Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Nightwish


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#31 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 15 October 2007 - 15:36

YouTube - Nightwish - Amaranth
ειδα αφτο......μαρεσε αν κ πολλυ ποπ φωνη εχει η τυππισα..πρεπει να ακουσω το last cd για να ειμαι πιο σιγουρος στο τι γινεται γιατι με αυτο το κομματι μονο δεν μπορω να εχω αποπση πανω στο θεμα...
παντως αυτο το κομματι YouTube - Nightwish-Dark chest of wonders τα σπαει....το αγαπημενο μου απο nightwish (warning...this is not an original video cause there is no original video/pv for this song)


also check this out too......YouTube - Epica - Illusive Consensus
I LOVE THIS ONE

Posted Image

#32 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 17 October 2007 - 21:44

Well οπως εχει χιλιοειπωθει βλεπω,το συγκροτημα πια εχασε την παλια του αιγλη.Για εμενα καποτε ήταν nightwish και μετα το χαος.Πιστευα οτι βρισκοταν ΠΑΡΑ πολλα επιπεδα παραπανω απο τα αντιστοιχα συγκροτηματα αυτου του τυπου.Τωρα πια ειναι ενα συνηθισμενο συγκροτημα σαν όλα τα αλλα...Καλο μεν αλλα δεν εχει αυτο το κατι που ειχε παλια.Και δυστυχως οσο κι'αν δεν θελουν να το παραδεχτουν καποιοι αυτο το κατι ειναι η Tarja.Δεν ξερω γιατι δεν εβαλαν παρομοια τραγουδιστρια,παντως θα ηταν κριμα αν το εκαναν μονο και μονο απο καπριτσιο,για να μην δειξουν οτι την εχουν αναγκη και μετα να γινονται συγκρισεις...

Παντως οταν ακουω τα νεα τραγουδια ενοχλουμαι ακουγοντας τη νεα τραγουδιστρια,επειδη δεν ειναι η Tarja,επειδη ειναι πολυ common.Δεν ήταν μονο η φωνη της Tarja αλλα και η μοναδικη και ανωτερη ερμηνεια της που την εκανε irreplacable.Και ειμαι σιγουρη οτι ορισμενα τραγουδια θα μπορουσαν να αναβαθμιστουν πολυ αν τα ελεγε αυτη.Βεβαια κανεις δεν ανεφερε κατι που ισως ποναει περισσοτερο απο την ελλειψη της Tarja.Υποψιαζομαι(μακαρι να ειναι ψεματα) οτι το τελος της δημιουργικης περιοδου το Holopainen πλησιαζει...Ε,δεν μπορει να συνθετει αριστουργηματα μεχρι τα 100!Αυτο μπορει να το παρατηρησει καποιος πολυ ευκολα απο την μελωδια, η οποια στα περισσοτερα τραγουδια ειναι πια κοινοτυπη,δεν εχει τα στοιχειο που σε κανει να ανατριχιαζεις,που σε κανει να ακουσεις ενα τραγουδι 98234089049873 φορες και να μην κουραστεις.
Βεβαια αυτη η ελλειψη επμνευσης δεν ειναι τοσο εμφανης στους στιχους.Τουλαχιστον οσα λιγα εχω διαβασει παραμενουν σε ενα υψηλο επιπεδο.Αλλα δεν παιρνω και ορκο οτι ειναι ακριβως το ιδιο παλιο καλο επιπεδο.Βεβαια ειναι και μερικα κομματια οπως το poet and the pendulum που δειχνουν μεχρι και βελτιωσεις στο θεμα των στιχων και του -μεγαλυτερου- μερους της μελωδιας.

Παντως σε αυτο το σημειο αντιλαμβανεται καποιος οτι ακομη και αν οι στιχοι ειναι κυριολεκτικα υψηλου επιπεδου ποιοηση,αν δεν υπαρχει τουλαχιστον ή μελωδια ή ερμηνεια ανταξια των στιχων,τοτε αυτοι χανονται...

#33 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 18 October 2007 - 12:40

Ε ναι, στη μουσική θα έλεγα πως έχει πιο μεγάλη σημασία η μελωδία παρά τα υπόλοιπα και εκεί χάνει το album. Μόνο το poet and the pendulum είναι όσο καλό όσο παλιά καλά κομμάτια :/
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#34 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 18 October 2007 - 15:31

Μόλις άκουσα το Amaranth απο την καινούρια τραγουδήστρια. Μου μοιάζουν πολύ με Within Temptation τώρα. Η Tarja έδινε άλλο feeling στα κομμάτια τους. Προσωπικά μ'αρέσει αλλά όχι όσο κάποια απο τα παλιά τους ειδικά απο το Wishmaster.
Posted Image

#35 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 18 October 2007 - 21:43

Χμμμ... πιστεύω πως το Once σαν album είναι το καλύτερο σαν σύνολο δηλαδή αλλά και το Wishmaster μου άρεσε πάρα πολύ (απλά δεν ήταν και τόσο δυνατό συνολικά, απλά είχε κομματάρες).

Μετά το Once μάλλον το Oceanborn γιατί έχει και ένα από τα αγαπημένα μου: The Pharaoh Sails to Orion, σίγουρα το αγαπημένο μου με dual vocals.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#36 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 posts

Posted 18 October 2007 - 22:01

Μολις ακουσα το Amaranth.Ωραιο το τραγουδη αλλα μου φαινετε οτι η τραγουδιστρια δεν ειναι για τους Nightwish.
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something:

#37 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 13 July 2011 - 12:39

ξεθάβω.Nightwish:ξεχωριστοί,δυναμικοί και πολλά άλλα...απλώς ακαταμάχητοι..
αγαπημένο τραγούδι:Gothic Sanctuary ή αλλιώς Gesthemane...Το κομμάτι δεν παίζεται
[media]http://www.youtube.com/watch?v=m4QplN_IqgY&feature=player_detailpage[/media]
Βέβαια,frankly,μου άρεσαν πολύ λίγα τραγούδια τους....
Η Tarja αγαπημένη όπως πάντα..Απαγοητεύτηκα που έφυγε από την μπάντα..Τίποτα δεν ήτα το ίδιο..Μαρασμός..No Tarja..No Nightwish
Και για να πάρει όποιος θέλει μια γευσούλα από τη εκρηκτική φωνή..Tarja Turunen-I walk alone
:)

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#38 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 17 August 2011 - 12:19

Αν και δεν ακούω πολύ Gothic οι Nightwish πραγματικά με εντυπωσιάζουν
Posted Image

#39 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 21 August 2011 - 00:39

Καλά που το ξεθάψατε. Πώς και δεν έχω κάνει ποστ εδώ; :P

Το στυλ των Nightwish, μουσικά, ήταν κυρίως συμφωνικό με την Τάρια. Έχουν βέβαια και την gothic χροιά τους.

Τέλος πάντων, είναι το πρώτο συγκρότημα που άκουσα. Τους ακούω εδώ και 6 χρόνια. Σαφώς και μου άρεσαν περισσότερο με την Τάρια. Αυτό το στυλ ήταν δικό τους και ενέπνευσαν τόσο κόσμο με τις δημιουργίες τους και έκανα ένα "ρεύμα" δικό τους.

Αυτό που με χάλασε με την Ανέτ είναι ότι χάθηκε η αρχική ταυτότητα του συγκροτήματος. Αλλά τα πράγματα κατέληξαν έτσι.

Και πάλι όμως οι δουλειές τους μου άρεσαν αρκετά, παρόλο που κάτι έλειπε. Πάλι όμως έγινε πάταγος και χαμός.

Επίσης βγάζουν το 2012 ένα νέο άλμπουμ "Imaginarium" το οποίο θα γίνει και ταινία με αυτούς. Έτσι διάβασα στο wikipedia.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#40 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 20 September 2011 - 17:13

Youtube Video
Youtube Video
Πολύ gothic-epic style και τα δύο βίντεο πράγμα σπάνιο το epic για τους Nightwish
Posted Image

#41 Astargatis

Astargatis

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 24 September 2011 - 02:31

Youtube Video


Oι Nightwish άλλαξαν σίγουρα απλά λόγω Tarja ήταν κάτι διαφορετικό σε ήχο απο όλα τα υπόλοιπα female fronted metal bands.Πλέον και η Tarja έχασε και οι Nightwish ήρθαν σε πιο "γήινα" επίπεδα

#42 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 24 September 2011 - 18:01

Η Tarja απλά τα σπάει και όντως η φωνή της έδινε ένα μοναδικό στυλ στους Nightwish

#43 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 24 September 2011 - 20:25

Youtube Video


Oι Nightwish άλλαξαν σίγουρα απλά λόγω Tarja ήταν κάτι διαφορετικό σε ήχο απο όλα τα υπόλοιπα female fronted metal bands.Πλέον και η Tarja έχασε και οι Nightwish ήρθαν σε πιο "γήινα" επίπεδα

Η Τάρζα δεν έχασε..Μην το ξανακούσω αυτό...Ίσα ίσα έχει κερδίσει πλλά από αυτήν την συνεργασία της με το γκρουπ..Απότι έχω διαβάσει αποφάσισε να ασχοληθεί με σόλο καριέρα

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#44 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 25 September 2011 - 12:02

Η Τάρζα δεν έχασε..Μην το ξανακούσω αυτό...Ίσα ίσα έχει κερδίσει πλλά από αυτήν την συνεργασία της με το γκρουπ..Απότι έχω διαβάσει αποφάσισε να ασχοληθεί με σόλο καριέρα


Να απαντήσω σε αυτό με λίγη προσωπική εμπειρία :): όταν λέμε πως η Tarja έχασε μπορούμε να το ερμηνεύσουμε και σαν οτι λόγω της συνεργασίας της και τις επιτυχίες της με το γκρουπ, πήραν τα μυαλά της αέρα και πάει για σόλο καριέρα νομίζοντας οτι θα έχει πιο πολύ πέραση έτσι. Βέβαια αυτό είναι μια προσωπική μου άποψη
Posted Image

#45 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 26 September 2011 - 13:14

Να απαντήσω σε αυτό με λίγη προσωπική εμπειρία :): όταν λέμε πως η Tarja έχασε μπορούμε να το ερμηνεύσουμε και σαν οτι λόγω της συνεργασίας της και τις επιτυχίες της με το γκρουπ, πήραν τα μυαλά της αέρα και πάει για σόλο καριέρα νομίζοντας οτι θα έχει πιο πολύ πέραση έτσι. Βέβαια αυτό είναι μια προσωπική μου άποψη

Τί εννοείς προσωπική εμπειρία?:orly:Συνεργάστηκες ποτέ με την Τάρζα,της πήρες συνέντευξη ή έπαιξες στο γκρουπ κάποτε και δεν τόξερα??...Εγώ μίλησα συγκικριμένα για την δουλειά της με το γκρουπ,η οποία ήταν συνολικά αξιοθαύμαστη και όχι μόνο..Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω κάτι

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ