Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Metal


  • Please log in to reply
1989 replies to this topic

#61 Kurosaki_Ichigo

Kurosaki_Ichigo

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 13 July 2007 - 16:16

Εγώ πάλι ξεκίνησα να ακούω metal 3 χρόνια πριν με τους maiden. Έχοντας ακούσει πολλά συγκροτήματα πιστεύω πως τα καλύτερα metal συγκροτήματα είναι οι maiden κ οι Dream Theater! Φυσικά δεν χρειάζεται να αναφερθώ στους Metallica αφού ότι κ να πούμε είναι λίγο! Το πόσο μεγάλοι είναι το δείχνουν κ οι πωλήσεις τους κ ο λαός τους. Αυτή είναι η άποψή μου. Βέβαια υπάρχουν πολλά αλλα groupakia που αξήζουν γιαυτό δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι αλλά να είμαστε ανοικτοί κ σε οτιδήποτε καινούριο.

#62 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 13 August 2007 - 11:46

Oh my god,there are many progsters in here...Βασικά θα το πω ξεκάθερα,ΑΠΕΧΘΑΝΩΜΕ τους Dream Theater από την αρχή μέχρι το τέλος.Μέταλ ακούω εδώ και 4 χρόνια,και άλλα είδοι όπως πανκ τουλάχιστον 7,ποτέ όμως δεν τους άντεξα.Δεν λέω,τρομερή τεχνική(αν υπάρχουν και καλύτεροι-για ακούστε The Dillinger Escape Plan-),έχουν όραμα αλλά είναι πολύ μα πολύ ψεύτικοι,η μουσική τους ακούγετε εντελώς πλαστική.

λοιπον εσενα σε σημπαθω παρα πολυ :wis:

οι DT πλεον δεν εχουν τιποτα... και κατα την γνωμη μου ποτε δεν ηταν και τιποτα... οκ οκ οκ ανανεςσαν το προγκ με καποιες ιδεες μα ηταν μισοτελειωμενες. και αυτος ο πετρουτσι οποτε πιανει την κιθαρα δεν μπορω να τον ακουσω με τιποτα!!! τα σολο του ειναι πολυ βαρετα και μεγαλα!!! αν και απο τεχνικης αποψης τελεια. αμα γουσταρετε προγκ παντως σε στυλ DT να ακουσετε Pain Of Salvation και Psychotic Waltz, ποιο εξυπνοι και ουσιαστικοι



Άσε που ο όρος progressive αξίζει πιο πολύ σε μπάντες όπως Arcturus,Boris,Madder Mortem,Yamaoka,Dodheismgard και σωρό άλλους επειδή κάνουν κάτι καινούργιο,όχι επανάληψη.

Αλήθεια,ξέρει κανείς τι γίνετε με καινούργιο cd Dodheismgard?


αυτες οι μπαντες χαρακτιριζονται περισσοτερο ως avant-garde αν και δεν γνοριζω τι διαφορα με το prog :bahhh:

#63 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 13 August 2007 - 13:17

Εχετε χαρη που τα χω ξανακουσει αυτα και δεν τσαντιζομαι πια ευκολα :P
Σαν fan των DT και ισως μονο των DT θα συμφωνησω πως για πολλους ειναι κουραστικοι. Αυτο ειναι θεμα περι-ορεξεως και μονο. Επισης καταλαβαινω την δυσανασχετιση σας με το οτι εχει γινει καταληψη στο thread me DT. Δεν συμφωνω βεβαια στον ορο "ψευτικοι" που αναφερες Red Pyramid. Ειμαι σιγουρος πως ξερεις απο που εμαθαν μουσικη etc,etc δεν θα σε πριξω. Απλα μετα απο τοσα χρονια σπουδων προσωπικα δεν μπορω να τους πω "ψευτικους"
Οχι πως παω να πω αλλα bands χωρις τις ιδιες γνωσεις "ψευτικους" απλα εκει κατα τη γνωμη μου μιλαει πιο πολυ η εμπειρια και το ταλεντο παρα η γνωση στην περιπτωση αυτων imo παντα...

ΒΤW Rebelos....καλοι οι POS αλλα...πολυ απαισιοδοξια στη μουσικη τους και στα λογια τους ωρες ωρες. Με πιανει μαυριλα να τους ακουω πανω απο 1ωρα :P

#64 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 13 August 2007 - 13:55

Δεν ακούω πολύ metal - παλιά άκουγα περισσότερο. Τους Dream Theater ποτέ δεν τους συμπάθησα και ποτέ δεν θα τους συμπαθήσω. Είναι Β-Α-Ρ-Ε-Τ-Ο-Ι. Δεν καταλαβαίνω τους fans πραγματικά.

Από progressive μόνο Evergrey γούσταρα. Ίσως πρέπει να ακούσω και περισσότερα των POS μιας και ακούω συνεχώς καλά λόγια.

Edit: πάντως το cover του Master of Puppets (για όλο το album μιλάω) σε live από τους DT ήταν εξαιρετικό. Όσο εξαιρετικό μπορεί να είναι ένα cover τέλος πάντων.

#65 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 August 2007 - 16:54

. Δεν συμφωνω βεβαια στον ορο "ψευτικοι" που αναφερες Red Pyramid. Ειμαι σιγουρος πως ξερεις απο που εμαθαν μουσικη etc,etc δεν θα σε πριξω. Απλα μετα απο τοσα χρονια σπουδων προσωπικα δεν μπορω να τους πω "ψευτικους"
Οχι πως παω να πω αλλα bands χωρις τις ιδιες γνωσεις "ψευτικους" απλα εκει κατα τη γνωμη μου μιλαει πιο πολυ η εμπειρια και το ταλεντο παρα η γνωση στην περιπτωση αυτων imo παντα...


Ψεύτικους όσο αφορά το τώρα,πιο πολύ επιχήρηση θυμίζουν με τόσα live για παράδειγμα παρά συγκρότημα.Που από τη στιγμή που οι οπάδοι τους γουστάρουν δεν είναι κατ' ανάγκη αρνητικό,απλά μια δυαπίστωση.

ΒΤW Rebelos....καλοι οι POS αλλα...πολυ απαισιοδοξια στη μουσικη τους και στα λογια τους ωρες ωρες. Με πιανει μαυριλα να τους ακουω πανω απο 1ωρα :P


Αν βρεθούμε θύμισε μου να σου βάλω My dying bride ή Otep να κλαίμε με τις ώρες:hahaha:
Posted Image

#66 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 August 2007 - 16:57

λοιπον εσενα σε σημπαθω παρα πολυ :wis:

οι DT πλεον δεν εχουν τιποτα... και κατα την γνωμη μου ποτε δεν ηταν και τιποτα... οκ οκ οκ ανανεςσαν το προγκ με καποιες ιδεες μα ηταν μισοτελειωμενες. και αυτος ο πετρουτσι οποτε πιανει την κιθαρα δεν μπορω να τον ακουσω με τιποτα!!! τα σολο του ειναι πολυ βαρετα και μεγαλα!!! αν και απο τεχνικης αποψης τελεια. αμα γουσταρετε προγκ παντως σε στυλ DT να ακουσετε Pain Of Salvation και Psychotic Waltz, ποιο εξυπνοι και ουσιαστικοι


+1 συμφωνώ απίστευτα όμως


αυτες οι μπαντες χαρακτιριζονται περισσοτερο ως avant-garde αν και δεν γνοριζω τι διαφορα με το prog :bahhh:


Avant-garde κάτι απόλυτα πρωτοποριακό και καινούργιο
Progressive κάτι νεωτεριστικό που εξελίζει κάτι που ήδη υπάρχει
Posted Image

#67 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 August 2007 - 19:17

Avant-garde κάτι απόλυτα πρωτοποριακό και καινούργιο
Progressive κάτι νεωτεριστικό που εξελίζει κάτι που ήδη υπάρχει

Λάθος.

Avant-garde: Κάτι το οποίο, στην προσπάθειά του να είναι κάτι απόλυτα πρωτοποριακό και καινούριο, το πετυχαίνει με το να αποτελείται από τελείως random, τελείως δίχως-νόημα ακολουθίες από νότες, τέτοιες που και ο υπολογιστής μου μπορεί να γράψει καλύτερες.

Progressive: Κάτι το οποίο δεν ντρέπεται να πει ότι στηρίζεται σε προϋπάρχουσες μουσικές φόρμες (κλασσική, jazz, blues, κ.τ.λ.), αλλά τις αναμιγνύει, τις βελτιώνει, τις πάει ένα επίπεδο παραπέρα. Και αυτό που ακούς makes sense. It's just old music on steroids. ;)

Δεν τα γράφω αυτά για να σε πείσω, περισσότερο για να σε πειράξω. Αφορισμούς γράφουμε άλλωστε όλοι σ' αυτό το topic. :P

Δεν θα πω ψέματα. Οι Dream Theater μου αρέσουν. Αλλά ο όρος "progressive metal" ελάχιστα τους αξίζει... Ό,τι κάνανε το κάνανε μέχρι το "Awake", από αυτό το album και πέρα, άρχισαν να γίνονται σταδιακά όλο και πιο κοινότοποι. Τα σημερινά τους albums είναι απλά technical metal. Τα ακούω επειδή είμαι fan τους, το παραδέχομαι. Αλλά γνωρίζω ότι δεν είναι progressive...

Για μένα, δεκαετία σαν του '70 στην progressive δεν επαναλαμβάνεται. Και ποια συγκροτήματα δεν μεγαλούργησαν τότε... King Crimson, Yes, Genesis, Emerson-Lake-Palmer, Pink Floyd, Van Der Graaf Generator, Moody Blues, Rush, Gentle Giant, Queen (ναι, ήταν progressive!), και τόσοι άλλοι... Καλοί είναι και οι σημερινοί αλλά α) λίγοι β) όχι με τόση φαντασία όσο οι προηγούμενοι.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#68 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 August 2007 - 20:47

Λάθος.

Avant-garde: Κάτι το οποίο, στην προσπάθειά του να είναι κάτι απόλυτα πρωτοποριακό και καινούριο, το πετυχαίνει με το να αποτελείται από τελείως random, τελείως δίχως-νόημα ακολουθίες από νότες, τέτοιες που και ο υπολογιστής μου μπορεί να γράψει καλύτερες.

Progressive: Κάτι το οποίο δεν ντρέπεται να πει ότι στηρίζεται σε προϋπάρχουσες μουσικές φόρμες (κλασσική, jazz, blues, κ.τ.λ.), αλλά τις αναμιγνύει, τις βελτιώνει, τις πάει ένα επίπεδο παραπέρα. Και αυτό που ακούς makes sense. It's just old music on steroids. ;)

Δεν τα γράφω αυτά για να σε πείσω, περισσότερο για να σε πειράξω. Αφορισμούς γράφουμε άλλωστε όλοι σ' αυτό το topic. :P


Σεβαστή η αποψή σου,αλλά δεν συμφωνώ.Μήπως να ακούσεις Arcturus ή Knut?

Spoiler:


Άλλωστε ο όρος δεν είναι μόνο μουσικός,π.χ. και ο Andy Warhol,avant-garde θεωρούταν,και ο Richard Hamilton(υδριτής της Pop-art στην Αγγλία).;)
Και 'γώ μίλησα για το όρο prog ώς το προς το τι το αντιλαμβάνομαι,όχι τη σημασία του έχουν δώσει hammer-οδημοσιογράφοι.Τεσπα,σταματάω εδώ,δεν νομίζω να σε πείσω.
Posted Image

#69 Mateus

Mateus

    Otaku

  • Members
  • 86 posts

Posted 26 August 2007 - 15:10

Εγω προσωπικα πτοτιμω ροκ αλλα δεν εχω προβλημα και με το μεταλ.Ακουω μεταλ καμια φορα.

Posted Image


#70 stainless

stainless

    Sutenresusei

  • Members
  • 88 posts

Posted 26 August 2007 - 15:52

Ξεκίνησα με ελληνική rock για να καταλήξω κάποια χρόνια αργότερα να ακούω φανατικά και σε αποκλειστικότητα metal, την οποία ακούω τα τελευταία 8 χρόνια. Δυστυχώς όμως είναι ένα είδος μουσικής που κάποια συγκροτήματα - θρύλοι μπορούν να σε απογοητεύσουν πολύ (απλά παραδείγματα, Metallica και Dream Theater). Αν και έχω προσπαθήσει να καλύψω την metal σε όλο το φάσμα της (αποδείχτηκε αδύνατο) τα κολλήματα τα έφαγα με τα εξής συγκροτήματα: Metallica, Blind Guardian, Iced Earth, Iron Maiden, Dream Theater, ένα cd από Demons and Wizards που έπεσε στα χέρια μου, ακόμα και Helloween για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να βάλω και τους System of A Down μέσα (αν και έχω ακούσει πάαααρα πολλές φορές τα κομμάτια τους και έχω πορωθεί με αυτά) γιατί κάποιοι δεν τους θεωρούν καν metal.

#71 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 August 2007 - 18:37

Μιας και μιλάμε για metal,δεν ξέρω αν τους έχει αναφέρει κάποιος πριν,αλλά προτείνω με τα χίλια την παρακάτω μπάντα.

http://www.youtube.com/watch?v=FfD6lo_7o0U

Πολύ δυνατός ήχος,έχουν τρομερή ένταση,τραγουδίστρια χαρακηριστικότατη,αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση στη μουσική τους είναι το πως όλα αυτά καταλήγουν να ακούγονται τόσ σκοτεινάσ και απαισιόδοξα,ενώ τραγούδια όπως το παραπάνω είναι γρήγορα και ακούογονται ευκολότατα.Τι να πώ,respect...
Posted Image

#72 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 27 August 2007 - 23:30

Killswitch Engage ακούει κανείς; Γενικά δεν γουστάρω το metalcore αλλά έχουν μια πρωτόγνωρη ποιότητα για το είδος και είναι και πολύ heavy.

My curse:

YouTube - Killswitch Engage - My Curse

Ισως το καλύτερο τους κομμάτι. Είναι πολύ απλό δομικά αλλά είναι τέλειο! Δυστυχώς την καλή έκδοση μόνο σε AMV κυκλοφορεί και όχι σε video clip, αλλά δε με χάλασε κιόλας!
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#73 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 August 2007 - 23:36

Χμ,τους βρίσκω βαρετούς,δλδ παίζουν σε ένα στύλ πολύ κοντά σε αυτό που παίζαν οι Inflames χρόνια πριν,σε πιο μελωδική μορφή.Αν σου αρέσουν πάντως,τσέκαρε και τους εξής:


http://www.youtube.com/watch?v=NMwhJ6JV25Y
http://www.youtube.com/watch?v=4AfiN2RmZcU
http://www.youtube.com/watch?v=EdSj0hMtmNs

Ειδικά οι Heaven Shall Burn σκίζουν!

Α,μην ξεχάσω και αυτούς βέβαια....http://www.youtube.com/watch?v=nRViek2t8TA
Posted Image

#74 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 27 August 2007 - 23:45

Καμμία σύγκριση με τους In Flames... Εντελώς διαφορετική μουσική και πάρα πολύ πιο μελωδικοί. Ακούω χρόνια Metal και δε μπορώ να πω πως οι In Flames μου έκαναν ποτέ εντύπωση, παρ' ότι έχω μερικά από τα καλύτερά τους albums.

Τα συγκροτήματα που πόσταρες τα ξέρω αλλά δε μου αρέσουν ιδιαίτερα (εκτός από τους As I Lay Dying των οποίων έχω τη δισκογραφία στη δισκοθήκη μου ^^), ακούω κυρίως μελωδικά πράγματα. Οι At the Gates κλασική αξία δε λέω αλλά δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι.

Ένα συγκρότημα το οποίο εκτός των Killswitch Engage αξίζει σε παρόμοια χωράφια είναι οι Sonic Syndicate:

YouTube - Sonic Syndicate Promo
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#75 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 28 August 2007 - 11:29

αμα γουσταρετε μεταλκορ να ακουτε Chimaira, μονη μεταλκορ μπαντα που μου αρεσει... απο τις υπολοιπες μερικα κομματια μονο.

παρολα αυτα παρατηστε το μεταλκορ και ακουστε στονερ!!

YouTube - Kyuss - Green Machine

YouTube - Kyuss - One Inch Man

YouTube - Monster Magnet - Space Lord

YouTube - Corrosion Of Conformity-Clean My Wounds

YouTube - Corrosion Of Conformity-Drowning In a Daydream

YouTube - Clutch - The Mob Goes Wild

YouTube - spiritual beggars killing time

πολλα εβαλα :nosey: