Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αφιέρωμα: Akihabara


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#46 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 30 December 2008 - 17:35

Μας φαντάζομαι όλους μας πως θα κάναμε αν βρισκόμασταν ποτέ στην Akihabara.
Θα ήμασταν λες και μόλις μας βγάλαν από κάποιο μπουντρούμι, και αντιμετωπίζαμε για πρώτη φορά πολιτισμό! Μπορεί και να μας κάναν θέμα για τις ειδήσεις!

Καλα εμείς θα πέφταμε κάτω να προσκυνάμε μπροστα απο καμια maid!:nod2:
Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#47 cuppycake_alex

cuppycake_alex

    nate river's shinigami

  • Members
  • 53 posts

Posted 02 October 2009 - 10:44

φαινεται απιστευτο μερος :nanana:

θα ηθελα πολυ να παω! οχι για τιποτε αλλο για το χαζι τους cosplayers και τιποτε yaoi :nbleed:
φρικουλακια ROCKS! :ureshii:

#48 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 01 November 2009 - 17:55

Posted Image


Βγαίνοντας από τον σταθμό θα μας υποδεχτούν αντιπρόσωποι μιας από τις πιο χαρακτηριστικές φυλές αυτής της αξιαγάπητης κοινωνίας. MAIDS! MAIDS!! MAIDS!!! Με το γλυκό τους χαμόγελο θα προσπαθήσουν να μας μοιράσουν φυλλάδια με τα αγαπημένα τους maid-cafes. Θα τα πάρουμε ευγενικά, θα φωτογραφηθούμε μαζί τους, αλλά ο πρωταρχικός μας σκοπός είναι ψώνια. Και μερικά μαγαζιά τα οποία θεωρούνται ο παράδεισος κάθε Otaku.


Πολύ χλωμό να φωτογραφηθείτε μαζί τους, το πιθανότερο είναι να μην θέλουν καν να τις φωτογραφίζουν, και πιθανόν να μην διαφημίζουν κάποιο maid-cafe.


Ο βασιλιάς της Akiba όμως ήταν και ακόμα είναι το υπερκατάστημα Mandarake. Βρίσκεται στο εμπορικό κέντρο Nakano Broadway αν και μικρότερα καταστήματα της αλυσίδας έχουν ανοίξει και αλλού στην Akiba.


Αλλο το εμπορικό κέντρο Nakano broadway και άλλο η akiba, ειναι δυο διαφορετικές τοποθεσίες. Ομως ΝΑΙ υπάρχει ένα μεγάλο κατάστημα Mandarake στην akiba.

#49 Wofer

Wofer

    Dragon's tear

  • Members
  • 95 posts

Posted 01 November 2009 - 22:44

εγω που πηγα προσφατα εχω να πω τα καλυτερα γενικα για τουσ ιαπωνες!και φοτο εβγαλα με τις μεϊντο σαν και ολη την ακιχαμπαρα εκανα παιζοπορια ποδοπερπατητο για 8 ωρες πανω κατω για να βρω μια μονο φιγουρα....ηταν τελεια.τα μεϊντο καφε ωραια ηταν αλλα δεν με καταενθουσιασαν
KORE DE OWARI DA!!

#50 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 03 November 2009 - 13:47

Τώρα είδα το άρθρο, οπότε συγχωρέστε το αργό πόστινγκ... (άλλωστε δεν είχα πάει ακόμα Ιαπωνία όταν γράφονταν αυτά :))

Όσον αφορά την Akihabara, εγώ δεν ξετρελάθηκα...

Κατ'αρχήν σε μεγάλο μέρος του μοιάζει με μια οδό Στουρνάρα στο πιο "λαϊκή αγορά". Φωνάζουν έξω από τα μαγαζιά με τα μεγάφωνα, όλα στο δρόμο κτλ

Δεν πήγα σε Maid Cafe, πήγα όμως στα μαγαζιά otaku που αναφέρονται και σε ακόμα περισσότερα... Τρελή χαρά, αν και το ποσοστό πορνό (hentai και μη) είναι τόσο μεγάλο που καταντά αποκαρδιωτικό... :( :(

Ειδικά στο Mandarake, αν και ναός-respect-κτλ (έχει και cosplay ταμίες ;-) ), εγώ κάπου φρίκαρα με τις real-size κούκλες στον πρωτο όροφο!! (ΠΟΙΟΣ τις αγοράζει αυτές ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;;; ) Επίσης στον πρώτο όροφο έχει κάτι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ film cuts από anime.

Όσονα αφορά τα Ιαπωνικά arcades, πολύ μικρή ποικιλία, σχεδόν τίποτα από τις παλιές εποχές (μόνο λίγα και πολύ συγκεκριμένα) και άπειρα μηχανήματα με το ίδιο παιχνίδι (κυρίως το νέο Tekken).

Προς θεού, πέρασα τέλεια, αλλά σε καμία περίπτωση δε φτάνει το hype που έχει. Είναι πιο let-down και underground και από ότι παρουσιάζεται στο Genshiken. :)

Για να πάρετε μια γεύση του τι είδα, έχω μερικές public photos εδώ:
http://www.flickr.com/search/?q=akihabara&w=17673967%40N00

Spoiler:


#51 Wofer

Wofer

    Dragon's tear

  • Members
  • 95 posts

Posted 04 November 2009 - 00:33

Τώρα είδα το άρθρο, οπότε συγχωρέστε το αργό πόστινγκ... (άλλωστε δεν είχα πάει ακόμα Ιαπωνία όταν γράφονταν αυτά :))

Όσον αφορά την Akihabara, εγώ δεν ξετρελάθηκα...

Κατ'αρχήν σε μεγάλο μέρος του μοιάζει με μια οδό Στουρνάρα στο πιο "λαϊκή αγορά". Φωνάζουν έξω από τα μαγαζιά με τα μεγάφωνα, όλα στο δρόμο κτλ

Δεν πήγα σε Maid Cafe, πήγα όμως στα μαγαζιά otaku που αναφέρονται και σε ακόμα περισσότερα... Τρελή χαρά, αν και το ποσοστό πορνό (hentai και μη) είναι τόσο μεγάλο που καταντά αποκαρδιωτικό... :( :(

Ειδικά στο Mandarake, αν και ναός-respect-κτλ (έχει και cosplay ταμίες ;-) ), εγώ κάπου φρίκαρα με τις real-size κούκλες στον πρωτο όροφο!! (ΠΟΙΟΣ τις αγοράζει αυτές ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;;; ) Επίσης στον πρώτο όροφο έχει κάτι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ film cuts από anime.

Όσονα αφορά τα Ιαπωνικά arcades, πολύ μικρή ποικιλία, σχεδόν τίποτα από τις παλιές εποχές (μόνο λίγα και πολύ συγκεκριμένα) και άπειρα μηχανήματα με το ίδιο παιχνίδι (κυρίως το νέο Tekken).

Προς θεού, πέρασα τέλεια, αλλά σε καμία περίπτωση δε φτάνει το hype που έχει. Είναι πιο let-down και underground και από ότι παρουσιάζεται στο Genshiken. :)

Για να πάρετε μια γεύση του τι είδα, έχω μερικές public photos εδώ:
http://www.flickr.com/search/?q=akihabara&w=17673967%40N00

Spoiler:



εχεις πολυ δικο για το πορνο.εγω τρεις φορες μονο καταφερα να μπω σε μαγαζι το οποιο μετεπειτα καταλαβα οτι ηταν τσονταδικο(παντως οφειλω να πω οτι εμεινα οταν ειδα τισ πλαστικοποιιμενες φιγουρες ανιμε με σιλικονατα βιζια για τους απελπισμενους...)
Ειχε και γιγαντοοθονες με ανιμε και ρεαλιστικες τσοντες και ιαπωνες να καθονται να παρακολουθουν χιχιχι!!!
θεωρρω οτι αν πηγες μονο στο μανταρακε δεν εχεις δει τιποτα.και οταν λεμε για καψιμο οντος ειναι καψιμο.αν ακουγες τις φωνες σιγουρα θα ακουγες και τα εκοφαντικα τραγουδια του evangelion να παιζουν συνεχεια.Πολυ evangelion ,ή μαλλον κυριως evangelion μεχρι και αναψυκτικο evangelion και κουλοχεριδες... ειχε βεβαια και πολυ haruhi...τρέλα με τα space cacher cranes(δαγκανες που τραβας δορακια) πολυ υπερβολικο καψιμο.

Και επειδη ρωτας ποιος ειναι αυτος που αγοραζει κουκλες.ισως να ειναι καποιος που θελει να διακοσμησει το δωματιο του ή κατι.εμενα μπορεις να μου απαντησεις ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ !!!---ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ---!!!ΕΝΑ ΣΕΤ ΜΕ ΑΝΙΜΕ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ;

Μου σπασανε τα νευρα να ψαχνω για ff figures(τις οποιες δεν ειχε στην ακιχαμπαρα και ειλικρινα τα ειχα γυρισει ολα.αντε να εβρισκα ενα και εκεινο να τισ ειχε οπως και τισ πιο πολλες sold out)...Εψαχνα κατι φιγουρες one piece και ποτε ποτε αν εβρισκα ενα μαγαζι τις ειχε sold out ή απλα δεν ειχε...και οταν πηγα στο yodobashi ενα τεραστιο καταστημα με διαφορα ειδη...στον οροφο με τα παιχνιδια εχει ολες τισ φιγουρες που εβλεπα και αλλου μαζεμενες.οταν ειδα τις μεγαλεσ φιγουρες του one piece μου ειπαν την λεξη rental...δεν το σχολιαζω...

το μονο που θελω να πω μετα απο 6 ωρες τρεξιμο απο το ενα παλιομαγαζο στο αλλο ειναι οτι ηθελα να τον σκωτοσω και να τισ κλεψω και να τρεξω να εξαφανιστω!!!
KORE DE OWARI DA!!

#52 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 04 November 2009 - 03:26

Όσον αφορά την Akihabara, εγώ δεν ξετρελάθηκα...

Δεν πήγα σε Maid Cafe, πήγα όμως στα μαγαζιά otaku που αναφέρονται και σε ακόμα περισσότερα... Τρελή χαρά, αν και το ποσοστό πορνό (hentai και μη) είναι τόσο μεγάλο που καταντά αποκαρδιωτικό... :( :(


Ναι, γενικά είναι πολύ over-hypped, το μισό charm της akiba είναι τα maido cafe μεγάλο σφάλμα που δεν πήγες. :D Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. :blingeye2:

Όσονα αφορά τα Ιαπωνικά arcades, πολύ μικρή ποικιλία, σχεδόν τίποτα από τις παλιές εποχές (μόνο λίγα και πολύ συγκεκριμένα) και άπειρα μηχανήματα με το ίδιο παιχνίδι (κυρίως το νέο Tekken).


Όχι, λάθος κάνεις εδώ, μάλλον δεν πήγες στα σωστά μαγαζιά.

Και επειδη ρωτας ποιος ειναι αυτος που αγοραζει κουκλες.ισως να ειναι καποιος που θελει να διακοσμησει το δωματιο του ή κατι.εμενα μπορεις να μου απαντησεις ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ !!!---ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ---!!!ΕΝΑ ΣΕΤ ΜΕ ΑΝΙΜΕ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ;


Αυτός που δεν έχει λεφτά για να τις αγοράσει και ταυτόχρονα καταλαβαίνει πως σε λίγο καιρό μπορεί να τις έχει βαρεθεί!

#53 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 04 November 2009 - 09:53

θεωρρω οτι αν πηγες μονο στο μανταρακε δεν εχεις δει τιποτα.και οταν λεμε για καψιμο οντος ειναι καψιμο.αν ακουγες τις φωνες σιγουρα θα ακουγες και τα εκοφαντικα τραγουδια του evangelion να παιζουν συνεχεια.Πολυ evangelion ,ή μαλλον κυριως evangelion μεχρι και αναψυκτικο evangelion και κουλοχεριδες... ειχε βεβαια και πολυ haruhi...τρέλα με τα space cacher cranes(δαγκανες που τραβας δορακια) πολυ υπερβολικο καψιμο.

Και επειδη ρωτας ποιος ειναι αυτος που αγοραζει κουκλες.ισως να ειναι καποιος που θελει να διακοσμησει το δωματιο του ή κατι.εμενα μπορεις να μου απαντησεις ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ !!!---ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ---!!!ΕΝΑ ΣΕΤ ΜΕ ΑΝΙΜΕ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ;


Συγγνώμη, νόμιζα ότι ήμουν σαφής, ότι πήγα σε >1 μαγαζιά με manga/anime/τσόντες (πάνε μαζί μάλλον), όχι μόνο στο Μανταρακε. Βασική μπήκα σε 4-5 πολυόροφα πριν απογοητευτώ εντελώς....

Επίσης, δεν έγινα κατανοητός και φταίω εγώ για αυτό: όταν λέω κούκλες δεν εννοώ figurines, όπου είναι απόλυτα κατανοητό και ομαλό :) :)
Εννοώ απλές ΞΥΛΙΝΕΣ ΚΟΥΚΛΕΣ! (δεν ξέρω αν έχω βάλει φωτογραφία τους στις public στο flickr)...


Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. :blingeye2:
Όχι, λάθος κάνεις εδώ, μάλλον δεν πήγες στα σωστά μαγαζιά.


Ευχαριστώ.

Ομοίως, επειδή ένας από τους λόγους που πήγα στο Τόκυο ήταν για τα arcades (και για το SF4 που εκεί έμαθα ότι θα έβγαινε τελικά 20 μέρες αφού θα εφευγα από την Ιαπωνία :deadga6: ), πήγα σε πάρα πολλά, εντός και εκτός Akihabara (παραδέχομαι ότι στην Akihabara μπήκα μόνο στα μεγάλα/πολυόροφα και όχι σε μικρά όπως σε άλλες γειτονιές, όπου (τα μικρά στις γειτονιές) και ποικιλία είχαν και παλιότερα [super mario kart/Silent Hill!! !Yeah!]).

#54 Wofer

Wofer

    Dragon's tear

  • Members
  • 95 posts

Posted 04 November 2009 - 13:16

Συγγνώμη, νόμιζα ότι ήμουν σαφής, ότι πήγα σε >1 μαγαζιά με manga/anime/τσόντες (πάνε μαζί μάλλον), όχι μόνο στο Μανταρακε. Βασική μπήκα σε 4-5 πολυόροφα πριν απογοητευτώ εντελώς....

Επίσης, δεν έγινα κατανοητός και φταίω εγώ για αυτό: όταν λέω κούκλες δεν εννοώ figurines, όπου είναι απόλυτα κατανοητό και ομαλό :) :)
Εννοώ απλές ΞΥΛΙΝΕΣ ΚΟΥΚΛΕΣ! (δεν ξέρω αν έχω βάλει φωτογραφία τους στις public στο flickr)...



.


ναι ρε καταλαβα ποιες κουκλες λες.πρεπει να ναι αυτες που ειδα στον πρωτο οροφο...απλα εμενα δεν μου κανει εντυπωσει ποιος θα τις αγοραζε αλλα ποιος πχ θα τις νοικιαζε...

Αυτός που δεν έχει λεφτά για να τις αγοράσει και ταυτόχρονα καταλαβαίνει πως σε λίγο καιρό μπορεί να τις έχει βαρεθεί!


και αυτες που τελικα καταφερα να βρω ηταν απο αλλους χρηστες που τις ειχαν δωσει σε καταστηματα για πουλημα(ηταν αριστη κατασταση)

καλα πρεπει να σαι στα ληθεια πολυ καμενος για να νοικιασεις τις φιγουρες απλα και μονο για να τις δειξεις στους επισησ καμενους φιλους σου και μετα να τις επιστρεψεις πισω...
KORE DE OWARI DA!!

#55 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 04 November 2009 - 15:38

Για τις κουκλες, σαν αυτη που φωτογραφισες..

Posted Image

Δεν προκειται για "βρωμικες" κουκλες, αλλα για συλλεκτικες μεγαλου μεγεθους κουκλες που απευθυνονται σε συλλεκτες και δεν εχουν απαραιτητα Otaku θεματολογια. Η συγκεκριμενη ειναι της μαρκας Dolfie. Εχουμε κανει και αναλογο thread στο φορουμ:

http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=5259

http://www.anime.gr/forums/showpost.php?p=221715&postcount=34

Υπαρχουν βεβαια και σεξο-κουκλες σε φυσικο μεγεθος, αλλα αυτες ειναι απο σιλικονη με μεταλικο σκελετο, που ειναι "λειτουργικες", ρεαλιστικες, και πανακριβες. Δεν τις βρισκεις ευκολα ακομα και στιν ακιχαμπαρα.

Posted Image

Παντως, για να εκτιμησεις την Ακιχαμπαρα πρεπει:

A) Να εισαι καμμενος, ψαγμενος, και open minded
B) Να εχεις κανει ερευνα και προετοιμασια για το που και πως θα πας. Τα πιο ψαγμενα μαγαζια βρισκονται καταχωνιασμενα σε στενακια.
Posted Image

#56 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 05 November 2009 - 00:57

Να εχεις κανει ερευνα και προετοιμασια για το που και πως θα πας. Τα πιο ψαγμενα μαγαζια βρισκονται καταχωνιασμενα σε στενακια.


Ναι, το φαντάστηκα αυτό, αλλά δεν είχα χρόνο να ψάξω τόσο σε βάθος πριν κάνω το ταξίδι... :( Άλλωστε ήθελα πιο πολύ να δω το feel της φημισμένης αυτής περιοχής, παρά να αγοράσω (for the record, τελικά πήρα μόνο ένα καταπληκτικό tshirt Evangelion από την Akihabara)

#57 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 11 September 2010 - 09:21

αν δεν μιλας ουτε διαβαζεις ιαπωνικα, θα καταλαβεις τιποτα αν πας Ακιχαμπαρα?

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#58 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 11 September 2010 - 16:23

αν δεν μιλας ουτε διαβαζεις ιαπωνικα, θα καταλαβεις τιποτα αν πας Ακιχαμπαρα?


Ναι, θα βρεις αμέτρητα πράγματα σχετικά με τα αγαπημένα σου anime π.χ. Φιγούρες, artbooks, πράγματα για cosplay κλπ, αληθινούς otaku και όχι τις δικές μας τις φθηνές απομιμήσεις :P, θα πιάσεις την ατμόσφαιρα απ'τα Maid Cafe, θα δεις πολλά arcades, anime-themed pachinko, μαγαζιά γεμάτα με δαγκάνες, πολλά τεχνολογικά πράγματα, πολλά κουλά πράγματα που δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις, μπορεί να βρεις και καμιά παλιά κονσόλα η κάποιο παιχνίδι να αγοράσεις αν θέλεις. Δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα τα παρακάτω: Aν πας κυριακή ο κεντρικός δρόμος γίνεται πεζόδρομος και θα δεις εκεί πολλά cosplay, επίσης αν δίνουν live στην Akiba εκείνη την εποχή & το κανονίσεις καιρό πριν μπορείς να δεις τις AKB48.

#59 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 18 December 2010 - 16:24

Mr Ayu-Mania ΕΓΡΑΨΕΣ :hehe:
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#60 apache2813

apache2813

    part time otaku(still)

  • Members
  • 3 posts

Posted 05 April 2011 - 15:54

πωωωω μην με λιγουρεύεται είμαι ακόμα 17 και δεν μπορώ να πάω Ιαπωνία...και επίσης με την φάση με τα πυρίνικα εργοστάσια σίγουρα όχι τώρα... επίσης κάποιος είπε για αναψυκτικά evagellion;; καλή φάση αν και θα προτίμούσα GaoGaiGar :8): (έπρεπε να βάλω κάτι hot-blood και ας είναι άσχετος ο Kamina με το GaoGaiGar)