Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Mushishi


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#46 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 03 September 2008 - 03:24

Must see για όλους και η ιδιαιτερότητα του στο ότι το κάθε επεισόδιο είναι αυτοτελές είναι τέλεια για να το δείτε σιγά σιγά κάνοντας διάλειμμα ενώ βλέπετε κάποιο άλλο anime. Εγώ έτσι το είδα και με εξυπηρέτησε όταν μία άλλη σειρά με κούραζε και ήθελα να δω 1-2 επεισόδια από κάτι άλλο.


Cant stress this enough too...ο καλύτερος τρόπος για να δείτε anime με αυτοτελή επεισόδια (με εξαίρεση το Kino no Tabi και μερικά άλλα που πάνε άπατα) είναι αυτός.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#47 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 05 September 2008 - 06:30

Και γω ότι και να πω γι'αυτή τη σειρά θα είναι λίγο.
Θα προσπαθήσω όμως...
(Έχει καιρό που την είδα αλλά δε βρήκα ευκαιρία να πω 2 λόγια.)

mini review μέσα σε spoiler για όσους βαριούνται (χωρίς ιδιαίτερα spoilers όμως)
:
Spoiler:


9.5/10 από μένα. Πραγματικά μοναδική εμπειρία.
(αμαρτία να μη το δει κάποιος, μπάινει στις top3 fantasy series μου εύκολα μαζί με seirei no moribito και 12kingdoms.)

PS : Για την ώρα καλύτερα releases τα Niizk και moo-shi αν και προσωπικά προτιμώ τη μετάφραση που πήρε ο niizk. (από A-Keep αν δεν κάνω λάθος είναι)

Edited by Radagast, 25 April 2009 - 05:34.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#48 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 25 April 2009 - 05:25

7 μήνες χωρίς ποστ εδώ ανύπαρκτο, :oo:
in any case να ενημερώσω για όσους περιμένουν/περίμεναν τα bluray-release της σειράς (μαζί και γω) πως τελικά απ'ότι λένε οι φήμες αλλά και τα sites που βρήκα,
πρόκειται για sd-upscales τα οποία όμως αντί για 2κάναλο ήχο θα έχουν 5.1, και απ'ότι λένε, η εικόνα ίσως να έχει μικρές διαφορές, πιθανή βελτίωση σε noise reduction και ζωηράδα χρωμάτων που ίσως να φαίνεται και καλύτερο τελικά στις περίεργες σκοτεινές σκηνές, (που έχει μπόλικες η σειρά) αν και αμφιβάλλω αν θα είναι μεγάλη η διαφορά απ'τα R2 dvds.
Είδωμεν και άγνωστο αν θα το ripparei κάνα group.

Για την ώρα αρκούμαστε σε niizk υποθέτω (απ'τα υπάρχοντα), αν αγοράσει κανείς το bluray box, κάντε καμιά παρατήρηση περί ποιότητας αν είναι.

Ορίστε και μερικές πηγές από blogs/forums που συζητιέται:

Can you Moe? 3rd Season :: [Blu] Mushishi Blu-ray Box

http://www.mania.com/aodvb/showthread.php?t=88387&page=3

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#49 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 16 September 2009 - 22:39

Την σειρα την τελειωσα πριν κανα μηνα και ειναι καταπλικτικη αν και στην αρχη καποια πραγματα με ξυνισαν(απουσια κεντρικης πλοκης)αλλα οσο προχωρουσε συνηθισα και απλως απολαμβανα τις ιστοριες.
Η σειρα σιγουρα ειναι μοναδικη αν και καποια γνωρισματα της ισως αποθαρηνουν μερικους οπως η σχεδον παντελης απουσια δρασης και ο αργος ρυθμος της,αν και αυτος ο αργος ρυθμος ειναι και ενα απο τα στοιχεια που λατρεψα καθως η σειρα δεν γινεται βαρετη αλλα αντιθετα σε χαλαρωνει,ειδικα το op τραγουδι οποτε το ακουγα χαλαρωνα μαλιστα μερικες φορες το εβαζα μονο και μονο για να το ακουσω(αυτο μεχρι να κατεβασω το σαουντρακ)πραγματικο πολυ ταιργιαστω κομματι.
Οσο για τη σειρα αυτη αποτελειτε απο αυτοτελη επ το οποιο το μονο κοινο που εχου ειναι ο πρωταγωνιστης και το οτι σε αυτα κεντρικο ρολο εχουν τα Mushi-shi τα οποια ειναι ενα ειδος υπερφυσικης πανιδας/χλωριδας και περιλαμβανουν μια μεγαλη γκαμα διαφορετικων ειδων μυστυριου(κυριως)τρομου κ.α. προσφερωντας μεγαλη ποικοιλια που πραγματικα ειναι αδυνατον να το βαρεθεις ενω στα + της ειναι οτι μια και αυτοτελη τα επ δεν χρειαζεται νατην δεις αμεσα αλλα μπορεις να βλεπεις 1/1 επ οποτε σου αρεσει χωρις να χανεις τιποτα,μια σειρα πραγματικο διαμαντι που σιγουρα αξιζη να τη δεις,

#50 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 16 September 2009 - 22:57

Έχεις δίκιο για το τραγούδι της εισαγωγής και ευτυχώς που μου το θύμισες, όλο ήθελα να το βρώ και συνεχώς το ξεχνούσα.

#51 Skyhigh

Skyhigh

    In need of vacation...

  • Members
  • 99 posts

Posted 16 September 2009 - 23:49

Μόνο σε μένα άρεσαν τα endings πολύ περισσότερο απο το τραγούδι της εισαγωγής;
To ending από το ep. 8 ακόμα με στοιχειώνει... Άσε τα 18 & 22. Από τα καλύτερα ταιριάσματα εικόνας και μουσικής που έχω συναντήσει σε anime.

Ότι και να πει κανείς για τη σειρά αυτή είναι λίγο. Αξίζει κανείς να μπεί στον κόσμο του anime μόνο και μόνο για αυτή τη δουλειά. Απλά δείτε τη .-

#52 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 25 February 2010 - 18:17

Μόλις το τελείωσα και εγώ...
Τι να πω!
Είχα ξεκινήσει πριν χρόνια να το δω και δεν τα κατάφερα.
Τώρα που μεγάλωσα και έμαθα, όχι μόνο το είδα, αλλά χωρίς διαλείμματα.
Είναι εξαιρετικό! Καταπιάνεται με πάρα πολλά θέματα μέσω συμβολισμών βέβαια.
Δίνει σε πολλά επεισόδια μια διάσταση των πραγμάτων που είναι τόσο κοντά στην πραγματική, φυσικά στον συναισθηματικό και κοινωνικό τομέα μόνο.
Μεγαλειωδώς υπέροχο!

#53 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 04 March 2010 - 23:06

Έχει μερικές βδομάδες που το τελείωσα. Είναι από τα ελάχιστα anime που δεν βρήκα ψεγάδι. Για μένα ήταν τέλειο. Από τον τεχνικό τομέα μέχρι την υπόθεση και τους χαρακτήρες ήταν άψογο.

Αν και στην αρχή δυσκολεύτηκα λιγάκι να ακολουθήσω τον ρυθμό του(Ήταν και λίγο περίεργο το θέμα), μετά τα πρώτα 5-6 επεισόδια έφυγε νερό η σειρά. Ήταν μέχρι να μπω στο κλίμα. Μου άρεσαν πολύ οι εξηγήσεις που δίνονταν στους διάφορους μύθους και προκαταλήψεις.
Επίσης παραδόξως πρόσεξα ιδιαίτερα την μουσική που την πλαισίωνε. Συνήθως δεν προσέχω τόσο πολύ αυτόν τον τομέα(αν και όταν ακούω τα ost παρατηρώ ότι τα θυμάμαι τελικά), αλλά ο αργός ρυθμός της σε άφηνε να "δεις" με όλες τις αισθήσεις σου σχεδόν. Σ' αυτήν την σειρά όλοι οι ήχοι σχεδόν είχαν αποτυπωθεί στο μυαλό μου πριν να ακούσω το ost. Ειδικά το ότι τελείωνε με διαφορετική μελωδία μου άρεσε πολύ.

Μακάρι να μην τελείωνε. Ήθελα να μάθω κι άλλα επίσης για τον πρωταγωνιστή.

Posted Image

Posted Image


#54 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 06 March 2010 - 09:12

Έχει μερικές βδομάδες που το τελείωσα. Είναι από τα ελάχιστα anime που δεν βρήκα ψεγάδι. Για μένα ήταν τέλειο. Από τον τεχνικό τομέα μέχρι την υπόθεση και τους χαρακτήρες ήταν άψογο.

Θα συμφωνήσω απ' τα πιο αψεγάδιαστα anime, αρκεί κανείς να μην έχει πρόβλημα με το αργό pace του.

Επίσης παραδόξως πρόσεξα ιδιαίτερα την μουσική που την πλαισίωνε. Συνήθως δεν προσέχω τόσο πολύ αυτόν τον τομέα(αν και όταν ακούω τα ost παρατηρώ ότι τα θυμάμαι τελικά), αλλά ο αργός ρυθμός της σε άφηνε να "δεις" με όλες τις αισθήσεις σου σχεδόν. Σ' αυτήν την σειρά όλοι οι ήχοι σχεδόν είχαν αποτυπωθεί στο μυαλό μου πριν να ακούσω το ost. Ειδικά το ότι τελείωνε με διαφορετική μελωδία μου άρεσε πολύ.

Δεν είναι τυχαίο που μερικοί το λένε και "Kurosawa των anime". To αργό του pace αφήνει όλες τις αισθήσεις να λειτουργούν εξίσου και να μπορείς να δίνεις τόση σημασία στην ατμόσφαιρα όσο και στα συναισθήματα και τα "πάθη" των χαρακτήρων. Με λίγα λόγια ένα anime που δείχνει πως υπάρχει φτώχια αλλά και ανθρωπιά, χαρά αλλά και λύπη, τον κύκλο της ζωής μέσα απ'τα μάτια ενός ταξιδιώτη. Διαχρονικότατο, (όπως και οι περισσότερες Kurosawa ταινίες imo), έστω κι αν εδώ μιλάμε για fantasy βασισμένο σε παραδοσιακούς μύθους.

Όλα τα παραπάνω είναι imo πράγματα που μόνο σε ένα αργό-paced anime με καλή σκηνοθεσία και διάλογο μπορούν να επιτευχθούν σε τέτοιο βαθμό.

Μακάρι να μην τελείωνε. Ήθελα να μάθω κι άλλα επίσης για τον πρωταγωνιστή.

Μια απ' τα ίδια.
Κι αυτό όμως μέρος της μαγείας του είναι τελικά, να σε αφήνει με την επιθυμία να θέλεις κι άλλο, δημιουργώντας ένα πέπλο μυστηρίου που συνεχώς τύλιγε τον πρωταγωνιστή κι έκανε τον θεατή όλο και πιο περίεργο. ^^
Μην ξεχνάς πως υπάρχει και manga, αν θες κι άλλες ιστορίες, το οποίο κιόλας είναι απ'τα πιο πετυχημένα. :)

Edited by Radagast, 20 March 2010 - 19:56.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#55 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 20 March 2010 - 19:23

Η σειρά είναι πραγματικά πολύ καλή και θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω ως τα X-Files του anime-κόσμου σε ελεύθερη μετάφραση. Τα αυτοτελή επεισόδια σου δίνουν την ελευθερία να το δεις με όποιον ρυθμό εσύ επιθυμείς κι αυτό μόνο ως θετικό μπορώ να το δω. Σκηνοθεσία φοβερή με εκπληκτικό πρωταγωνιστή που δεν είναι "θεός" να μπορεί να κάνει τα πάντα όπως σε διάφορες άλλες σειρές. Επίσης η παρουσία του σε μερικά επεισόδια είναι από διακριτική έως μηδαμινή σύμφωνα με την ροή της εκάστοτε ιστορίας πράγμα αρκετά πρωτότυπο. Τέλος είναι τρομερός γνώστης της δουλειάς του και μελετητής του άγνωστου με πολύ φιλοσοφημένες απόψεις και σκέψεις.

Εκπληκτική η μουσική από το εναρκτήριο κομμάτι ως τους φοβερούς ambient ήχους και τις απλοϊκές μελωδίες που συνοδεύουν την σειρά! Τα γραφικά του πάρα πολύ καλά με τέλεια background και φοβερά χρώματα, αλλά κατ' εμέ έχουν και ψεγάδια όπως το απλοϊκό σχέδιο των χαρακτήρων και το ότι πολύ χαρακτήρες μοιάζουν λες και επαναλαμβάνονται σε διάφορα επεισόδια κι αυτό είναι και το μόνο ψεγάδι που του προσμετρώ στα αρνητικά του. Πραγματικά νοιώθεις ότι υπάρχουν 3-4 τύποι ανδρών, γυναικών και παιδιών στην σειρά που απλά ανακυκλώνονται κι αλλάζουν μόνο οι ρόλοι και τα μέρη που διαδραματίζεται η ιστορία!

Πέραν τούτου η σειρά αξίζει όσο λίγες και θα πρέπει να την δουν απαραίτητα όσοι αρέσκονται σε σειρές μυστηρίου και φαντασίας. Για τους υπόλοιπους ας δοκιμάσουν να δουν αν τους αρέσει το συγκεκριμένο στυλ και μιας κι είναι αυτοτελή τα επεισόδια με το να δουν μερικά δεν χάνουν και τίποτα έτσι; Μια δοκιμή θα σας πείσει.....

Posted Image

Posted Image

#56 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 March 2010 - 01:38

Η σειρά είναι πραγματικά πολύ καλή και θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω ως τα X-Files του anime-κόσμου σε ελεύθερη μετάφραση.

ΟΧΙ. Το Mushishi είναι το Mushishi, τέλος. Δεν μοιάζει με τίποτα άλλο, και αυτό είναι ένας μόνο από τους πολλούς λόγους που το κάνουν μοναδικό, εκπληκτικό, υπέροχο, συναρπαστικό, αναντικατάστατο κτλ κτλ.

(Μα να το συγκρίνεις με το X-Files; :Crying2:)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#57 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 21 March 2010 - 01:59

Eμένα πάλι η ένσταση μου είναι εδώ:P (όχι ότι συμφωνώ με την σύγκριση με τα x files, αλλά δεν διαφωνώ κιόλας, αφού είναι θέμα οπτικής.)

... το ότι πολύ χαρακτήρες μοιάζουν λες και επαναλαμβάνονται σε διάφορα επεισόδια κι αυτό είναι και το μόνο ψεγάδι που του προσμετρώ στα αρνητικά του. Πραγματικά νοιώθεις ότι υπάρχουν 3-4 τύποι ανδρών, γυναικών και παιδιών στην σειρά που απλά ανακυκλώνονται κι αλλάζουν μόνο οι ρόλοι και τα μέρη που διαδραματίζεται η ιστορία!

Αναγκαστικά είναι έτσι. Δεν θα έπρεπε να είναι αλλιώς. Αφού οι περισσότεροι χαρακτήρες είναι χωρικοί, πόσο διαφορετικοί θα μπορούσαν να ήταν; Δεν είναι από τα anime που θα χωρούσε να μας κότσαραν κανέναν ξανθό(πόσο μάλλον κανένα άλλο χρώμα) ή με περίεργο κούρεμα ούτε το ντύσιμο μπορούσε να διαφέρει ιδιαίτερα από τον έναν στον άλλο. Ασε που αυτό τόνιζε την διαφορετικότητα του πρωταγωνιστή και το μυστήριο σε σχέση μ' αυτόν. Ασπρα μαλλιά, πράσινα μάτια και δυτικού τύπου ντύσιμο.:canthelp:

Posted Image

Posted Image


#58 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 21 March 2010 - 15:03

ΟΧΙ. Το Mushishi είναι το Mushishi, τέλος. Δεν μοιάζει με τίποτα άλλο, και αυτό είναι ένας μόνο από τους πολλούς λόγους που το κάνουν μοναδικό, εκπληκτικό, υπέροχο, συναρπαστικό, αναντικατάστατο κτλ κτλ.

(Μα να το συγκρίνεις με το X-Files; :Crying2:)


Όπως είπα σε απλά ελληνικά "σε ελεύθερη μετάφραση"...... Αν κάποιος δεν το έχει δει και θες να του πεις τι σου θυμίζει πώς να το περιγράψεις με λίγα λόγια; Αν βρεις μια καλύτερη παρομοιώση είμαι πρόθυμος να την ακούσω.

Nighteyes δεν αναφέρομαι μόνο στο ντύσιμο απλά θεωρώ ότι "φατσικά" είχαν πολλές ομοιότητες οι χαρακτήρες. Φυσικά και ξανθοί γαλανομάτηδες ή κοκκινομάλληδες με πράσινα μάτια Ιάπωνες θα έριχναν το επίπεδο αληθοφάνειας της σειράς! Αλλά διαφοροποίησε τους βρε αδερφέ λίγο! Λες κι είναι συγγενείς όλοι μεταξύ τους ένα πράγμα! Το τραγικοποιώ λίγο, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Για τον ρουχισμό κανένα πρόβλημα μιας και τους δείχνει όλους (πλην του Ginko, όπως ορθά ανέφερες) να φορούν παραδοσιακές ιαπωνικές φορεσιές.

Posted Image

Posted Image

#59 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 March 2010 - 15:13


Όπως είπα σε απλά ελληνικά "σε ελεύθερη μετάφραση"...... Αν κάποιος δεν το έχει δει και θες να του πεις τι σου θυμίζει πώς να το περιγράψεις με λίγα λόγια; Αν βρεις μια καλύτερη παρομοιώση είμαι πρόθυμος να την ακούσω.

Αν κάποιος δεν το έχει δει, θα του δώσω τα πρώτα επεισόδια για να πάρει μια ιδέα. Δεν θα του πω τι μου θυμίζει, επειδή δεν μου θυμίζει τίποτα άλλο που έχω δει. Και σίγουρα όχι το X-Files. Sorry, man, αλλά η παρομοίωση αυτή ήταν τελείως άστοχη.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#60 IronSword

IronSword

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 21 March 2010 - 15:25

εγώ πάντως συμφωνώ με τον anakin ώς προς το ότι ορισμένοι χαρακτήρες μοιάζουν ίδιοι μεταξύ τους αλλά ίσως αυτό να οφείλεται στο ότι δεν ήθελαν να εμβαθύνουν πολύ σ'αυτούς.
ΥΣ: πάντως και μένα αν με ρώταγε ένας που δε το'χε ξαναδεί θα του'λεγα ότι είναι κάτι σαν τα x-files χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι έτσι εξισώνω τις δυο αυτές σειρές. απλά θα αναφερόμουν σε ένα κοινό τους στοιχείο, το υπερφυσικό :Ρ
Posted Image