galaxis

    Nankurunaisa

  • Members
  • 3 posts

Posted 07 August 2007 - 13:01

clichés, hmm, να σταματησει η φαση που ολοι οι μαθητες οδηγουν mechs και σωζουν τον κοσμο.

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 August 2007 - 13:38

κλισέ.... ολες οι κοπελίτσες να θέλουν τον ίδιο.
νομίζω τα σχολικά είναι αυτά με τα πιο πολά κλισέ.
και φυσικα οι ατελείωτες μονομαχίες.

#6 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 07 August 2007 - 14:19

Cliche...... ZOMG a suped strong evil appears, we fight and get our arses kicked while the main character trains to learn a new super technique. The main character arrives, fights, loses and then the rest of us try to buy him some time until he completes the technique. Several episodes later the technique is completed and we win........ ZOMG the super strong evil was not the true evil but just a preview to the new super strong evil.

So in general the Shounen formula.
Posted Image

#7 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 07 August 2007 - 16:22

- Πρεπει να εκπαιδευτω και να τον πολεμησω σε one on one μαχη
-Ο ηρωας ειναι απο αθωος εως ηλιθιος και ανεραστος, ο αντιηρωας ολα τα αντιθετα.
-Ο ηρωας τρωει παρα πολυ και δεν παχαινει ( γαμω τον μεταβολισμο τους! )
-Η κοπελιτσα που γουσταρει τον αντιηρωα και αυτος δεν δινει σημασια
-Τα μεγαλοπρεπη πλανα στο ακυρο θεμα παει να πατησει τα πληκτρα του πιανου ο Senpai και νομιζεις οτι θα πεταξει καμεχαμε
-α)τα τεραστια ( πως αλλιως?) χτυπηματα που δινουν ο ενας στον αλλον αν κανει καποιος Λαλακια
-β)Και το τεραστιο καρουμπαλο αμεσως μετα...

αυτα για τωρα...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#8 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 August 2007 - 16:39

το ότι στο τέλος τα πάντα ανατινάζονται διαλύονται και η γη καταστρέφεται

#9 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 07 August 2007 - 19:48

Ένα άλλο είναι όταν γίνεται η μεγάλη μάχη και ο καλός τις έχει φάει για τα καλά...Και ξαφνικά θυμάται/συνειδητοποιεί/καταλαβαίνει κάτι και γίνεται super-τούμπανο και νικάει....Καταντάει λίγο κουραστικό...Δεν είναι οτι δεν μου αρέσει, αλλά οχι και σε όλα τα anime!!!
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#10 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 August 2007 - 21:33

Κοπέλες με φωνή σαν να 'χουν αναπνεύσει ήλιο....ΕΛΕΟΣ,λίγη μαμημενη βαρυτητα δεν μπορεί να υπάρχει στις φωνές στους?Σαν τρίχρονα ακούγοντε...:sigh2:
-Στα yaoi-yuri οι κλισέ χαρακτήρες όπως και το γεγονός οτι στα περρισότερα οτι γίνετε συμβένει μεταξύ ατόμων 16-18 ετών.Δλδ ενίλικοι/ες γκέι/λεσβίες δεν υπάρχουν?Σαν παιδική ασθένια το παρουσιάζουν...:oo:
-Κεντρικοί ήρωες που δεν πεθαίνουν ποτέ,ή ακόμα και αν παιθάνουν αναστένοντε.Ψωφίστε,δεν είστε ο θεός ο ίδιος....:hiding_something:


έρχονται κι άλλα...
Posted Image

#11 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 07 August 2007 - 21:44

-Κεντρικοί ήρωες που δεν πεθαίνουν ποτέ,ή ακόμα και αν παιθάνουν αναστένοντε

Spoiler: Elfen Lied, Akira, Death Note Spoiler

.
.
.

Κοπέλες με φωνή σαν να 'χουν αναπνεύσει ήλιο....ΕΛΕΟΣ,λίγη μαμημενη βαρυτητα δεν μπορεί να υπάρχει στις φωνές στους?Σαν τρίχρονα ακούγοντε...

Στην Ιαπωνια θεωρηται πολυ σεξυ οι κοπελες να εχουν παιδικες φωνες γιατι οι ανωμαλιαρηδες οι Ιαπωνες τις προτιμουν ετσι... γι αυτο και οι ενηληκες κοπελες οταν αρχιζει η φωνη τους να αλλαζει κανουν ασκησεις για να τη κρατησουν παιδικη...

Δλδ ενίλικοι/ες γκέι/λεσβίες

εφαγα warning για flaring τη τελευταια φορα που τα σχολιασα αυτα, αλλα δεν αντεχω σταματα να προωθεις την ομοφιλοφυλια σε παρακαλω, γιατι να υπαρχουν gay και λεσβιες? ημαρτον πια!
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#12 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 August 2007 - 21:52

Spoiler: Elfen Lied, Akira, Death Note Spoiler

.
.
.
Στην Ιαπωνια θεωρηται πολυ σεξυ οι κοπελες να εχουν παιδικες φωνες γιατι οι ανωμαλιαρηδες οι Ιαπωνες τις προτιμουν ετσι... γι αυτο και οι ενηληκες κοπελες οταν αρχιζει η φωνη τους να αλλαζει κανουν ασκησεις για να τη κρατησουν παιδικη...

εφαγα warning για flaring τη τελευταια φορα που τα σχολιασα αυτα, αλλα δεν αντεχω σταματα να προωθεις την ομοφιλοφυλια σε παρακαλω, γιατι να υπαρχουν gay και λεσβιες? ημαρτον πια!


1.Αυτοί είναι εξαιρέσεις,αναφερόμουν σε Shounen κυρίως και στους βασικούς ήρωες.

2.Το ξέρω οτι θεωρίτε σέξι εκεί,εγώ όμως είπα οτι εμένα μου την δίνει΄,δλδ την γνώμη μου.

3.Ε?Δεν προοθησα τιποτα,τη μου την δίνει σε 1 είδος είπα,τι σε έπιασε?

Edit:Μην απομωνόνεις 1 απο αυτά που πα και το κάνεις να φένετε αλλιώς.Έλεος,δεν είμαι απο οσο θυμάμαι ο μοναδικός που το 'χει αναφέρει αυτό το συγκεκριμένο κλισέ στα yaoi-yuri(αν θυμάμαι είχε ειπωθεί και στο τόπικ του Gravitation ή του Ai no kusabi.Αυτό που είπα είναι οτι μου την δίνει που οι χαρακτήρες σε αυτό το είδος δεν ανταποκρίνοντε πάντοτε στην πραγματικότητα αλλα είναι πολύ 'κλειστοί' και 'προβλέψιμοι' με βάση διάφορα στερεότυπα.Αν αυτό το θεωρείς προώθηση,τι να πώ...αυτά από μένα τέλος οφ-τόπικ.
Posted Image

#13 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 07 August 2007 - 22:06

1.Αυτοί είναι εξαιρέσεις,αναφερόμουν σε Shounen κυρίως και στους βασικούς ήρωες.

2.Το ξέρω οτι θεωρίτε σέξι εκεί,εγώ όμως είπα οτι εμένα μου την δίνει΄,δλδ την γνώμη μου.

3.Ε?Δεν προοθησα τιποτα,τη μου την δίνει σε 1 είδος είπα,τι σε έπιασε?


Αρα λεγωντας τι σου τι δινει δε βγαινεις offtopik ?

Το τοπικ μιλαει για κλισε και οχι για τι μας τι δινει...

Παραπανω σου εδειξα απλως οτι αυτα που αναφερεις δεν ειναι κλισε και οτι το αν σου τι δινουν ειναι αλλο θεμα...

Οσο για το τελευταιο,... no comment...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#14 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 07 August 2007 - 22:16

Αρα λεγωντας τι σου τι δινει δε βγαινεις offtopik ?

Το τοπικ μιλαει για κλισε και οχι για τι μας τι δινει...

Παραπανω σου εδειξα απλως οτι αυτα που αναφερεις δεν ειναι κλισε και οτι το αν σου τι δινουν ειναι αλλο θεμα...

Οσο για το τελευταιο,... no comment...


Ανέφερα 3 πράγματα που είναι και τα 3 κλισέ στο είδος τους και είπα οτι μου τη δίνουν.Δεν βλέπω το off-topic...Και νομίζω σου ανταπάντησα και σου έδειξα γιατί είναι κλισέ...η μια τουλάχιστον κοπέλα με μια ΄φωνή αλα σκίουρος είναι κάτι που το βρίσκεις σε ολα σχεδόν τα anime,αρα κλισέ,οι περρισσότεροι κεντρικοί ήρωες στο 90% οσων shounen έχω δεν πεθαίνουν ή αν πεθάνουν τσα,γυρνάνε δρυμίτεροι,άρα κλισέ,και το 3 παράδειγμα συμβένει σε ανάλογο βαθμό,αρα κλισέ.
Posted Image

#15 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 07 August 2007 - 22:34

Παίδες, κάτι για θανάτους βλέπω. Αν έχετε κάνει SPOILERS, ας χρησιμοποιήσετε το ειδικό κουμπί
Spoiler:

E5VV38U.jpg