Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ERT3 ~ Cinemania [Αναφορά στα Anime]


  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#46 Sarouman

Sarouman

    ΟιΦίλοιΜαςΤαΖώα

  • Members
  • 129 posts

Posted 21 January 2007 - 06:09

μα μιλάμε ότι τα περισσότερα είναι ανιμε 20ετιας και 30ετιας σειρές δεκατιας του '70 και του '80 και κάποιες του '90

και ναι προτιμώ αυτές τις σειρές που κάποιοι χαρακτηρίζουν "παιδικές" από κάποιες σημερινές που είναι η ίδια και ίδια πλοκή και κάποιες που γίνονται hollywoodιανες και είναι πως θα δείξουν το "panties" από της ηρωίδες

τεσπα ο καθενας με τα γουστα του

εγω παντος ενα λεω

Captain Herlock 4 ever
Area 88 4 ever
Galaxy Express 4 ever

και άντε πείτε μου ότι είναι παιδικές

NGE<x2 Transformers

etc χωρίς σάλιο :D
Stop The Earth , i Want To Get Off!!!

#47 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 21 January 2007 - 13:33

Αυτοί είναι 2, 3 τίτλοι μόνο από αυτούς που πόσταρες πριν



Λογικό είναι να μην είναι όλα παιδικά από όλα αυτά. Όπως επίσης είναι λογικό που η πλειοψηφία των "παλαιών" τηλεθεατών θυμάται μόνο τα 3-4 που μόλις ανέφερες.

E5VV38U.jpg


#48 Sarouman

Sarouman

    ΟιΦίλοιΜαςΤαΖώα

  • Members
  • 129 posts

Posted 21 January 2007 - 14:24

ε δεν υπήρχε λόγος να τα αναφέρω όλα αφού τα έχω ξαναπεί :P

οι δύσπιστοι μπορούν να τα κατεβάσουν να μας πουν την κλασική αξία που έχουν

και αν ειναι "ανιμε ή "καρτουν" ;
Stop The Earth , i Want To Get Off!!!

#49 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 21 January 2007 - 18:05

έχουν κλασική αξία και είναι anime.
πράγμα που όμως δεν τα κάνει αυτομάτως "καλά" anime

τεσπα σταματάω εδώ γιατί δεν νομίζω πως θα βγάλουμε άκρη, και ούτε είναι αυτό το thread για να το κάνουμε.

#50 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 21 January 2007 - 18:41

Πάντως κατ εμε πολλα απο τα ανιμε του saruman δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο αυτα που ενέφερα εγώ.Δέν είναι απλώς κλασικά. Εμένα μαρεσουν.

Αλλα οπώς και να το κάνουμε δε μπορείς να προσελκήσεις μεγάλες ηληκίες με αυτα.
Posted Image


#51 CommanderSP

CommanderSP

    under the members command

  • Retired Staff
  • 151 posts

Posted 15 February 2007 - 14:03

τα περισσότερα? εγώ εκτος του akira προσωπικά δεν βλέπω κάποιο anime που να γ*****

(το gundam wing, το endless waltz αξίζε μόνο)

άντε πες και one piece κουτσά στραβά

IMO πάντα μην με φάτε :bleh:

βασικά δεν νομίζω πως ηπήρχε κάποιο prob ακροαματικότητας, απλά δεν ηπάρχουν λεφτά για δικαιόματα και μεταγλωτίσεις

για να μην τρώνε πρόστημο για anime με αίματα (^&#^%@ θέλω nge #*($^&*^) πολύ απλά μπορούνε να τα βάζουνε σε βραδυνή ζώνη. Άνιμε έχει παίξει σε βραδυνή ζώνη και ήταν αρκετά επσ. του Digimon 02 στις 10:30 στο alter νομίζω. καλή φάση ήταν..



Το akira (που καθισα και ειδα δυο φορες) ειναι πραγματικα αισχρο, με μερικα απο τα μεγαλυτερα plot gaps που εχω δει ποτε μου, μια ροη σχεδον ανυπαρκτη και ενα hype ΕΝΤΕΛΩΣ αδικαιολογητο. Οποτε οχι μονο δεν γ***** αλλα προσωπικα το θεωρω χασιμο χρονου.

Τωρα για το Gundam W δεν θα πω πολλα, ελπιζω να κρινεις με βαση της ιαπωνικης εκδοσης η οποια απλα εφερε μια επανασταση στην πολυχρονη αυτη σειρα. Καλυτερες ομως σειρες θεορω το Zeta Gundam που ειναι και η πιο βαρια απο ολες και φυσικα τα SEED-Destiny οπου η πολυπλοκοτητα τους και το βαθος τους (ειδικα το Destiny) ξεπερναει καθε αλλη Gundam σειρα.

Τωρα οσο για το One Piece, μπορω πια να πω με βεβαιοτητα, εχοντας δει πανω απο 300 anime σειρες, οτι την θεωρω τουλαχιστον μια απο τις 5 καλυτερες σειρες EVER (ΙΜΟ παντα) και αυτο ερχεται απο ενα ατομο που δεν βλεπει πολλα Shounen. Η σειρα απλα διδασκει και το κανει χωρις να το καταλαβαινει κανεις με τον Oda να εχει φτιαξει εναν τελειως φανταστικο κοσμο που ολα φαινονται οτι δεν εχουν κανενα νοημα. Αλλα το βαθος της σειρας ειναι τρομακτικο. Απο τα απλα διδαγματα περι θελησης, δυναμης ψυχης, πεινας, την βαρυτητα της λεξης Nakama, που σημαινει συμπολεμιστης αλλα και επιστηθιος φιλος (Arlong Arc - ακομα το θεοωρω ενα απο τα καλυτερα arcs), φτασαμε να μιλαμε για ρατσισμο, για το τι σημαινει να εισαι ενας σωστος βασιλιας (Arabasta ending) για το ποσο ανισχυρη ειναι η γνωση της ιστοριας στην επαναληψη των ιδιων λαθων (Norland's story), ανοιξαμε το μεγαλο θεμα της ηθικης των πραξεων μας (Franky's story) και ειδαμε ποσο μακρυα μπορει να φτασει κανεις για την διαφυλαξη της γνωσης (Niko Robin's story). Η σειρα ειναι στο απογειο της και τιποτα δεν δειχνει να την σταματαει προσφεροντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος απο romance. Δεν ειναι αλλη μια shounen σειρα, οποτε μην την προσπερνατε επειδη απλα εχει πολλα επισοδεια.

Οπως βλεπετε υπαρχουν τεραστιες διαφορες αποψεων αλλα οτι και να πιστευετε, μην ξετναχε οτι σε αντιθεση με τα αμερικανικα cartoons (ειδικα οι συγχρονες σειρες) η ΜΕΓΑΛΗ πλειοψηφια των anime εχει βαθος, ακομα και εαν δεν ειναι αιστητο απο την αρχη. Γιατι ακομα και το Pokemon εχει βαθος οπου αυτο το rock-paper-scizors συστημα διδασκει στα παιδια στρατηγικη σκεψη, ακομα και τα transformers εχουν καποιο βαθος οπου ο χαρακτηρας του Optimus Prime δινει το παραδειγμα του σωστου αρχηγου, ενος αρχηγου που βαζει παντα την δικη του ζωη μροστα για να προστατεψει καθε μελος της ομαδας του, κατι που ερχεται σε αντιθεση με τον αρχηγο που καθεται στο βαθος και δινει εντολες. Γιατι με αυτο τον τροπο, οσο καλος στρατηγος και να ειναι κανεις, ΔΕΝ κερδιζει το σεβασμο των μελων της ομαδας.


Εν ολιγοις, μην νομιζετε οτι μονο τα anime που δυσκολευεστε να καταλαβετε εχουν βαθος οπως το Eva. Απλα στις αλλες σειρες τα νοηματα ειναι πιο βαθια κρυμμενα.


CommanderSP

#52 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 02 July 2007 - 09:30

Χμμ... Βασικά Anime = Άνιμε, στην ιαπωνία τουλάχιστον....... :greece: :shutup: :bleh:
Τώρα ο καθένας το λέει όπως θέλει...... : Ανιμέ, ακόμα και Ανίμε το έχω ακούσει :ill:


Εγώ το anime το λέω άνιμ...είναι λάθος??:oo:

#53 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 02 July 2007 - 11:34

Εγώ το anime το λέω άνιμ...είναι λάθος??:oo:


Αν ενδιαφέρεσαι για περισσότερες πληροφορίες, ρίξε μια ματιά εδώ Anime, πως προφέρονται

E5VV38U.jpg


#54 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 July 2007 - 22:07

Το akira (που καθισα και ειδα δυο φορες) ειναι πραγματικα αισχρο, με μερικα απο τα μεγαλυτερα plot gaps που εχω δει ποτε μου, μια ροη σχεδον ανυπαρκτη και ενα hype ΕΝΤΕΛΩΣ αδικαιολογητο. Οποτε οχι μονο δεν γ***** αλλα προσωπικα το θεωρω χασιμο χρονου.


εντάξει.. δεν ξέρεις τι λες μου φαίνετε...
δηλαδή έλος πως μπορείς να βρίσκει την αθλιότητα του one piece καλύτερη απο το akira... δεν μπορω να το καταλάβω...

ένα anime δεν χρειάζετε μόνο σενάριο για να ειναι τέλειο....
το akira είναι ότι τελειότερο είχε να αναδείξει η βιομηχανία του anime εκείνης της εποχής... φυσςικό ειναι να απαρχαιωθεί αλλά μη τα ισοπεδόνουμε όλα..
μήπως τελικά ξεχνάτε ότι όλα αυτά είναι μια τέχη? μήπως η μαζικότητα που έχει πάρει αυτή η βιομηχανία σας κάνει να θεωρείτε κάποια πράγματα δεδεομένα;

#55 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 July 2007 - 22:18

εντάξει.. δεν ξέρεις τι λες μου φαίνετε...
δηλαδή έλος πως μπορείς να βρίσκει την αθλιότητα του one piece καλύτερη απο το akira... δεν μπορω να το καταλάβω...

ένα anime δεν χρειάζετε μόνο σενάριο για να ειναι τέλειο....
το akira είναι ότι τελειότερο είχε να αναδείξει η βιομηχανία του anime εκείνης της εποχής... φυσςικό ειναι να απαρχαιωθεί αλλά μη τα ισοπεδόνουμε όλα..
μήπως τελικά ξεχνάτε ότι όλα αυτά είναι μια τέχη? μήπως η μαζικότητα που έχει πάρει αυτή η βιομηχανία σας κάνει να θεωρείτε κάποια πράγματα δεδεομένα;


Λογικό είναι κάποια πράγματα να τα θεωρεί ο καθένας δεδομένα,μιας και υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις που έχει ο καθένας μας(διαφέρουν ανά άτομο) όσο αφορά αυτό που βλέπει.

Με λίγα λόγια ο CommanderSP από ότι καταλαβένω μίλισε με βάση το προσωπικό του γούστο,όπως έκανες και εσύ όταν χαρακτήρισες το AKIRA ώς αξιόλογο(συμφωνώ μιας και εγώ το λατρεύω επίσης) και το One Piece ως αθλιότητα.
Posted Image

#56 CommanderSP

CommanderSP

    under the members command

  • Retired Staff
  • 151 posts

Posted 04 July 2007 - 23:34

"εντάξει.. δεν ξέρεις τι λες μου φαίνετε...
δηλαδή έλος πως μπορείς να βρίσκει την αθλιότητα του one piece καλύτερη απο το akira... δεν μπορω να το καταλάβω...

ένα anime δεν χρειάζετε μόνο σενάριο για να ειναι τέλειο....
το akira είναι ότι τελειότερο είχε να αναδείξει η βιομηχανία του anime εκείνης της εποχής... φυσςικό ειναι να απαρχαιωθεί αλλά μη τα ισοπεδόνουμε όλα..
μήπως τελικά ξεχνάτε ότι όλα αυτά είναι μια τέχη? μήπως η μαζικότητα που έχει πάρει αυτή η βιομηχανία σας κάνει να θεωρείτε κάποια πράγματα δεδεομένα;"

Πρωτα απ ολα πιστευω γνωριζεις πολυ καλα οτι το akira ειναι βασισμενο σε ενα manga που σε αντιθεση με την ταινια, ΒΓΑΖΕΙ ΝΟΗΜΑ. Η ταινια ειναι ενα απαραδεκτο μονταζ ορισμενων κομματιων του manga που καταρεει οταν ο θεατης προσπαθει να βγαλει καποιον νοημα. Οσω για το ολο concept του "end of the world", ταινιες οπως το Ah Megami Sama και φυσικα το εκπληκτικο τελος του Neon Genesis Evangelion (για οσους φυσικα το καταλαβαν), καταφερνουν και σκιαγραφουν με πολυ πιο εντονα χρωματα με το τελευταιο να τρομαζει με τις σκηνες που απεικονιζει.

Σε ΟΛΕΣ τις βιομηχανιες υπαρχουν υπερτιμησεις και υποτιμησεις. Οι υπερτιμησεις (ειδικα στην περιπτωση του Akira) γινονται κατοπιν ορισμενων περιστασεων που πολλες φορες δεν εχουν να κανουν με την ποιοτητα του υλικου αλλα με αλλους παραγοντες. Εδω μιλαμε για μια ταινια που ΚΑΤΑΦΕΡΕ να φτασει στην Αμερικη, εγινε cult λογω της διαφορετικοτητας του για τα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ δεδομενα και οσοι γνωριζουν πως κινειται η αγορα, τα παντα διαφημιζονται μονο οταν εχουν "εγκριθει" απο την Αμερικη. Γι αυτο το λογο στο top 100 war movies του Channel4 στην Αγγλια, δεν υπηρχε ΠΟΥΘΕΝΑ το Grave of the Fireflies, ενα πραγματικο αριστουργημα, και το top 100 cartoons ειχε μεχρι και το Urotsukidoji που ειναι μια απο τις μεγαλυτερες αθλιοτητες που πολυ απλα εφτασε "νωρις" στην Αμερικη. Αντιστοιχη φημη εισεπραξαν και ταινιες οπως το Fist of the Northstar, μια ταινια που ειναι βασισμενη σε μια σειρα 109 επισοδειων και οπως καταλαβαινετε, οταν η Αμερικη ειδε ΜΟΝΟ την ταινια, την θεωρησε εκπληκτικη (ακομα και εαν η ιστορια ειναι υπερβολικα απλοποιημενη με την ταινια να κατανταει χαζη σε σημεια)

Τωρα οσων αφορα το One Piece, οποιος το θεωρει αθλιοτητα δεν το εχει δει. Μπορω να γραψω κειμενο 4000 λεξεων εξηγωντας την ιδιοσυγκρασια του καθε χαρακτηρα, τα κινητρα του Oda στην συγγραφη των ιστοριων αυτων αποδικνυοντας οτι τιποτα μα ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι στον αερα και το ποσα μυνηματα η σειρα περναει υπογεια. Εχοντας δει εναν αρκετα μεγαλο αριθμο σειρων μπορω να πω ευθεως οτι το One Piece ειναι απο τα πιο καλογραμενα manga και προσφερει πολλα στους αναγνωστες του ακομα και εαν δεν το καταλαβαινουν.

Σε τελικη αναλυση ολοι διαθετουμε τις αποψεις μας αλλα το να υποτιμας τη νοημοσυνη καποιου μονο και μονο επειδη δεν συμφωνει με αυτα που λες δεν ειναι σωστο.

CSP

#57 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 July 2007 - 09:31

Το Akira πράγματι είναι υπερβολικά υπερτιμημένο. Ίσως έχει ένα από τα καλύτερα animation στην ιστορία των anime, αλλά το σενάριο και η πλοκή του ΠΑΣΧΟΥΝ, απλά, σε σημείο που να μη βγάζουν καν νόημα. Το θέμα δεν είναι ότι έχει απαρχαιωθεί, το θέμα είναι ότι σαν σύνολο δεν στέκεται καν στα πόδια του. Ξεκινάει πολύ ωραία, με μια φανταστική εισαγωγή, αλλά από τη μέση της ταινίας και μετά η μπάλα χάνεται και εσύ μένεις ανύμπορος να ακολουθήσεις την ταινία.

#58 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 July 2007 - 09:56

εγώ πάντα πίστευα ότι υπάρχει μια ψυχεδέλεια στο akira.
το σενάριο σίγουρα κάνει κοιλιά σε κάποια φάση.
Επιμένω ότι για την εποχή του 80 τίποτα δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί πιο αρτιότερο.

Για το One piece δεν ξέρω το σενάριο αλλά από ότι έχω δει όλο το animation ήταν μια απογοήτευση και γενικά δεν μπορώ να συγκρίνω το ένα με το άλλο αφού το ένα είναι μια και μόνο ταινία ενώ το άλλο είναι μια μαζικότητα εκατοντάδων επεισοδίων και ηλεκτρονικών επεμβάσεων στο animation.
ότι επεισόδια έχω δει btw ήταν απο την Ελληνική τηλεόραση.
και χαλαρά το animation ήταν απωθητικό από μόνο του πόσο μάλλον η υστερία κάποιον χαρακτήρων.

#59 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 10 July 2007 - 11:51

Ερώτηση ! είχε κάνει η cinemania ξεχωριστό επεισόδιο για anime ? ή ήταν κομμάτι των επεισοδίων για τα cartoon γενικότερα ?

Akira … έχει κάτι ωραίες εντυπωσιακές σκηνές και ιδικά άμα δεν έχεις δει τπτ παρόμοιο οι βίαιες σκηνές είναι λίγο σοκαρίστηκες, ωστόσο το σχέδιο είναι πολύ φορτωμένο με άχρηστες λεπτομέρειες που προσωπικά τις βρίσκω κουραστικές ! ωστόσο το μεγαλύτερο του πρόβλημα μάλλον είναι το σενάριο και η πλοκή που αποτυνχάνουν να σου περάσει κάποιο μήνυμα καθώς στο τέλος το μόνο που σου μένει είναι μια απορία για το τι ακριβός έγινε στο τέλος …
Τέλος το Akira για την εποχή του αντικειμενικά ήταν ότι καλήτερο σε επίπεδο animation αλλά το animation μόνο του δεν κάνει ένα καλό anime … και ως το 88 που βγήκε το Akira είχαν βγεί και άλλοι αξιόλογοι τίτλοι νομίζω …Kaze no Tani no Nausicaa και Tenkuu no Shiro Laputa pwns Akira χαλαρά …



Το One piece έχει αρκετά ασυνήθιστο animation και θέλει να δεις κάποια επεισόδια για να το συνηθίσεις και να καταλάβεις πως το συγκεκριμένο animation ταιριάζει απόλυτα στο ύφος της σειράς ….
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#60 CommanderSP

CommanderSP

    under the members command

  • Retired Staff
  • 151 posts

Posted 11 July 2007 - 02:57

hehe και το αριστουργημα του Isao Takahata το Grave of the Fireflies βγηκε την ιδια χρονια που βγηκε και το Akira (1988 ) και δυστηχως δεν το ξερει κανενας. Το Wiki γραφει οτι δεν προβληθηκε στην Κορεα επειδη φοβηθηκαν οτι η ταινια δικαιολογει την ιαπωνικη σταση στον πολεμο (προσωπικα το θεορω αβασιμο αλλα εκεινη την εποχη ισως τα πραγματα να ηταν διαφορετικα) και φυσικα αργησε ΠΑΡΑ πολυ να φτασει στον δυτικο κοσμο. Την περιοδο εκεινη στην αμερικη κυριαρχουσαν τα "mature-cult" anime με μοτιβα βιας (πολλες φορες τελειως εξωπραγματικης) και τα λεγομενα tentacle hentai οπου ευτυχως φαινεται οτι η "μοδα" εχει περασει στην Ιαπωνια.

Το μονο που θελω να προσθεσω ειναι οτι και το Final Fantasy Spirits Within εχει ενα απο τα καλυτερα CGI σχεδια ΑΚΟΜΑ και σημερα (με πολλες ταινιες ακομα και απο μεγαλα ονοματα οπωςη Pixar και η Dreamworks να μην φτανουν ουτε κατα διανοια το επιπεδο της εν λογω ταινιας) αλλα η ταινια ειναι απλα απαραδεκτη με ενα προχειρογραμμενο και τελειως παιδικο σεναριο(το FF7 εχει κλασης ανωτερη ιστορια), αδυνατει να περασει καποιο suspence στον θεατη (οντας ταινια περιπετειας) και ακομα καιη εικονα και η σκηνοθεσια δεν εχουν να προσφερουν κατι ιδιαιτερο.

Τωρα οσω για τα δικα μου "two cents" στο θεμα, προσωπικα δεν ξεκινησα να βλεπω anime για το σχεδιο. Οι διο σειρες που πεσανε πρωτες στα χερια μου, το Ranma 1/2 και το Tenchi Muyo OVA, δεν ειχαν τιποτα το ιδιαιτερο απο πλευρας σχεδιασης αλλα ηταν φανταστικες κομωδιες με καλοφτιαγμενους και καλοαναλυμενους χαρακτηρες, τελειως off the wall καταστασεις που περιεργως δενανε στους κοσμους αυτους (ναι το γεγονος οτι ενας ανδρας γινεται γυναικα και ΟΛΟ το cast του Tenchi muyo δεν ηταν κατι το περιεργο) με το δευτερο να διαθετει επισης μερικα απο τα πιο inspired σχεδια που εχω σει σε σειρα (η ολη ιδεα του Juraian techology με τα ζωντανα πλοια με το δεντρο στο κεντρο τους ηταν εξοχο). Επισης να προσθεσω οτι η δικη μου all time best anime σειρα, μαλλον δεν διαθετει καλο σχεδιο αλλα μια γυναικα καταφερε και εδωσε ζωη σε εναν χαρακτηρα, μια προσωπικοτητα που εκανε την κλιμακωση των γεγονοτων τοσο δραματικη και με μια σχετικα απλη αλλα φανταστικη σκηνοθεσια με ενα αποτελεσμα που ομοιο του δεν εχω ξανασυνατησει μεχρι σημερα. Εγω λοιπον δεν θεορω ουτε την ιστορια σαν ενα πολυ σημαντικο κομματι ενος anime. Για μενα ερχονται αλλα πραγματα πρωτα οπως οι ιδιοι οι χαρακτηρες και το ολο στησιμο του κοσμου, τα γεγονοτα που διαδραματιζονται, οι διαλογοι που εκτιλυσονται (Μεχρι και το Captain Ηarlock ειχε μερικες αρκετα καλογραμμενες "ατακες" που ειχαν πραγματικο νοημα) και οι παραλληλισμοι με την καθημερινοτητα (τα νοηματα του Macross για οποιον "πιασει" την παρομοιωση ειναι απιστευτα). Το σχεδιο ειναι μια μορφη εκφρασης αλλα μια ταινια ειναι κατι πολυ παραπανω απο ενα καλο σχεδιο.

CommanderSP