Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Mushishi


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#106 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 06 April 2014 - 10:56

Όχι, το special ήταν αυτοτελής ιστορία, όπως και το κάθε επεισόδιο της σειράς.


15fkk04.jpg


#107 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 06 April 2014 - 13:52

Εγώ ένα πράγμα δεν κατάλαβα...

 

Spoiler: Season 2 Ep. 1


Posted Image
Posted Image

#108 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 06 April 2014 - 15:16

Εγώ ένα πράγμα δεν κατάλαβα...

 

Spoiler: Season 2 Ep. 1

Spoiler:


Posted Image


#109 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 April 2014 - 21:30

Χαλαρά από τις καλύτερες σειρές της ανοιξης. Ούτε που καταλαβαίνω για πότε τελειώνει το εικοσάλεπτο.Opening και Ending απλά πανέμορφα και η σειρά έχει διατηρήσει το ύφος και στυλ που αγαπήσαμε. Το πρώτο επεισόδιο ήταν πιο χαλαρό και εύθυμο κατά μία έννοια το δεύτερο όμως μας έβαλε πιο πολύ στο γενικότερο κλίμα της σειράς με την γλυκιά μελαγχολία του και την συγκίνησή του.

Spoiler: 2


Γενικά πάρα πολύ αγάπη και για το δεύτερο μέρος της σειράς. Ξερουμε αν θα καλύψει ολόκληρο το manga?



#110 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 13 April 2014 - 00:57

Γενικά πάρα πολύ αγάπη και για το δεύτερο μέρος της σειράς. Ξερουμε αν θα καλύψει ολόκληρο το manga?

 

Τo manga έχει 10 τόμους, με την πρώτη σειρά να έχει καλύψει τους 5 πρώτους (με ελαφρός ανακατεμένη τη σειρά των ιστοριών, όπως φαίνεται ότι κάνει και στη δεύτερη)  οπότε με τα 12+12 επεισόδια που έχουν ανακοινώσει για τη νέα σειρά είναι σχεδόν σίγουρο πως θα μεταφέρουν ότι έχει απομείνει.


LfNX0dh.png


#111 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 16 April 2014 - 23:00

s2e2: με κάλυψε το σχόλιο της iristella όσον αφορά την πλοκή. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι το πόσο αφαιρετικά και λυρικά όμορφη είναι αυτή η σειρά. Η νέα σεζόν μέχρι στιγμής είναι ισάξια της πρώτης. Βέβαια, only time will tell αλλά φαίνεται να είναι καλό το μονοπάτι στο οποίο βαδίζει.

Και κάτι άλλο: πόσο υπέροχο είναι το νέο τραγούδι τίτλων αρχής;;!!!;!



#112 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 19 April 2014 - 19:46

Με βάση τα 3 επεισόδια μέχρι τώρα, προτιμώ την 1η σεζόν. Στο S2 ο Ginko είναι σαν να μην υπάρχει.

Και το original OP ταιριάζει περισσότερο. Του S2 είναι πολύ μοντέρνο και δεν μου κολλάει.


Posted Image
Posted Image

#113 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 19 April 2014 - 21:06

Δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα διαφορετικός ο Γκίνκος στην καινούργια σεζόν. Εμφανίζεται, κάνει το exposition του, ψιλοβοηθάει και λίγο, φεύγει σαν κύριος. Απλά σε αυτά τα τρία επεισόδεια δεν τον έχει δείξει να γράφει ιατρικές συνταγές στους mushiσθενείς.

Χάρντκορίλα η νέα σεζόν

Spoiler:


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#114 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 21 April 2014 - 19:20

Τα στοιχεία που μου άρεσαν στο Mushishi υπήρχαν μόνο στο πρώτο επεισόδιο. Οι μοναχικές περιπλανήσεις στα δασώδη όρη ενός εναλλακτικού παρελθόντος μέσα σε νηφάλιο κλίμα.

Τα άλλα δυο επεισόδια είναι υπερβολικά συναισθηματικά και φαντάζουν, αν όχι ξένα, διαφορετικά. Το μυστήριο αντικαταστάθηκε από τις οιμωγές ανθρώπων που βιώνουν μαρτυρικά τις αλληλεπιδράσεις με τα -από ότι ξέρουμε- άκακα mushi.

Spoiler: 2,3



#115 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 02 May 2014 - 20:20

Σχετικά με το 5

Spoiler:


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#116 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 May 2014 - 19:34

Oχι δεν νομιζω. Μαλλον προκειται για deja vu. 

Spoiler: 5



#117 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 04 August 2015 - 19:47

Σήμερα, καθώς επιτέλους είδα το Suzu no Shizuku, ένα πολύ αγαπημένο μου anime έφταστε στο τέλος του. Δε θέλω να πω πολλά, οπότε απλά θα κάνω quote κάποιον που τα λέει καλύτερα από μένα.

 

Mushishi, finished
Δεν έχω λόγια απλά.... Δεν έχω ξαναδει πιο ωραίο anime. Δεν υπάρχει ένα μέρος του που να μη μου αρέσει ή να με χαλάει κ.λ.π. Πραγματικά όσο και να γράψω θα μου φανεί λίγο....Απλά το συστήνω σε όλους...!

 

Εφτά χρόνια, και εκατοντάδες anime αργότερα, τίποτα δεν έχει αλλάξει. Το mushishi εξακολουθεί να είναι το καλύτερο anime που έχω δει ποτέ. Όποιος δεν το έχει δει, μπορεί να κάνει αυτό το δώρο στον εαυτό του, και να ξεκινήσει αυτή την καταπληκτική σειρά. Τώρα που μεταφράστηκε και το τελευταίο κομμάτι, μπορει να την απολαύσει σε όλο της το μεγαλείο.


Edited by SirJim, 04 August 2015 - 19:49.

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#118 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 04 August 2015 - 21:25

Σήμερα, καθώς επιτέλους είδα το Suzu no Shizuku, ένα πολύ αγαπημένο μου anime έφταστε στο τέλος του. Δε θέλω να πω πολλά, οπότε απλά θα κάνω quote κάποιον που τα λέει καλύτερα από μένα.

 

 

Εφτά χρόνια, και εκατοντάδες anime αργότερα, τίποτα δεν έχει αλλάξει. Το mushishi εξακολουθεί να είναι το καλύτερο anime που έχω δει ποτέ. Όποιος δεν το έχει δει, μπορεί να κάνει αυτό το δώρο στον εαυτό του, και να ξεκινήσει αυτή την καταπληκτική σειρά. Τώρα που μεταφράστηκε και το τελευταίο κομμάτι, μπορει να την απολαύσει σε όλο της το μεγαλείο.

Το ξεκινησα εχθες και μολις ειδα το 4ο επεισοδιο.
Ειναι πολυ ενδιαφερον, εχω κατι αποριες ομως:

Spoiler:


ezgif.com-resize.gif


#119 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 04 August 2015 - 21:40

Αρκετά επεισόδια έχουν δικές τους ιστορίες όμως κάποιες φορές περιστατικά από ιστορίες αναφέρονται και σε επόμενα επεισόδια με άλλες ιστορίες. Κάποιες ιστορίες καταλαμβάνουν δυο ή και περισσότερα επεισόδια, τα λεγόμενα arcs.



#120 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 05 August 2015 - 07:59

Αρκετά επεισόδια έχουν δικές τους ιστορίες όμως κάποιες φορές περιστατικά από ιστορίες αναφέρονται και σε επόμενα επεισόδια με άλλες ιστορίες. Κάποιες ιστορίες καταλαμβάνουν δυο ή και περισσότερα επεισόδια, τα λεγόμενα arcs.

Βασικα βλακεια που δεν διαβασα και την περιγραφη του Odin γιατι το γραφει οτι ειναι αυτοτελη τα επεισοδια..
Μεχρι στιγμης θα πω οτι το ανιμε ειναι αρκετα ενδιαφερον, ομως δεν εχω παθει ψυχωση οπως πολλοι, μαλλον γιατι μαρεσει πιο πολυ η δραση. Δυσκολα εντυπωσιαζομαι πλεον.
Θα δειξει.


ezgif.com-resize.gif