Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Mushishi


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#76 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 December 2010 - 11:36

Και είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα προτιμώ να διηγούμε τις ιστορίες του Gingo στα παιδιά μου (όταν αποκτήσω και εγώ) παρά τα παραδοσιακά παραμύθια. Τραβάει τόση συζήτηση η ιστορία κάθε επεισοδίου που θα έχει πολλά περισσότερα να τους πεί από π.χ. την Κοκκινοσκουφίτσα.



αυτη η κυρια θα διαφωνουσε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dorothea_Viehmann

τοτε δεν υπηρχε το Ιντερνετ και τα κομπιουτερ βεβαια αλλα η προφορικη παραδοση

#77 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 18 December 2010 - 14:19

Τι να κάνω, γεννήθηκα το 1988, όχι το 1755 :P Και πάλι, δεν το είπα για να μειώσω την αξία των κλασικών παραμυθιών αλλά για να δείξω πόσο πολύ μου άρεσε η σειρά, η οποία να ξαναπώ πως σκίζει. Και σίγουρα το τόπικ αξίζει περισσότερα ποστ από όσα έχει ως τώρα.
Posted Image

#78 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 18 December 2010 - 14:52

Πράγματι και μένα παραμένει στις αγαπημένες μου μετά από πάαααααρα πολλά seinen watches.

In any case, το ότι την έχω δει σύνολο 3-4 φορές, πάντα με άλλη παρέα, και πάντα με άγγιζε με διαφόρους τρόπους, αλλά και το ότι ασχολήθηκα σε κάποια φάση και με την μετάφρασή της, λέει κάτι.
Μακάρι να βλέπαμε συχνότερα τέτοιες σειρές διαμαντάκια.
:)

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#79 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 18 December 2010 - 16:34

δεν το είχα δει όλο...(βέβαια ποτέ δεν είναι αργά) είχα δει μόλις 6 επεισόδια...αλλά έχω πολύ καλή γνώμη και εντυπώσεις για το εν λόγο ανιμε...
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#80 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 26 December 2010 - 10:09

Βλέπωντάς το ένιωσα σαν να ανακάλυπτα τόσο τον φυσικό όσο και τον εσωτερικό μου κόσμο από την αρχή... Η εστίαση στις αισθήσεις όπως η ακοή και η όραση (όταν κλείνεις τα αυτιά και τα μάτια) ήταν μοναδική- όπως εξάλλου και η μουσική επένδυση και τα backgrounds! Με κυρίευε μια χαρά σαν παιδάκι! Και μαζί μ'αυτά και τα άπειρα συναισθήματα... φαντάζομαι πως ίσως μόνο στην κινεζική θα μπορούσαν να εκφραστούν οι άπειρες αποχρώσεις λύπης, μελαγχολίας και γαλήνης, αλλά καθώς δεν έχω τέτοιες γνώσεις... έμενα κάθε φορά με ανεκπλήρωτη την επιθυμία έκφρασης του τι γινόταν στο μυαλό και την καρδιά μου...

Η μυθοπλασία κι η αφηγηματική τεχνική είναι απλώς άριστες! Και ναι, θα προτιμούσα αυτές τις ιστορίες από τα κλασικά παραμύθια που είναι μιας άλλης εποχής με άλλες σκουριασμένες αξίες, ενώ το Mushishi είναι διαχρονικότατο και βαθιά φιλοσοφημένο, χωρίς να γίνεται κουραστικό με πολλές περίπλοκες έννοιες.

Ήδη οι προηγούμενοι μ' έχουν καλύψει στα περισσότερα σημεία (π.χ. ο πυραμίδας) , απλώς να συμπληρώσω ότι μπορεί να μην είχαμε έντονη ανάπτυξη χαρακτήρα, αλλά σίγουρα ο Ginko κάθε άλλο παρά δισδιάστατος χαρακτήρας ήταν. Μέσα στα 26 επισόδεια κι ιδίως καθώς οδεύαμε προς το τέλος τον βλέπουμε σε διάφορες καταστάσεις να εκφράζει πολλά διαφορετικά συναισθήματα συνοδευόμενα από ανάλογες εκφράσεις προσώπου- ναι, είχε και κάποιες νότες κωμικού και chibi μορφές :) Παρατηρείται με άλλα λόγια η μετάβαση από ένα στωικό πρόσωπο σ' ένα που ανησυχεί, εκπλήσσεται, χαμογελά, νοιάζεται.

'Οσο για τον τρόπο με τον οποίο κλείνει η σειρά- απλώς δε θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερος. Συνδέει παρόν- παρελθόν- μέλλον και σε αφήνει με γαλήνιο και με γλυκιές ελπίδες.

Αγαπημένα επισόδεια- πιο δύσκολος άθλος δε θα μπορούσε να υπάρξει :Ρ αν μου 'βαζες το μαχαίρι στο λαιμό, ίσως να ανέφερα το επισόδειο με το ουράνιο τόξο, αυτό με τη θάλασσα από μελάνι και αυτό με την αναγέννηση, αλλά και πάλι ψέματα θα έλεγα, γιατί δεν υπήρχε κάποιο που να μ' αρέσει λιγότερο!
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#81 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 26 December 2010 - 12:52

Όχι ότι βρήκα τη μουσική άσχημη αλλά εγώ απόλαυσα τις στιγμές που δεν υπήρχε. Κι αυτό επειδή οι ήχοι του περιβάλλοντος ήταν αρκετοί για να μεταδώσουν το φυσιολατρικό και ταξιδιάρικο κλίμα της σειράς!
Επίσης αν και ο Ginko είναι από τους συμπαθέστερους πρωταγωνιστές anime, ανεξάρτητα από το genre, δεν είδα με καλό μάτι την αλλαγή της προσωπικότητάς του. Η στωϊκότητα του προσέδιδε έναν άλλον αέρα, σχεδόν υπεράνθρωπο. Η αναδρομή στο παρελθόν του(όπου μαθαίνουμε τί τον έκανε αυτό που είναι) σε συνδυασμό με την αυξανόμενη πληθώρα συναισθημάτων τον «έριξαν» στο επίπεδο ενός κοινού ανθρώπου(τουλάχιστον στα μάτια μου).

#82 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 26 December 2010 - 16:12

Ξεχνάτε ότι αυτό σε τελική είναι και ένα απ' τα νοήματα της σειράς.
Spoiler:

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#83 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 09 February 2011 - 12:33

Αν και άργησα αρκετά να εντοπίσω αυτή τη σειρά από σήμερα θα την ξεκινήσω.
Την βρήκα και την κατέβασα από τους [moo-shi] που από ότι βλέπω έχουνε κάνει πολύ καλή δουλειά και επίσης ήταν και το μόνο torrent που τα είχε όλα μαζεμένα. Έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια από Kenny και από άλλα παιδιά πείστηκα να την ξεκινήσω. Ευελπιστώ να μου αρέσει. Μόλις δω τα πρώτα 2-3 επεισόδια θα γυρίσω με τις πρώτες μου εντυπώσεις. ;)

Tiger-stock-blog-header.jpg


#84 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 09 February 2011 - 13:36

Αν και άργησα αρκετά να εντοπίσω αυτή τη σειρά από σήμερα θα την ξεκινήσω.
Την βρήκα και την κατέβασα από τους [moo-shi] που από ότι βλέπω έχουνε κάνει πολύ καλή δουλειά και επίσης ήταν και το μόνο torrent που τα είχε όλα μαζεμένα. Έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια από Kenny και από άλλα παιδιά πείστηκα να την ξεκινήσω. Ευελπιστώ να μου αρέσει. Μόλις δω τα πρώτα 2-3 επεισόδια θα γυρίσω με τις πρώτες μου εντυπώσεις. ;)

Άργησες πολύ indeed αν και κάλιο αργά παρά ποτέ. :)
Απ' το top10 μου δεν νομίζω να φύγει ποτέ η συγκεκριμένη...

Όχι πως η έκδοση των moo-shi είναι άσχημη, αλλά υπάρχει και του niizk, and last but not least, βασισμένη ταυτόχρονα στην μετάφραση και των δύο από πάνω, έχε υπόψη σου πως υπάρχει και στα ελληνικά (δάνεισα και το χεράκι μου εκεί) από anime.awmn. (με εικόνα niizk)

Άλλωστε λένε αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...

Πάντως θα σου αρέσει πολύ πιστεύω όπως και να έχει. :)

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#85 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 09 February 2011 - 19:28

Άργησες πολύ indeed αν και κάλιο αργά παρά ποτέ. :)
Απ' το top10 μου δεν νομίζω να φύγει ποτέ η συγκεκριμένη...

Όχι πως η έκδοση των moo-shi είναι άσχημη, αλλά υπάρχει και του niizk, and last but not least, βασισμένη ταυτόχρονα στην μετάφραση και των δύο από πάνω, έχε υπόψη σου πως υπάρχει και στα ελληνικά (δάνεισα και το χεράκι μου εκεί) από anime.awmn. (με εικόνα niizk)

Άλλωστε λένε αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...

Πάντως θα σου αρέσει πολύ πιστεύω όπως και να έχει. :)


Πάρα πολύ καλή σειρά και μπορείς να βλέπεις τα επεισόδια με όποιον ρυθμό θες μιας κι είναι αυτοτελή. Επίσης κι εγώ θα έλεγα να προτιμήσεις την ελληνική μετάφραση. Τα παιδιά της Anime AWMN έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά!:riiight:
Posted Image

Posted Image

#86 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 09 February 2011 - 19:30

(δάνεισα και το χεράκι μου εκεί) από anime.awmn. (με εικόνα niizk)

μοναχοφαγά! έβαλα κι εγώ το χεράκι μου! άμα περιμέναμε τον σμηνίτη.... :8): :hihi2:

On topic: είναι μια πολύ καλή σειρά (προσωπική γνώμη, ίσως από τις πιο καλές που έχω δει) αλλά το "κακό" είναι ότι σε κερδίζει από το 3-4ο επεισόδιο. Ίσως ο λόγος να είναι αυτό που ανέφερε νωρίτερα ο Nikos1451 "Η στωϊκότητα του προσέδιδε έναν άλλον αέρα, σχεδόν υπεράνθρωπο.". Οπότε, αν δεις τα πρώτα 2 και δεν σου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, δώσε μια δεύτερη ευκαιρία.

#87 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 09 February 2011 - 19:45

αλλά το "κακό" είναι ότι σε κερδίζει από το 3-4ο επεισόδιο.

Kαι βάλε... Εμένα κάπου στο 8 άρχισε αυτό. Οπότε πριν βγάλει κανεις συμπεράσματα ας δει τα πρώτα 10 και αν και αυτοτελή καλό είναι να τα δει κοντά κοντά. Γιατί εγώ τα πρώτα 4 τα είχα δει με μεγάλα διαλείμματα και μάλλον γι αυτό άργησε να με κερδίσει.
Σημείωση: Την είχα αξιολογήσει ψηλά από το 1ο επεισόδιο αλλά αλλο αυτό κι αλλο μ' αρέσει. Μετά το 10 την είδα νερό και μπήκε στο top-10 των αγαπημένων μου.:congrats:

--Γι αυτό λέω για οποιαδήποτε σειρά, δεν πρέπει κανείς να κρίνει αν του αρέσει αν δεν έχει δει ένα 30% της συνολικής διάρκειας της, εκτός αν είναι ένα είδος που απεχθάνεται εξ αρχής--

Posted Image

Posted Image


#88 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 03 April 2011 - 15:34

Τελικά το τελείωσα...πραγματικά καταπληκτικό ανιμε..και περνάει και κάποιο νόημα. Το Μανγκα όσοι το έχει τσεκάρει αξίζει??
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#89 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 December 2012 - 12:12

Καθαρή φημολογία βέβαια αλλά ίσως υπάρξει δεύτερη σαιζόν.

"Mushi-shi" Anime Creators Working on New Project - UPDATED

While Hiroshi Nagahama indicated that a Mushis-shi or DMC anime could be in the works, Artland producer Chihiro Okamoto offered more hints, such as the involvement of character designer Umakoshi Yoshihiko, to suggest a new Mushi-shi anime, tentatively scheduled for next fall or winter was in their pipeline.



#90 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 03 December 2012 - 13:30

Μακάρι, αν και αν γίνει με άλλο team, φοβάμαι λιγάκι για το αποτέλεσμα...

Μόνο αν κρατήσουν τα ίδια άτομα στην παραγωγή, παρόμοιο budget και ίδιο μεράκι, είναι βέβαιο πως θα διατηρήσει την ποιότητα που είχε το 26ρι...

Edited by Radagast, 03 December 2012 - 13:30.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler: