Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Συζήτηση και προτάσεις για post rock


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#31 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 02 June 2007 - 14:42

Καλό θα ήταν να αναφερθεί και 1 ελληνικό γκρούπ του είδους,έστω και αν δεν είναι το καλύτερο όλων είναι το λιγότερο αξιωπρεπές:Gardenbox.
Αν και με πείραξε που συνεργάσικαν με τον Ιωαννίδη.

Βασικά,πιστεύω ότι σε όσους αρέσει το είδος αλλά γουστάρουν και πιο avant-garde φάση θα πωρωθούν με Sun of Nothing & Akira Yamaoka.

#32 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 03 June 2007 - 22:14

thanks man they are gods!(τώρα κατεβάζω όλη τη δισκογραφία τους)

Μπορεί κάποιος να δώσει τον ορισμό του post-rock,να ξέρουμε και εμείς οι καινούργιοι τί ακούμε?:lovulovu:


Λοιπόν το post-rock είναι ένα κίνημα που ξεκίνησε μέσα στη δεκαετία του 90 και είχε ως σκοπό να αντιταχθεί στη mainstream alternative σκηνή. Είναι υποείδος ουσιαστικά του indy rock και βασικό χαρακτηριστικό της μουσικής αυτής είναι ότι συνήθως το κομμάτια δεν έχουν λόγια ή αν έχουν τότε αυτά έχουν ένα τυχαίο χαρακτήρα. Με άλλα λόγια είναι κυρίως instrumental και ο χαρακτήρας αυτός επιδιώχθηκε ως αντίδραση κι επανάσταση έναντι του εμπορικού χαρακτήρα που είχε αποκτήσει όπως προαναφέρω η alternative μουσική σκηνή. Παίρνει στοιχεία από πολλά ήδη μουσικής όπως ambient, prog-rock, space rock, math rock, tape music, τζάζ, μινιμαλιστική κλασική μουσική κ.α. Γενικά μπορεί να πει κανείς ότι ηχητικά αποτελείται από τα γνωστά κλασικά όργανα της rock συνδιασμένα με ηλεκτρονικούς ήχους. Το ύφος μπορεί να χαρακτηριστεί ως ονειρικό, που υπνοτίζει, που σε ταξιδεύει. Πολλοί ασκούν κριτική διότι ίσως έχει επαναλαμβανόμενο χαρακτήρα ή επειδή πολλά συγκροτήμα ήχουν μικρή ηχητική εξέλιξη και δεν έχουν μεγάλη πρωτοτυπία. Παρ' ολ ' αυτά η post rock σκηνή τελευταία έχει αναδείξει άξιους συνεχιστές τους Sigur Ros, Dirty Three, Godspeed, Mogwai και Silver Mt. Zion. Και τα 5 συγκροτήματα τα ξεχωρίζω χωρίς να σημαίνει πως τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί δεν αξίζουν ή πολλές φορές δεν είναι και ισάξια. Απλά θεωρώ πως αν σε κάποιον αρέσει και θέλει να εντρυφήσει σε αυτό το είδος πρέπει να ξεκινήσει από αυτά. Στα δε πρώτα post μου έχω αναφέρει πολλά συγκροτήματα που ουσιαστικά ξεκίνησαν και έθεσαν τα θεμέλια της post rock σκηνής.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας hajate :hi::Blissfull:

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά έχω σπίτι στην Αίγινα, μπορεί λοιπόν να σε πετύχω καμιά φορά.:hi:

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#33 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 07 June 2007 - 14:39

Kαι μου έλεγε ο φίλος μου άκου. Και διάβαζα και εδώ ότι είναι καλοί. Αλλά εγώ τπτ , μουλάρι...

και ακούω σήμερα για πρώτη φορά Red Sparowes και ... :OMG3::nanana::riiight:

μάλλον πρέπει να ανοίγομαι περισσότερο στις μουσικές απόψεις...

#34 nontasb

nontasb

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 20 July 2007 - 00:39

Καλησπερα παιδια,ειδα τη συζητηση σας ψαχνοντας για post rock torrents και γραφτηκα στο forum.Ηθελα να ρωτησω αν εχει βρει κανεις torrent απο Yndi Halda,Evpatoria Report και Samuel Jackson Five η οποιος εχει καποιυς δισκους απο αυτος αν γινεται να επικοινωνησει να μου τους στειλει γιατι εχω ακουσει κομματια τους στο last.fm αλλα δεν μπορω να κατεβασω απο πουθενα!!!

#35 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 July 2007 - 14:05

Kαι μου έλεγε ο φίλος μου άκου. Και διάβαζα και εδώ ότι είναι καλοί. Αλλά εγώ τπτ , μουλάρι...

και ακούω σήμερα για πρώτη φορά Red Sparowes και ... :OMG3::nanana::riiight:

μάλλον πρέπει να ανοίγομαι περισσότερο στις μουσικές απόψεις...


Άκου Gardenbox και World's End Girlfriend και θα πωροθείς ακόμη περρισσότερο.:riiight:
Posted Image

#36 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 17 August 2007 - 02:03

Τελευταία έχω φάει ένα κόλλημα με το Untitled 8, το τελευταίο βασικά κομμάτι απο το () των Sigur Ros. Έχει μια τρομερή δύναμη, δεν μπορώ να περιγράψω τι μου κάνει αυτό το τραγούδι, ειδικά το 2ο μισό. Αν και έχω ψάξει συγκροτήματα post rock και μου αρέσουν όλα όσα έχω ακούσει (Red Sparowes, Mono, Explosions in the Sky), θα ήθελα συγκεκριμένες προτάσεις που να έχουν ήχο ίσως παρόμοιο με το συγκεκριμένο κομμάτι.

#37 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 07 September 2007 - 11:19

Το κομμάτι αυτό που λες είναι από τα αγαπημένα μου. Όταν το πρωτάκουσα σκάλωσα κι εγώ. Δεν νομίζω όμως να βρεις κάτι αντίστοιχο. Είναι γιουνιιίκ.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#38 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 29 October 2007 - 10:47

Πάλι ένα γκρουπ παρακλάδι των Godspeed και των Silver Mt. λέγονται Hrsta και το προτείνω σε όσους αρέσουν τα προαναφερθέντα γκρουπ. Ο ήχος της κιθάρας θα σας φανεί γνώριμος μιας και ο κιθαρίστας Mike Moya έχει συνεργαστεί με τους Godspeed και τους Silver Mt. με τη διαφορά ότι στους Hrsta θα ακούσετε και τη χαρακτηριστική φωνή του.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#39 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 14 November 2007 - 04:04

Τζα! Ήρθα :P

Λοιπόν το συγκεκριμένο μουσικό ιδίωμα θα έλεγα οτι είναι πιό πολύ θέμα νοοτροπίας παρά συνοχής του ήχου των συγκροτημάτων, καθότι άντε σύγρινε red sparrows,godspeed,sigur ros,65daysofstatic kai god is an astronaut px :P

Ενας ενδιαφέρον ορισμός για το post-rock είναι " η χρήση παραδωσιακών rock οργάνων για την παραγωγή μη rock μουσικής." Δεν είναι καλός ορισμός, αλλά σίγουρα είναι έξυπνος.

Αγαπημένες bands τώρα..

God is an astronaut, απλά τους λατρεεεεεεεευω ^_^

Όλα τους τα κομμάτια είναι ένα κ ένα,lately λειώνω το suicide by star.

Sigur Ros Δε χρειάζονται σχόλια :P

Godspeed you black emperor Η πιό "μπροστά" μπάντα απ όλες. Ιδιοφυίες μουσικά.

Explosions in the sky Απο τα καλύτερα δείγματα imho.

Crippled Black Phoenix Με μέλη από mogwai,electric wizard, παραγωγό τον Barrow Geoff (Portishead), και πληκτρά τον δικό μας Κώστα Παναγιώτου από τους Pantheist, και άλλα σαλεμένα μέλη τεσπα, είναι ενα σούπερ project. Έχουνε βγάλει μόνο ένα album,αλλά τι album.. Τους είδα live την άνοιξη και έπαθα πλάκα..

Upcdowncleftcrightcabc+start Περίεργο όνομα,θεική μουσική

Destroyalldreamers Κ αυτό το γκρούπ είναι απλά λατρεία.

Mono 6 δεκεμβρίου στο Αν,be there and find out for yourselves :P

Red Sparrowes Kι αυτούς τους είδα live την άνοιξη, και είναι απλά groupάρα.

65daysofstatic Ειδικά τo the destruction of small ideas το έχω λειώσει.

Άλλα αξιόλογα bands που προτείνω σε όσους θέλουν να την ψάξουν τη δουλειά, είναι τα εξης:

Saxon Shore
If these trees could talk
Do Make Say Think
Daturah
Don't Mess With Texas
Amiina (Οι κοπέλες απο τους Sigur Ros)
Grails
Lis Er Stille (πολύ καλοί, τους ανακάλυψα πρίν κανα μήνα)
Natural Snow Buildings

και τεσπά θα μπορούσα να γεμίσω σελίδες, αλλά αυτά προς το παρόν γιατί μετά θα χάσουμε τη μπάλα. :nod:

ΠΡΟΣΟΧΗ: 2 φεβρουαρίου έρχονται oi explosions in the sky. Έχει να γίνει πανικός :nanana::nanana::nanana:

Τέλος οι Misuse είναι ενα ελληνικό group στο χώρο, και απλά τσακίζουνε κοκκαλα. Στη σελίδα τους στο last.fm έχει και free song για κατέβασμα.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#40 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 08 December 2007 - 17:28

Παιδιά είδατε το Heima; Καταπληκτική ταινία...
Posted Image

#41 keetharesh

keetharesh

    Θρας Τζαζ Ασασιν

  • Members
  • 43 posts

Posted 04 January 2008 - 17:54

ο Μορμ θα καταλαβει ποιος ειμαι :wooi2:
λοιπον, 2 μπαντες ειναι ολες κ ολες:
shora και russian circles.
αγαπηστε τους οπως εγω :love:

Σαν αναπληρωματικες μπαντες τωρα θεωρω τους θεους αστροναυτες μια πολυ καλη μπαντα και τους if these trees could talk επισης το ιδιο.
Τελος, οι grails με το τελευταιο τους αλμπουμ κερδισανε μια θεση στην καρδια μου

Posted Image

#42 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 10 January 2008 - 01:45

παει το θεμα μας παειιιι.
να προσθεσω αυτο το link καθως περιεχει δωρεαν κομματια απο post-rock μπαντες!

Weekly Free Downloads – Last.fm

καλες ακροασεις.


#43 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 15 January 2008 - 22:06

Νομίζω ότι τα συγκροτήματα που αναφέρθηκαν σε αυτό το topic αναγέννησαν τα αυτιά μου.

Explosions in the Sky, 65daysofstatic, Mogwai, Mono, Godspeed. Παράδεισος.

#44 keetharesh

keetharesh

    Θρας Τζαζ Ασασιν

  • Members
  • 43 posts

Posted 16 January 2008 - 13:04

για τσεκαρετε και αυτα εδω τα ελληνακια:
one hour before the trip - files section
παιζουν ηρεμα, αλλα οχι υπνωτικα(εχει διαφορα)
Posted Image

#45 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 16 January 2008 - 13:29

για τσεκαρετε και αυτα εδω τα ελληνακια:
one hour before the trip - files section
παιζουν ηρεμα, αλλα οχι υπνωτικα(εχει διαφορα)

ο illy νυσταξε με αυτα.
αρα ειναι μουφα.

Posted Image