Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Nightwish


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 25 May 2007 - 20:49

http://lix.in/1793f6
http://mirror.nightwish.com/forum/index.php?showtopic=33475

Τα σχόλια δικά σας... :emptyonexg1:

oR4yYRl.gif


#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 25 May 2007 - 22:03

xmmm...not bad...the new vocalist is trying :P
but feels like a different Nightwish...

#3 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 26 May 2007 - 01:22

agree with yami-chan. Feels like a different Nightwish
Posted Image

#4 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 26 May 2007 - 01:22

το ακουσα προχθες το songie απλα δεν με εντυπωσιασε ^^

#5 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 26 May 2007 - 02:49

Είναι σίγουρα κάπως διαφορετικό από τους Nightwish που έχουμε συνηθίσει, αλλά μην τους ρίξουμε ακόμα στο πυρ το εξώτερον.

Να δούμε πρώτα ένα ολοκληρωμένο δίσκο και μετά να πούμε εντυπώσεις.

Πάντος το τραγούδι δεν είναι κακό, αλλά μου φαίνεται να είναι μία θέση πιο κάτω σε σχέση με τις προηγούμενες δουλιές τους.

Αχ και οι Nightwish είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα
Posted Image

#6 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 26 May 2007 - 08:31

Τελικά και εγώ σήμερα που ξύπνησα και το άκουσα με άγγιξε λίγο... Το γεγονός ότι δεν θυμίζει Nightwish δεν σημαίνει ότι δεν είναι και καλό! Ο στίχος είναι εξαιρετικός, και η φωνή της Anette σίγουρα δεν είναι άσχημος. Το θέμα είναι ότι το τραγούδι είναι ούτως ή άλλως διαφορετικό από αυτά των Nightwish, και σε θέμα ρυθμού και μουσικής, οπότε δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε άμεσα με τα παλιότερα τραγούδια. Ίσως δεν χρειάζεται να θυμώνουμε ακόμα... :P
Πάντως ορισμένα από τα Samples του νέο Album ήταν πραγματικά ο ορισμός της αθλιότητας... :nanana:

oR4yYRl.gif


#7 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 28 May 2007 - 23:46

Τα φωνητικά της Τάρια στους παλιούς δίσκους των Nightwish έχουν φύγει ανεπιστρεπτί. Αλλά το καινούργιο στυλ μου αρέσει επίσης.
Posted Image

#8 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 04 June 2007 - 16:52

Εμένα πάντως τα αγαπημένα μου album ήταν τα δύο πρώτα.....Το καινούργιο δε μου άρεσε και τόσο....
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#9 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 04 June 2007 - 17:23

Προβλήματα με το νέο single των NIGHTWISH σύμφωνα με το Φιλανδικό MTV3. Συγκεκριμένα, το ”Eva””Whirlpool” απο έναν άγνωστο σχετικά Φιλανδό καλλιτέχνη, ονόματι Jukka Reinivuo. Το θέμα ερευνά η Φιλανδική RIAA και τα πράγματα δε φαίνονται και πολύ καλά για τους NIGHTWISH. Γιατί; Δείτε μόνοι σας...

NIGHTWISH - ”Eva”: audio
JUKKA “RAYSKA” REINIVUO – “Whirlpool”: audio



from http://www.avopolis.gr/metal/



Posted Image


#10 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 04 June 2007 - 18:05

ffs... Πραγματικά... Πρέπει να υπάρχει κάτι παραπάνω για να κάνει κάτι τέτοιο κάποιος σαν το Holopainen. Πραγματικά ΔΕΝ το καταλαβαίνω.-

oR4yYRl.gif


#11 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 09 July 2007 - 00:17

Παιδες ας μιλησουμε ηληκρινα δεν προκιτε να ξανα βγει φωνη σαν της Tarya γενικα στο metal στερεωμα! Ηταν ειναι και ελπιζω να ειναι μια απο της πιο θεικες φωνες η persona δεν παιζετε με τετεια φωνη και με τετεια μπαντα (γεματη απο της πιο καλες μελωδιες και γεμισματα) ηταν η τελεια συνταγη της πραγματικα καλης επιτηχιας που ανεβασε τους Nightwish εκει που αλλη μπαντα τοσο γρηγορα δεν θα μπωρουσε να φτασει!


Εγω ευχομαι στην Tarya καλη συνεχια (εκτος απο τα καλαντα ετσι...!) και στους Nightwish περησοτερη προσπαθεια πλεον γιατι η εποχη Tarya περασε, ειναι πολυ καλοι μουσικη ολοι τους την ωθηση την εχουν την Tarya δεν την εχουν ομως για να την κρατηση εκει που ηταν, οποτε ας προσεξουν γιατι η αναγνωρηση τους ηρθε ευκολα η υποτημηση ομως ερχετε ακομη πιο ευκολα!
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#12 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 09 July 2007 - 01:40

γκουχου γκουχου

Tarja - φωνητικό εύρος-> 2μιση οκτάβες...

Sarah Jeezebel Deva - φωνητικό εύρος -> 4 οκτάβες

φωνές υπάρχουν και με το παραπάνω...

#13 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 09 July 2007 - 03:29

γκουχου γκουχου

Tarja - φωνητικό εύρος-> 2μιση οκτάβες...

Sarah Jeezebel Deva - φωνητικό εύρος -> 4 οκτάβες

φωνές υπάρχουν και με το παραπάνω...


Aναμφιβολα η nightwish ομως που να κανουν συνεργασια η εστω να βρουν καμια φωνη με τετειο εβρως θελουν αλλαγες βλεπεις!
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#14 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 10 July 2007 - 21:39

γκουχου γκουχου

Tarja - φωνητικό εύρος-> 2μιση οκτάβες...

Sarah Jeezebel Deva - φωνητικό εύρος -> 4 οκτάβες

φωνές υπάρχουν και με το παραπάνω...



Καλα δεν είναι μόνο το εύρος,πιο σημαντική είναι η χροια και πανω απ'όλα η προσωπικοτητα στο τραγουδι(και εγω πιανω υψηλες τονικοτητες αλλα δεν σημαινει οτι η φωνη μου ειναι καλη,αντιθετα είναι ανυποφορη:terror2:)
Η Tarja ηταν, είναι και θα είναι θεά των θεών.Όχι μόνο είχε μοναδικη χροια αλλα ο τρόπος εκτελεσης της ήταν ο καλύτερος δυνατός,κανεις δεν την εφτανε σε αυτόν τον τομεα.:hahaha:Σαν να είχε γεννηθεί μόνο για να τραγουδάει,καμια δεν φτάνει το παθος και το συναισθημα που εβγαζαν οι εκτελεσεις της.:nod:Εμενα πάντως με αγγιξε στο επακρον στις εκτελεσεις της,κατι που δεν εχει κανει μεχρι τώρα η καινουριο τραγουδιστρια (ευχομαι να το κάνει μελλοντικα,ισως χρειαζεται χρονο να συνηθισει)
Η Tarja ούτε χανοταν μεσα στη μουσικη,αλλα ούτε και υποβίβαζε την μελωδια απο τα μουσικα οργανα προσπαθώντας να επιβάλει την παρουσια και τη φωνή της. Εδενε με τον πιο αρμονικό τρόπο,γινόταν ένα.Μαζι με τα τραγουδια του Holopainen ήταν ο απολυτος συνδυασμος ' κριμα που χαλασαν κατι τόσο ομορφο, γιατι ο ενας χωρις τον αλλον δεν θα δωσουν σχεδον ποτε ξανα αυτα τα αριστουργηματα.

#15 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 11 July 2007 - 02:46

Μαζι με τα τραγουδια του Holopainen ήταν ο απολυτος συνδυασμος ' κριμα που χαλασαν κατι τόσο ομορφο, γιατι ο ενας χωρις τον αλλον δεν θα δωσουν σχεδον ποτε ξανα αυτα τα αριστουργηματα.


Η μουσική εξελίσσεται. Δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο συγκρότημα που αλλάζει τραγουδιστή. Δεν θα μας δώσουν ξανά αυτά τα αριστουργήματα, αλλά ίσως να μας δώσουν καλύτερα (ίσως πάλι και χειρότερα). Ο καιρός θα δείξει.


Το Eva μου άρεσε πάρα πολύ (το άκουσα πάνω από 20 φορές τις πρώτες δύο μέρες). Και ακούγοντας τα Demo τραγούδια που κυκλοφορούν, μπορώ να πω πως οι Nightwish έχουν παραμείνει Nightwish. Τι να την κάνω την φωνή αν δεν υπάρχει η μουσική των υπόλοιπων μελών ?

Πληροφοριακά, οι Nightwish είναι από τα πρώτα συγκροτήματα που με έμπασαν στο Metal (επομένως και από τα αγαπημένα μου) περίπου το 2000. Λογικό είναι να αισθάνομαι πως έχουν πια αλλάξει. Απλά δεν βλάπτει να είμαστε πιο δεκτικοί. Όπως είπα και παραπάνω δεν είναι ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο συγκρότημα που αλλάζει τραγουδιστή. Πάμε γι' άλλα !

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ξέρω αν τα τραγούδια τους από εδώ και πέρα θα μου αρέσουν περισσότερο ή λιγότερο από τα παλιά. Απλά ας μην κρίνουμε κάτι πριν ακόμα αρχίσει.

E5VV38U.jpg