Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Your music tastes?


  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#31 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 02 June 2006 - 10:18

Rock
Heavy Metal
Και όταν με πιάνει η τρέλα και Death Metal

#32 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 19 June 2006 - 09:24

alternative rock,post alternative,indie rock,glam rock,garage rock,classic rock,blues και radiohead(είναι οι αγαπημένοι μου :P )
τώρα τελευταία έχω φάει ένα ψιλοκόλλημα με jrock! 8)

#33 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 19 June 2006 - 18:32

Rock Classic and Hard and Progressive (eg Dream theater) and Alternative (eg Placebo) and nu (eg System of a down)
Metal Heavy and Power
Epic music
a little bit of r 'n' b and soul
.........

Posted Image



#34 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 June 2006 - 19:54

Κλασσική μουσική ftw...8)

Μετά έχουμε punk-rock-metal σε όλες τις εκφάνσεις τους.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#35 xXMiss_HyuugaXx

xXMiss_HyuugaXx

    Starting...

  • Members
  • 30 posts

Posted 23 July 2006 - 21:28

Akouw perissotero rock alla kai nu metal mousikh.Idiaitera Evanescence kai Within Temptation.
Hyuuga Nei a ever!!!Posted Image

#36 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 23 July 2006 - 21:29

Ξέχασα να πω ότι ακούω και Black Metal

#37 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 23 July 2006 - 23:15

Προειδοποίηση: Αν βαριέστε, μην διαβάζετε το παρόν post. Έχει και στοιχεία εκπαιδετικού χαρακτήρα που θεωρώ χρήσιμα να μάθετε...

Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα ανάμεσά μας που ακούνε και κλασσική μουσική και metal...
Λέω και εγώ να σας εισάγω στα ακούσματα μου (ασχολούμαι και τα ακούω όλα αυτά εξίσου)...

Αναγεννησιακή μουσική
1300 - 1600 (το 1300 περίπου άρχισε να γίνεται πρακτική της πολυφωνικής μουσικής, μέχρι τότε υπήρχε μονόφωνη μουσική, γρηγοριανό choral και άλλα)
Κύριοι αντιπρόσωποι: Palestrina, Josquin des Pres, Lasso, Morales κ.α.

Μπαρόκ μουσική
1600 - 1750 (αξίζει να σημειωθεί ότι η εποχή αυτή τελειώνει με τον θάνατο του Johann Sebastian Bach το 1750)
Κύριοι αντιπρόσωποι: J. S. Bach, Vivaldi, Handel, Buxtehude κ.α.

Κλασική μουσική (λίγο παρεξηγημένος ο όρος, αρκετοί νομίζουν ότι περιλαμβάνει ΟΛΗ την εποχή 1600 - 1910)
1730 – 1827 (αξίζει να σημειωθεί ότι η εποχή αυτή τελειώνει με τον θάνατο του Ludwig van Beethoven το 1817)
Κύριοι αντιπρόσωποι: Beethoven, Mozart, Haydn, Gluck κ.α.

Ρομαντική μουσική
1815 – 1910
Κύριοι αντιπρόσωποι: Chopin, Liszt, Haydn, Schumann κ.α.

Σύγχρονη / Atonal μουσική (καταργείται η έννοια της μείζονας / ελάσσονας τονικότητας, γίνεται χρήση 12φθογγου συστήματος & πολυσυγχορδιών)
1910 - σήμερα
Κύριοι αντιπρόσωποι: Debussy (στη μέση ρομαντικής & σύγχρονης), Schoenberg (καθιέρωσε το 12φθογγο), Rachmaninov, Stravinsky κ.α.

Rock / Metal μουσική (και ΟΛΑ τα φάσματά της)
1957 - σήμερα (Θεωρώ ότι η rock ως rock ξεκίνησε με Beatles)
Κύριοι αντιπρόσωποι: Ειλικρινά δεν ξέρω ποιους να πρωτογράψω. Γράφω τα πρώτα 4 αγαπημένα μου συγκροτήματα: Dream Theater, Symphony X, Metallica, Pink Floyd κ.α.
Πάντως ακούω άνετα οποιοδήποτε φάσμα αυτής της μουσικής, από soft rock μέχρι death metal κτλ...


Για ελληνική μουσική, δεν το συζητώ, την θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ (με ελάχιστες εξαιρέσεις)

Δεν ξέρω αν προσέξατε ότι δεν ακούω jazz, (συμπεριλαμβάνεται στην μοντέρνα / μεταμοντέρνα (το αναφέρω για ιστορικούς λόγους)). Απλά δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ μαζί της...
Θα το κάνω όμως και αυτό σιγά σιγά... Ο αυτοσχεδιασμός είναι η αδυναμία μου... :kakashithumbup:
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#38 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 23 July 2006 - 23:25

Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα ανάμεσά μας που ακούνε και κλασσική μουσική και metal...


Ας είναι καλά οι Haggard που τα συνδιάζουν και τα δύο :ninja:

E5VV38U.jpg


#39 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 23 July 2006 - 23:39

Πράγματι οι Haggard κάνουν αρκετά καλή δουλειά... folk metal παίζουν τα παιδιά, συνδυάζουν την παραδοσιακή τους με την σύγχρονη... ;)

Αχ γιατί να μην είχαμε παραδοσιακή την κλασσική μουσική; :offtopic:
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#40 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 24 July 2006 - 00:06

παλιομεταλάς γαρ έχω τους Maiden πάνω απ'ολους και όλα...

από εκει και πέρα ακούω κατά κύριο λόγω σχεδόν οτιδήποτε έχει σχέση με μεταλ [από την τεχνική μορφή του μέχρι την πολύ βαριά]. ¶λλα ακούσματα είναι λίγο προς κλασσική μουσική. Αυτά σε γενικές γραμμές...

#41 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 25 July 2006 - 14:24

Η μουσικη δεν εχει ορια, οποτε ακουω οτιδηποτε ειναι καλο συμφωνα με το γουστο μου.
Απο κει και περα κι εγω μια απο τα ιδια με τον γερο απο πανω :hehe:
Μεγαλωσα με metal, ετσι.. :respect: :head: :respect: :head:
All hail the machine
Posted Image

#42 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 22 August 2006 - 11:40

Τα γούστα μου είναι πολλά και δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους! Μπορεί να είμαι κυρίως ροκάς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σνομπάρω άλλα είδη μουσικής επειδή απλά... δεν είναι ροκ! Είμαι σίγουρος ότι ξέρετε τι εννοώ.

Ακούω και μέταλ (η μόνη μορφή της η οποία δεν συμπαθώ τόσο όσο τις υπόλοιπες είναι η Black, όλα τα υπόλοιπα ;)) και απο εκεί και πέρα αρχίζουν τα πανηγύρια: μου αρέσουν τα VG OSTs (κυρίως Koji Kondo, Dave Wise, Motoi Sakuraba και guess... Nobuo Uematsu) αλλά και remix αυτών (OCRemix, anyone?), έπειτα ηλεκτρονικά ακούσματα όπως techno, trance, και DJs, αλλά και ambient και chillout, δεν ξέρω αν έχετε ακουστά το Cafe Del Mar! Γενικά τα περισσότερα είδη μουσικής (έμφαση στο περισσότερα) έχουν κάτι να πουν.

Μερικά συγκροτήματα που μου αρέσουν απο ροκ και μέταλ: Pink Floyd, Porcupine Tree, System of a Down, Nightwish, Metallica, Rush, Red Hot Chili Peppers, Oasis, Korn, In Flames, Firewind, Kiss, AC/DC, Pain of Salvation, Tool, Opeth και άλλα πολλά.

Μπείτε εδώ αν θέλετε: http://www.last.fm/user/CuBiCLe89/
για μια καλύτερη ματιά στα ποικιλόμορφα γούστα μου. Γιατί δεν φτιάχνετε όλοι απο ένα account να είμαστε friends εκεί; ^_^

Musashi φίλε συν-Νεοσμυρνιώτη my salutations!
Posted Image

#43 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 22 August 2006 - 13:29

Η μουσικη δεν εχει ορια, οποτε ακουω οτιδηποτε ειναι καλο συμφωνα με το γουστο μου.

μια απο τα ιδια

Posted Image


#44 myle

myle

    Anime Fan

  • Members
  • 144 posts

Posted 21 October 2006 - 12:28

Ακούω κλασσική, έντεχνο, rock, metal και hip-hop (χμ, και low-bap (δεν μου αρέσει η κόντρα που υπάρχει)).

Αγαπημένοι καλλιτέχνες από κάθε είδος:
Vivaldi
Αλκίνοος Ιωαννιδης, Χάρις Αλεξίου
Rock ακούω πάρα πολλούς αλλά όχι όλα τα τραγούδια τους και έτσι δεν έχω αγαπημένο καλλιτέχνη
Dream Theater, Bruce Dickinson, Iced Earth
FFC
This is my way of the ninja.

#45 .Therion//DCLXVI

.Therion//DCLXVI

    Alchemist

  • Members
  • 28 posts

Posted 21 October 2006 - 22:20

Symphonic metal { Therion, Nightwish, Epica } αλλα και alternative metal {System px} αλλα πανω απ ολα κλασσικη! Verdi, Mozart, Beethoven, Carl Orff, Tchaikovsky etc
Αγαπημενα κομματια: Estuans Interious, In Taberna Quantus Sumus, O Fortuna, 1812 Overture, 9th Symphony Allegro Assai {Choral}, Dies Irae {Verdi}, Lacrimosa, Queen of the Night, Carmen, Toccata in D minor {Bach} και αλλα πολλα! :)
Posted Image
~Sors de l'enfance, ami, reveille-toi!