Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ERT3 ~ Cinemania [Αναφορά στα Anime]


  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 06 January 2007 - 22:31

Μόλις πριν 6 λεπτά τελείωσε αυτή η εκπομπή στην ERT3.
Αφιέρωσε κάπου 10 λεπτά στον όρο Άνιμε! Δεν έδειξε πολύ πράγμα αλλά αρχίζει ο ελληνικός λαός να μαθαίνει τον όρο! Αν κάποιος το έγραψε σε video/dvd ας μας δώσει να το έχουμε :

oR4yYRl.gif


#2 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 06 January 2007 - 22:35

Επανάληψη ήταν.

#3 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 January 2007 - 22:47

Δεν είπε τίποτα απο αυτά που δεν ξέραμε και όσα είπε τα έιπε και λάθος.
δεν αξίζει τον κόπο.. αλλα το καλό ήταν οτι ανακάλυψα μερικά κινούμενα σχέδια που όλο παραδόξος δεν τα εχω δει.

#4 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 06 January 2007 - 22:59

Mα το ζητημα δε είναι να πει κάτι που δεν ξέρουμε,το σημαντικό είναι ότι ο παρουσιαστής χρησιμοποίησε τη λέξη anime!!!!
Δεν είναι φοβερο!!!Ισως σε 10 χρόνια να έχουμε και πρόοδο στο Γελλαδιστάν.Παντως εμενα ελπιδοφόρο μου φάνηκε...^^

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 January 2007 - 23:11

Προσεξε μικρή μου δεν είπε την λέξη anime είπε την λέξη άνιμε.. (μήπως εγώ την διαβάζω τόσο καιρό λάθος)
και δεν είπα μέκα.. είπε μέχα..
Η ελλάδα γνωρίζει τα anime στη τελική με αυτά μας μεγάλωσε.

#6 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 06 January 2007 - 23:25

Προσεξε μικρή μου δεν είπε την λέξη anime είπε την λέξη άνιμε.. (μήπως εγώ την διαβάζω τόσο καιρό λάθος)


αν και δεν τονιζεται καπου συγκεκριμενα η λεξη,οι ιδιοι οι ιαπωνες το προφερουν με ενα ελαφρυ τονο στο α,δηλ άνιμε...:bleh:
μια χαρα τα ειπε ολα...

#7 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 06 January 2007 - 23:31

Eεεεεεεε η λεξη anime δεν διαβάζεται άνιμε? :P(ετσι τουλαχιστον λεγεται στα γερμανικα και μεγαλος αριθμος ανθρωπων έτσι τη διαβαζει,βέβαια είδα ότι ορισμένοι την λένε και ανίμε,αλλα κατα την αποψη μου το σωστό είναι άνιμε)

Καλα δεν του ζητησαμε να μαθει και τη λεξη μέκα,είναι νωρίς ακομη :P

Και όχι η Ελλάδα δεν ξερει απο anime,απλα κάποια κανάλια βαζουν κάπου κάπου σειρες anime κατα τύχη επειδή είχαν θεαματικότητα στο εξωτερικο.Μάλιστα αμφιβάλλω αν κανεις σε αυτα τα καναλια ξέρει τη λεξη anime...-_-
Δεν ξέρω για παλιοτερα χρόνια παντως εγώ τα μόνα anime που έμαθα απο την ελληνικη τηλεοραση ήταν το hello kitty,samurai pizza cats,pokemon,digimon,yugioh κλπ
Τα anime τα εμαθα απο το adn και από την κολλητή μου.^^

#8 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 07 January 2007 - 00:50

την εκπομπη την είχα δει περσι.οντος δε λέει και πολλα αλλα τουλαχιστον πληροφορει για τα ανιμε καπως

#9 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 07 January 2007 - 06:32

Και μην ξεχνάμε και το υπέροχο hentai clip....:rofl:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#10 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 07 January 2007 - 08:56

Επανάληψη ήταν.

Δεν νομίζω αυτό να την αναιρεί...... : Είναι σαν κάποιος να κέρδισε το joker και δεύτερη φορά και να το λεει και να του λενε "Δεύτερη φορά το κέρδισες".......... : Καλά καλά.... :ill:

Προσεξε μικρή μου δεν είπε την λέξη anime είπε την λέξη άνιμε.. (μήπως εγώ την διαβάζω τόσο καιρό λάθος)
και δεν είπα μέκα.. είπε μέχα..
Η ελλάδα γνωρίζει τα anime στη τελική με αυτά μας μεγάλωσε.

Χμμ... Βασικά Anime = Άνιμε, στην ιαπωνία τουλάχιστον....... :greece: :shutup: :bleh:
Τώρα ο καθένας το λέει όπως θέλει...... : Ανιμέ, ακόμα και Ανίμε το έχω ακούσει :ill:
Η Ελλάδα ΔΕΝ γνωρίζει τα Anime, η Ελλάδα γνωρίζει τα παιδικά, και ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Και δεν είναι απλά να βλέπουμε Anime, αλλά να καταλαβαίνουμε και τι βλέπουμε, όπως είπε και αυτός από την Σπηλία των Κομικς, καλά τα Bug Bunny, η Disney, όμως τα Anime είναι κάτι το διαφορετικό. Και να φανταστήτε ότι ακόμα και αν είναι πιό ενθουσιαστικά λιγότερος κόσμος τα ξέρει... Όσο για το μέκα και μέχα, εγώ προσωπικά μέκα άκουσα : Αλλά ότι και να είπε, έχει σημασία; Δεν είναι θέμα Anime αλλά θέμα γνώσης αγγλικών...
Anyway, όσο μεταδίδονται τα Anime στην Ελλάδα μόνο χαρούμενοι πρέπει να είμαστε, για να ριχτούν αυτά τα κομφορμιστικά κινήματα που έχουν δημιουργηθεί και να καταλάβει ο κόσμος τι πάει να πει τέχνη.
.+-

oR4yYRl.gif


#11 StoKoS

StoKoS

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 07 January 2007 - 16:32

Και μην ξεχνάμε και το υπέροχο hentai clip....:rofl:

΄

:greece:

Εξάλου στην ελλάδα τα ανιμε ειναι "κινεζικα παιδικά" οπως pokemon/digimon/ΜεΓαμαν κτλ ή "αυτά που βάζει το Free" οπως Nightshift Nurses 1,2,...69, Suzi Tsuzi 18, H Gay Sa και όλες οι άλλες κυκλοφορίες της πειρατικής Silver Star με τα VHS :rip: s

#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 January 2007 - 16:35

Αγοράκια χαλαρώστε.. δεν ειναι άνοιξη ακόμη.

#13 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 07 January 2007 - 17:14

Η Ελλάδα ΔΕΝ γνωρίζει τα Anime


Αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ. Στην ελλάδα δεν ξέρουν τον όρο anime αλλά τους όρους παιδικά, κινούμενα σχέδια, μικι-μάους. Άλλο πράγμα όμως αυτά και άλλο τα anime. Anime ονομάζονται σε συντομία όλα αυτά τα animations που φτιάχνονται στην Ιαπωνία. Ακόμα και αρκετά μέλοι του forum μας δεν ξέρουν ακριβώς τί σημαίνει anime. Η Ελλάδα δεν μας μεγάλωσε με anime. Ποιο αξιόλογο anime έχει δειχθεί στην ελληνική τηλεόραση; (πλην μερικών εξαιρέσεων) Ακόμα και αυτά που δείχνονται με τη μεταγλώτιση είναι χάλια. Η ελλάδα θα μάθει τα anime μόνο αν δείξει έστω και ένα με υπότιτλους. Αλλά για να μην το κάνει αυτό σημαίνει ότι δεν ξέρει τί είναι anime. Τα anime δεν έχουν όριο ηλικίας και δεν είναι για μικρά παιδάκια. Μεταγλωτίζοντας τα anime αντί να βάζουν υπότιτλους δηλώνουν πως έχουν σαν στόχο τα παιδιά και μόνο. Και όλες αυτές οι σειρές τις disney, τα Looney Toons, ο Sonic και πάρα πολλά ακόμη δεν είναι anime.

PS: Η λέξη anime προφέρεται άνιμε.

#14 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 07 January 2007 - 22:35

για οσους ενδιαφερονται, υπαρχει ανεβασμενο στο γνωστο μπλε ασπρο τορρεντ σαιτ...
Posted Image

#15 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 08 January 2007 - 16:03

Αν έδεινες keyword για να κάνουμε search? :
Shankyoo

oR4yYRl.gif