Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Anime clichés


  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#16 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 07 August 2007 - 22:44

Λοιπον ας ληξουμε το spam
Mιας και συμφωνουμε πως διαφωνουμε αρα δε θα βγαλουμε νοημα, οι θεσεις μου παραμενουν οι ιδιεες, και οσο για το τελευταιο το να βλεπεις κλισε οτι δεν δειχνουν gay και λεσβιες ας το κρινουν και οι αλλοι εμενα η θεση μου ειναι γνωστη και για αυτο...

ημαρτον πια!


ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#17 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 August 2007 - 01:53

Παρακαλώ όχι (πάλι) αντεγκλήσεις. Mercy, plz. -__-

Παρατηρώ ότι το συγκεκριμένο thread τείνει να καταλήξει σε ένα δεύτερο "Τί με τσαντίζει και σε ποιο anime;". Κυρίως άλλα πράγματα ήθελα να διαβάσω από τους περισσότερούς σας. Καταρχήν την γνώμη σας για το αν η παραγωγή anime, στο σύνολό της, πάσχει από την επανάληψη στερεοτύπων ή όχι. Κατά δεύτερον, μιλήσατε σχεδόν όλοι για clichés που δεν σας αρέσουν, αλλά λίγοι μιλήσατε για clichés που σας αρέσουν, ή τελοσπάντων δεν σας ενοχλούν. Θα ήθελα να δω αν υπάρχουν και ποια είναι αυτά για τον καθένα σας.

Και για να πω κι εγώ τη γνώμη μου επί του ζητήματος, η παραγωγή anime τον τελευταίο καιρό πάσχει ελαφρά, πάντως έχει ακόμα δρόμο να διανύσει μέχρι να φτάσει στα αντίστοιχα επίπεδα της δύσης. Not that bad.

Από κει και πέρα, ελάχιστα είναι τα clichés που γουστάρω. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή είναι του Hellsing, που ο Alucard έχει τον αψόφιστο, συν το ότι κάθε φορά που τραβάει το όπλο του, το barrel περνάει δέκα ώρες μπροστά από την οθόνη, για να το καμαρώσουμε. OK, είναι ελεεινό, αλλά σε τέτοιο σημείο που μάλλον κερδίζει cult status. :

Ένα cliché που έχω απλά βαρεθεί είναι το "you still haven't beaten me, I've got yet another ace up my sleeve" το οποίο "απολαμβάνουμε" στα περισσότερα fighting shounen. Just hurry up and die already, it got old last century. <<

Αλλά ένα cliché που απεθχάνομαι είναι το ότι παντού, μα παντού, υπάρχει μία lolita character. Ακόμα και σε άκυρα settings. FFS. Να βλέπεις κανένα anime με suspense, να είσαι μέσα στην πόρωση και την αγωνία για το τι θα γίνει μετά, και να σου πετάγεται από το πουθενά το στήθος-90-μέση-60-κώλος-90-μυαλό-0, να σου λέει τη χαριτωμένη του παπαριά, και να σε ξενερώνει ατελείωτα. For the love of GAWD... STFU & GTFO of my face, you stupid bimbo, I'm watching a thriller.:mad2:

Δεν ξέρω πως την έχουν δει οι ιάπωνες, αλλά suspense με kawaii humour απλά ΔΕΝ συνδιάζονται... πως να το κάνουμε... είναι σαν να βάζεις μέλι στα μακαρόνια. ΜΠΛΙΑΧ.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#18 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 08 August 2007 - 02:20

Στην Ιαπωνια θεωρηται πολυ σεξυ οι κοπελες να εχουν παιδικες φωνες γιατι οι ανωμαλιαρηδες οι Ιαπωνες τις προτιμουν ετσι... γι αυτο και οι ενηληκες κοπελες οταν αρχιζει η φωνη τους να αλλαζει κανουν ασκησεις για να τη κρατησουν παιδικη...


Γιατί δεν είναι ωραίο που έχουν γλυκές/παιδικές φωνές;Εμένα μου αρέσει.Και Kenny είπαμε να κάνουμε κανά διάλειμμα ανάμεσα στα ecchi βλέποντας και κανένα thriller αλλά αν δε δούμε και καμιά kawaii κοπελίτσα τόσην ώρα θα πάθουμε σύνδρομο στέρησης.Στο θέμα μας τώρα,μου αρέσει που παθαίνουν nosebleed τα αγόρια όταν βλέπουν kawaii κορίτσια και επίσης μου αρέσουν που στα ecchi anime οι χαρακτήρες πάντα τυχαίνει και με κάποιο τρόπο χουφτώνουν/παίρνουν μάτι τα κορίτσια:awww:Και για να μη ξεχνιόμαστε,i am not an ordinary pervert,i am a super pervert:hero:

ΥΓ.Μερικές φορές είναι σπαστικά,αλλά αν έπαυαν να υπάρχουν σίγουρα θα μας έλειπαν οπότε ας μη παραπονιόμαστε(γενικά μιλάω)

Posted Image


#19 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 August 2007 - 02:33

As expected from the super pervert Jiraiya. :laugh:

[...] Και Kenny είπαμε να κάνουμε κανά διάλειμμα ανάμεσα στα ecchi βλέποντας και κανένα thriller αλλά αν δε δούμε και καμιά kawaii κοπελίτσα τόσην ώρα θα πάθουμε σύνδρομο στέρησης. [...]

Καλά ρε, τέτοια εξάρτηση; :bleh:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#20 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 08 August 2007 - 21:09

1] Στα περισσοτερα shounen η τυπικη φραση ''η δυναμη του ειναι συγκλονιστηκη/φοβερη/τρομερη''.Εχω σκ@τοβαρε8ει να τη βλεπω.

2] Καποιος απο τους κεντρικους χαρακτηρες ξαφνικα ανακαλυπτει ποσο πολυ μοιαζει με τον εχ8ρο του/αλλο χαρακτηρα,και αρχιζει παλι τις τυπικες φρασεις ''ποσο μοιαζουμε,δεν διαφερουμε πολυ,εχουμε περασει τα ιδια''

XD

#21 RaspK

RaspK

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 09 August 2007 - 04:29

Δυστυχώς, τ' anime βριθούν από κοινότυπα στοιχεία.

Είναι ο κυριότερος λόγος που αγαπημένο μου anime θα παραμείνει γι' αρκετό καιρό το Juuni Kokki/12 Kingdoms, πιστεύω.

#22 Haruspex

Haruspex

    Anime Amateur

  • Members
  • 70 posts

Posted 10 August 2007 - 00:28

Παίδες, κάτι για θανάτους βλέπω. Αν έχετε κάνει SPOILERS, ας χρησιμοποιήσετε το ειδικό κουμπί

Spoiler:


Ναι ρε παιδιά δίκιο έχει ο πάπιας για χάρη της κόντρας σας αραδιάζετε χοντρά spoilers χωρίς κανένα δισταγμό. Να πω ότι ήτανε μικρό-spoilers εντάξει πάει στο διάολο. Σκεφτείτε μόνο αυτούς που δεν έχουν δει/βλέπουν τώρα αυτά τα anime.

Φιλικά πάντα.

ΥΓ. Sorry για το off-topic.

#23 Anakin

Anakin

    Anime Fan

  • Members
  • 196 posts

Posted 11 August 2007 - 10:32

Στην Ιαπωνια θεωρηται πολυ σεξυ οι κοπελες να εχουν παιδικες φωνες γιατι οι ανωμαλιαρηδες οι Ιαπωνες τις προτιμουν ετσι... γι αυτο και οι ενηληκες κοπελες οταν αρχιζει η φωνη τους να αλλαζει κανουν ασκησεις για να τη κρατησουν παιδικη...


Πες ότι δεν είναι αλήθεια..Please.
Mου τη δίνουν αφάνταστα πλέον αυτές οι φωνές.Τις έχω βαρεθεί.
Γιατί μόνο οι κακές,οι ξενέρωτες και οι χαμένες στο διάστημα, να έχουν κάπως φυσιολογική φωνή;;;

#24 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 12 August 2007 - 07:52

Γιατί ρε, η Revy από το Black Lagoon έχει παιδική φωνή??? (καλά,τώρα θα μου πείτε η Revy είναι εξαίρεση....lol)
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#25 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 13 August 2007 - 12:36

Αν τα ανιμε δεν ειχαν τα κλισε τους δεν θα ηταν ανιμε! οντως μερικα ειναι ψιλοσπαστικα (γιατι παντου πρεπει να υπαρχει ενα τριο? ταμα το εχουν?) και μερικα προβλεψιμα (ο ηρωας θα φαει το ξυλο της αρκουδας αλλα στο τσακ θα βρει καποια κρυμμενη δυναμη και θα ανακαμψει, για να ανακαλυψει πως και ο εχθρος το ιδιο εκανε και φτου και απο την αρχη...) αλλα τα περισσοτερα ειναι ευπροσδεκτα. προσωπικα μου αρεσει το αποφασιστικο βλεμμα που παιρνουν πριν απο καποια μαχη η τελος παντων μια δυσκολη στιγμη, το chibi χιουμορ στις πιο ακυρες στιγμες, οι σχολικες στολες, τα απιστευτα μαλλια σε ολα τα χρωματα του ουρανιου τοξου κ.α.!

#26 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 13 August 2007 - 14:37

Αν τα ανιμε δεν ειχαν τα κλισε τους δεν θα ηταν ανιμε! [...]

I beg to differ. Watch Monster for example. :)

[...] οντως μερικα ειναι ψιλοσπαστικα (γιατι παντου πρεπει να υπαρχει ενα τριο? ταμα το εχουν?) [...]

Καλά, το συγκεκριμένο cliché είναι παγκόσμια μάστιγα, και εμφανίζεται σε όλα τα είδη (ταινίες, βιβλία κ.τ.λ.).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#27 RaspK

RaspK

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 13 August 2007 - 17:59

Σάμπως δεν ισχύει και στην πραγματικότητα... Ξέρετε πόσα έχουν δει τα μάτια μου κι ακούσει τ' αυτιά μου;! Μακάρι να ήταν τόσο απλά κιόλας, ως επί το πλείστον!

Όσον αφορά τα κλισέ - το ίδιο το κλισέ δεν είναι κακό. Κλισέ σημαίνει μήτρα (δηλ. καλούπι, στένσιλ και πάει λέγοντας), και αυτό δεν είναι κακό. Όταν το χρησιμοποιείς στραβά ή/και όπως σου κ...άτσει, τότε, ναι, είναι μεγάλο το πρόβλημα, ομολογουμένος. Αυτή είναι η διαφορά.

Το θέμα είναι ότι το μέσο anime χρησιμοποιεί τα κλισέ χωρίς βάθος. Μερικά από τα πιο γαμάτα anime είναι εκείνα που ΣΑΤΥΡίΖΟΥΝ τα κλισέ (δείτε λίγο μετά τους τίτλους τέλους των επεισοδίων του Video Girl Ai :lol:).

#28 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 13 August 2007 - 19:10

Πιο overused έκφραση σε anime?

Μια και μοναδική (shounen):

-Αυτή η επίθεση δε θα λειτουργήσει δεύτερη φορά πάνω μου! (Με αντίστοιχο υφάκι θεού)
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#29 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 17 August 2007 - 01:54

Ενα αλλο κλισε ειναι οταν ο κακος εχει κανει κατι και του λεει ο πρωταγωνιστης οτι δεν θα τον συγχωρεσει ποτε γι'αυτο που εκανε! Δλδ οκ! Ειναι κακός! Δεν τον νοιαζει αν θα τον συγχωρεσουν,γι'αυτο και το εκανε αλλωστε...(Εκτος αν ειναι απο τους κακους που γινονται καλοι αργοτερα.) >_>

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#30 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 17 August 2007 - 02:35

Πολύ ωραίο θέμα Kenny! :)

Μερικά που μπορώ να σκεφτώ τώρα:

Romance/Comedy: Ο delinquent μαμάω και δέρνω πρωταγωνιστής τις περισσότερες φορές θα γίνει ήρεμο αρνάκι για για χάρη της κοπέλας, η οποία δεν μπορεί να ανεχτεί την βίαιη προσωπικότητα του (School Rumble, Midori no Hibi, Tenshi na Konamaiki). Επίσης, όσο cool κι αν είναι αυτός, he's never got any! Θέλω να πω, όλες οι κοπελιές είναι kawaii και στυλάκι και ΚΑΜΙΑ δεν συναρπάζεται με το RAW KAKOI της υπόθεσης; Παράδειγμα, ο Onizuka, παρθένος στα 22. Δεν γίνεται, όλο και κάποια θα είχε βρεθεί να τον βιάσει, ή κάτι τέλος πάντων! Επίσης, στο ίδιο genre, πάντα θα υπάρχει ο otaku ή ο camera freak της υπόθεσης.

Μερικά πιο γενικά cliches: η ετοιμότητα όλων των χαρακτηρών να πεθάνουν για τα ιδανικά τους ή ακόμα και για τον ultimate στόχο τους, ο οποίος συνήθως δεν ξεπερνάει τα όρια του Pirate King, Hokage, Best swordsman Ever ή απλά για να αποδείξουν την αξία τους ή για να περάσουν το νόημα. Δεν νομίζω στην τελική να έχω δει σε anime κάποιον να κωλώνει να πεθάνει, ή τελικά ΟΝΤΩΣ να πεθαίνει αφού κάνει την δήλωση ότι ΟΚ, θα δώσω και την ζωή μου ώστε να τα καταφέρω. Πάντα θα την γλιτώσει επειδή είναι και πολύ γενναίος και το αξίζει! :P

Και κάποιος, επιτέλους, να δώσει πιο σταθερά γυαλιά σε όλους τους διοπτροφόρους χαρακτήρες!

Γενικά νομίζω ότι υπάρχει ένα σετ απο κλισέ το οποίο πάει πακέτο με τα άνιμε γενικότερα και χρησιμοποιούνται για να τα χαρακτηρίζουν, εκτός απο αυτά που θέλουν να είναι πολύ σοβαρά ή ρεαλιστικά. Έτσι, σπάνια θα βρούμε κάποια σειρά που να μην έχει καθόλου κλισέ, και αυτή αυτομάτως θα μας κάνει εντύπωση.