Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Working/Living in Japan


  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 07 August 2018 - 19:11

Θεουληδες..με την κακη έννοια..
Να ρωτήσω έχει πάει κανείς Ιαπωνία με student visa? Καμια εμπειρία με language school? Συγχωρέστε με αν υπάρχει αλλο thread ηδη

pic.jpg


#92 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 25 October 2018 - 22:24

Muri desu xD αν έχεις λεφτά, υπάρχουν προγράμματα που είναι σε τέτοια φάση στην ιαπωνία , καθημερινό για 6μηνο η και παραπάνω. Ελλάδα από n5 σε n3 που είναι ένα a επίπεδο, δεν φτάνεις εκτος κιάν δεν κανεις τίποτα άλλο πέρα απτά ιαπωνικά, well και πάλυ δεν αλλα λέμε xD


Βάζω πλώρη για τον Απρίλιο.Θα σας πω εντυπωσεις όταν έρθει η ώρα.

pic.jpg


#93 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 25 October 2018 - 22:34

Βάζω πλώρη για τον Απρίλιο.Θα σας πω εντυπωσεις όταν έρθει η ώρα.

κατσε, για μαθηματα η διακοπες?  αν ειναι για μαθήματα θα  με ενδιέφεραν εντυπώσεις, δεν ξερω κνεναν που να το χει επιχειρισει, είτε για φροντιστήριο ειτε μεσω γκαιτζινποτ κτλπ.  on another news παω κιεγω για διακοπες και γιολο αν και προς ιουλιο τελικα. :dazed: ελπιζω να μη γυρισω σε μορφη γιακινικου :kakaka:


フカフカ

#94 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 25 October 2018 - 22:39

κατσε, για μαθηματα η διακοπες?  αν ειναι για μαθήματα θα  με ενδιέφεραν εντυπώσεις, δεν ξερω κνεναν που να το χει επιχειρισει, είτε για φροντιστήριο ειτε μεσω γκαιτζινποτ κτλπ.  on another news παω κιεγω για διακοπες και γιολο αν και προς ιουλιο τελικα. :dazed: ελπιζω να μη γυρισω σε μορφη γιακινικου :kakaka:


Πάω για μαθήματα 6 μήνες, από 4 ώρες 5 μέρες την εβδομάδα. Και ο Θεός βοηθός.

pic.jpg


#95 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 25 October 2018 - 22:42

Πάω για μαθήματα 6 μήνες, από 4 ώρες 5 μέρες την εβδομάδα. Και ο Θεός βοηθός.

θα σαι εκει και καλοκαιρι δλδ, χαχα ναις, περιμενω εντυπωσεις  πως ειναι το σκηνικο διδασκαλιας εκει  :kyaaa:


フカフカ

#96 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 25 October 2018 - 22:48

θα σαι εκει και καλοκαιρι δλδ, χαχα ναις, περιμενω εντυπωσεις  πως ειναι το σκηνικο διδασκαλιας εκει  :kyaaa:


Ναι θα είμαι ν απολαύσω 40αρια..φαντάζομαι θα ειναι απαιτητικα, διάλεξα τμήμα που δινει βάση στο conversation αλλά σε προετοιμάζουν και για το jlpt.

pic.jpg


#97 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 27 October 2018 - 20:06

Ναι θα είμαι ν απολαύσω 40αρια..φαντάζομαι θα ειναι απαιτητικα, διάλεξα τμήμα που δινει βάση στο conversation αλλά σε προετοιμάζουν και για το jlpt.

Δλδ θα παρακολουθήσεις το πρόγραμμα "Japanese Studies Students " με την υποτροφία της Ιαπωνικής Πρεσβείας.



#98 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 28 October 2018 - 12:26

Δλδ θα παρακολουθήσεις το πρόγραμμα "Japanese Studies Students" με την υποτροφία της Ιαπωνικής Πρεσβείας.


Όχι σε ιδιωτικό σχολείο θα πάω με δικά μου έξοδα. Υπάρχουν πάρα πολλά σχολεία ιαπωνικής γλώσσας σε όλη την Ιαπωνια. Μου πήρε γύρω στα 5χρονια δουλειας / αποταμίευσης για να μαζέψω τα χρήματα.Ζητησα άδεια άνευ αποδοχών από τη δουλεια διοτι είπα ότι αν δε το κανω τώρα δε θα το κάνω ποτέ. Είχα προσπαθήσει παλαιότερα να πάρω την υποτροφία της ιαπωνικής κυβερνησης, δύο φορές, και δε τα κατάφερα, οπότε δεν είχα πολλές επιλογές πλέον. Το πρόγραμμα που αναφέρεις παραπάνω έχει όριο ηλικίας 29 - 30 χρόνων.

pic.jpg


#99 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 28 October 2018 - 15:47

Χμμ εγώ δεν ξέρω να αρχίσω του χρόνου τον Νοέμβριο να ψάχνω για Δοκτωρά εάν με το καλό τελειώσω το Master thesis το θέμα είναι το level των Ιαπωνικών γιατί μέχρι να μαζεψω λεφτά και με τα εργασιακά μου, έφαγα καιρό από τότε που τα άρχισα. Έχω ακούσει μέχρι τα 35 είναι το deadline για Research Students σωστά;

 

Δεν ξέρω πόσο μπαστούνι θα είναι τα μαθήματα όταν πατήσω το πόδι μου σε Ιαπωνικό έδαφος.


Edited by pc_magas, 28 October 2018 - 15:47.


#100 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 28 October 2018 - 19:55

Χμμ εγώ δεν ξέρω να αρχίσω του χρόνου τον Νοέμβριο να ψάχνω για Δοκτωρά εάν με το καλό τελειώσω το Master thesis το θέμα είναι το level των Ιαπωνικών γιατί μέχρι να μαζεψω λεφτά και με τα εργασιακά μου, έφαγα καιρό από τότε που τα άρχισα. Έχω ακούσει μέχρι τα 35 είναι το deadline για Research Students σωστά;
 
Δεν ξέρω πόσο μπαστούνι θα είναι τα μαθήματα όταν πατήσω το πόδι μου σε Ιαπωνικό έδαφος.


Ναι 35 ετών είναι το όριο. Εαν πάρεις την υποτροφία, οι πρώτοι 6 μήνες θα είναι εντατικά μαθήματα ιαπωνικών. Η διδακτορική σου διατριβή θα είναι στα ιαπωνικά ? Επίσης σε τι αντικείμενο? Διότι αν είναι σε arts/humanities το επίπεδο θα είναι δυσκολότερο. Θα σε ζορισουν και πιο πολύ στη συνέντευξη στην πρεσβεία. Οπότε ετοίμασε ένα μικρό introduction στα ιαπωνικά. Επίσης έχε στο νου σου ότι τα χρήματα Απού δίνουν δεν είναι πολλα, αλλά φαντάζομαι δεν έχει και μεγάλη σημασία..

pic.jpg


#101 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 29 October 2018 - 02:09

Όχι σε ιδιωτικό σχολείο θα πάω με δικά μου έξοδα. Υπάρχουν πάρα πολλά σχολεία ιαπωνικής γλώσσας σε όλη την Ιαπωνια. Μου πήρε γύρω στα 5χρονια δουλειας / αποταμίευσης για να μαζέψω τα χρήματα.Ζητησα άδεια άνευ αποδοχών από τη δουλεια διοτι είπα ότι αν δε το κανω τώρα δε θα το κάνω ποτέ. Είχα προσπαθήσει παλαιότερα να πάρω την υποτροφία της ιαπωνικής κυβερνησης, δύο φορές, και δε τα κατάφερα, οπότε δεν είχα πολλές επιλογές πλέον. Το πρόγραμμα που αναφέρεις παραπάνω έχει όριο ηλικίας 29 - 30 χρόνων.

ποσο το υπολογιζεις να σου βγει το 6μανo、σε γενικες γραμμες? PMでもいいよ。
Επισης ειμαι περιεργος για το ως τι επιπεδο εφτασες τα ιαπωνικα απο ελλαδα πριν κανεις, επιχειρισεις κατι τετοιο xD

Edited by GhostPrince, 29 October 2018 - 02:12.

フカフカ

#102 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 29 October 2018 - 03:05

Ναι 35 ετών είναι το όριο. Εαν πάρεις την υποτροφία, οι πρώτοι 6 μήνες θα είναι εντατικά μαθήματα ιαπωνικών. Η διδακτορική σου διατριβή θα είναι στα ιαπωνικά ? Επίσης σε τι αντικείμενο? Διότι αν είναι σε arts/humanities το επίπεδο θα είναι δυσκολότερο. Θα σε ζορισουν και πιο πολύ στη συνέντευξη στην πρεσβεία. Οπότε ετοίμασε ένα μικρό introduction στα ιαπωνικά. Επίσης έχε στο νου σου ότι τα χρήματα Απού δίνουν δεν είναι πολλα, αλλά φαντάζομαι δεν έχει και μεγάλη σημασία..

Θα είναι Πληροφορική κοντά σε τομέα Ιδιωτικότητας και ποιο συγγεκριμένα κοντά  στην ανάπτυξη ενός πρωτοκόλλου που το δουλευωω από το master, ποιο συγγεκριμένα θα είναι ένας τομέας που θα βασίζετε κοντά σε Key Agreement και επέκταση multiparty privacy ennchanced  chat (Ν+1)sec, mpOTR etc etc.

 

Δε από χρήματα  θα μοου φτάνουυν για νοίκι σε gaijin house;


Edited by pc_magas, 29 October 2018 - 03:07.


#103 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 29 October 2018 - 16:10

Θα είναι Πληροφορική κοντά σε τομέα Ιδιωτικότητας και ποιο συγγεκριμένα κοντά  στην ανάπτυξη ενός πρωτοκόλλου που το δουλευωω από το master, ποιο συγγεκριμένα θα είναι ένας τομέας που θα βασίζετε κοντά σε Key Agreement και επέκταση multiparty privacy ennchanced  chat (Ν+1)sec, mpOTR etc etc.

 

Δε από χρήματα  θα μοου φτάνουυν για νοίκι σε gaijin house;

Μου διαφεύγει εαν στην υποτροφία σου πληρώνουν ενοίκιο. 'Εαν όχι τότε θα είναι ψιλοζόρικα αλλά οκ. Νομίζω πως το "επίδομα" είναι στο χιλιάρικο κοντά. Στο Τόκυο το ενοίκιο για ένα δωμάτιο είναι γύρω στα 600 ευρώ  με κοινόχρηστους χώρους την κουζίνα, την τουαλέτα και το σαλόνι. Εκτός Τόκυο τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα.

ποσο το υπολογιζεις να σου βγει το 6μανo、σε γενικες γραμμες? PMでもいいよ。
Επισης ειμαι περιεργος για το ως τι επιπεδο εφτασες τα ιαπωνικα απο ελλαδα πριν κανεις, επιχειρισεις κατι τετοιο xD,

Πιστεύω ότι θα βγούνε πολλά, αλλά αν δω τα ζόρια θα βρώ μια δουλεία μερικής απασχόλησης καθότι θα μπορώ να το κάνω με τη student visa. Φαντάζομαι ότι κοστίζει το ίδιο με το να σπουδάσεις σ ενα πανεπιστήμιο του εξωτερικοου για 6 μήνες. Είχα πολλά χρόνια να κάνω ιαπωνικά και τα ξαναρχισα τώρα για να θυμηθώ κάποια πράγματα. Είμαι επίπεδο Ν4 και σκοπεύω να δώσω για Ν3 μόλις γυρίσω απο Ιαπωνία.


pic.jpg


#104 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 29 October 2018 - 19:17

Μου διαφεύγει εαν στην υποτροφία σου πληρώνουν ενοίκιο. 'Εαν όχι τότε θα είναι ψιλοζόρικα αλλά οκ. Νομίζω πως το "επίδομα" είναι στο χιλιάρικο κοντά. Στο Τόκυο το ενοίκιο για ένα δωμάτιο είναι γύρω στα 600 ευρώ  με κοινόχρηστους χώρους την κουζίνα, την τουαλέτα και το σαλόνι. Εκτός Τόκυο τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα.

Πιστεύω ότι θα βγούνε πολλά, αλλά αν δω τα ζόρια θα βρώ μια δουλεία μερικής απασχόλησης καθότι θα μπορώ να το κάνω με τη student visa. Φαντάζομαι ότι κοστίζει το ίδιο με το να σπουδάσεις σ ενα πανεπιστήμιο του εξωτερικοου για 6 μήνες. Είχα πολλά χρόνια να κάνω ιαπωνικά και τα ξαναρχισα τώρα για να θυμηθώ κάποια πράγματα. Είμαι επίπεδο Ν4 και σκοπεύω να δώσω για Ν3 μόλις γυρίσω απο Ιαπωνία.

Δηλαδή συνηστάς να μένω Υokohama και να πηγαίνω με τραίνο στο Παν/μιο στο Τόκυο;



#105 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 29 October 2018 - 19:52

Δες εδώ να πάρεις μια ιδέα : https://www.oakhouse.jp/eng/

pic.jpg