Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ERT3 ~ Cinemania [Αναφορά στα Anime]


  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#31 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 19 January 2007 - 03:03

Κατ εμε ανιχνευτής διαμαντιών αξίζει.
Ποτε δε θα πάψω να εκπλήσώμεμε το τί κόσμο συναντάω και πού.


Πάντως όσο anime να παιξει η TV δέ πρόκειτε να γίνουν ποτέ ευρέος αποδεκτά.
Εδώ να πούμε στη ιαπονία παίφτει σνομπαρία για το είδος τι να πούμε εμείς:



Πραγματικά, το να θεωρεί κάποιος τα anime ως "εξελιγμένη κουλτούρα που ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο" είναι υπερβολικά ουτοπικό. Σαν σύνολο τα anime είναι υποδεέστερα από την αμερικάνικη τηλεόραση, για τον απλούστατο λόγο ότι η πλειοψηφία των anime είναι γεμάτη με cute girls και λοιπές ****** και απευθύνεται σε άμυαλους 13άρηδες και παρακμιακούς otakus. Απλά τα λέω αυτά γιατί θεωρώ εντελώς λανθασμένη την εντύπωση που μπορεί να έχει κάποιος "είμαι φωτισμένος, βλέπω υψηλού επιπέδου τέχνη και γι'αυτό είμαι καλύτερος απ'τους άλλους", or whatever (καταλαβαίνετε τι θέλω να πω). Δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, απλά μου ήρθε να το πω και το είπα.

Με το συμπάθείο μπόρέι να μήν είναι τέχνη και να απευθύνονται όντως σε καμένους otaku αλλα σε καμία περίπτως δεν αγκίζουν το αίσχος τών Reality shows
Tουλαχίστο τα ανιμε είναι χαβαλές και δε προσπαθουν να πουλήσουν σοβαροφάνεια και ψέμα στο κάθε (μή παρκμιακό μεν αλλά σιγουρα κατι πολύ χειρότερο) που τα παρακολουθεί:nerd:
Posted Image


#32 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 19 January 2007 - 16:27

Εδώ να πούμε στη ιαπονία παίφτει σνομπαρία για το είδος τι να πούμε εμείς

Καλά κάνουν και οι ιάπωνες και τους σνομπάρουν βασικά, γιατί οι otakus είναι πραγματικά η παρακμή προσωποποιημένη. Βλέπουν ό,τι λάθος anime υπάρχει, κολλάνε με 5χρονα lolis επειδή δεν έχουν ζωή και δεν ξέρω 'γω τι άλλο κάνουν. Αυτούς τους ανθρώπους δε θα μπορούσα ποτέ να τους αποκαλέσω κουλτουριάρηδες. Αντίθετα, πιστεύω πως αν γίνουν γνωστά τα σωστά anime στην Ελλάδα, το αντικείμενο μπορεί να έχει μια διάδοση... Φανταστείτε να προβληθεί κάποια σειρά όπως το Monster, που πιστεύω πως είναι από τα ελάχιστα anime που μπορεί να δεί ο καθένας, και από κάθε ηλικία, και να απολαύσει. Μετά ποιος θα βλέπει Βέρα στο Δεξί;

Με το συμπάθείο μπόρέι να μήν είναι τέχνη και να απευθύνονται όντως σε καμένους otaku αλλα σε καμία περίπτως δεν αγκίζουν το αίσχος τών Reality shows
Tουλαχίστο τα ανιμε είναι χαβαλές και δε προσπαθουν να πουλήσουν σοβαροφάνεια και ψέμα στο κάθε (μή παρκμιακό μεν αλλά σιγουρα κατι πολύ χειρότερο) που τα παρακολουθεί

Κι όμως, θα έλεγα ότι ένα από τα trademark των anime είναι ότι προσπαθούν πολλές φορές να πουλήσουν σοβαροφάνεια, την οποία δεν έχουν. Η σύγκριση με τα realities δεν μου φαίνεται πως πολυστέκει... Αντίθετα, μια σύγκριση με άλλες σειρές στέκει, κατά μια έννοια. Και σε σύγκριση ακόμα και με τις ελληνικές σειρές, το 50% των anime που προβάλλονται κάθε season χάνει, απλά. Καλά, μάλλον εξαιρείται η άνοιξη του 2007, που σύμφωνα με τις προβλέψεις μου, μπορεί να γίνει μια από τις καλύτερες season που έχουν υπάρξει ποτέ στον χώρο των anime.

#33 Sarouman

Sarouman

    ΟιΦίλοιΜαςΤαΖώα

  • Members
  • 129 posts

Posted 19 January 2007 - 19:03

ΟΠΑ ΟΠΑ ρε παιδιά το γαμήσατε το θέμα με το ανιμε στην Ελλάδα βλέπω ότι πολλοί ξεχνάνε ή είναι αρκετά μικροί για να προλάβανε!!! Το ανιμε πέθανε στην Ελλάδα έχει διαφορά από το ΔΕΝ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ - ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ!!! Απλα δεν είχε εμπορικότητα και πολλά έξοδα για μεταγλωτισης

Λοιπον μην ξεχνάμε κάποιους τίτλους!!!!Που είδαμε κάποιοι όταν ήμασταν παιδιά!Aντε να θυμηθούμε οι παλιοί!

My Youth in Arcadia: Endless Road SSX
Three Musketeers
Aoki Densetsu Shoot!
Area 88
Ashita e Free Kick
Top Striker
SailorMoon
Candy Candy
Space Pirate Captain Harlock
Captain Tsubasa
Super Electron Machine Voltes V
Locke the Superman
Transformers
Cowboy Bebop Movie
Age Of The Great Dinosaurs
Dallos
Dr. Slump
Fushigi na Koala Blinky
Galaxy Express 999
Gundam Wing
Swan Lake
Lion Force Voltron
80 Days Around the World With Willy Fog
Sandy Bell
Igano Kabamaru
Metropolis
Puss-in-Boots
Wonderful Adventures of Nils
Adventures of the Little Mermaid
Ninja Robots
One Piece
Peter Pan
Plawres Sanshiro
Ribbon Knight
Robin Hood
Samurai X
Saber Rider

Goshogun
Time Stranger
Shounen Keniya
Seton Animal Chronicles
Slayers
Starzinger
Dragon Ball
Dragon Ball Z
Taro the Dragon Boy
Techno Police 21C
Tokyo Godfathers
Space Battleship Yamato
Thundersub
Tekkaman Blade
UFO Robo Grendizer
The Ultraman
Wanwan Sanjushi
Windaria


Ξεχνάω κάποια αλλά τα περισσότερα είναι εδώ
αν και κουραστικά να τα ψάχνω aniDB.net και να φτιάξω τα λινκς :P

Το μεγαλύτερο παράπονο μου ήταν οτι τα περισσότερα από αυτά τα έπαιζε καθημερινές πρωινά και πήγαινα δημοτικό τότες.... Είχα αρρωστιση πολλές φορές τοτες!
Stop The Earth , i Want To Get Off!!!

#34 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 19 January 2007 - 19:19

BTW καλαμάτα το best παίζει το VanDread the Second Stage και μάλιστα με Ελληνικό sound(Άθλιο γιατί την φωνή του Hibiki Tokai την κάνει ο ίδιος που έκανε κάποτε τον αστυνόμο σαίνη στον ANT1)! OEO λέμε!
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#35 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 19 January 2007 - 19:33

sarouman, προσθεσε και το Akira...
Posted Image

#36 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 19 January 2007 - 21:12

ΟΠΑ ΟΠΑ ρε παιδιά το γαμήσατε το θέμα με το ανιμε στην Ελλάδα βλέπω ότι πολλοί ξεχνάνε ή είναι αρκετά μικροί για να προλάβανε!!! Το ανιμε πέθανε στην Ελλάδα έχει διαφορά από το ΔΕΝ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ - ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ!!! Απλα δεν είχε εμπορικότητα και πολλά έξοδα για μεταγλωτισης

Λοιπον μην ξεχνάμε κάποιους τίτλους!!!!Που είδαμε κάποιοι όταν ήμασταν παιδιά!Aντε να θυμηθούμε οι παλιοί!

My Youth in Arcadia: Endless Road SSX
Three Musketeers
Aoki Densetsu Shoot!
Area 88
Ashita e Free Kick
Top Striker
SailorMoon
Candy Candy
Space Pirate Captain Harlock
Captain Tsubasa
Super Electron Machine Voltes V
Locke the Superman
Transformers
Cowboy Bebop Movie
Age Of The Great Dinosaurs
Dallos
Dr. Slump
Fushigi na Koala Blinky
Galaxy Express 999
Gundam Wing
Swan Lake
Lion Force Voltron
80 Days Around the World With Willy Fog
Sandy Bell
Igano Kabamaru
Metropolis
Puss-in-Boots
Wonderful Adventures of Nils
Adventures of the Little Mermaid
Ninja Robots
One Piece
Peter Pan
Plawres Sanshiro
Ribbon Knight
Robin Hood
Samurai X
Saber Rider

Goshogun
Time Stranger
Shounen Keniya
Seton Animal Chronicles
Slayers
Starzinger
Dragon Ball
Dragon Ball Z
Taro the Dragon Boy
Techno Police 21C
Tokyo Godfathers
Space Battleship Yamato
Thundersub
Tekkaman Blade
UFO Robo Grendizer
The Ultraman
Wanwan Sanjushi
Windaria


Ξεχνάω κάποια αλλά τα περισσότερα είναι εδώ
αν και κουραστικά να τα ψάχνω aniDB.net και να φτιάξω τα λινκς :P

Το μεγαλύτερο παράπονο μου ήταν οτι τα περισσότερα από αυτά τα έπαιζε καθημερινές πρωινά και πήγαινα δημοτικό τότες.... Είχα αρρωστιση πολλές φορές τοτες!


Nαι αλλα αν εξεραισεις καποιες ταινείες και 1-2 τιτλους ακόμα όπως το area88 από ολα αυτά τα anime οι περίσσότεροι είναι παιδικά και όσοι δεν είναι εντελός παιδικα δέν μπορουν να χαρακτηριστουν "σοβαρα".

Οχι οτι είνια κακη η εληψη σοβαρότητας.
Αλλα όπως λέι και ο quajafrie για να μπορέσει κάποιος να δεί τα anime σαν ενα είδος ψυχαγογίας που δέν είναι φτοχώτερο απο την υπόληπη τηλεώραση πρέπει να δεί και τίτλους όπως τα H&C, monster, Azumanga, Τexhnolise κτλ :nerd:

Quote:
Originally Posted by kienzan
Με το συμπάθείο μπόρέι να μήν είναι τέχνη και να απευθύνονται όντως σε καμένους otaku αλλα σε καμία περίπτως δεν αγκίζουν το αίσχος τών Reality shows
Tουλαχίστο τα ανιμε είναι χαβαλές και δε προσπαθουν να πουλήσουν σοβαροφάνεια και ψέμα στο κάθε (μή παρκμιακό μεν αλλά σιγουρα κατι πολύ χειρότερο) που τα παρακολουθεί


Κι όμως, θα έλεγα ότι ένα από τα trademark των anime είναι ότι προσπαθούν πολλές φορές να πουλήσουν σοβαροφάνεια, την οποία δεν έχουν. Η σύγκριση με τα realities δεν μου φαίνεται πως πολυστέκει... Αντίθετα, μια σύγκριση με άλλες σειρές στέκει, κατά μια έννοια. Και σε σύγκριση ακόμα και με τις ελληνικές σειρές, το 50% των anime που προβάλλονται κάθε season χάνει, απλά. Καλά, μάλλον εξαιρείται η άνοιξη του 2007, που σύμφωνα με τις προβλέψεις μου, μπορεί να γίνει μια από τις καλύτερες season που έχουν υπάρξει ποτέ στον χώρο των anime.

Τα ανιμέ που πρωσπαθούν να πουλήσουν σοβαροφάνεια είναι κυρίως κάποια shoujo drama σαν ο Escaflowne και το hana yori dongo τα οπόια ξέρεις πως δέν έχουν να ζηλέψουν και πολλά απο τα αντήστειχα drama της TV (Για ελλαδα μηλάμε παντα ετσι καθώς τα αμμερικάνικα είναι σε αλλό επίπεδο:).

Απο τη αλλή το κλασικό lolikon-otaku pantsu-storm anime είναι για το π###τσο και το δέιχνει:bleh:
Posted Image


#37 Sarouman

Sarouman

    ΟιΦίλοιΜαςΤαΖώα

  • Members
  • 129 posts

Posted 19 January 2007 - 22:00

χμμ

πλήρωσε τα δικαιώματα και μετά το συζητάμε

άσε που το One Piece το σταμάτησε το αλτερ γιατί έφαγε πρόστιμο επειδή ο Luffy είχε αίματα πάνω του τι να λέμε τώρα

b.t.w τα περισσότερα είναι ανιμε που γα**** δλδ όταν λες σοβαρά τι εννοείς ?

δλδ το Captain Herlock,Windaria,Gundam Wing,Akira,Locke The Superman δεν είναι σοβαρά? Ωρες Ωρες δεν καταλαβαίνω τις απαιτήσεις σας. Σε λίγο θα ζητάτε από το αλτερ και Σταρ που παίζει κάνα καρτούν/ανιμε να μας βάλουν χενται :P
Stop The Earth , i Want To Get Off!!!

#38 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 20 January 2007 - 00:03

τα περισσότερα? εγώ εκτος του akira προσωπικά δεν βλέπω κάποιο anime που να γ*****

(το gundam wing, το endless waltz αξίζε μόνο)

άντε πες και one piece κουτσά στραβά

IMO πάντα μην με φάτε :bleh:

βασικά δεν νομίζω πως ηπήρχε κάποιο prob ακροαματικότητας, απλά δεν ηπάρχουν λεφτά για δικαιόματα και μεταγλωτίσεις

για να μην τρώνε πρόστημο για anime με αίματα (^&#^%@ θέλω nge #*($^&*^) πολύ απλά μπορούνε να τα βάζουνε σε βραδυνή ζώνη. Άνιμε έχει παίξει σε βραδυνή ζώνη και ήταν αρκετά επσ. του Digimon 02 στις 10:30 στο alter νομίζω. καλή φάση ήταν..

#39 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 January 2007 - 19:13

[FONT="]Εντάξει είναι επίσημο έχουμε χάσμα γενεών εδώ μέσα.

[/FONT]

#40 Sarouman

Sarouman

    ΟιΦίλοιΜαςΤαΖώα

  • Members
  • 129 posts

Posted 20 January 2007 - 19:30

πεστα πεστα

δεν ξέρω για μερικούς από εσάς αλλά εγώ μεγάλωσα με ανιμε στα κρατικά κανάλια

που ακόμα και σήμερα είναι πολύ καλύτερα από μερικά μερικά π.χ Naruto :P
Stop The Earth , i Want To Get Off!!!

#41 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 January 2007 - 19:53

πεστα πεστα

δεν ξέρω για μερικούς από εσάς αλλά εγώ μεγάλωσα με ανιμε στα κρατικά κανάλια

που ακόμα και σήμερα είναι πολύ καλύτερα από μερικά μερικά π.χ Naruto :P


χ 2 (αν και δεν έxω δει naruto Αλλά απο dragonball και Pokemon ήταν σαφώς καλύτερα)

#42 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 20 January 2007 - 20:30

oραίο το να μεγαλώνεις μικρός και να έχεις οραίες αναμνήσεις, είναι όμως αυτά τα anime αντικειμενικά καλά σε σύγκριση με τα mainstream (υπόψειν και εγώ μεγάλωσα με top striker, getter κλπ αλλά προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενικός)
IMO άμα τα συγκρίνουμε με καινούργια (σχετικά) "mainstream" anime ούτε τα μισά από αυτά δεν φτάνουν το "καλό"

χαρακτιριστικό παράδειγμα για μένα ήταν το P.Sanshiro που το είχα θεό από μικρός αλλά μόλις το είδα τώρα, έχοντας δει αρκετά καλά anime, ξενέρωσα πολύ.

φταίει βέβαια ότι πολλά από εκείνα τα παλιά καλά anime απευθήνοταν σε μικρότερες ηλικίες οπότε δεν μπορώ να τα κρίνω τώρα.

#43 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 21 January 2007 - 00:13

Ρε παιδία δεν είναι χασμα γενεών
Και γω με thundersub three musketeers kai kabamaru και Robotech μεγάλωσα

αλλα το ερώτημα είναι...

Υπάρχει κάτι σε αυτους τους τίτλους που θα απαγορέψει σε κάποιον να τα χαρακτηρήσει παιδικα?
ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΕΡΧΕΙ (ασε που στη πλυοψηφία είναι παιδικά)

Υπάρχει κάτι που θα εμποδίσει κάποιον να χαρακτηρήσει το Texhnolise και το H&C παιδικό?
ΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ


EDIT:Ααα ρε συ sarouman αυτο για τη μυνηση στο αλτερ είναι εξακριβομένο η μπορέι να είναι και φήμη ?
Posted Image


#44 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 21 January 2007 - 00:25

Έχει δίκιο ο kienzan. Θέμα δεν είναι η ποιότητα του εκάστοτε τίτλου, αλλά το πόσο μπορούν να προσελκύσουν το μεγαλύτερο κοινό. Όπως και να το κάνουμε, σχεδόν όλα τα anime της λίστας περιέχουν κάτι παιδικό και δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι θα μπορούσαν να προσελκύσουν μεγαλύτερης ηλικίας άτομα, και όχι μόνο λόγο προκατάληψης. Αλλά αν έρθει ένα Monster...

#45 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 21 January 2007 - 01:37

έχετε δίκιο

Αλλά αν έρθει ένα Monster...


επιμένω στο NGE :bleh: