Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Κείμενο Απολογίας απο DJ Dragon


  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

Poll: Πιστευετε οτι πρεπει το μελος DJ Dragon να επανελθει στο forum; (37 member(s) have cast votes)

Πιστευετε οτι πρεπει το μελος DJ Dragon να επανελθει στο forum;

  1. ΝΑΙ - Πιστεύω οτι έχει μάθει το μαθημα του (12 votes [32.43%])

    Percentage of vote: 32.43%

  2. ΟΧΙ - Θα έχουμε επανάληψη των ίδιων γεγονότων (25 votes [67.57%])

    Percentage of vote: 67.57%

Vote

#31 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 07 July 2007 - 16:58

Σ'αυτό δεν γίνεται να μην απαντήσω....

Η αλήθεια είναι ότι το όλο θέμα θα το χαρακτήριζα ως ''πολύ κακό για το τίποτα'' και έτσι θα χαρακτήριζα και τη φασαρία που έχει γίνει σχετικά με το Poll.

O CSP πήρε μια απόφαση που θεωρούσε σωστή και καλά έκανε (καλά έκανε όχι γιατί συμφωνώ, αλλά γιατί αυτός είναι admin και αυτός πίστευε ότι αυτό πρέπει να γίνει). Μ'αυτήν την απόφαση διαφωνώ και γω, όπως λογικά θα έχει διαπιστώσει κανείς διαβάζοντας τα posts μου σ'αυτό το θέμα. Από κει και πέρα, πάει, τέλειωσε. Το να κάνουμε αυτή τη συζήτηση σ'αυτό το θέμα μόνο εκτός θέματος μας βγάζει. Ίσως να είναι όμως ωφέλιμο για ανάλογες περιπτώσεις στο μέλλον. Για τα παραπάνω posts:

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως ειναι γιατι μερικα ατομα εχουν σπαστει τοσο πολυ με το 8εμα του poll;Εγω προσωπικα χαιρομαι που για πρωτη φορα βλεπω μια τοσο Δημοκρατικη κινηση και μαλιστα σε forum! Aντι8ετα μερικοι(χωρις να εχω κατι μαζι τους) αρχισαν να λενε πραγματα που δεν ισχυουν πχ οτι ο CSP δειχνει αναποφασιστος το poll πρεπει να κλειδω8ει κτλ. Δεν καταλαβαινω τι σας πειραξε? Ο φιλτατος απλα εδωσε την ευκαιρια να αποφασισουμε εμεις την κινηση αυτη!Το αν 8α φαει ban καποιος πιστευω οτι ειναι αποφαση κατα ενα μεγαλο μερος απο τα members του forum και οχι τοσο απο τους mods admin.


Την τελευταία πρόταση θα έπρεπε να την αφήσω ασχολίαστη. Δηλαδή να μαζευτούμε 20 άτομα και να πούμε πχ μας τη σπάει μωρέ ο τάδε, ας φάει ένα ban. Όχι πως έχει σχέση με τον DjDragon αυτό, καθώς αυτός έκανε αρκετά για να το φάει δικαιολογημένα το ban, αλλά να μην τρελαθούμε ρε παιδιά που σε ένα forum θα αποφασίζουν τα μέλη για το ποιος θα φάει ban....Τι άλλο θα ακούσουμε..

Η κίνηση είναι όντως πολύ δημοκρατική, αλλά δεν είναι αυτή η σωστή λύση (IMO πάντα) για το πρόβλημά μας.


πάνω σε αυτό το ποστ απλά να πω...

κάνει Poll o CSP για μια απόφαση -> Φωνές και κακό ότι δεν είναι σωστό...
κάνει κάποιος Mod/admin κανά lock, δίνει κανά warning -> XOYNTA το forum

ότι άλλο θέλετε πάνω σε αυτό , με ΠΜ


Εδώ δεν σε καταλαβαίνω Βασίλη...

Φωνές και κακό; Επειδή είπε κάποιος την άποψη του; Δηλαδή τι να κάνουμε αν διαφωνούμε με κάτι; Να σκάσουμε; :|

Στο άλλο τώρα, κι'αυτό σχετικά ασχολίαστο :P

Δηλαδή αν κάποιος mod/admin κάνει σωστά τη δουλειά του και δίνει warnings/κλειδώνει θέματα που πρέπει να κλειδωθούν/ κλπ ποιο είναι το πρόβλημα; Υπάρχει κάποιος αρκετά αστείος για να πει πως αυτό είναι χούντα; Και αν υπάρχει γιατί το κάνουμε κανόνα;

ΥΓ: Phm αρκετά καλά τα παραδείγματα :riiight:
1

#32 Kyo

Kyo

    Anime Newbie

  • Members
  • 59 posts

Posted 07 July 2007 - 20:24

Κατι τελευταιο.Μαλλον δεν καταλαβες τι η8ελα να πω...Εννοουσα κατι παρομοιο με την κινηση που εγινε εδω!Ειπα κατα ενα μεγαλο μερος!Περνα καμια βολτα απο τα περισσοτερα forums φιλε μου και 8α δεις οτι εκει με το παραμικρο και χαζο λογο οι mods admin banarizoun μελη(εδω φυσικα δεν ισχυει αυτο).Φυσικα και δν μπορει να γινει αυτο χωρις σοβαρους λογους(20 ατομα μαζευονται κτλ και κανουν ban καποιον) το under the members command πιστευω βοη8αει να διατυπωσω αυτο που προσπαθω να εξηγησω.anyway δεν εχω να πω τιποτε αλλο.Sorry για οποιαδηποτε παρεξηγηση .

#33 CommanderSP

CommanderSP

    under the members command

  • Retired Staff
  • 151 posts

Posted 08 July 2007 - 01:46

Δυστηχως θα βγω και εγω λιγο εκτος θεματος οποτε ζητω προκαταβολικα συγγνωμη για την κινηση μου αυτη. Πρωτα απ ολα πολλοι ξεχνατε οτι το "καφενειο" αυτο αμα δεν εχει κοσμο ειναι ενα καφενειο χωρις λογο υπαρξης. Ενα νεκρο forum ητε κανει τις απαραιτητες αλλαγες για να υπαρξει μια καποια κινηση, η κλεινει. Οποτε οπως καταλαβαινετε, εγω μπορω να κανω οτι θελω αλλα αμα κανω κατι λαθος, θα υπαρξει κοσμος που θα σηκωθει και θα φυγει (οτι εγινε με το παλαιο dragonball.gr και την δημιουργια ενος αλλου ελληνικου anime site).

Πολλοι βλεπουν τα πραγματα ασπρο η μαυρο, ξεχωριζουν με περισσεια ανεση το σωστο απο το λαθος. Καποτε πιστευα τα ιδια πραγματα αλλα αργοτερα εμαθα οτι το οτιδηποτε σε αυτο τον κοσμο μπορει να αναλυθει καλοπροαιρετα η κακοπροαιρετα γιατι πολυ απλα υπαρχουν ΠΑΝΤΑ θετικα και αρνητικα στοιχεια. Αυτο εγινε και με την αρχικη αναγγελια του ADN οπου πολυς κοσμος βιαστηκε να βγαλει συμπερασματα. Αυτο λοιπον γινεται και τωρα. "Δηλαδη 20 ατομα θα κανουν ban οποιον θελουν;" Η απαντηση φυσικα ειναι ΟΧΙ αλλα σε αυτη εδω την κοινοτητα τα μελη θα εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ισχυ εχοντας το ΔΙΚΑΙΩΜΑ κρισης αλλων μελων, moderators ακομα και administrators και υπο ορισμενες συνθηκες να φτασουμε σε δημοψηφισμα για την απομακρυνση τους εαν αυτο κριθει αναγκαιο. Στο προσεχες μελλον θα θεσω προς συζητηση ενα προσχεδιο με τα δικαιωματα της καθε ομαδας του forum και τους κανονισμους που τους διεπουν. Η τελικη εκδοση θα τεθει ΠΡΟΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ και εαν δεν την δεχτειτε, ΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΡΟΥΜΕ. Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να τονισω οτι ο οποιοσδηποτε εχει την οποιαδηποτε ενσταση, μπορει ητε επωνυμα (αλλα εαν το επιθυμει ακομα και ανωνυμα - στελνοντας ενα email) να επικοινωνησει μαζι μου για να συζητησουμε το παραπανω.

Η ιστορια εχει δειξει οτι η εξουσια διαφθειρει και οι κανονισμοι αυτοι αμα περασουν την τελικη ψηφοφορια, θα υπαρχουν για να προστατεψουν τα μελη απο την δικη μας αλαζονεια αλλα ταυτοχρονα και να προστατεψουν εμας απο μεθοδευμενες κινησεις τυχων ομαδων που να θελουν να φερουν χαος στο forum. Αυτη ειναι μια πολυ παρατολμη κινηση και ακομα και εμεις δεν ειμαστε σιγουροι αμα οι κανονες αυτοι θα εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα και παρ'οτι ο ελευθερος μας χρονος ειναι πολυτιμος, το κανουμε γιατι πιστευουμε οτι αυτο ειναι το δικαιο και το σωστο.


Τωρα οσων αφορα το εν λογω thread, εαν αποφασισετε να επαναφερετε το μελος, το ban θα "σηκωθει" αμεσως μετα τη ληξη αυτου του poll. Εαν αποφασισετε να μην επαναφερετε το εν λογω μελος, το θεμα κλεινει για ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ, οπου σε αυτο το χρονικο διαστημα απαγορευεται η δημιουργια νεας φηφοφοριας επανω στο ιδιο θεμα. Μετα την παροδο του ετους αυτου, πρεπει το εν λογω μελος να επικοινωνησει με καποιον mod/admin με νεο γραμμα απολογιας και ΜΟΝΟ τοτε ο mod/admin μπορει και πρεπει να ανοιξει παλι το θεμα. ΘΑ δειτε αναλυτικοτερα τους κανονες συντομα.

Ελπιζω και ευχομαι οτι θα εχουμε την υποστηριξη σας, αλλα σε αντιθετη περιπτωση, well at least we tried.

CSP

#34 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 08 July 2007 - 01:55

Δυστηχως θα βγω και εγω λιγο εκτος θεματος οποτε ζητω προκαταβολικα συγγνωμη για την κινηση μου αυτη. Πρωτα απ ολα πολλοι ξεχνατε οτι το "καφενειο" αυτο αμα δεν εχει κοσμο ειναι ενα καφενειο χωρις λογο υπαρξης. Ενα νεκρο forum ητε κανει τις απαραιτητες αλλαγες για να υπαρξει μια καποια κινηση, η κλεινει. Οποτε οπως καταλαβαινετε, εγω μπορω να κανω οτι θελω αλλα αμα κανω κατι λαθος, θα υπαρξει κοσμος που θα σηκωθει και θα φυγει (οτι εγινε με το παλαιο dragonball.gr και την δημιουργια ενος αλλου ελληνικου anime site).

Πολλοι βλεπουν τα πραγματα ασπρο η μαυρο, ξεχωριζουν με περισσεια ανεση το σωστο απο το λαθος. Καποτε πιστευα τα ιδια πραγματα αλλα αργοτερα εμαθα οτι το οδιδηποτε σε αυτο τον κοσμο μπορει να αναλυθει καλοπροαιρετα η κακοπροαιρετα. Αυτο εγινε και με την αρχικη αναγγελια του ADN οπου πολυς κοσμος βιαστηκε να βγαλει συμπερασματα. Αυτο λοιπον γινεται και τωρα. "Δηλαδη 20 ατομα θα κανουν ban οποιον θελουν;" Η απαντηση φυσικα ειναι ΟΧΙ αλλα σε αυτη εδω την κοινοτητα τα μελη θα εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ισχυ εχοντας το ΔΙΚΑΙΩΜΑ κρισης αλλων μελων, moderators ακομα και administrators και υπο ορισμενες συνθηκες να φτασουμε σε δημοψηφισμα για την απομακρυνση τους εαν αυτο χρειαζεται. Στο προσεχες μελλον θα θεσω προς συζητηση ενα προσχεδιο με τα δικαιωματα της καθε ομαδας του forum και τους κανονισμους που τους διεπουν. Η τελικη εκδοση θα τεθει ΠΡΟΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ και εαν δεν την δεχτειτε, ΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΡΟΥΜΕ. Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να τονισω οτι ο οποιοσδηποτε εχει την οποιαδηποτε ενσταση, μπορει ητε επωνυμα (αλλα εαν το επιθυμει ακομα και ανωνυμα - στελνοντας ενα email) να επικοινωνησει μαζι μου για να συζητησουμε το παραπανω.

Η ιστορια εχει δειξει οτι η εξουσια διαφθειρει και οι κανονισμοι αυτοι αμα περασουν την τελικη ψηφοφορια, θα υπαρχουν για να προστατεψουν τα μελη απο την δικη μας αλαζονεια αλλα ταυτοχρονα και να προστατεψουν εμας απο μεθοδευμενες κινησεις τυχων ομαδων που να θελουν να φερουν χαος στο forum. Αυτη ειναι μια πολυ παρατολμη κινηση και ακομα και εμεις δεν ειμαστε σιγουροι αμα οι κανονες αυτοι θα εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα και παρ'οτι ο ελευθερος μας χρονος ειναι πολυτιμος, το κανουμε γιατι πιστευουμε οτι αυτο ειναι το δικαιο και το σωστο.


Τωρα οσων αφορα το εν λογω thread, εαν αποφασισετε να επαναφερετε το μελος, το ban θα "σηκωθει" αμεσως μετα τη ληξη αυτου του poll. Εαν αποφασισετε να μην επαναφερετε το εν λογω μελος, το θεμα κλεινει για ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ, οπου σε αυτο το χρονικο διαστημα απαγορευεται η δημιουργια νεας φηφοφοριας επανω στο ιδιο θεμα. Μετα την παροδο του ετους αυτου, πρεπει το εν λογω μελος να επικοινωνησει με καποιον mod/admin με νεο γραμμα απολογιας και ΜΟΝΟ τοτε ο mod/admin μπορει και πρεπει να ανοιξει παλι το θεμα. ΘΑ δειτε αναλυτικοτερα τους κανονες συντομα.

Ελπιζω και ευχομαι οτι θα εχουμε την υποστηριξη σας, αλλα σε αντιθετη περιπτωση, well at least we tried.

CSP


:respect: Μακάρι να ήταν όλοι οι mod/admin σαν εσάς.

Posted Image


#35 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 08 July 2007 - 10:32

Εκφράζοντας καθαρά την άποψη μου ως μέλος θα ήθελα να πω πως συμφωνώ τόσο με τα λεγόμενα του Dante στο Black Hole όσο και με το thread του CSP εδώ, καθώς και οι δύο admins αποτυπώνουν και τα δύο ρεύματα που κυριαρχούν στο forum σχετικά με το φαινόμενο DjD (αναφέρομαι στο εν λόγω πρόσωπο ως "φαινόμενο" για να κρατήσω μια στάση ουδετερότητας και όχι ειρωνίας απέναντί του). Κι εγώ βρίσκομαι κάπου ανάμεσα...
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, ιδιαίτερα για τους admins και mods να "κυνηγάνε" posts που αντιβαίνουν του κανόνες (κυρίως ηθικούς) του forum και είναι σχεδόν ανεπίτρεπτο, εφόσον έχουν γίνει τόσες φιλικές παρατηρήσεις, warnings, ολιγοήμερα bans κ.λπ. και δεν θεωρώ ότι πρέπει να μπαίνουν αυτή τη στιγμή στη διαδικασία να δικαιολογούνται απέναντι μας (στα μέλη δλδ) καθώς οι άνθρωποι είχαν φτάσει στο αμήν και αυτό, νομίζω, ότι είναι γνωστό σε όλα τα ενεργά μέλη του forum.
'Οσο για το poll είναι ένα είδος δημοκρατικής κίνησης πιστεύω από την άποψη ότι δίνει ξανά την ευκαιρία στο πρόσωπο για το οποίο συζητούμε να επανέλθει, αρκεί να ακολουθήσει ένα σύνολο κανόνων ΚΟΙΝΟ για όλους. Κάτι που δηλώνει και την ευαισθησία των admins και mods απέναντι στο πρόβλημα που εμφανίζεται εδώ, παρόλο που αρχικά δώθηκε το οριστικό ban. Σίγουρα θα συζητήθηκε εκτενέστερα το θέμα και ύστερα απο συννενόηση θα δημιουργήθηκε το thread, οπότε ας μην είμαστε τόσο καυστικοί και θέματα τόσο ευαίσθητα, θέματα δικαιοδοσίας...
Ωστόσο εγώ δε θα ψηφίσω στο poll για ένα και μόνο λόγο, νομίζω ότι η αρχική απόφαση είναι σωστη.
Ως Μαρία τώρα θα πω ότι είχε δημιουργηθεί ζήτημα με εμένα και το συγκεκριμένο μέλος και καλώς η κακώς με είχε φέρει σε δύσκολη θέση με αποτέλεσμα να μου δημιουργήσει έντονη δυσαρέσκια και αποστροφή από το να συμμετάσχω στα κοινά (συναντήσεις κατά βάση). Επί του θέματος ασχολήθηκε ο Dante και τον ευχαριστώ, καθώς επίσης είχα την ηθική συμπαράσταση των mods (κυρίως από το Spawn I, το οποίο και ευχαριστώ εξίσου θερμά) και μελών όπως η LyraScience, ο PastorOfMuppets, Κuso Kenshi, Vasillisk. Αυτό το φέρνω ως ένα ακόμη παράδειγμα απέναντι σε εκείνα τα μέλη που δηλώνουν ότι δεν έχουν μεγάλη γνώση σχετικά με το επικείμενο θέμα. Για όσους αναρωτιούνται έαν το συγκεκριμένο μέλος μου ζήτησε συγνώμη, καθώς κάτι τέτοιο ειπώθηκε από τον ίδιο...ΟΧΙ, δεν μου ζήτησε συγνώμη.
Απέναντι στα λεγόμενα του DJD θα πώ ότι
α. υπάρχουν άπειρα torrents στο Internet για να κατεβάσεις anime / manga
β. έαν έχεις απορίες, σίγουρα έχεις δημιουργήσεις φιλίες εδω μέσα που μπορούν να σε βοηθήσουν να βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει
γ. εάν δεν έχεις κάποια επικοινωνία με κανέναν 1) κακώς 2) νομίζω οτί ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση μια επικοινωνία μέσω msn, email προς κάποιον admin / mod θα βοηθούσε, καθώς, από προσωπική εμπειρία πάντα, θεωρώ ότι θα σε εξυπηρετήσουν ακόμη κι αν δεν είσαι μέλος
δ. υπάρχουν και άλλα site (με διαφοροποιήσεις) που ασχολούνται με το θεμα (*έχουν και αυτά κανόνες οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ)
Πέρα από αυτά θέλω να δηλώσω ότι δε θεωρώ τον DJD κακόβουλο με την έννοια ότι ήθελε να το "παίξει" κάποιος, νομίζω ότι είχε και έχει ανάγκη την παρέα. Κάποιοι από εμάς εχουν τη δυνατότητα περισσότερων κοινωνικών επαφών, διαπροσωπικών σχέσεων κ.λπ, κάποιοι άλλοι δεν έχουν αυτό το πλεονέκτημα. Ας μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου, δε θέλω να πω ότι το forum είναι κέντρο ψυχολογικής υποστήριξης, αλλά ως ένα σημείο είναι ένα είδος υποστήριξης...
Απέναντι στα λεγόμενα των μελών σχετικά με τα θεία. Παιδιά, είναι πολύ ιδιαίτερο το κομμάτι θρησκεία και σεβασμός και αν κι εγώ και η παρέα μου έχει πέρασει στα 15 - 20 τη φάση "Υπάρχει θεός ή είναι προπαγάνδα" (τα υπόλοιπα τα ξέρετε νομίζω), ποτέ δεν αναφέρθηκα μη κόσμια απέναντι σε αυτά γιατί είναι καθάρα προσωπική υπόθεση του καθένα και σε αυτή την περίπτωση μπαίνει και ένας περιορισμός ως προς το πώς/πότε και πού εκφράζεσαι πάνω σε αυτά αλλιώς δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Δεν ξέρω εάν με τα προαναφερθέντα δημιουργώ περισσότερες εντάσεις, όμως θεώρησα απαραίτητο να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Οτιδήποτε θεωρείται ότι είναι ανάρμοστο σε αυτά που έχουν λεχθεί από μέρους μου, παρακαλώ να γίνει ένα edit στο post μου.

#36 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 08 July 2007 - 10:49

Εκφράζοντας καθαρά την άποψη μου ως μέλος θα ήθελα να πω πως συμφωνώ τόσο με τα λεγόμενα του Dante στο Black Hole όσο και με το thread του CSP εδώ, καθώς και οι δύο admins αποτυπώνουν και τα δύο ρεύματα που κυριαρχούν στο forum σχετικά με το φαινόμενο DjD (αναφέρομαι στο εν λόγω πρόσωπο ως "φαινόμενο" για να κρατήσω μια στάση ουδετερότητας και όχι ειρωνίας απέναντί του). Κι εγώ βρίσκομαι κάπου ανάμεσα...
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, ιδιαίτερα για τους admins και mods να "κυνηγάνε" posts που αντιβαίνουν του κανόνες (κυρίως ηθικούς) του forum και είναι σχεδόν ανεπίτρεπτο, εφόσον έχουν γίνει τόσες φιλικές παρατηρήσεις, warnings, ολιγοήμερα bans κ.λπ. και δεν θεωρώ ότι πρέπει να μπαίνουν αυτή τη στιγμή στη διαδικασία να δικαιολογούνται απέναντι μας (στα μέλη δλδ) καθώς οι άνθρωποι είχαν φτάσει στο αμήν και αυτό, νομίζω, ότι είναι γνωστό σε όλα τα ενεργά μέλη του forum.
'Οσο για το poll είναι ένα είδος δημοκρατικής κίνησης πιστεύω από την άποψη ότι δίνει ξανά την ευκαιρία στο πρόσωπο για το οποίο συζητούμε να επανέλθει, αρκεί να ακολουθήσει ένα σύνολο κανόνων ΚΟΙΝΟ για όλους. Κάτι που δηλώνει και την ευαισθησία των admins και mods απέναντι στο πρόβλημα που εμφανίζεται εδώ, παρόλο που αρχικά δώθηκε το οριστικό ban. Σίγουρα θα συζητήθηκε εκτενέστερα το θέμα και ύστερα απο συννενόηση θα δημιουργήθηκε το thread, οπότε ας μην είμαστε τόσο καυστικοί και θέματα τόσο ευαίσθητα, θέματα δικαιοδοσίας...
Ωστόσο εγώ δε θα ψηφίσω στο poll για ένα και μόνο λόγο, νομίζω ότι η αρχική απόφαση είναι σωστη.
Ως Μαρία τώρα θα πω ότι είχε δημιουργηθεί ζήτημα με εμένα και το συγκεκριμένο μέλος και καλώς η κακώς με είχε φέρει σε δύσκολη θέση με αποτέλεσμα να μου δημιουργήσει έντονη δυσαρέσκια και αποστροφή από το να συμμετάσχω στα κοινά (συναντήσεις κατά βάση). Επί του θέματος ασχολήθηκε ο Dante και τον ευχαριστώ, καθώς επίσης είχα την ηθική συμπαράσταση των mods (κυρίως από το Spawn I, το οποίο και ευχαριστώ εξίσου θερμά) και μελών όπως η LyraScience, ο PastorOfMuppets, Κuso Kenshi, Vasillisk. Αυτό το φέρνω ως ένα ακόμη παράδειγμα απέναντι σε εκείνα τα μέλη που δηλώνουν ότι δεν έχουν μεγάλη γνώση σχετικά με το επικείμενο θέμα. Για όσους αναρωτιούνται έαν το συγκεκριμένο μέλος μου ζήτησε συγνώμη, καθώς κάτι τέτοιο ειπώθηκε από τον ίδιο...ΟΧΙ, δεν μου ζήτησε συγνώμη.
Απέναντι στα λεγόμενα του DJD θα πώ ότι
α. υπάρχουν άπειρα torrents στο Internet για να κατεβάσεις anime / manga
β. έαν έχεις απορίες, σίγουρα έχεις δημιουργήσεις φιλίες εδω μέσα που μπορούν να σε βοηθήσουν να βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει
γ. εάν δεν έχεις κάποια επικοινωνία με κανέναν 1) κακώς 2) νομίζω οτί ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση μια επικοινωνία μέσω msn, email προς κάποιον admin / mod θα βοηθούσε, καθώς, από προσωπική εμπειρία πάντα, θεωρώ ότι θα σε εξυπηρετήσουν ακόμη κι αν δεν είσαι μέλος
δ. υπάρχουν και άλλα site (με διαφοροποιήσεις) που ασχολούνται με το θεμα (*έχουν και αυτά κανόνες οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ)
Πέρα από αυτά θέλω να δηλώσω ότι δε θεωρώ τον DJD κακόβουλο με την έννοια ότι ήθελε να το "παίξει" κάποιος, νομίζω ότι είχε και έχει ανάγκη την παρέα. Κάποιοι από εμάς εχουν τη δυνατότητα περισσότερων κοινωνικών επαφών, διαπροσωπικών σχέσεων κ.λπ, κάποιοι άλλοι δεν έχουν αυτό το πλεονέκτημα. Ας μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου, δε θέλω να πω ότι το forum είναι κέντρο ψυχολογικής υποστήριξης, αλλά ως ένα σημείο είναι ένα είδος υποστήριξης...
Απέναντι στα λεγόμενα των μελών σχετικά με τα θεία. Παιδιά, είναι πολύ ιδιαίτερο το κομμάτι θρησκεία και σεβασμός και αν κι εγώ και η παρέα μου έχει πέρασει στα 15 - 20 τη φάση "Υπάρχει θεός ή είναι προπαγάνδα" (τα υπόλοιπα τα ξέρετε νομίζω), ποτέ δεν αναφέρθηκα μη κόσμια απέναντι σε αυτά γιατί είναι καθάρα προσωπική υπόθεση του καθένα και σε αυτή την περίπτωση μπαίνει και ένας περιορισμός ως προς το πώς/πότε και πού εκφράζεσαι πάνω σε αυτά αλλιώς δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Δεν ξέρω εάν με τα προαναφερθέντα δημιουργώ περισσότερες εντάσεις, όμως θεώρησα απαραίτητο να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Οτιδήποτε θεωρείται ότι είναι ανάρμοστο σε αυτά που έχουν λεχθεί από μέρους μου, παρακαλώ να γίνει ένα edit στο post μου.


Έχω να πώ ότι αυτά που είπες με άγγιξαν. Ναι τελικά ίσως τελικά ο DJD χρειάζεται ένα ban. Στο poll ψήφισα ΝΑΙ, αλλά τελικά αυτό ήταν μεγάλο λάθος.

#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 July 2007 - 11:37

Μιας και ήμουν αυτός που έθιξε το θέμα κατά πόσον είναι λογικό να δέχεται κάποιος ban λόγω ασέβειας προς τα θεία, ας εξηγηθώ λιγάκι...

Το προσωπικό μου σύστημα αξιών λέει ότι, γενικά, οι βρισιές προδίδουν ανώριμο χαρακτήρα. Από κει και πέρα, το να σου βρίζει κάποιος συγγενικά πρόσωπα, φίλους, και γενικώς, αυθύπαρκτες οντότητες, είναι απλά απαράδεκτο, και θα είναι απολύτως κατανοητό αν προσβληθείς. Το να σου βρίζει όμως το θρήσκευμα, την ομάδα, και γενικώς emergent καταστάσεις, αν και πάλι δείχνει την ανωριμότητα του συγκεκριμένου ατόμου, εντούτις δεν είναι αρκετός λόγος για να θιχτείς. Θα θεωρούσα μια τέτοια αντίδραση υπερβολική.

Όπως θα μαντεύετε, η γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να μην επιστρέψει ο DJDragon στο forum, για λόγους όμως όπως αυτόν που ανέφερε ο PoM, και όχι λόγω θρησκευτικής ευθιξίας. Ζούμε στην μετριοπαθή χριστιανική Δύση του 2007, σωστά;

Φυσικά, γνώμες είναι αυτές...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 08 July 2007 - 11:51

Το προσωπικό μου σύστημα αξιών λέει ότι, γενικά, οι βρισιές προδίδουν ανώριμο χαρακτήρα. Από κει και πέρα, το να σου βρίζει κάποιος συγγενικά πρόσωπα, φίλους, και γενικώς, αυθύπαρκτες οντότητες, είναι απλά απαράδεκτο, και θα είναι απολύτως κατανοητό αν προσβληθείς. Το να σου βρίζει όμως το θρήσκευμα, την ομάδα, και γενικώς emergent καταστάσεις, αν και πάλι δείχνει την ανωριμότητα του συγκεκριμένου ατόμου, εντούτις δεν είναι αρκετός λόγος για να θιχτείς.

speak for yourself... δεν μπορεις να αποφασισεις εσυ με το τι θα θιχτει ο αλλος.. τα θεια για καποιους ειναι σημαντικα και ασχετα με το αν πιστευουμε η οχι, καλα ειναι να το σεβομαστε αυτο. Η μετριοπαθεια μας εφαγε...

Αυτο ειναι ομως ασχετο με το θεμα του μουσικου δρακου του Σειχ-Σου. Ειναι φανερο οτι δεν εφαγε το ban για τα θεια αλλα για την συνολικη του εικονα.

Προσωπικα δεν μου εκανε κατι, αλλα με τζαντιζε αγρια η σφαγη της ελληνικης γλωσσας, και ακομα περισοτερο το ασταματητο spamming. Πετουσε κατι κουφο και ασχετο σε καποιο καλο thread με αποτελεσμα να ξενερωνουν ολοι και να χανεται το thread. Λοιπον, αυτο το εκανε πολυ συχνα τις τελευταιες 2 εβδομαδες. Σχεδον σε καθε thread!!

Για αυτο εφαγε ban πιθανοτατα..
Posted Image

#39 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 July 2007 - 12:04

speak for yourself... [...]

Το προσωπικό μου σύστημα αξιών λέει ότι [...]

[...] Φυσικά, γνώμες είναι αυτές...

Νομίζω ήταν προφανές. -_-

τα θεια για καποιους ειναι σημαντικα και ασχετα με το αν πιστευουμε η οχι, καλα ειναι να το σεβομαστε αυτο. Η μετριοπαθεια μας εφαγε...

Καλό είναι να το σεβόμαστε. Υποχρεωτικό δεν είναι. That's my point.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#40 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 09 July 2007 - 11:34

Ελάτε τώρα που προσβάλλεστε και θίγεστε στα αλήθεια κιόλας όταν σας βρίζει κάποιο συγγενικό πρόσωπο ή τα θεία ένας εντελώς άγνωστος από ένα forum στο internet... Ελάτε τώρα...

#41 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 09 July 2007 - 15:19

Δε νομίζω να θίχτηκε κάποιος με τα όσα έχουν ειπωθεί αλλά και δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι εδώ είναι φόρουμ και όχι η γειτονιά που είμαστε με τους φίλους μας και μιλάμε όπως θέλουμε. Αν θέλαμε να καταντήσει το φόρουμ έτσι τότε ο συγκεκριμένος δε θα είχε δεχτεί καμία προειδοποίηση. Το θέμα λοιπόν δεν είναι(μόνο) το αν θίγεται κάποιος με τα θεία και με τις βλασθήμιες αλλά το επίπεδο του φόρουμ.
Αυτή είναι η άποψη μου.
Posted Image

#42 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 10 July 2007 - 01:40

Ποπο κατεβατά …βαριέμαι να τα διαβάσω για αυτό θα είμαι και εγώ σύντομος .
Δεδομένου του ότι οι admins και οι mods είναι αρκετά χαλαροί στο anime.gr (και αυτό είναι καλό ) μπορώ να πώ πως μάλλον έφτασε ο κόμπος στο χτένι και πήραν αυτή την απόφαση …και πάλη ακόμα υπάρχει αυτό το poll για τους χρήστες σαν τελευταία επιλογή … ωστόσο πιστεύω πω οι δίκαιες αποφάσεις είναι σωστό να εφαρμόζονται κιόλας, αν και σκληρές …
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#43 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 posts

Posted 11 July 2007 - 12:53

Ας μου στείλει ένας ή και παραπάνω mod pm γιατί δεν ξέρω ποιοί είστε να σας πώ κάτι σημαντικό για τον Dj Dragon και ίσως αλλάξουν τα δεδομένα.

#44 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 11 July 2007 - 13:02

Η απόφαση έχει ληφθεί...

Ο ίδιος ο Djdragon κατέβηκε Αθήνα για τις προβολές και είπαμε δυο λογάκια... Λίγο μίλησε με μένα και πιστεύω περισσότερο με τον Γιώργο [Dante80].

Και πιστεύω να κατάλαβε ότι δεν έχουμε προσωπικό πρόβλημα μαζί του σαν παιδί αλλά ως χρήστης djdragon δημιούργησε πρόβλημα. Γι'αυτό "τιμωρήθηκε" και ευελπιστούμε με το πέρας της τιμωρίας του , να επιστρέψει έχοντας μάθει το μάθημα του...

αν πάλι θες να μιλήσεις με κάποιον στείλε ΠΜ σε Dante80...

#45 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 11 July 2007 - 14:12

Posted Image

Ok περα απο την πλακα! μεγαλο ζητημα το καναμε! αν ενοχλει στην δουλεια τους τους mod/admin τοτε αν αυτοι θελουν να του δοσουν ποδι! αλλα πραγματικα σας χαλασε τοσο την αισθητικη ρε παιδια!? εμενα οποτε εβλεπα ποστ του μου εφτιαχνε την διαθεση! και για το αν γινοταν επιθετικος (π.χ. με τον PoM) ειναι επειδη τον προκαλεσαν! ενταξει το παιδι εχει κατι το... διαφορετικο δεν πρεπει να τον κοροϊδεύουμε! Τεσπα! Εγω πιστευω πως πρεπει να ξαναγυρισει! αλλα αν κανει δυσκολη την ζωη τον mod/admin τοτε αυτους αφορα και αυτοι πρεπει να αποφασισουν!

τωρα για το αν ειπε και καμια λαλακια το παιδι δεν θα τον κατηγορισω ελεος ειδικα με κατι κηρηγματα που ειδα περι του να μαθει να ζει σε κοινωνια εχω να πω το εξεις!
ρε παιδια αυτος μπορει να μην μπορει να ζει σε κοινωνια αλλα ουτε εσεις μπορειτε αν δεν ειστε ανεχτικοι με τους συνανθρωπους σας!

Αυτα τα Ολιγα χωρις να θελω να δημιουργισω ενταση...CHamploo-OVER!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P