Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γενική συζήτηση για τον στρατό


  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#256 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 07 December 2015 - 23:09

 

Το φαγητό από όσο ξέρω στον στρατό είναι άθλιο.

Αναλόγως Πχ. Στην Θήβα το ψωμί απλά τα έσπαγε ειδικά το τυρόψωμο που το έτρωγες με τις χούφτες!!!!!!!

 

Στις Μονάδες τα σουβλατζίδικα κάνουν παραπάνω απο χρυσές δουλείες ειδικά αν βάλεις πέρα από το πρόγευμα οι ΕΛΔΥΚ δικαιούταν και σισύτιο (μπουγάτσα λουκανικόπιτα κλπ κλπ).

 

Στις εξόδους δε για να κρατάς low το budget τρως σουβλάκια αναγκαστικά. Δηλαδή στον στρατό τρως σχεδόν 24/7 Junk food.

 

Ενώ σε κάποιες άλλες μονάδες το φαγητό απλά τα σπάει αν και στην 388MMΠ ο Μάγειρας σκυλοβαριόταν του κερατά και εγώ που ήμουν μαγειρία το ξέρω in the first hand. (Take my blood back time)


Edited by pc_magas, 07 December 2015 - 23:10.


#257 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 07 December 2015 - 23:54

@Lord Leon: Καλά το πρόβλημα που έχω εγώ με την καρδιά είναι λίγο Ρώσικη ρουλέτα και εξαιρετικά σπάνιο, αλλα στην παρούσα φάση με απασχολεί να πάρω αναβολή.

 

 

 

Άμα πας σε ψυχολόγο-ψυχίατρο και του πεις θέλω να πάρω αναβολή στο στρατό για μεταπτυχιακό θα βρει αυτός τι θα σου γράψει για να πάρεις την αναβολή.

 

Αμφίβολο το βρίσκω αλλά κατι περισσότερο θα ξέρεις. Ουσιαστικά δηλαδή αν θες αναβολή πας πρωτα σε δυο τρεις γιατρους δημοσίου, για να είσαι καλυμμένος.

 

@pc_magas: Πάει στο καλό το σουβλάκι, αλλά η διατροφή με απασχολεί γιατι έχω πρόβλημα με το στομάχι και ως εκτομορφικός αν δεν προσέχω χάνω πολύ βάρος σε γρήγορο διάστημα. Ας είναι καλά τα σουβλάκια.

 

EDIT: Οποιαδήποτε προσπάθεια αναβολής γίνεται αφού πάρεις το σημείωμα κατάταξης ετσι;


Edited by Mr. Brightside, 08 December 2015 - 00:29.


#258 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 December 2015 - 13:59

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anavoli_1.asp

 

 

 

Διάρκεια αναβολής
  • Έως 21ο έτος ηλικίας για υποψήφιους ΑΕΙ, ΤΕΙ, μαθητές Ενιαίου Λυκείου ή ΤΕΕ
  • Έως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ ή Εσπερινών Λυκείων
  • Έως 25ο έτος ηλικίας για σπουδαστές Ανωτέρων Σχολών
  • Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
  • Έως 28ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές
  • Έως 31ο έτος ηλικίας για λήψη διδακτορικού τίτλου
  • Έως 33ο έτος ηλικίας για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες

 

Το θέμα είναι πόσο είσαι εσύ πουλάκι μου!; :P

 

Τέλος την αναβολή σπουδών την έχεις κόψει; Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στην στρατολογία και βασίζεσαι σε μπαρούφες που λένε τύποι που έχουν ήδη πάρει στρατό. Πάρε δεν δαγκάνουν! :D

 

ps: Υπάρχουν δύο είδη αναβολής, αυτές που είναι για σπουδές και γίνονται πριν σε καλέσουν και αυτές που γίνονται κατά την κατάταξη και είναι συνήθως για θέματα υγείας. Αν μπεις, μπορείς να πάρεις πάλι αναβολή οποιαδήποτε στιγμή αν το παίξεις ολίγον τρελούλης αλλά εκεί θέλει ballz of steel γιατί θα την σπάσεις στους λοχάδες σου και άντε τρέχα μετά.


Edited by Hazuki, 08 December 2015 - 14:08.

rsrGbGx.gif

#259 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 11 February 2016 - 22:55

Στην ιστοσελίδα της στρατολογίας έχει βγει η ημερομηνία στράτευσης. Τώρα χρειάζεται να περιμένω να μου έρθει και το χαρτί απο ταχυδρομείο;



#260 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 11 February 2016 - 23:17

Στη Θήβα θα συμφωνήσω,το φαΐ ήταν απλά απίστευτο.

header.jpg?t=1485907896


#261 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 11 February 2016 - 23:36

Στην ιστοσελίδα της στρατολογίας έχει βγει η ημερομηνία στράτευσης. Τώρα χρειάζεται να περιμένω να μου έρθει και το χαρτί απο ταχυδρομείο;

Δε σκάει με ταχυδρομείο :P
Σε παίρνουν τηλέφωνο οι μπάτσοι και πας και το πέρνεις από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου. Αν τυχόν δεις ότι αργεί(πχ. μια εβδομάδα πριν την κατάταξη να μην έχει έρθει) πάρε τηλέφωνο στην στρατολογία. Υπάρχει πιθανότητα να το έχουν χάσει.



#262 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 12 February 2016 - 00:03

Δε σκάει με ταχυδρομείο :P
Σε παίρνουν τηλέφωνο οι μπάτσοι και πας και το πέρνεις από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου. Αν τυχόν δεις ότι αργεί(πχ. μια εβδομάδα πριν την κατάταξη να μην έχει έρθει) πάρε τηλέφωνο στην στρατολογία. Υπάρχει πιθανότητα να το έχουν χάσει.

 

Θα ορκιζόμουν πως το προηγούμενο χαρτι κατάταξης είχε έρθει ως επείγον με ταχυδρομείο. Δηλαδή όπως και να έχει θα πρέπει να περιμένω το χαρτί, είτε καταταγώ είτε ζητήσω περαιτέρω αναβολή. Thanks



#263 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 12 February 2016 - 09:36

Θα ορκιζόμουν πως το προηγούμενο χαρτι κατάταξης είχε έρθει ως επείγον με ταχυδρομείο. Δηλαδή όπως και να έχει θα πρέπει να περιμένω το χαρτί, είτε καταταγώ είτε ζητήσω περαιτέρω αναβολή. Thanks

και τον αδερφο μου πριν 2 χρονια τηλεφωνο τον πηραν απο το τμημα να παει να παρει το χαρτι.

αν ειναι να ζητησεις περαιτερω αναβολη τηλεφωνησε στην στρατολογια δωσε τα στοιχεια σου και οτι λεει στο site τους και θα σου πουν την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις για την αναβολη...μην περιμενεις τελευταια στιγμη....


                                                                       


#264 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 17 February 2016 - 19:18

και τον αδερφο μου πριν 2 χρονια τηλεφωνο τον πηραν απο το τμημα να παει να παρει το χαρτι.

αν ειναι να ζητησεις περαιτερω αναβολη τηλεφωνησε στην στρατολογια δωσε τα στοιχεια σου και οτι λεει στο site τους και θα σου πουν την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις για την αναβολη...μην περιμενεις τελευταια στιγμη....

 

Αν αποφασίσουν ποτέ στην στρατολογία να το σηκώσουν.



#265 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 February 2016 - 20:52

Πήγαινε καλύτερα από εκεί, δεν δαγκάνουν και δεν θα σε γραπώσουν στην είσοδο, έτσι νόμιζα ότι θα γίνει όταν πήγα να κόψω την αναβολή!  :congrats:


rsrGbGx.gif

#266 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 05 March 2016 - 19:54

Έκανα αίτηση αναβολής για κοινωνικούς λόγους επικαλούμενος οικονομική δυσχέρεια, πράγμα που ειναι αλήθεια. Το πρόβλημα είναι πως υπέβαλλα την αίτηση την Πέμπτη καθώς το χαρτί ηρθε τελευταία στγμή και παρουσιάζομαι την Τρίτη. Στην ιστοσελίδα της στρατολογίας δεν έχει αλλάξει κάτι στο στάτους κατάταξης και μέχρι στιγμής δεν είχα ενημέρωση. Τι υποτίθεται τώρα οτι κάνω; Περιμένω; Επικοινωνώ την Δευτέρα με στρατολογία; Να υποθέσω Κυριακή είναι κλειστά. Δεν έχω κάνει καμία απολύτως προετοιμασία για να κάνω θητεία αυτή την στιγμή.



#267 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 05 March 2016 - 22:30

Έκανα αίτηση αναβολής για κοινωνικούς λόγους επικαλούμενος οικονομική δυσχέρεια, πράγμα που ειναι αλήθεια. Το πρόβλημα είναι πως υπέβαλλα την αίτηση την Πέμπτη καθώς το χαρτί ηρθε τελευταία στγμή και παρουσιάζομαι την Τρίτη. Στην ιστοσελίδα της στρατολογίας δεν έχει αλλάξει κάτι στο στάτους κατάταξης και μέχρι στιγμής δεν είχα ενημέρωση. Τι υποτίθεται τώρα οτι κάνω; Περιμένω; Επικοινωνώ την Δευτέρα με στρατολογία; Να υποθέσω Κυριακή είναι κλειστά. Δεν έχω κάνει καμία απολύτως προετοιμασία για να κάνω θητεία αυτή την στιγμή.

Πήγαινε εκεί χωρίς πράγματα και πες τους ξερά δεν βγαίνω και δεν έχω καμία διάθεση να κάτσω.Εξήγησε τους το πρόβλημα και θα σε διώξουν την ίδια μέρα ή το πολύ πολύ την άλλη μέρα το πρωί.Αν πέσεις σε μαλάκα σε καμία περίπτωση μην δεχτείς να πάρεις ρούχα κλπ.Γενικά ξέρουν τι παίζει αυτή την περίοδο και δείχνουν κατανόηση.

Γενικά να ξέρεις δεν μπορούν να σε κρατήσουν με το ζόρι και ο στρατός κοστίζει 200-300 ευρώ το μήνα.


Edited by luffy1908, 05 March 2016 - 22:31.


#268 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 06 March 2016 - 17:21

Αμφιβάλλω να σου πω την αλήθεια. Στην στρατολογία μάλιστα μου είπε ο στρατοκ*υλος με τον οποίο μίλησα πως δεν χορηγείται αναβολή για οικονομικούς λόγους, πράγμα που με παραξένεψε γιατί ξέρω πως εντάσσεται στους κοινωνικούς και είναι αποδεκτό αίτημα ενώ με έβαλε να υπογράψω και ένα κείμενο που συνέταξε ο ίδιος ότι αναγνωρίζω πως δεν χορηγείται αναβολή για οικονομικούς λόγους. Γενικά μια ασάφεια.



#269 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 07 March 2016 - 20:56

Γενικα στην στρατολογια τον παιζουν.Εγω ειχα κανει αιτηση για αναβολη στα ΚΕΠ πριν ενα μηνα γιατι 8/3 θα εμπαινα..Τους ειχα παρει τηλεφωνο μετα απο δυο εβδομαδες γιατι δεν εβλεπα τιποτα στο σαιτ και μου ειπαν οτι αργει να ερθει απο τα ΚΕΠ κτλ.Τους ξαναπηρα τηλεφωνο πριν μια βδομαδα και μου ειπε το παιδι οτι πηρα αναβολη μεχρι το 19 και το χαρτι που πηρα απο την αστυνομια να παω να το πεταξω και να μην παρουσιαστω.Εντωμεταξυ μπηκα σημερα απο περιεργια να δω αμα ειχε ενημερωθει το σαιτ για την αναβολη.Τιποτα.Εχε γουστο να μου παιξουν καμια μαλακια.Κριμα ειναι γιατι καλοκαιρι τελειωνω τη σχολη οποτε απο Σεπτεμβρη εχω σκοπο να μπω ετσι και αλλιως.


Edited by Dio Brando, 07 March 2016 - 20:57.

Spoiler:

#270 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 10 March 2016 - 00:29

Γενικα στην στρατολογια τον παιζουν.Εγω ειχα κανει αιτηση για αναβολη στα ΚΕΠ πριν ενα μηνα γιατι 8/3 θα εμπαινα..Τους ειχα παρει τηλεφωνο μετα απο δυο εβδομαδες γιατι δεν εβλεπα τιποτα στο σαιτ και μου ειπαν οτι αργει να ερθει απο τα ΚΕΠ κτλ.Τους ξαναπηρα τηλεφωνο πριν μια βδομαδα και μου ειπε το παιδι οτι πηρα αναβολη μεχρι το 19 και το χαρτι που πηρα απο την αστυνομια να παω να το πεταξω και να μην παρουσιαστω.Εντωμεταξυ μπηκα σημερα απο περιεργια να δω αμα ειχε ενημερωθει το σαιτ για την αναβολη.Τιποτα.Εχε γουστο να μου παιξουν καμια μαλακια.Κριμα ειναι γιατι καλοκαιρι τελειωνω τη σχολη οποτε απο Σεπτεμβρη εχω σκοπο να μπω ετσι και αλλιως.

 

Νομίζω ότι απο την στιγμή που σου έχουν δώσει το οκ, δεν θα έπρεπε να σε απαχολεί η σελίδα της στρατολογίας αν και σε καταλαβαίνω. Κάθε μέρα μπαίνω μήπως και άλλαξε κάτι αλλά τίποτα.