Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγορές μέσω Internet


  • Please log in to reply
848 replies to this topic

#16 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 27 July 2007 - 16:07

Σε κάποιες τράπεζες υπάρχει πλαφόν για να ανοίξεις χρεωστική πχ στην Alpha Bank θέλει πρώτη κατάθεση 300


True, εκτός αν είσαι φοιτητής οπώτε γίνεται με 1 euro.
Μήπως εννοείς οτι το πλαφόν υπάρχει για άνοιγμα του λογαριασμού. Γιατί δεν νομίζω να έχει κάποιος ήδη λογαριασμό Alpha και να ισχύει κάτι τέτοιο. In such cases the card is free, you just apply for it.

#17 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 27 July 2007 - 16:20

Επίσης από ότι βλέπω είσαι μικρός, οπότε δε ξέρω αν μπορείς να βγάλεις χρεωστική. Με την gift card υπάρχει δυνατότητα να βγάλει όποιος είναι από 16 και πάνω, αρκεί να έχει ταυτότητα. Το αν θα φάει κόλημα σε κάποιο κατάστημα δεν νομίζω, δίνε τα στοιχεία που έδωσες στη τράπεζα και θα είσαι κομπλέ :byejg9:


Oχι γινεται να βγαλεις gift card στη attica ουτε στα 16.Πηγα εγω να βγαλω και δεν μου εβγαζαν γιατι μου ελειπαν 5-6 μηνες για να κλεισω τα 18.:bahhh:Τελικα βγηκε στο ονομα του πατερα μου.
Αλλα στην eurobank βγαζουν και για μικροτερες ηλικιες ακουσα.:nosey:

#18 Somnius

Somnius

    -= Carpe Noctem =-

  • Members
  • 85 posts

Posted 27 July 2007 - 17:42

Ναι κι εγώ το άκουσα κάπου... για την Eurobank.. θα πάω να τους ρωτήσω αν προλάβω αύριο.. έχω κατάστημά τους δίπλα μου..!

-= Carpe Noctem =-
Posted Image
| Magician.gr | MagicWeb.gr |
Posted Image
Super Mod. @ DsPlanet.gr
Posted Image


#19 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 July 2007 - 21:45

Oχι γινεται να βγαλεις gift card στη attica ουτε στα 16.Πηγα εγω να βγαλω και δεν μου εβγαζαν γιατι μου ελειπαν 5-6 μηνες για να κλεισω τα 18.:bahhh:Τελικα βγηκε στο ονομα του πατερα μου.
Αλλα στην eurobank βγαζουν και για μικροτερες ηλικιες ακουσα.:nosey:


Από το λίνκ του Vetus

Απαραίτητα δικαιολογητικά:μόνο η ταυτότητα σας και μπορεί να βγάλει και άλλος για εσάς και να σας την δωρίσει, αρκεί να είστε πάνω από 14 ετών -αλήθεια, υπάρχει retrogamer κάτω των 14;;;- Posted Image

Ντάξει ότι έκανες και εσύ, απλά υποθέτω αντί να γράφει το όνομα του γονέα πάνω έχει το δικό σου, αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι καλό γιατί σε κάθε επαναφόρτιση θέλουν και ταυτότητα μαζί. Τέσπα δεν με ενδιέφερε και πολύ για να το ψάξω. :nosey:

#20 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 July 2007 - 22:26

Μα νομίζω ότι πρέπει να είσαι τουλάχιστον 14 για να βγάλεις ταυτότητα anyways... :unsure:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#21 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 27 July 2007 - 22:40

Λοιπόν μια και έχω κάνει καμπόσες αγορές μέσω νετ ας σας πω 2 απλά πράματα:


1) Αν παραγγείλετε από site του εξωτερικού, κοιτάξτε αν δέχεται πληρωμή μέσω paypal. Αν αυτή η μέθοδος είναι η επιθυμητή μέθοδος από το μαγαζί, τότε κατά 98% δεν παίζει πρόβλημα.

2) Ψάξτε για τυχόν feedback που έχει ο εκάστοτε πωλητής στο ebay. Υπάρχει μια τέτοια στήλη στα δεξιά. Αν είναι 100% το feeedback και ο πωλητής είναι και power seller τότε πάλι κατά 98% δεν θα παίξει πρόβλημα.

3) Προσοχή με τις Giftcards. Δεν γίνονται αποδεκτές από όλα τα site. ΠΧ Αυτό: Welcome - Greek International Cyberstore που αποτελεί και 1 από τα μεγαλύτερα του είδους του (αν όχι το μεγαλύτερο) δεν κάνει αποδεκτές τις giftcards συγκεκριμένης τράπεζας. Δεν θυμάμαι το όνομά της τώρα, οπότε μην πετάξω καμιά μπούρδα. Οπότε πάντα ρωτάμε, όχι τις τράπεζες (γιατί θα πετάξουν τα φίδια του αιώνα), αλλά το εκάστοτε site.

4) Όταν παραγγείλετε πράγματα εκτός Ε.Ε. να έχετε πάντα υπόψιν σας τους δασμούς. Για άνω των 50€ φορολογούνται τα πάντα. ΚΑι αν η αρχική τιμή είναι υψηλή, τότε οι φόροι εκτοξεύουν την τιμή αυτού που παραγγείλατε. Για φανταστείτε να πάρετε κάτι που κάνει 500€ και να σας έρθει κομπλέ γύρω στα 650-700€!

5) Αν έχετε κάνει το 4, τότε ετοιμαστείτε για τρελό σπάσιμο από τα ΕΛΤΑ-τελωνεία. Μπορεί να κάνουν την δουλειά τους αμέσως (εδώ συνήθως ή γελάμε, ή ο μπάρμπας εκτός από υπάλληλός τους μένει και στην Κωρόνη), ή και να περιμένετε ως και 5-6 μήνες, με τον μέσο όρο να είναι 3 μήνες.

6) Μην εμπιστεύεστε site με τρελές προσφορές, σε σχέση με άλλα.

7) Α και το πιο βασικό. Ρωτάμε κανέναν μπας και έχει κάποια εμπειρία με κάποιο online κατάστημα, ή έχει να σας προτείνει κάποιο άλλο καλύτερο.

Τελικά δεν ήταν 2-3 τα πράματα :bahhh:



Ash άσχετο, αλλά πλέον η πληρωμή μέσω πιστωτικής είναι η ασφαλέστερη μετά το paypal μέθοδος. Με το που θα δεις ότι κάτι στραβό έγινε, ενημερώνεις και από κει αναλαμβάνει η VISA ή η DINNERS (αναλόγως του τι κάρτα έχεις) και την κλειδώνει. Εκτός αυτού, στέλνεται σήμα παγκοσμίως και όταν κάποιος πάει να σηκώσει λ7 έγινε τσακωτός (καταραμένη τεχνολογία...)

#22 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 27 July 2007 - 23:38

4) Όταν παραγγείλετε πράγματα εκτός Ε.Ε. να έχετε πάντα υπόψιν σας τους δασμούς. Για άνω των 50€ φορολογούνται τα πάντα. ΚΑι αν η αρχική τιμή είναι υψηλή, τότε οι φόροι εκτοξεύουν την τιμή αυτού που παραγγείλατε. Για φανταστείτε να πάρετε κάτι που κάνει 500€ και να σας έρθει κομπλέ γύρω στα 650-700€!


I have ordered quite a few times from amazon.com spending 50-100 euros (65-130 dollars) and haven't paid once import tax or anything like that. Mind you however that they were cd/dvd/book orders. Other items or more expensive orders might be taxed.

#23 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 28 July 2007 - 00:11

Κοίτα όταν η αξία είναι στο όριο και είναι αυτού του είδους παραγγελείες, που δεν κινούν υποψίες για υψηλές τιμές (όπως τα cd πχ) τότε ίσως την γλυτώσεις. Ας είναι καλά η αργοσχολιά τους.

Αν πάρεις κάτι άλλο, που κάνει μπαμ όπως πχ 1 κιθάρα η κανά περίεργο τες πα, τότε το ψάχνουν και κοιτούν τιμές, ενδεικτικές τιμές καταλόγους, κάτι αναλυτικούς πίνακες που έχουν και άλλα τέτοια!

Τρόποι πάντως για να το αποφύγεις υπάρχουν, αλλά 1ον είναι επικίνδυνοι και νομικά αν σε πιάσουν και ότι αν πάθουν κάτι οι παραγγελίες, τότε ξέρεις τι παίρνεις ε; :wis:

Στο μεταξύ ρόλο στο Amazon παίζει και σε ποιανής χώρας το website, έκανες την παραγγελεία. Δλδ αν την έκανες από το site της amazon στην Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, τότε το πιθανότερο είναι να έφυγαν από αυτούς τα προϊόντα από τις αντίστοιχες αποθήκες τους. Οπότε πάλι δεν πληρώνεις δασμούς!

#24 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 28 July 2007 - 00:24

Yeap, a friend of mine paid a bit more once cause he ordered a little Lotr statue once from the States
.I am refering to the American site (amazon.com). Its european branches are tax free ofcourse!

#25 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 28 July 2007 - 00:52

Προσοχή με τις Giftcards. Δεν γίνονται αποδεκτές από όλα τα site. ΠΧ Αυτό: Welcome - Greek International Cyberstore που αποτελεί και 1 από τα μεγαλύτερα του είδους του (αν όχι το μεγαλύτερο) δεν κάνει αποδεκτές τις giftcards συγκεκριμένης τράπεζας. Δεν θυμάμαι το όνομά της τώρα, οπότε μην πετάξω καμιά μπούρδα. Οπότε πάντα ρωτάμε, όχι τις τράπεζες (γιατί θα πετάξουν τα φίδια του αιώνα), αλλά το εκάστοτε site.

Ευτυχώς, μπορείς με τον τετραψήφιο αριθμό της gift card ν' ανοίξεις λογαριασμό στο paypal (με τ' οποίο μπορείς να κάνεις ψώνια σε πάρα πολλά site). Αν δεν κάνω λάθος (ναι, ακόμα το ψάχνω το θέμα με τις @#$%!κάρτες) στην συνέχεια ο κωδικός της PayPal στέλνεται στην τράπεζα όπου έχεις εκδώσει την gift card. Eδώ και καιρό παίρνω τηλέφωνο σ' ένα τηλεφωνικό νούμερο που μου δώσαν στην τράπεζα προκειμένου να πάρω τον κωδικό αλλά δεν βρίσκω κανέναν στο τηλέφωνο.

Αν όλα αυτά που λέω δεν ισχύουν, παρακαλώ διορθώστε με (μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου).

#26 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 July 2007 - 11:50

Ευτυχώς, μπορείς με τον τετραψήφιο αριθμό της gift card ν' ανοίξεις λογαριασμό στο paypal (με τ' οποίο μπορείς να κάνεις ψώνια σε πάρα πολλά site). Αν δεν κάνω λάθος (ναι, ακόμα το ψάχνω το θέμα με τις @#$%!κάρτες) στην συνέχεια ο κωδικός της PayPal στέλνεται στην τράπεζα όπου έχεις εκδώσει την gift card. Eδώ και καιρό παίρνω τηλέφωνο σ' ένα τηλεφωνικό νούμερο που μου δώσαν στην τράπεζα προκειμένου να πάρω τον κωδικό αλλά δεν βρίσκω κανέναν στο τηλέφωνο.

Αν όλα αυτά που λέω δεν ισχύουν, παρακαλώ διορθώστε με (μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου).


Xmm βασικά έτσι όπως τα λές θα νομίζουν ότι μιλάς για τον ίδιο αριθμό, τέσπα ο αριθμός φαίνεται και στην πρώτη ενημέρωση που θα σου έρθει με το ταχυδρομίο, οπότε υπομόνη να περάσεις ο μήνας :hahaha:

#27 Haruspex

Haruspex

    Anime Amateur

  • Members
  • 70 posts

Posted 28 July 2007 - 18:07

Μπράβο που άνοιξες αυτό το θέμα Kresto και Vetus πολύ χρήσιμο το Link που έδωσες. Ο Somnius ξέρει τι έχω τραβήξει με αυτό το θέμα:hahaha:

2 φορές μέχρι τώρα χρειάστηκε να κάνω Online αγορά και τις έκανα μέσω bank transfer που φυσικά έχει σημαντικά μειονεκτήματα. Επειδή μάλλον τώρα σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω εντατικότερα Online αγορές πιστεύω ότι η χρήση της προπληρωμένης πιστωτικής είναι ότι πρέπει.

#28 Lorigard

Lorigard

    Peter Griffin

  • Members
  • 10 posts

Posted 29 July 2007 - 14:42

Εγω αποφάσησα να κάνω την αγορά μου μέσω μέσω bank transfer, ΙΜΟ ειναι ο πιο ασφαλής τροπος αγορας μεσω Internet (απο την στιγμή που δεν γινεται μεσω αντικαταβολής ^^ :P :wis:)
Avenged Sevenfold
Posted Image

#29 iphi1986

iphi1986

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 07 August 2007 - 17:58

Η Visa electron (χρεωστική του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου) κάνει για αγορές μέσω internet; Ξέρει κανείς;

#30 Somnius

Somnius

    -= Carpe Noctem =-

  • Members
  • 85 posts

Posted 07 August 2007 - 18:22

Η pre-paid της eurobank κάνει για όλα και βγαίνει σε 5 λεπτά με ταυτότητα..!!

-= Carpe Noctem =-
Posted Image
| Magician.gr | MagicWeb.gr |
Posted Image
Super Mod. @ DsPlanet.gr
Posted Image