Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αφιέρωμα: Akihabara


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#61 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 05 December 2011 - 11:02

Ναι, θα βρεις αμέτρητα πράγματα σχετικά με τα αγαπημένα σου anime π.χ. Φιγούρες, artbooks, πράγματα για cosplay κλπ, αληθινούς otaku και όχι τις δικές μας τις φθηνές απομιμήσεις :P, θα πιάσεις την ατμόσφαιρα απ'τα Maid Cafe, θα δεις πολλά arcades, anime-themed pachinko, μαγαζιά γεμάτα με δαγκάνες, πολλά τεχνολογικά πράγματα, πολλά κουλά πράγματα που δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις, μπορεί να βρεις και καμιά παλιά κονσόλα η κάποιο παιχνίδι να αγοράσεις αν θέλεις. Δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα τα παρακάτω: Aν πας κυριακή ο κεντρικός δρόμος γίνεται πεζόδρομος και θα δεις εκεί πολλά cosplay, επίσης αν δίνουν live στην Akiba εκείνη την εποχή & το κανονίσεις καιρό πριν μπορείς να δεις τις AKB48.



Δηλαδη ξερουν κατι απο αγγλικα? Γιατι αν θες να αγορασεις κατι πως θα συνενοηθεις με την ταμια? Και εκτος αυτου ολα τα artbooks, cosplay πραγματα, και γενικα κατι το οποιο πρεπει να το διαβασεις ειναι μονο στα ιαπωνικα?

#62 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 05 December 2011 - 12:28

Δηλαδη ξερουν κατι απο αγγλικα? Γιατι αν θες να αγορασεις κατι πως θα συνενοηθεις με την ταμια?


Απ'την εμπειρία που είχα εγώ απ'την Akihabara ελάχιστοι ήταν οι πωλητές που ήξεραν αρκετά αγγλικά ώστε να μπορούν να συνεννοηθούν καλά μαζί μου, όμως ήταν αρκετά πρόθυμοι να βοηθήσουν όσο μπορούν, εγώ τους έλεγα όνομα και είδος και αυτοί μου έδειχναν. Δεν είχα κάποια δυσκολία να καταλάβω τις τιμές γι'αυτό δεν υπήρχε κάτι που χρειαζόμουν να πω στο ταμείο.


Και εκτος αυτου ολα τα artbooks, cosplay πραγματα, και γενικα κατι το οποιο πρεπει να το διαβασεις ειναι μονο στα ιαπωνικα?


Η συντριπτική πλειοψηφία είναι στα Ιαπωνικά ναι.

#63 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 26 October 2012 - 23:50

Εκεί πέρα από maid cafes και mangaδικα, animeδικα και παιχνιδάδικα, να βρείς εκεί κανά κατάστημα που πουλά ηλεκτρονικά εξαρτήματα, microcontrollers κλπ κλπ. Γιατί υπάρχουν και οι "ψαγμένοι" otaku....

Ακόμη σε Maid Cafe μην πάρετε κάτι σε tsundere.....

Επίσεις πως σκατα μπορούν και επί 8 ώρες να το παίζουν οι κοπέλες είτε σε maid είτε σε tsundere....

Edited by pc_magas, 27 October 2012 - 00:03.


#64 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 13 December 2020 - 23:08

Και μιας και έγραψα στο άλλο thread για το ταξίδι, ρίξτε αν θέλετε μια ματιά σε ένα σύντομο βίντεο από Akihabara

Youtube Video

έχω ανεβάσει κάμποσα από Ιαπωνία στο κανάλι μου, αν σας ενδιαφέρει


Edited by Namida, 13 December 2020 - 23:10.



#65 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 December 2020 - 09:57

Ρε παιδί μου πολύ θόρυβος, πως τι παλεύουν αυτοί που δουλεύουν εκεί μέσα. Κατά αλλά μια χαρά video! :riiight:


rsrGbGx.gif

#66 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 24 December 2020 - 17:47

Ρε παιδί μου πολύ θόρυβος, πως τι παλεύουν αυτοί που δουλεύουν εκεί μέσα.

που να εμπαινες σε μαγαζι με panchico. εκει να δεις φασαρια και κακο




#67 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 30 December 2023 - 12:04

Εκτός από την Akihabara, υπάρχουν κάμποσοι ακόμα "ανιμε" προορισμοί στο Τόκυο, που δεν είναι και τόσο γνωστοί

Youtube Video