Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Nightwish


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#16 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 27 July 2007 - 00:08

Lix.in - Linkprotection

Δεν έχω τίποτα να πω. Απλά. Μου σηκώθηκε η τρίχα. :|

Spoiler:

oR4yYRl.gif


#17 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 26 August 2007 - 19:02

Ακουσα το album τους...(οχι ολο με μερικα samples)...και πραγματι ειναι πολυ διαφορετικο απο ολα οσα ξεραμε....ενταεξει η κοπελα δεν εχει τη δυνατη σοπρανο φωνη της Tarja που ξεσηκωνε....ειναι πιο απλη η φωνη της χωρις να υστερει ομως...
και το υφακι τους αλλαξε καπως....με την Tarja ηταν πιο αγρια τα πραγματα....παραμενουν gothic ομως πραγμα το οποιο με ικανοποιησει ιδιαιτερα.
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#18 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 August 2007 - 19:07

παραμενουν gothic ομως πραγμα το οποιο με ικανοποιησει ιδιαιτερα.


Οι Nightwish είναι μια πολύ αξιόλογη μπάντα,με ωραία ταξιδιάρικα τραγούδια,ΔΕΝ είναι όμως gothic.Επειδή βάφεις τα μάτια σου με eyeliner δεν σημαίνει ότι είσαι gothic,ούτε το να 'χεις ρομαντικούς στίχους σε κάνει gothic(και καλά ευαίσθητο).Symphonic metal,ναι ταιριάζει,αλλά όχι gothic.

Ειδικά αν σκεφτείς ότι gothic συνήθως χαρακτηρίζονται μπάντες όπως οι Nephilim ή οι Diary of dream,κτλ.
Posted Image

#19 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 28 August 2007 - 01:22

Οι Nightwish είναι μια πολύ αξιόλογη μπάντα,με ωραία ταξιδιάρικα τραγούδια,ΔΕΝ είναι όμως gothic.Επειδή βάφεις τα μάτια σου με eyeliner δεν σημαίνει ότι είσαι gothic,ούτε το να 'χεις ρομαντικούς στίχους σε κάνει gothic(και καλά ευαίσθητο).Symphonic metal,ναι ταιριάζει,αλλά όχι gothic.

Ειδικά αν σκεφτείς ότι gothic συνήθως χαρακτηρίζονται μπάντες όπως οι Nephilim ή οι Diary of dream,κτλ.



Τοσα χρονια που τους ξερω, σαν gothic μου τους παρουσιαζανε και για τα δικα μου τα αυτια αυτο μου πηγαινε. Δεν τους εκρινα καν απο το βαψιμο το ντυσιμο και τους ρομαντικους στιχους....ολες οι μπαντες σε οποιοδηποτε ειδος καποια στιγμη γραφουν μπαλαντες και βαζουν ρομαντικους στιχους....
η αληθεια ειναι οτι τοσο καιρο που τους ακουω, η ορχηστρα επαιζε και παιζει μεγαλο ρολο...αλλα σαν gender τοσο καιρο τους ειχα σαν gothic...

δεν ξερω και τρελα πραματα γιατι με την μεταλ ασχολουμαι περιστασιακα επομενως την αποψη μου μην την θεωρησεις σαν απολυτη η σαν τελεσιδικη...:wis: lol....
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#20 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 29 August 2007 - 04:11

Η Tarja είχε αναμφισβήτητα Gothic ύφος (στην εμφάνιση) αλλά δεν παίζουν Gothic μουσική. Δεν έχουν αυτή την επιβλητικότητα του Gothic, δηλαδή δεν μπορείς να τους συγκρίνεις με άλλη μπάντα και να πεις "αυτό είναι gothic, οπότε το άλλο δεν είναι", αυτό είναι λάθος. Απλά δεν έχουν το gothic feeling και κάποιο σκότος που προκαλεί η gothic μουσική (υπάρχει λόγος που λέγεται gothic κυριολεκτικά). Οι Nightwish είναι μελωδική μπάντα με πολλά ορχηστρικά μέρη (ακόμα και όταν τα τραγούδια δεν έχουν ορχηστρικά όργανα όπως βιολί μπορεί το τραγούδι να είναι ορχηστρικό σαν άκουσμα).

Αρκετά καλό συγκρότημα γενικά, το καλύτερό τους Album για μένα είναι χαλαρότατα το Once (σαν album) αλλά και τα παλαιότερα έχουν, σποραδικά, πολύ καλά κομμάτια. Εκεί που με χαλάνε είναι ότι στα pre-Once (ή τουλάχιστον στην Wishmaster και πριν) εποχή τα filler songs ήταν πολύ ανάξια αναφοράς.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#21 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 29 August 2007 - 04:17

Τοσα χρονια που τους ξερω, σαν gothic μου τους παρουσιαζανε και για τα δικα μου τα αυτια αυτο μου πηγαινε. Δεν τους εκρινα καν απο το βαψιμο το ντυσιμο και τους ρομαντικους στιχους....ολες οι μπαντες σε οποιοδηποτε ειδος καποια στιγμη γραφουν μπαλαντες και βαζουν ρομαντικους στιχους....
η αληθεια ειναι οτι τοσο καιρο που τους ακουω, η ορχηστρα επαιζε και παιζει μεγαλο ρολο...αλλα σαν gender τοσο καιρο τους ειχα σαν gothic...

δεν ξερω και τρελα πραματα γιατι με την μεταλ ασχολουμαι περιστασιακα επομενως την αποψη μου μην την θεωρησεις σαν απολυτη η σαν τελεσιδικη...:wis: lol....


Οκ,σόρρυ αν ακούστικαδεκτικός,δεν το ήθελα:wooi2:.Απλά αυτή τη διαφωνία την είχα πάμπολες φορές,οπότε κάπως μου βγήκαν τα απωθημένα.:wis:Όπως και να 'χει η μπάντα είναι πολύ καλή,και έχουν βγάει κομματάρες,αν και έχουν και τα fillers τους.Αγαπημέν κομμάτι:Over the hills and far away.Αλήθεια,αυτό είναι δυασκευή σε Led Zeppellin?
Posted Image

#22 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 29 August 2007 - 04:22

Οκ,σόρρυ αν ακούστικαδεκτικός,δεν το ήθελα:wooi2:.Απλά αυτή τη διαφωνία την είχα πάμπολες φορές,οπότε κάπως μου βγήκαν τα απωθημένα.:wis:Όπως και να 'χει η μπάντα είναι πολύ καλή,και έχουν βγάει κομματάρες,αν και έχουν και τα fillers τους.Αγαπημέν κομμάτι:Over the hills and far away.Αλήθεια,αυτό είναι δυασκευή σε Led Zeppellin?


Είναι διασκευή από Gary Moore στη σόλο καριέρα του (Οι Thin Lizzy είναι η πιο γνωστή μπάντα στην οποία είχε συμμετάσχει (και οι Skid Row έπειτα), αλλά και ως σόλο είναι ακόμα πιο γνωστος).
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#23 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 September 2007 - 02:29

Το Dark Passion Play κυκλοφόρησε επιτέλους σήμερα. Μπορείτε να το προμηθευτείτε από τα γνωστά torrentάδικα. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα μιας και πάει αρκετός καιρός από τότε που άκουσα νέα τραγούδια των Nightwish.

Βέβαια για να κρίνω αντικειμενικά το αποτέλεσμα θα πρέπει να περιμένω αρκετό καιρό ώστε να περάσει το hype που μου έχει δημιουργηθεί :terror2:

E5VV38U.jpg


#24 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 30 September 2007 - 15:16

Το κατέβασα πριν 2 βδομάδες, σε μια leaked γαλλική version.

Δεν ενθουσιάστηκα. Καλή η μελωδία γενικά, αλλά τώρα μου θυμίζουν πολύ πιο κοινότυπα συγκροτήματα καθαρά λόγω της τραγουδίστριας :/
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#25 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 13 October 2007 - 14:26

To Album ΣΠΕΡΝΕΙ.
Σαφώς καλύτερο απ' ό,τι περίμενα. Πάνω κάτω μου άρεσαν όλα. Τραγούδια που με ενθουσίασαν ιδιαίτερα παρόλ' αυτά είναι το Bye Bye Beautiful, Master Passion Greed και For the Heart I Once Had.

Keep it up Nightwish! :wooi2:

oR4yYRl.gif


#26 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 13 October 2007 - 14:50

Προσωπικά το album είναι καλύτερο απ ότι περίμενα...
Οι εποχές των nightwish με τη tarja και τα οπερικά της κόλπα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί και το συγκρότημα προσπάθησε να προσαρμοστεί στη φωνή της annette. Τώρα κατα πόσο θα σας αρέσει εξαρτάται από το στιλ του καθενός και με τη μουσική και τα τραγούδια που έχει συνδέσει κανείς τους nightwish.
Πάντως το album έχει τρομερές συνθέσεις- το the poet and the pendulum για μένα είναι φανταστικό...
Go figure...
Posted Image

#27 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 13 October 2007 - 16:36

"Bye bye beautiful" video is online on your trackers.

Posted Image


#28 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 13 October 2007 - 19:52

Αρκετά καλό, αν και του Amaranth μου άρεσε περισσότερο. :P
Όσο για τις πωλήσεις του Dark Passion Play:

# 1 Germany
# 1 Finland
# 1 Switzerland
# 1 Hungary
# 1 Croatia
# 3 Czech
# 4 Sweden
# 5 Austria
# 5 Netherlands
# 5 Greece
# 6 France
# 7 Norway
# 14 Italy
# 24 Canada
# 18 Denmark
# 25 UK
# 36 Belgium
# 50 Poland
# 62 Ireland
# 84 USA

:D

oR4yYRl.gif


#29 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 14 October 2007 - 21:56

Η Anette με απογοήτευσε, δε λέω καλή για κάποιο συγκρότημα στο στυλ των Within Temptation αλλά δε μπορεί να σταθεί σαν frontman των Nightwish, είναι πολύ αδύναμη η φωνή της σε σύγκριση με της Tarja. Περίμενα πως θα πάρουν κάτι αντίστοιχο αλλά τελικά όχι, εντελώς διαφορετική φάση και με χάλασε πολύ.

Το αγαπημένο μου από το album είναι σίγουρα το The Poet and the Pendulum, με πολύ όμορφη ενορχήστρωση και κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες φωνητικές γραμμές σε τραγούδι Nightwish και ειδικά στο chorus.

Το Eva αρκετά καλό, δε με χάλασε, χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο όμως. Αρκετά καλό single, εντάξει.

Το Amaranth είναι πιασάρικο και μετά από μερικά ακούσματα γίνεται πολύ βαρετό, στυλ Nemo γενικά αλλά δεν αντέχει και πολύ στο χρόνο, γενικά σκέτη απογοήτευση για single Nightwish. Έχει μια πολύ καλή ιδέα σαν θέμα αλλά δεν δουλεύτηκε αρκετά κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Ειδικά όταν στο radio έπαιζε συνεχώς το chorus του και φαινόταν τέλειο, μου ανέβασε τις προσδοκίες αλλά τελικά το υπόλοιπο κομμάτι ήταν... meh.

Το Bye Bye Beautiful δε μου άρεσε καθόλου όπως και το μεγαλύτερο μέρος του album. Δεν περίμενα να το κάνουν και single...

Γενικά μου άφησε μια γλυκανάλατη γεύση και ένα μεγάλο ερωτηματικό: πως θα ήταν με την Tarja; Πιστεύω πως είναι από τα χειρότερα τους album με λίγα κομμάτια που είναι πραγματικά άξια προσοχής και μου θυμίζει παραγωγή πιο mainstream μουσικής, με 3-4 το πολύ καλά τραγούδια και τα υπόλοιπα μέτρια προς μάπα και χωρίς ιδιαίτερα αξιομνημόνευτα κομμάτια ή κομμάτια σταθμούς για το συγκρότημα. Ειδικά αν το προηγούμενο album είναι το Once, προσωπικά είχα μεγάλες προσδοκίες γιατί η τραγουδίστρια μόνο άλλαξε όχι το συνθετικό μυαλό και οι υπόλοιποι... Αλλά επειδή οι Nightwish βασίζονταν πολύ στην Tarja έχει μεγάλη διαφορά το αποτέλεσμα, χωρίς όμως οι συνθέσεις να είναι κακές επειδή δεν είναι η Tarja στο συγκρότημα, απλά είναι αδύναμες συνθέσεις σε σύγκριση με παλαιότερες δουλειές τους.

Το Once είχε τις καλύτερες πιθανότατα συνθέσεις του συγκροτήματος γιαυτό και δε μπορώ να μην το συγκρίνω αφού είναι το αμέσως προηγούμενο, γιαυτό και φαίνεται μεγάλη διαφορά σε όλους τους τομείς αλλά εννοείται κυρίως στα φωνητικά που στο Dark Passion Play είναι κάπως... ξενέρωτα για μένα. Nightwish ήθελα να ακούσω όχι Within Temptation...
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#30 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 15 October 2007 - 15:05

το νεο αλμπουμ αν ειχε συνθεσεις στο υψος του προηγουμενου θα ηταν ανετα το καλυτερο τους αλμπουμ.

οι συνθεσεις χωλενουν και μειωνουν το γενικο αποτελεσμα.

Posted Image