Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αφιέρωμα: Akihabara


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#16 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 31 July 2007 - 13:03

Βασικά το μόνο σίγουρο είναι ότι τα dvd αν και πολύ ανώτερης ποιότητας δυστηχώς είναι πανάκριβα, τώρα για manga και videogames ισχύει το η φτήνια τρώει το παρά. Ειδικά vg υπάρχουν "κάδοι" με προσφορές που ξεκινάνε από 100yen [60 λεπτά ο.ο] βέβαια όχι τίποτα υπέρ παιχνιδάρες αλλά σε πιάνει το καταναλωτικό σου. Τέλος προσοχή γιατί "βαράνε" στο αεροδρόμιο [όταν επιστρέφετε], κάποιοι απο δω μέσα [ονόματα δε λέμε :P ] πήγαν και γύρισαν με σακ βουαγιάζ γεμάτα manga με τις ανάλογες "επιπτώσεις".

#17 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 31 July 2007 - 13:18

Στην Akiba το τελευταιο πραγμα που θα αγοραζα ειναι DVD anime και manga. Αντε να αγοραζα κανα ero-doujinshi.

Δεν υπαρχει λογος να παρεις DVD απο εκει γιατι:

- 2 episodes per disc format.
- it's in japanese.
- τα χεις δει απο το νετ, αρα μπορεις να περιμενεις την ADV να τα βγαλει σε R2.
- υπαρχουν χιλιαδες αλλα πραγματα να αγορασεις εκει που ειναι πιο σπανια.

Τετοια ειδη κανονικα δεν πρεπει να σου προκαλεσουν προβληματα στο τελωνειο...
Posted Image

#18 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 31 July 2007 - 14:58

- it's in japanese.


Είναι αυτό επιχείρημα τώρα :hahaha: Αφού ότι και να πάρεις στα Ιαπωνικά θα είναι, είτε manga, είτε games. Α το βρήκα θα πάρω καμία life size φιγούρα :hahaha:

#19 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 31 July 2007 - 15:36

Ωραίο το βιντεάκι!

Προσωπικά δε θα έπαιρνα dvd. Μάλλον κάποια παλιά manga, μερικά doujinshi αν εύρισκα από σειρές που έχω λατρέψει (βλέπε Urusei Yatsura), artbooks, καμμιά φιγούρα όπως η "κούκλα" στην παρουσίαση του Ayu-Mania και οτιδήποτε άλλο "weird" που σχεδόν δεδομένα θα εύρισκα.

Hazuki, αναφέρεσαι σε προβλήματα για "υπέρβαρο" στο τελωνείο ή για φόρους κλπ? (Βέβαια αν θέλουν ντε και καλά οι τελώνες και φαρισαίοι φράγκα θα βρουν τον τρόπο αλλά anyways).

#20 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 31 July 2007 - 20:00

Hazuki, αναφέρεσαι σε προβλήματα για "υπέρβαρο" στο τελωνείο ή για φόρους κλπ? (Βέβαια αν θέλουν ντε και καλά οι τελώνες και φαρισαίοι φράγκα θα βρουν τον τρόπο αλλά anyways).


Μάλλον για υπέρβαρο γιατί μου είπαν ότι τους ζήγησαν τις τσάντες και ότι ήταν πολύ βαριές, λογικά κάτι δεν θα πλήρωσαν ;;;;; :terror2: [που σαι ρε Tomo2 :nosey:]

#21 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 01 August 2007 - 18:10

Nαι, όντως. Νομίζω πως το συνολικό επιτρεπτό βάρος για όλα τα μπαγκάζια που έχει κάποιος είναι 25 κιλά (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος), οπότε το παραπάνω βάρος χρεώνεται.
Εκτός αν κατά διαβολική σύμπτωση εκείνη *ειδικά* τη μέρα και μόνο βγήκε απόφαση το επιτρεπτό βάρος να είναι λιγότερο.... :P

Tώρα βέβαια με όλα τα υπέροχα που θα έβρισκα στην Αkihabara σίγουρα θα ξεπερνούσα το όριο βάρους αλλά υπάρχει λύση. Θα πέταγα τα ρούχα μου γυρνώντας! :lol:

#22 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 01 August 2007 - 18:19

νομιζω 25 κιλα ειναι για τη χειραποσκευη
Posted Image

#23 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 August 2007 - 21:40

[...] Βλεπω οτι πολλοι ανυσηχειτε για τα φραγκα.. Πραγματι αμα δεν εχετε εγκρατεια θα αναγκαστειτε να πουλησετε το κορμι σας για να γυρισετε Ελλαδα, αλλα γενικα να ξερετε οτι η Akiba μοπρει να ικανοποιησει ολα τα πορτοφολια. [...]

Ποιος σου είπε ότι θα θέλω να γυρίσω Ελλάδα άμα πάω στην Akiba; :lol::laugh::rofl:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#24 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 02 August 2007 - 22:49

Heheheh. Κανείς δε θα θέλει να επιστρέψει, ειδικά αν πετύχουμε και κανένα Anime/Manga Con, ειδικά το Comiket, αλλά θα πρέπει...

#25 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 04 August 2007 - 23:48

Η λύση είναι να πας με ένα-δυο μπλουζάκια και κανά-δυο παντελόνια για να έχεις αρκετό χώρο ελεύθερο.Πάντως απ'ότι ξέρω πληρώνεις πολλά λεφτά ακόμα και αν είσαι λίγα κιλά παραπάνω.Και αν δε μπορείς να πληρώσεις τα αφήνεις εκεί.Αν τα στείλεις ταχυδρομικώς στον εαυτό σου μήπως έρθει πιο φτηνά;:oo:Και στο θέμα μας τώρα,μπράβο Ayu καιρό περίμενα αυτό το θέμα αν και λιτό είναι αρκετά κατατοπιστικό.Δε βλέπω την ώρα να πάω Ιαπωνία,ελπίζω το ερχόμενο καλοκαίρι να τους τιμήσω με τη παρουσία μου.:if:

Posted Image


#26 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 04 August 2007 - 23:57

Πράγματι τα λίγα ρούχα είναι μια λύση!
Να αφήσω τα πράγματα που θα βρω στην Akihabara ή στο Comiket? Ποτέ των ποτών!! Θα τα χώσω κάτω από τα ρούχα μου αν χρειαστεί κι αν με πιάσουν για τρομοκράτη, με έπιασαν! :P :P
Tα ταχυδρομικά από όσο έχω ακούσει είναι αρκετά ακριβά από Ιαπωνία. Ίσως γι'αυτό - πέρα από το ζήτημα της γλώσσας - λίγοι Ευρωπαίοι και Αμερικανοί ψωνίζουν π.χ. από το Ιαπωνικό Amazon κι ας έχει τα απίστευτα πράγματα!
Μπορεί να κάνω και λάθος όμως για τα ταχυδρομικά οπότε ας μας διαφωτίσει κάποιος σε κάποιο τόπικ, αν δεν υπάρχει ήδη τέτοιο.

#27 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 13 August 2007 - 15:34

Για όσους θέλουν μια διαφορετική ματιά για την Akihabara μπορούν να δουν αυτό το ντοκιμαντέρ που έχουν κάνει sub οι doremi. Εμένα τουλάχιστον μου έδωσε μια πικρή αίσθηση... Γιατί κακά τα ψέματα, το κάψιμο είναι σαν μια γλυκιά κατάρα ένα πράγμα...:nod:
phmava.php

#28 neveste

neveste

    Starting...

  • Members
  • 14 posts

Posted 24 November 2007 - 01:13

Άλλη μια φορά ένα τέλειο thread :clap::clap:και για άλλη μια φορά ζηλεύω αυτούς που έχουν την ευκαιρία να πάνε japan...

#29 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 28 November 2007 - 03:32

Για όσους θέλουν μια διαφορετική ματιά για την Akihabara μπορούν να δουν αυτό το ντοκιμαντέρ που έχουν κάνει sub οι doremi. Εμένα τουλάχιστον μου έδωσε μια πικρή αίσθηση... Γιατί κακά τα ψέματα, το κάψιμο είναι σαν μια γλυκιά κατάρα ένα πράγμα...:nod:


ok,,,,,

but who is DoReMi?

by the way akihabara is a bit boring. Shunjuku is more interesting.

And honestly after you have been to akihabara once you do not need to return.

#30 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 28 November 2007 - 06:35

Doremi είναι το fansub grup (άσχετο αλλα τους πάω πολυ τους DOREMI) που έχει σαν κύριο στόχο να μεταφράσει το Οjamajo Doremi μία πολύ καλή σειρα που ξεπέρασε την εκνευρίστική(Ιmo τελοσπάντων) Sailor Moon σε ακροαματικοτιτα και αριθμό επεισοδίων:bike::bike::bike::bike::bike:
Posted Image