Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Metal


  • Please log in to reply
1989 replies to this topic

#46 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 17 July 2006 - 10:55

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Neji... Και μένα μου ήρθε πολύ ουρανοκατέβατο όταν άκουσα για pop, αλλά πλέον από τους Metallica περιμένω τα πάντα... Κοίτα τα λεφτά τους τα πήραν οπότε πέθανε η φάση γκαράζ που έβγαζαν φωτιά τα παιδιά. Τα album τους μετά το Reload δεν μου λένε και πολλά πράγματα... Και αυτό συμβαίνει δυστυχώς και στα περισσότερα συγκροτήματα. Βγάζουν στην αρχή τις τρελλές επιτυχίες και με το που γίνουν γνωστοί και σκίζονται στο χρήμα, καβαλάνε το καλάμι...
Ευτυχώς δεν συμβαίνει με όλους το ίδιο. Πχ. οι Dream Theater βλέπεις, κάθε δίσκος τους είναι είναι ένα masterpiece και κάνουν συνεχώς κάτι διαφορετικό, ποτέ δεν αναμασάνε παλιότερες δουλειές τους...
Progressive RULEZ!!! :kakashithumbup:
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#47 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 17 July 2006 - 15:57

ναι αλλά οι DT έχουν να βγάλουν στoύντιο δίσκο κάτι χρόνια... και δεν πιστεύω ότι Train of Thought και octavarium είναι αντάξια των "καλών" DT ... μας έχουν ψοφήσει στο live album και κόντρα Live...

#48 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 17 July 2006 - 23:08

Axxxxxxxxxxxxxxxx!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Garage inc fovero cdaki megale exeis dikaio!!!!!!!!!Eimai sigouros oti to exeis akousi oloi osi den tous pane :? dikaiomatous diladi den exoun na poune gia auta ta duo cd garage kai garage inc poli oraia!!!!!Alla entaxi kanena sigrotima palio kata tin gnomi den bgazei pleon tin foties pou ebgazan palia ola ta kala sigrotimata exoun kales kai kakes stigmes kalous kai kakous diskous!Oloi autoi pou exoun eroteuti kai dimiourgisasn se auton to xoro aksizoun respect :respect: !!!Ante paidia kala na ste kai na mas xarizete omorfes stigmes! :kakashithumbup:To allo to akoisate 3erete giati auto to cd exei ton Bob Rock stin apekso giati sto st.anger i foto me ton aggelo sokarise lene malakies!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :?
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#49 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 21 July 2006 - 00:08

Δεν έχετε αναρωτηθεί τόσο καιρό γιατι οι Dream Theater μοιάζουν με metallica αφού μ'αυτούς μεγάλωσαν
*ακούστε when dream and day unite* και πείτε μου...
Τώρα για το octavarium Αuthman θα έλεγα οτι θυμήζει MUSE όσο και αν σας φαίνεται περίεργο.. φωνιτικά ειδικά suckarει αν και μ'αρέσει οι χροιά του τυπά...
:arrow: και στο I walk Beside you ο Petruzzi δεν έχει βάλει solo baby!!!
Πως σας φάνηκε???

Να σημειώσω οτι όλα τα συγκροτήματα έχουν την τάση να εμποροποιούνται είτε για λόγους διαφήμησης ktl. ktl. είτε για προσωπικούς λόγους... Ποτέ δεν ξέρεις τι έχει στο μυαλό του ένας μουσικός του Berkley :D
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#50 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 21 July 2006 - 10:19

Οι Dream Theater μου θύμισαν πάρα πολύ τους Metallica στο "Train Of Thought"... Όντως στα τελευταία τους album "βαραίνουν" αρκετά τον ήχο τους. Το Octavarium βέβαια είναι κάτι το διαφορετικό, είναι πιο soft και πιο "μουσικό" ίσως, πιο "μπαλλαντιάρικο". Ειδικά το "Dream Theater - Octavarium - 06 - Never enough" όπως είπε ο Portnoy (drummer του συγκροτήματος) αφιερώνεται σε όλους τους οπαδούς των DT που δεν είναι ευχαριστημένοι μαζί τους, ό,τι μουσική και να γράψουν!!! Οπότε ίσως είναι λογικό να πειραματίζονται συνεχώς με καινούργια μουσική, γιατί όχι, ας είναι και για εμπορικούς λόγους. Και αφού είναι μουσικάρες, άνετα μπορούν να παίξουν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μουσική!
Κάποιος μου είπε ότι το Octavarium είναι σαν μια πειραματική μίξη κομματιών των Evanescence... Ποτέ δεν το κατάλαβα...
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι DT, γιατί ξέρω ότι όσα CD να βγάλουν, οποιαδήποτε δουλειά και να φτιάξουν, θα είναι ποιοτική, κάτι που λίγα συγκροτήματα μετρημένα στα δάκτυλα το καταφέρνουν. Γι'αυτό ποτέ δεν μετανιώνω όταν αγοράζω γνήσια τα δισκάκια τους (σε σχέση με κάποια άλλα, άντε να μην μιλήσω!).
Τέτοια συγκροτήματα υψηλού βεληνεκούς, αξίζει να τα υποστηρίζει κανείς! :kakashithumbup:
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#51 Shadowcaster

Shadowcaster

    Anime Fan

  • Members
  • 130 posts

Posted 22 July 2006 - 12:03

__Authman, μην ανυσηχείς για τους Metallica, άκουσα ένα ΝΕΟ ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙ, το "New Song" (δεν το έχουν ολοκληρώσει και δε του έχουν βρει και όνομα ακόμα) και ήταν σα να έρχεται απο το Black Album!! Δεν ήταν και Ender Sandman, αλλά ήταν αδούλευτο ακόμα (πού να ακούσετe πως ακούγονταν οι πρώτες μορφές σε τραγούδια του Black Album, χάλι, σαν garage band... γι' αυτό λέω πως θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερο όταν το τ' ολοκληρώσουν). Με λίγα λόγια, έχουμε επιστροφή στον καλό ήχο των μετάλλικα... Α!! Είχε ΚΑΙ σόλο... NICE, επιστροφή είπαμε!

__Tώρα για τους Dream Theater... Τι να πω, είναι τόσο αγαπημένοι... Τι να πει κανείς για το ΕΠΟΣ, το progressive Rock αριστούργημα που μόνο με αντίστοιχα τραγούδια των Rush, Genesis και Yes μπορεί να συγκριθεί... ο λόγος για το 24λεπτο, Octavarium... έπος. Και τα drums που παίζει ο Portnoy στο βασικό θέμα, το βασικό beat, είναι απλά υπέροχο!! Τόσο απλό, μα και τόσο μελετημένο, λειτουργικό και μουσικό (και όχι μόνο το ομότιτλο, φανταστικός όλος ο δίσκος)...

__Και τους παραδέχομαι και για το Never Enough και πού ρο αφιερώνουν... Και είναι και τραγουδάρα, υπέροχη και ΥΠΕΡδύσκολη να παιχτεί... ο ορισμός του Prog. σε ένα τραγούδι.


__Οσο για το άλλο που λες φίλε Authman, ότι το Train of Thought (ΔΙΣΚΑΡΑ) φέρνει σε Metallica... Ναι, βοηθούν τα riffακια και η φωνή του James (που μόλις είχε αρχίσει να στρώνει -μετά την κακομεταχείρησή της απο τον James, όπου είχε πέσει ΠΟΛΥ η απόδωσή τους, ειδικά στα live. Ενα στρώσιμο που ολοκληρώθηκε στο Octavarium που η φωνή του είναι και πάλι εξαιρετική και αυτό φάνηκε και στην περιοδία του Octavarium, τον άκουσα με τ' αφτιά μου, πολύ βελτιωμένος, επιτέλους και μπράβο του για το comeback) και ο τρόπος που τραγουδούσε σ' εκείνο το album. ΟΜΩΣ, πιο πολύ φταίει το πρώτο τραγούδι το "As I Am" που ναι, είναι κατευθείαν εμπνευσμένο το στιλ μουσικής, ο "αέρας" του απο τους Metallica (αν και το σημείο που ο Petrucci και ο Portnoy "τα σπάνε" δεν θα μπορούσαν να τα παίξουν ποτέ οι Metallica, χιχιχι). Ολος ο υπόλοιπος δίσκος δεν φέρνει όμως, εκτός απο ελαχιστότατα σημεία. Πιο πολύ ήταν η εντύπωση που προκάλεσε το single, το As I Am (στο single η διάρκεια του τραγουδιού ήταν περίπου 4 λεπτά και όχι περίπου 6 όπως κανονικά, ΑΛΛΑ, don't worry, το σημείο που "τα σπάνε" υπήρχε, δε το έκοψαν, YEAH!).

__Και κάτι σχετικό... όταν είχε βγει το Train, ήταν τότε που είχε βγει πρόσφατα και το St.Anger... Σε ερώτηση δημοσιογράφου (και αφού είχε αναφερθεί ότι η φωνή του James La Brie, μοιάζει με αυτή τους άλλου James, του στο As I Am) για το πως του φάνηκε ο δίσκος, είχε πει πως θα 'θελα οι Metallica να βγάζουν τέτοιους δίσκους και τραγούδια... (εννοούσε το As I Am και το Train, όχι φυσικά για το prog. στοιχείο, για το ήχο και το στιλ, εννοούσε...) και μάλλον κάτι τέτοιο θα δούμε με τους Metallica... Πιστεύω πως θα έχουμε τον καλύτερο δίσκο των Metallica τα τελευταία χρόνια -ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ!!


__Αντε, και μερικά νέα κατευθείαν απο το στόμα του Mike Portnoy. Θα παίξει στον νέο δίσκο του Neal Morse και πάλι (και θα παίζει μάλλον και ο θεός Geddy Lee των Rush!!!), θα κυκλοφορήσει νέο επίσημο drum lesson dvd με τίτλο "Σε διαρκή κίνηση", σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το τριπλό cd και διπλό DVD τους, με φετινό live ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ (παίζουν όλο το τραγούδι Octavarium με συμφωνική, όπως στο cd -θείκό!!)... κάτι σαν M&S των Metallica, και τέλος, μέχρι το τέλος του Μάη θα έχει βγει στα καταστήματα ΤΟ ΝΕΟ CD των Dream Theater!! Ωραία, ίσα που προλαβαίνουμε να μάθουμε τα lyrics και τη μουσική για να ξαναέρθουν το καλοκαίρι και να τραγουδήσουμε μαζί τους!! Χμμμ... τι θα κάνουν πιο στο νέο cd, πώς θα είναι; Τι θα κάνουν μετά το Octavarium..; Αυτή η μπάντα σε κρατά (μ)πάντα σε ενδιαφέρον και δεν την κάνεις ποτέ στην μπάντα...

__Χαχαχαχα, τι βλακείες κάθομαι και λέω απ' τη χαρά μου... χιχιχιχιχιχιχι
THERE IS NO KNOWLEDGE THAT IS NO POWER

#52 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 22 July 2006 - 13:26

Shadowcaster, είπες πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα!!! Ο Neal Morse βγάζει κι' άλλο CD? Πρόσφατα δεν ήταν που έβγαλε το "?"? Καλή φάση. Όσο για το καινούργιο των Dream Theater, ναι όντως το έιχα διαβάσει και εγώ ότι θα "συμπράξουν" με ορχήστρα... Φαντάζομαι θα γράψουν οι ίδιοι οι DT την παρτιτούρα για την ορχήστρα (όχι σαν μερικούς μερικούς!!!). ¶ντε να δούμε...
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#53 Shadowcaster

Shadowcaster

    Anime Fan

  • Members
  • 130 posts

Posted 22 July 2006 - 15:25

__Α!! Το cd του ο Morse απλά το δουλεύει και έχει ανακοινώσει ποιοι θα παίζουν σ' αυτό. άρα τους έχει στείλει σίγουρα πρώτα δείγματα στους μουσικούς του, αλλά δεν έχουν αρχίσει οι ηχογραφήσεις, άρα θα κάνει κάτι λιγότερο απο χρόνο κι αυτό για να κυκλοφορήσει φαντάζομαι. Ναι πρόσφατα έβγαλε το "?" (έχω ακούσει το πρώτο μισό και ήταν πολύ καλό, σαν progressive pop-rock με πολλά άλλα στοιχεία...).

__Αλλά αυτό για το νέο cd των Theater μάλλον δε το έγραψα καλά... Πάμε πάλι:


Dream Theater - Score (live)

Posted Image

__Το "SCORE" των Dream Theater, είναι η ηχογράφηση του τελευταίου show της περιοδείας τους "20th Anniversary World Tour", στην Νεα Υόρκη τη 1 Απριλίου του 2006. ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ, στις περισσότερες χώρες, ΣΤΙΣ 29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ (π.χ. το Play.com το αναμένει στις 4 Σεπτεμβρίου). Θα κυκλοφορήσει σε διπλό dvd και σε τριπλο cd. Κάντε "κλικ" στο κάθε εξώφυλλο για να δείτε μερικές πληροφορίες και τα περιεχόμενά του (το tracklist είναι το ίδιο, μπράβο τους που δεν διχάζουν τους οπαδούς, 28 τραγούδια baby!).

Το DVD Posted Image και το CD Posted Image




__Ok, τέλος μ' αυτό.


__ΤΩΡΑ, ο Mike, που κάνει καλοκαιρινές διακοπές μετά απο ΠΟΛΛΑ χρόνια (σιγά τις διακοπές, αν διαβάζατε το τι έχει κανονίσει να κάνει τώρα που έχει διακοπές, θα πείτε "μα καλά, όταν δουλεύει, πόσα περισσότερα κάνει;"), ανακοίνωσε ότι μετά τις διακοπές αυτές, οι Dream Theater θα μπούνε στο studio για να ετοιμάσουν το νέο τους δίσκο που θα κυκλοφορήσει πριν το καλοκαίρι του 2007. ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ!! Οχι, το Score που είναι live! ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ, ΝΕΟ ΣΤΘΔΙΟ ΔΙΣΚΟ, ΝΕΟ ΣΤ -ΜΗ ΜΗ ΜΕ ΔΕΝΕΤΕ, ΜΗ ΜΕ ΔΕΝΕΤΕ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ, ΜΗ ΡΕ ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΠΡΑ, ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ ΡΕ, ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ, ΝΕΟ ST... MMO MMUMIO MIMMO (τον φιμώνουν επιτέλους και ησυχάζουμε...)
THERE IS NO KNOWLEDGE THAT IS NO POWER

#54 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 31 August 2006 - 13:39

ε παιδια.τωρα τελευταια βλεπω οτι στα περιπτερα κυκλοφορουν κατι σπανια μεταλ cd κυρίως heavy τα εχεται δει.δυστυχωσ δε προλαβα να παρω ολα αυτα που ήθελα γιατι τα επιστεφουν πισω.

#55 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 13 September 2006 - 22:28

Τοοl 16 Δεκεμβρίου στο Oλυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας...

http://www.didimusic.gr/dates/default.asp?ID=269

#56 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 17 September 2006 - 13:12

Oi tool θα έρθουν και θεσσαλονίκη... ξέρει κανείς πότε ακριβώς? :?
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#57 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 04 December 2006 - 21:21

θα πάει κανείς vader?δε μπορω λόγω φροντηστηρίου.

#58 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 25 May 2007 - 19:07

Εγω ακουω διαφορα metal αλλα τωρα πιο πολυ ακουω slayer και pantera...
Επισης 3 Ιουλιου εχει metalica

#59 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 May 2007 - 18:03

Oh my god,there are many progsters in here...Βασικά θα το πω ξεκάθερα,ΑΠΕΧΘΑΝΩΜΕ τους Dream Theater από την αρχή μέχρι το τέλος.Μέταλ ακούω εδώ και 4 χρόνια,και άλλα είδοι όπως πανκ τουλάχιστον 7,ποτέ όμως δεν τους άντεξα.Δεν λέω,τρομερή τεχνική(αν υπάρχουν και καλύτεροι-για ακούστε The Dillinger Escape Plan-),έχουν όραμα αλλά είναι πολύ μα πολύ ψεύτικοι,η μουσική τους ακούγετε εντελώς πλαστική.

Άσε που ο όρος progressive αξίζει πιο πολύ σε μπάντες όπως Arcturus,Boris,Madder Mortem,Yamaoka,Dodheismgard και σωρό άλλους επειδή κάνουν κάτι καινούργιο,όχι επανάληψη.

Αλήθεια,ξέρει κανείς τι γίνετε με καινούργιο cd Dodheismgard?

#60 LIB

LIB

    Blood Thirsty

  • Members
  • 105 posts

Posted 11 July 2007 - 14:20

εγώ πάλι λατρεύω τι metal αλλα κύριος gothic, folk, power, symphonic, Nu, Black, Celtic Metal
επίσης αγαπημένα συγκροτήματα είναι:
The Answer, Cock Sparrer, Deep Purple, Epica, GnR, Haggard, Lacuna Coil, Led Zeppelin, Linkin Park, Mad Caddies, Metallica, Nightwish, Otep, Rage Against The Machine, The Rolling Stones, To Plokami Tou Karharia, Maximum the Hormone, Cruahan, fingtrol...
να ξέρω δεν είναι όλα metal αλλα αφού μου δόθηκε η ευκαιρία είπα ας τα γράψω όλα


Posted Image

Spoiler: Elfen Lied!!!

Posted Image