Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ERT3 ~ Cinemania [Αναφορά στα Anime]


  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#16 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 08 January 2007 - 20:57

Αν έδεινες keyword για να κάνουμε search? :
Shankyoo


cinemania:'D
Posted Image

#17 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 17 January 2007 - 21:52

εεεμ δε λες ποιο site εννοείς και σε μας τα n00bάκια γιατί το mininova (μπλε άσπρο) δεν το έχει >.<;

by the way ο ελληνικός λαός θα μάθει τα anime μονο αν γίνει κάποιο βήμα και παικτεί κάποιο -σκληρό- σοβαρό και μη παιδικό anime (τα hentai εξαιρούνται :bleh:) όπως berserk nge saikano elfen lied hellsing στα ιαπωνικά η έστω στα αγγλικά, με υπότιτλους κάπου στις 10:30 με 11:00 το βραδυ από κάποιο γνωστό κανάλι
ΙΜΟ πάντα

#18 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 17 January 2007 - 22:07

Spoiler:

οριστε [δεν ξερω αν επιτρεπεται γι' αυτο το βαζω σε spoiler]
Posted Image

#19 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 17 January 2007 - 22:26

Λέτε ό,τι θέλετε, στο σχολείο μου έχουμε όμιλο anime με 10 άτομα και βλέπουμε Death Note \m/

Γενικά πιστεύω πως αν θέλει κάποιος, αντί να παραπονιέται συνέχεια λέγοντας "όλοι οι στενόμυαλοι έλληνες τα θεωρούν μίκι μάους, έλεος", μπορούν να βοηθήσουν στο να γίνουν γνωστότερα. Και για να έχουμε και ένα καλό ερώτημα, γιατί να μη τα θεωρούν "μίκι μάους" δηλαδή, είναι υποχρέωση τους να τα γνωρίζουν; Και το πιο αστείο της υπόθεσης είναι ότι κατηγορείτε και την Ελλάδα. Δηλαδή τι φταίει η χώρα στο ότι δεν είναι διαδεδομένα τα anime; Αντί να παραπονιέστε, ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ. Εγώ αυτό ξέρω: Όταν είναι κάποιος δυσαρεστημένος με μια κατάσταση, προσπαθεί να την αλλάξει, δεν κάθεται και παραπονιέται. Περιμένετε δηλαδή να τους έρθει η θεία φώτιση και να βάλουν το NGE στις 10.00 στο MEGA;

Όσον αφορά την εκπομπή, για να είμαι και ελάχιστα μέσα στο θέμα: Δεν την είδα, αλλά φαντάζομαι πως δίνει μια πολύ γενική άποψη για το τι σημαίνει anime. Για τι θέλετε να πει δηλαδή, για τις σχέσεις του γιού Miyazaki με τον πατέρα του; Έλεος.

#20 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 17 January 2007 - 23:13

Το μόνο που μπορώ να προσθέσω πάνω στα προλεγόμενα είναι απλά ότι το ελληνικό κοινό έχει αποδεχτεί το αμερικάνικο στοιχείο, είτε σε ταινίες είτε σε κινούμενα σχέδια. Καλώς ή κακώς αυτό είναι που κυριαρχεί. Φυσικά είναι στο χέρι όλων μας να αλλάξουμε τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούμε απέναντι στα anime. Αυτό προυοθέτει όμως μια καλή προώθηση του προϊόντος, χορηγούς και ένα επιτελείο που να πιστεύει όντως σε αυτό που θα εισάγει και την απόδοση που θα έχει.
Σίγουρα είναι ελπιδοφόρα μια εκπομπή που είχε ως θέμα τα anime αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά περισσότερα απο κάποιον (εννοώ τον παρουσιαστή) που και ο ίδιος προφανώς το θέμα το "μισοκατήχε" ή δεν το κατήχε και καθόλου.
Anyway παιδιά think positive. Και μόνο ότι υπάρχει ελληνικό forum που έχει ενεργά μέλη...σε σημείο που να μην προλαβαίνουμε να δούμε όλα τα post της μιας ημέρας μέσα στην ίδια ημέρα...κάτι πάει να πει :kakashithumbup:

#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 January 2007 - 12:21

εγώ θέλω να μείνει όπως είναι η κατάσταση εδώ και να μη γίνει τόσο εμπορική όπως σε γερμανία και λοιπές χώρες.

#22 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 18 January 2007 - 16:24

Για πιό λόγο ρε Lisaki?... Posted Image
Μην ξεχνάμε πως ένας απο τους βασικούς λόγους ύπαρξης και του forum μας είναι η διάδοση (έστω μέσω fansubs~scanlations) των anime και manga στην Ελλάδα... :

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 January 2007 - 19:19

Για τον λόγο του ότι δεν αντέχω τον κάθε βλάκα να μου λέει για τα comics και για τα anime. Τώρα τα anime είναι μια κουλτούρα, μια τέχνη διαφορετική από τα συνηθισμένα comics, με το να γίνουν διάσημα και να τα παίζει το σύμπαν αυτό θα χαθεί. Η μαγεία θα χαθεί και αντί για Mικυ Μάους ή κινούμενα σχέδια θα λέμε απλά anime.
Με λίγα λόγια ότι θα είναι τόσο συνηθισμένο να τα βλέπεις στην tv που θα χάσουν την καλλιτεχνική τους υπόσταση. Τουλάχιστον αυτό το forum τότε θα αρχίσει να προωθεί μόνο τα κουλτουριάρικα.
[FONT="] Πώς να το πω, θα σταματήσουμε να ασχολούμαστε εμείς μ’ αυτά. Δεν θα είναι τόσο ενήλικη διασκέδαση όσο παιδική[/FONT]

#24 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 18 January 2007 - 20:31

Για τον λόγο του ότι δεν αντέχω τον κάθε βλάκα να μου λέει για τα comics και για τα anime. Τώρα τα anime είναι μια κουλτούρα, μια τέχνη διαφορετική από τα συνηθισμένα comics, με το να γίνουν διάσημα και να τα παίζει το σύμπαν αυτό θα χαθεί. Η μαγεία θα χαθεί και αντί για Mικυ Μάους ή κινούμενα σχέδια θα λέμε απλά anime.
Με λίγα λόγια ότι θα είναι τόσο συνηθισμένο να τα βλέπεις στην tv που θα χάσουν την καλλιτεχνική τους υπόσταση. Τουλάχιστον αυτό το forum τότε θα αρχίσει να προωθεί μόνο τα κουλτουριάρικα.
[FONT="] Πώς να το πω, θα σταματήσουμε να ασχολούμαστε εμείς μ’ αυτά. Δεν θα είναι τόσο ενήλικη διασκέδαση όσο παιδική[/FONT]


Καταρχήν να μην ξεχνάμε ότι δεν είναι όλα τα anime ποιοτικά και δεν αποτελούν όλα τέχνη (Εκτός και αν θεωρούμε πχ ότι όλες η ταινίες είναι τέχνη). Αρκετά από αυτά είναι εμπορικά και δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο να προσφέρουν (εκτός φυσικά από διασκέδαση).

Επίσης, κακά τα ψέματα, ο πολύς ο κόσμος, δεν ψάχνει την ποιότητα και το βάθος. Και ένας λόγος ίσως είναι γιατί δεν βλέπουν της ταινίες/σειρές σαν κάτι παραπάνω από ένα μέσο διασκέδασης. Δεν είναι κακό άλλωστε αυτό, απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν παραπάνω με αυτόν τον τομέα (αρκεί αυτό να μην οφείλεται στην ανυπαρξία κριτικής σκέψης).

Οπότε το ερώτημα είναι, τι θα θέλαμε να πετύχουμε με την διάδοση των anime; Να αυξήσουμε το επίπεδο της ελληνικής τηλεόρασης; Η απλά να γίνουν γνωστά ως μια εναλλακτική μορφή κινηματογράφησης;

Το πρώτο για να γίνει είναι από δύσκολο έως και ουτοπικό. Αποτελεί ένα πολύ μεγάλο θέμα από μόνο του και έτσι και αλλιώς πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα. Ας αρχίσει ο κόσμος να αναζητά την ποιότητα (σε αυτά που βλέπει) γενικότερα και αν γίνει αυτό είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα δεχτεί και τα anime.

Οπότε εγώ θα έλεγα ότι είναι το δεύτερο, δηλαδή να προωθηθούν τα anime ως έναν διαφορετικό τρόπο παρουσίασης ενός έργου. Αναγκαστικά πρέπει να δειχτεί κάτι που και σχετικά εύπεπτο θα είναι και θα πουλάει. Δηλαδή ουσιαστικά κάτι που θα τους είναι σχετικά οικείο, αλλά με διαφορετικό περιτύλιγμα. Με αυτόν τον τρόπο, ίσως περισσότεροι θα αναζητήσουν για τα anime και κάποιοι θα μάθουν τι πραγματικά είναι. Επίσης αργότερα μπορείς να δείξουν και κάτι διαφορετικό. Ακούγεται λίγο σαν προπαγάνδα; Ίσως είναι, μιας και δυστυχώς έτσι δουλεύουν συνήθως τα media.

Βέβαια ως γνωστό τα anime, μιας και προέρχονται από μια χώρα με διαφορετικό πολιτισμό από τον δικό μας, έχουν σε γενικές γραμμές κάποια χαρακτηριστικά (και δεν εννοώ τεχνικά) που τα κάνουν να ξεχωρίζουν κάπως από αυτά που έχει συνηθίσει να βλέπει ο κόσμος. Οπότε αυτός ίσως είναι και ένας λόγος για να προωθηθούν τα anime στην Ελλάδα, το να έρθουν σε επαφή με έναν διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων. Φυσικά αυτό στην πράξη αποτελεί εμπόδιο για να διαδοθούν, μιας και έτσι γίνονται πιο δύσκολα αποδεκτά.

Υ.Γ. (Για το ξεκάρφωμα του offtopic :P)
Την εκπομπή δεν την είδα ακόμη, κάποια στιγμή θα την δω. Είδα μόνο στα γρήγορα το κομμάτι που έλεγε για τα anime. Εντάξει δεν περίμενα να πει και τίποτα φοβερό, αν και πιστεύω πως άξιζε να αφιερώσει σε αυτά λίγο περισσότερο χρόνο.

#25 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 18 January 2007 - 21:13

οff topic ξε off topic έχεις σώστη προσέγκηση φίλε8)

Τώρα που θα σταματίσει αυτο το anime boom και πόσο θα πάρει και την ελλαδα η μπάλα θα δείξει

Πάντως μυρίζομαι εναν LOTR style hype για τη ταινεία eva που έρχεται...
Posted Image


#26 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 18 January 2007 - 21:23

Well said phm.

#27 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 18 January 2007 - 21:43

Η μαγεία θα χαθεί και αντί για Mικυ Μάους ή κινούμενα σχέδια θα λέμε απλά anime.


Δεν θα είναι τόσο ενήλικη διασκέδαση όσο παιδική


Γιατί, ποιο είναι το πρόβλημα με τα μίκυ μάους, τα κόμιξ, και τα κινούμενα σχέδια ? Δεν έχουν μόνο τα Anime το μονοπόλιο στην ενήλικη διασκέδαση



Μην μου πείτε μου πως δεν περιμένατε τέτοια απάντηση από εμένα :greece:

E5VV38U.jpg


#28 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 18 January 2007 - 22:33

Για τον λόγο του ότι δεν αντέχω τον κάθε βλάκα να μου λέει για τα comics και για τα anime. Τώρα τα anime είναι μια κουλτούρα, μια τέχνη διαφορετική από τα συνηθισμένα comics, με το να γίνουν διάσημα και να τα παίζει το σύμπαν αυτό θα χαθεί. Η μαγεία θα χαθεί και αντί για Mικυ Μάους ή κινούμενα σχέδια θα λέμε απλά anime.
Με λίγα λόγια ότι θα είναι τόσο συνηθισμένο να τα βλέπεις στην tv που θα χάσουν την καλλιτεχνική τους υπόσταση. Τουλάχιστον αυτό το forum τότε θα αρχίσει να προωθεί μόνο τα κουλτουριάρικα.
[FONT="] Πώς να το πω, θα σταματήσουμε να ασχολούμαστε εμείς μ’ αυτά. Δεν θα είναι τόσο ενήλικη διασκέδαση όσο παιδική[/FONT]

Δεν καταλαβαίνω το πώς ακριβώς τα anime θα χάσουν την καλλιτεχνική τους υπόσταση επειδή θα προβληθούν στην τηλεόραση, όπως επίσης και το γιατί θα γίνει πιο παιδική διασκέδαση γι'αυτόν τον λόγο.

Πραγματικά, το να θεωρεί κάποιος τα anime ως "εξελιγμένη κουλτούρα που ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο" είναι υπερβολικά ουτοπικό. Σαν σύνολο τα anime είναι υποδεέστερα από την αμερικάνικη τηλεόραση, για τον απλούστατο λόγο ότι η πλειοψηφία των anime είναι γεμάτη με cute girls και λοιπές ****** και απευθύνεται σε άμυαλους 13άρηδες και παρακμιακούς otakus. Απλά τα λέω αυτά γιατί θεωρώ εντελώς λανθασμένη την εντύπωση που μπορεί να έχει κάποιος "είμαι φωτισμένος, βλέπω υψηλού επιπέδου τέχνη και γι'αυτό είμαι καλύτερος απ'τους άλλους", or whatever (καταλαβαίνετε τι θέλω να πω). Δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, απλά μου ήρθε να το πω και το είπα.

Όσων αφορά το πώς μπορούν να διαδοθούν τα anime, έλεος, δεν είπα ποτέ να προβάλλεται το Berserk μετά τη Μαρία την Άσχημη. Απλά μπορεί να δημιουργηθεί μια κοινότητα και εκτός internet, που μπορεί να κάνει συναντήσεις ή να κάνει διάφορες εκδηλώσεις που έχουν να κάνουν με το αντικείμενο. Αν η κοινότητα γίνει μεγάλη μπορεί και να φέρει μερικές ταινίες anime και στους δικούς μας κινηματογράφους (εκτός του Miyazaki), και τέλος πάντων, σιγά σιγά, μπορούν να διαδωθούν τα anime όλο και περισσότερο. Δεν πιστεύω πως είναι αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο.

#29 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 18 January 2007 - 23:13

Προσωπικα, δν με νοιαζει ΚΑΘΟΛΟΥ αν το αποδεχονται οι αλλοι ως hobby ουτε αισθανομαι ανωτερος ή κουλτουριαρης που βλεπω anime. Επισης δν νιωθω ιδιαιτερη αναγκη να κανω ομιλους/συγκεντρωσεις που θα εχουν προκυψει απο τηλεοπτικο spammin. Στην πλειοψηφια θα αποτελειτε απο ''καθοδηγουμενους'' . Βασικα δν εχω διαθεση να κανω τον ανιχνευτη διαμαντων κ σε αλλο τομεα της ζωης μου ;)

Η ουσια ειναι να σε γεμιζει αυτο που βλεπεις . Το οτι μπορεις να επικοινωνησεις εστω κ με 1-2 ατομα για να μοιραστεις την εμπειρια αρκει.
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#30 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 19 January 2007 - 02:53

Αυτό που "καταλαβαίνω" απο τα περισσότερα post....
και που λαμβάνω ως αναγνώστης είναι η φοβία
των περισσοτέρων , στην υποθετική περίπτωση που
τα anime αρχίσουν να προβάλλονται "μαζικώς" , να χαρακτηριστούν
mainstream.....:calm:

Mια φοβία ελαφρώς , για να μην πώ πολύ , παράλογη.....<<
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis: