Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγορές μέσω Internet


  • Please log in to reply
848 replies to this topic

#1 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 26 July 2007 - 10:39

Ένα θέμα για να συζητάμε για διάφορα e-shop και πόσο ασφαλές είναι.
Επίσης αν είχατε κάποια άσχημη εμπειρία με κάποιο e-shop, πείτε το για να μην το προτιμήσουμε.
Λοιπόν αρχίζω εγώ. Θέλω να αγοράσω ένα Μ3 Simply. Βρήκα μια προσφορά στο ebay αλλα τα πήραν δεν πρόλαβα.
Βρήκα αυτή τη σελίδα:
M3 Simply (NDS / NDS Lite)
Λοιπόν? Υπάρχει περίπτωση να κλέψουν τον αριθμό της πιστωτικής?

(είναι η πρώτη μου αγορά μέσω internet)

#2 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 26 July 2007 - 10:45

Ένα θέμα για να συζητάμε για διάφορα e-shop και πόσο ασφαλές είναι.
Επίσης αν είχατε κάποια άσχημη εμπειρία με κάποιο e-shop, πείτε το για να μην το προτιμήσουμε.
Λοιπόν αρχίζω εγώ. Θέλω να αγοράσω ένα Μ3 Simply. Βρήκα μια προσφορά στο ebay αλλα τα πήραν δεν πρόλαβα.
Βρήκα αυτή τη σελίδα:
M3 Simply (NDS / NDS Lite)
Λοιπόν? Υπάρχει περίπτωση να κλέψουν τον αριθμό της πιστωτικής?

(είναι η πρώτη μου αγορά μέσω internet)

Αυτό είναι από σπάνιο εώς αδύνατον. :P
Προσωπικά μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο, αλλά με την προπληρωμένη μου. Βέβαια έστειλα emails σε όλα τα site που είχα κάνει αγορές, και γύρισαν πίσω τα λεφτά (40 ευρώ). :hahaha:

Πάντως με πιστωτική δεν θα σε συμβούλευα να αγοράσεις, θα έλεγα να βγάλεις μία προπληρωμένη για αρχή at least. :wis:

oR4yYRl.gif


#3 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 26 July 2007 - 11:09

Και αν η παραγγελια που θες να κανεις ειναι απο Ελλαδα, και υπαρχει δυνατοτητα αντικαταβολης, τοτε ειναι η καλυτερη φαση...δεν αγχωνεσαι για τιποτα...γιατι και να μη φτασει ποτε η παραγγελια σου, απλα δεν την πληρωνεις..αυτο σε περιπτωση μη αξιοπιστου online καταστηματος...αλλα η προπληρωμενες καρτες ειναι η καλυτερη αρχη που μπορεις να κανεις για αγορες απο καταστηματα και εκτος ελλαδος...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#4 Lorigard

Lorigard

    Peter Griffin

  • Members
  • 10 posts

Posted 26 July 2007 - 11:28

Να σας ρωτησω παιδιά, το Cash On Delivery πως ακριβώς γίνεται?
Avenged Sevenfold
Posted Image

#5 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 26 July 2007 - 11:31

Υποθετω πως αυτο ειναι η αντικαταβολη...λεφτα στην παραδοση...^^..αλλα αν ειναι κατι αλλο, δεν ξερω...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#6 Lorigard

Lorigard

    Peter Griffin

  • Members
  • 10 posts

Posted 26 July 2007 - 11:45

Και αν η παραγγελια που θες να κανεις ειναι απο Ελλαδα, και υπαρχει δυνατοτητα αντικαταβολης, τοτε ειναι η καλυτερη φαση...δεν αγχωνεσαι για τιποτα...γιατι και να μη φτασει ποτε η παραγγελια σου, απλα δεν την πληρωνεις

Τοτε αυτο ισχύει και γι αυτο το site, απο την στιγμή που είναι λεφτα στην παραδοση ( C.O.D) και δεν εχει σημασια που ειναι εκτος Ελλαδος, ε?
Avenged Sevenfold
Posted Image

#7 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 26 July 2007 - 11:48

Μη σε παρω στο λαιμο μου.....δεν ξερω...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#8 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 26 July 2007 - 13:43

Υποτίθεται οτι όσο πιο δημοφιλές το site καλύτερη η ασφάλεια, right?
Use debit card καλύτερα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
I have used a credit card only once και αυτό όχι για καμιά μικρή παραγγελία...
1500 euro:nosey:

#9 Lorigard

Lorigard

    Peter Griffin

  • Members
  • 10 posts

Posted 27 July 2007 - 11:31

Υποτίθεται οτι όσο πιο δημοφιλές το site καλύτερη η ασφάλεια, right?
Use debit card καλύτερα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
I have used a credit card only once και αυτό όχι για καμιά μικρή παραγγελία...
1500 euro:nosey:

Ενα λεπτο.Επειδη μεσω Cash On Delivery δεν γινεται τελικα, θελω να κανω μερικές ερωτήσεις.
1)Debit Card: προπληρωμένη καρτα?
2)Πως ακριβως λειτουργεί η προπληρωμένη?την φορτώνεις με χρηματα και τους δινεις το ΡΙΝ μετά?Τι τροπο πληρωμής πρεπει να διαλέξω?Μου εχει Paypal και Money Order.
3)Επίσης με την Προπληρωμένη καρτα γίνεται ο αλλος να κανει ανάληψη με το ΡΙΝ?ή είναι μιας χρήσης?
Ευχαριστώ πολύ :) :riiight:
Avenged Sevenfold
Posted Image

#10 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 27 July 2007 - 11:46

Eπείδη αρκετά άτομα (μεταξύ των οποίων κι εγώ) έχουν απορίες όσο αφορά τις αγορές μέσω internet θα πρότεινα στους moderators/administrators το thread αυτό να μπει ως "Υπόμνημα" και να δωθούν από κάποιον εξιδικευμένο με online αγορές σχετικές συμβουλές βήμα-βήμα.

Προς το παρόν δείτε αυτό το link (τ' οποίο ακόμα να διαβάσω):
mame.gr :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

#11 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 27 July 2007 - 11:48

Ο τροπος λειτουργιας της προπληρωμενης είναι αυτός που υποδεικνυεται και απο το ονομα της:

Φτιαχνεις μια προπληρωμενη σε καποια τραπεζα που προσφερει αυτη τη δυνατοτητα(πχ eurobank,attici bank) και την γεμιζεις με καποιο ποσο.(δεν θυμαμαι ποια ορια υπαρχουν)

Φτιαχνεις εναν λογαριασμο στο paypal(γινεις τον κωδικο σου και λοιπα στοιχεια).Ετσι μπορεις να βλεπεις λεπτομεριες για τις συναλλαγες σου καθως και να ρυθμιζεις διαφορες λετπομεριες όσον αφορα τις πληρωμες.

Όταν θελεις να αγορασεις κατι,κανεις login στο paypal και απλως επιλεγεις το ποοσ που θελεις να πληρωσεις(όλα τα αλλα στοιχεια καταχωρουνται αυτοματα απο το paypal)

Μπορεις να ξαναγεμισεις την καρτα όσες φορες θελεις μεχρι την ημερομηνια ληξης της.Νομιζω μπορεις να κανεις και αναληψεις,αλλα δνε παιρνω και ορκο(δεν ασχοληθηκα ποτε και δεν ρωτησα κανεναν για αυτο το ζητημα)

EDIT:Με προλαβαν!
Αληθεια πρεπει να δωσεις καποιον τετραψηφιο κωδικο στο paypal???Εγω δεν εδωσα!Και δεν μου ζητησε και ποτε.Επισης δεν με χρεωσε $2 ποτε...WTF??Και ποιο ειναι το προβλημα που μπορει να αντιμετωπισω αν ξεπερασω τα $100 και δνε εχω δωσει τον κωδικο που δεν μου ζητησε ποτε???

EDIT 2:Οκ είμαι πολυ βλαμμενη,δεν ειχα ενεργοποιησει καν το expanded use επειδη δεν ειχε ξοδεψει καν $100 απο τοτε που γραφτηκα στο paypal(ειχα παλιες αγορες προ paypal)Ευτυχως ^^

#12 Somnius

Somnius

    -= Carpe Noctem =-

  • Members
  • 85 posts

Posted 27 July 2007 - 11:55

Βασικά αν το αγοράσεις από εκεί.. θα το πληρώσεις μια 40άρα και χωρίς τα μεταφορικά από αμερική και μπορεί και στο τελωνίο τώρα που έιναι και καλοκαιράκι να σε φεσώσουν κάνα φόρο έτσι για το γαμώτο..

γιατί δεν κοιτάς αλλού όπως π.χ. ευρωπαϊκή ζώνη.. χώρες χωρίς φόρο.. επίσης από αμερική θα μπορούσες να βρεις πολύυυυυυυ φθηνότερα..!!

όσο για την σελίδα την έχω ξαναδεί.. κι αν φοβάσαι την ακαιρεότητα της κάρτας visa σου τότε μην την χρησιμοποιήσεις.. φτιάξε μια χρεωστική Visa στην Eurobank που λειτουργεί σαν κανονική αλλά μόνο όταν της καταθέσεις εσύ χρήματα μέσα όχι να στα πιστώνει και τα πληώνεις μετά με τόκους.. ότι καλύτερο δλδ.. έτσι εγώ έχω το κεφάλι μου ήσυχο και αγοράζω αβέρτα κουβέρτα από παντού..!!

Επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα από shop.01media.com που στέλνει μπαμ σε 3-4 το πολύ μέρες και είναι όλα ένα κι ένα!!Δεν ξέρω κι εγώ πόσα έχω αγοράσει από αυτούς.!!! ;)

-= Carpe Noctem =-
Posted Image
| Magician.gr | MagicWeb.gr |
Posted Image
Super Mod. @ DsPlanet.gr
Posted Image


#13 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 27 July 2007 - 12:15

@ Lorigard

Debit card= Χρεωστική

Πχ έχεις έναν τραπεζικό λογαριασμό στην Alpha Bank. Βγάζεις και μια καρτούλα για ATM. Αυτή η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αγορές μέσω Net σαν χρεωστική. Η διαφορά της την πιστωτική είναι οτι δεν μπορούν να σε χρεώσουν παραπάνω. Δηλαδή, αν έχεις 100 euro στο λογαριασμό, τόσα μπορείς να ξοδέψεις. Ούτε cent παραπάνω δεν μπορεί κανείς να σε χρεώσει. "Γεμίζει-αδειάζει" ανάλογα με τις καταθέσεις-αναλήψεις.

Προπληρωμένη ή gift card.

Μπουκάρεις σε μια τράπεζα που διαθέτει τετοιες, απλά με τα λεφτά που διαθέτεις. Δεν φτιάχνεις ουτε λογαριασμό, ούτε τπτ. Σου την γεμίζουν και είσαι κομπλέ. Όποτε θες την ξαναγεμίζεις αλλά νομίζω υπάρχει μια χρέωση του style 1-2 euro.
Για ανάληψη δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω yes.

To paypal είναι άλλη υπηρεσία και δεν χρησιμοποιείται απαραίτητα απο κάθε site. px amazon.com

@dora

Όταν το χρησιμοποιήσα εγώ, έφτανες ωσ 100 εuro. Μετά για λόγους ασφαλείας or sth , δεν σου επιτρέπει more transactions unless you give the code.


Επίσης κeep everybody in mind τhat gift cards may have limitations in some sites. Some sites require exact data on cardholders name-adress etc etc and do not accept your orders otherwise. For example a relative of mine, bought a gift card and could not shop from play.com and ended up using it in amazon.com

Hope i was helpfull:wis:

#14 Lorigard

Lorigard

    Peter Griffin

  • Members
  • 10 posts

Posted 27 July 2007 - 13:42

Thx very much Mythos :riiight::riiight:
Avenged Sevenfold
Posted Image

#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 July 2007 - 15:58

Σε κάποιες τράπεζες υπάρχει πλαφόν για να ανοίξεις χρεωστική πχ στην Alpha Bank θέλει πρώτη κατάθεση 300ε :oo: Οπότε προτίνω gift card. Διάβασε το θέμα στο λινκ που δίνει ο Vetus, είναι κατατοπιστικότατο.

Επίσης από ότι βλέπω είσαι μικρός, οπότε δε ξέρω αν μπορείς να βγάλεις χρεωστική. Με την gift card υπάρχει δυνατότητα να βγάλει όποιος είναι από 16 και πάνω, αρκεί να έχει ταυτότητα. Το αν θα φάει κόλημα σε κάποιο κατάστημα δεν νομίζω, δίνε τα στοιχεία που έδωσες στη τράπεζα και θα είσαι κομπλέ :byejg9: