Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αφιέρωμα: Akihabara


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#31 Mr.Izo

Mr.Izo

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 21 June 2008 - 11:37

ok,,,,,

but who is DoReMi?

by the way akihabara is a bit boring. Shunjuku is more interesting.

And honestly after you have been to akihabara once you do not need to return.

I will go for Shibuya-Ku/Ropongi.Love Hotels και ετσι>>>>και ασε τους αλλους να ψαχνουν για Atari και Sega Mega Drive.
"Most people are so ungratefull to be alive.But not you, not any more!"

#32 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 21 June 2008 - 11:57

Yapari sou kita ka!!!:oo:

Ολα καλα στο αφιερωμα....demo!!! Mazu wa kore:
Posted Image

NANDE YA NEN!!!:roar:
Τη μισω, αυτη και την puchiko!!! Ετσι και δω τετοιο πραμα μολις μπω akiba...θα γινω ο 1ος Ελληνας Τρομοκρατης της Ιαπωνιας:terror2:

Περαν αυτου...καλα ολα αυτα αλλα...ρε ayu γιατι το κανεις αυτο τωρα? Ειναι και καλοκαιρι, ζεστη αρκετη εχει...θελεις να παθουμε τπτ! Τι σου φταιξαμε εμεις οι απλοι βιοπαλεστες otaku!!! Για να μην αναφερω το τι πρικα θα πρεπει να φυγει απτην τσεπη μας για να κανουμε ολα τα προαναφερομενα!:deadga6:
Its tough being Greek and Otaku:sadist:


Dejiko IS Akiba man. :drink:
Posted Image

#33 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 22 June 2008 - 01:57

,,,,Το διαβασα και δακρυσα .....
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ
Signature Removed

#34 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 22 June 2008 - 19:30

Πάντως και γω πιστεύω ότι η Shibuya (love hotels ftw! jk I didn't go) είναι πιο ενδιαφέρουσα. Νταξ και η Akiba καλή αλλά δεν είχε ούτε άπειρο κόσμο, ούτε στρατούς otaku cosplayers, ούτε τόση γκλαμουριά (όταν την επισκέφτηκα εγώ τουλάχιστον). Γι αυτό και διάλεξα να μείνω Osaka όταν το μισό γκρουπ γύρισε Tokyo για να ξαναπάει. Χαμένος χρόνος. Manga/anime έχει παντού στις μεγάλες πόλεις. Αν με ρωτήσετε θα ξαναπήγαινα Harajuku και Shibuya...:wooi2:

#35 aphroditechan

aphroditechan

    Anime Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 26 July 2008 - 07:56

Εχω συγκινηθει!:blingeye2:
θελω να παω τωρα!!

Παντως οφειλω να ομολογησω οτι μου δινετε κουραγιο να παψω να σπαταλω χρημα ετσι να καταφερω να παω akihabara.

Edited by Kenny, 27 July 2008 - 16:10.
merged


#36 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 July 2008 - 09:03

until then wath the jdorama akihabara :P

#37 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 05 September 2008 - 09:12

:|ποπο,φίλε που έφτιαξες το thread μας ταξίδεψες πραγματικά.
Japan is certain destination for meh since i get into university first.Οι γονείς μου δουλεύουν στον Ε.Ο.Τ.(ελληνικός οργανιμσός τουρισμού)οπότε αν θέλετε συναντήσεις με ελληνική πρεσβεία στην Ιαπωνία,και να σας βολέψει εκεί η πατρίδα,εδώ είμαι εγώ

Επίσης,ξέρω ότι πρόκειται για αφιέρωμα,αλλά και η θέα των chopsticks,noodles etc,και των γραφικών κερασιών με ενθουσιάζει εξίσου με Akiba στάση
very good job,congrats:rolleyes:
Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#38 jimmare

jimmare

    Anime Freak

  • Members
  • 339 posts

Posted 05 September 2008 - 09:49

Όλοι ονειρευόμαστε να πάμε Iαπωνία.


Ναι αλλα εχω δυο αποριες σχετικα με αυτο...:

1.Γτ να πας να αγορασεις ενα manga ή anime απο εκει,οταν υπαρχουν σε mangaδικα μεταφρασμενα και με καλυτερα scanalations???

2.Πως συννενοησε???:hahaha::hahaha:Σε ολους αρεσουν τα anime αλλα δεν σημαινει οτι ξερουν και τα καλυτερα ιαπωνικα...:uhh::nanana::nanana:
Posted Image

#39 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 06 September 2008 - 08:57

Ναι αλλα εχω δυο αποριες σχετικα με αυτο...:

1.Γτ να πας να αγορασεις ενα manga ή anime απο εκει,οταν υπαρχουν σε mangaδικα μεταφρασμενα και με καλυτερα scanalations???

2.Πως συννενοησε???:hahaha::hahaha:Σε ολους αρεσουν τα anime αλλα δεν σημαινει οτι ξερουν και τα καλυτερα ιαπωνικα...:uhh::nanana::nanana:

Μα δεν θα αγορασω manga η anime, για τον απλουστατο λογο οτι οπως ειπες δεν μιλαω ιαπωνικα. Αντε το πολυ να παρω κανα παλιο manga απο καμμια συγκεκριμενη σειρα για συλλεκτικους σκοπους..

Στην Akiba υπαρχουν πολλα ειδη merchandise που μπορουν να κανουν εναν otaku ευτιχυσμενο και δεν χρειαζεται να ξερεις ιαπωνικα για αυτα (figures, models, dolls, posters, t-shirts, animation cells, gachapons, calendars, soundtracks, jpop-jrock dvds, uniforms, κ.τ.λ)
Posted Image

#40 evaofadawn

evaofadawn

    living in Seoul for the past 2 1/2 years....

  • Members
  • 152 posts

Posted 17 September 2008 - 03:58

Πάντως και γω πιστεύω ότι η Shibuya (love hotels ftw! jk I didn't go) είναι πιο ενδιαφέρουσα. Νταξ και η Akiba καλή αλλά δεν είχε ούτε άπειρο κόσμο, ούτε στρατούς otaku cosplayers, ούτε τόση γκλαμουριά (όταν την επισκέφτηκα εγώ τουλάχιστον). Γι αυτό και διάλεξα να μείνω Osaka όταν το μισό γκρουπ γύρισε Tokyo για να ξαναπάει. Χαμένος χρόνος. Manga/anime έχει παντού στις μεγάλες πόλεις. Αν με ρωτήσετε θα ξαναπήγαινα Harajuku και Shibuya...:wooi2:



Όταν είχα πάει Τokyo, έμενα σε ένα πολύ γλυκό ξενοδοχείο με ιαπωνικά δωμάτια στην Shibuya. ήταν το μέρος που μπορούσες να δεις κάθε καρυδιάς καρύδι. δηλαδή, κάθε στυλ και κάθε είδος ψυχαγωγίας, από μερικά από τα μεγαλύτερα club (πχ Club Asia) ως και κάτι bar σαν αγγλικές pub, και από αμέτρητα karaoke και dart bars ως "ροζ" ξενοδοχεία.... έτσι κ με τον κόσμο, ήταν κάθε είδους. στην Akihabara πήγα μόνο πρωί και απόγευμα, ποτέ βράδυ, αλλά τα γιαπωνεζάκια φιλαράκια μου μου έλεγαν ότι δεν άξιζε το κόπο. η Shibuya άλλωστε ήταν σχεδόν κάθε ώρα της ημέρας γεμάτη κόσμο.
η Akihabara έχει σαφέστατα τρομερό ενδιαφέρον αλλά βασικά για ψώνια και χάζι στα multistores! φυσικά, τα maid cafes έχουν πλάκα και έστω κ αν δεν πας θα πετύχεις τόσες "γκαρσόνες" στο δρόμο, που σου φτάνει!!
Από την άλλη, στο Harajyuku, κυρίως κάθε Κυριακή αλλά και κάθε μέρα, μπορούσες να δεις αμέτρητους cosplayers! πάντα στην πλατεία δίπλα στον ομώνυμο σταθμό. τόσο τη μέρα όσο κ αργά το βράδυ. εκεί, γνώρισα πολύ κόσμο και κάποιοι μιλούσαν κ καλά αγγλικά.
[εκεί επίσης, έγινα ρεζίλι όταν ενάς συμπαθέστατος φωτογράφος με πέρασε για cosplayer επειδή καθόμουν με 2 φίλους μου που ήταν Asagi k δε θυμάμαι τι άλλο, κ εγώ καταντράπηκα κ στις φωτογραφίες βγήκα να κάνω γκριμάτσες απελπισίας κ να προσπαθώ να εξαφανιστώ..]

βέβαια, εγώ πήγα πριν από τρία χρόνια οπότε δεν έχω ιδέα πως θα είναι τώρα! αλλάζουν όλα πολύ γρήγορα!! Πήγα μόνη μου αλλά είχα όπως είπα γιαπωνέζους φίλους, και είχα την δυνατότητα να μου προτείνουν μέρη κλπ κλπ

όσο για την γλώσσα......... απλά η νοηματική είναι η καλύτερη περίπτωση!!
με το φίλο μου μιλάμε στα αγγλικά....

όσο για τα λεφτά, τι να πω, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.... προετοιμαστείτε καλά!!!! εγώ απλά χάλασα μια περιουσία!!!! δηλαδή, χεχε, ότι είχα βγάλει σε ένα χρόνο πάνω κάτω!! αλλά εξαρτάται από εσας εννοειται!

ότι θέλει κάποιος να ρωτήσει σχετικά, εδώ είμαι!:wis:

Edited by evaofadawn, 17 September 2008 - 04:07.


#41 NeverMore

NeverMore

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 01 October 2008 - 10:11

Αχ!:nanana:Πως να μεινεις πιστος στον Marx αν πας σε τετοιο μερος:emptyonexg1:,Εvaofdaw oταν λες μια περιουσια ποσα δηλαδη ενοεις?:stubborn:

#42 marilena_r

marilena_r

    Pirate Queen

  • Members
  • 226 posts

Posted 01 October 2008 - 10:30

Αχ!:nanana:Πως να μεινεις πιστος στον Marx αν πας σε τετοιο μερος:emptyonexg1:,


Ο Μαρξ μας τελείωσε! Μπουαχαχαχαχαχαχα!:byejg9:
Kimi ga iru subarashi sugiru

Moderator της withoutnotice livejournal κοινότητας

#43 NeverMore

NeverMore

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 01 October 2008 - 10:42

Ο Μαρξ μας τελείωσε! Μπουαχαχαχαχαχαχα!:byejg9:


Oχι ποτε απλα θα κλεισει για λιγο τα ματια του μολις παω Ιαπωνια και μετα μπορει να τα ανοιξει:chigau:

#44 evaofadawn

evaofadawn

    living in Seoul for the past 2 1/2 years....

  • Members
  • 152 posts

Posted 17 October 2008 - 01:08

Αχ!:nanana:Πως να μεινεις πιστος στον Marx αν πας σε τετοιο μερος:emptyonexg1:,Εvaofdaw oταν λες μια περιουσια ποσα δηλαδη ενοεις?:stubborn:



λοιπόν, κάπου 800 ευρώ για τα αεροπορικά γιατί πήγα με AirFrance, γύρω στα 300 για ξενοδοχεία (ήθελα ιαπωνικό δωμάτιο καταλαβαίνεις!!), κ πάνω κάτω άλλα 1000- 1200 ευρώ σε φαγητό, μετακινήσεις κ διάφορα πράγματα. μέχρι παπούτσια αγόρασα! νομίζω ότι μπορείς να το μειώσεις στα 1900 σύνολο για 10 μέρες άνετα. εγώ απλά αγόρασα τα πάντα, φαντάσου να πήγαινα τώρα! το θέμα είναι ότι άτομα σαν εμάς, δεν την βγάζουν χωρίς τρελές αγορές στην Ιαπωνία!! δεν ήθελα να γυρίσω πίσω κ να στεναχωριέμαι που δεν πήρα κ το τάδε φόρεμα ή το δείνα Cd!
Posted Image
thanks lily. you gave true meaning to my naruto shippuden.

http://www.anime-planet.com/users/evaofadawn

#45 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 17 October 2008 - 12:53

Μας φαντάζομαι όλους μας πως θα κάναμε αν βρισκόμασταν ποτέ στην Akihabara.
Θα ήμασταν λες και μόλις μας βγάλαν από κάποιο μπουντρούμι, και αντιμετωπίζαμε για πρώτη φορά πολιτισμό! Μπορεί και να μας κάναν θέμα για τις ειδήσεις!
Τι στο yaoi συμβαίνει?