Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Mushishi


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#61 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 22 March 2010 - 23:58

Σας ξέχασα εσάς!

Nighteyes δεν αναφέρομαι μόνο στο ντύσιμο απλά θεωρώ ότι "φατσικά" είχαν πολλές ομοιότητες οι χαρακτήρες. Φυσικά και ξανθοί γαλανομάτηδες ή κοκκινομάλληδες με πράσινα μάτια Ιάπωνες θα έριχναν το επίπεδο αληθοφάνειας της σειράς! Αλλά διαφοροποίησε τους βρε αδερφέ λίγο! Λες κι είναι συγγενείς όλοι μεταξύ τους ένα πράγμα! Το τραγικοποιώ λίγο, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Για τον ρουχισμό κανένα πρόβλημα μιας και τους δείχνει όλους (πλην του Ginko, όπως ορθά ανέφερες) να φορούν παραδοσιακές ιαπωνικές φορεσιές.

Ωραία. Αντε πες μου τώρα όμως πόσο διαφορετικοί μπορεί να μοιάζουν στο πρόσωπο. Προσωπικά οι 9 στους 10 Ιάπωνες ίδιοι μου φαίνονται, πόσο μάλλον σε anime που όσο και να το κάνουμε είναι πιο περιοριστικά τα πράγματα. Ο μόνος τρόπος για να ξεχωρίσουν ουσιαστικά σε anime μαυρομάλληδες, μαυρομάτηδες, με μικρά χαρακτηριστικά είναι το χτένισμα (μήκος, στυλ κτλ) και το ντύσιμο. Δεν βρίσκω τίποτα άλλο. Και όπως είπε ο από πάνω μπορεί να το κάναν και επίτηδες. Δεκτόν ότι δεν σου άρεσε αυτό το κομμάτι πάντως.

ΥΣ: πάντως και μένα αν με ρώταγε ένας που δε το'χε ξαναδεί θα του'λεγα ότι είναι κάτι σαν τα x-files χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι έτσι εξισώνω τις δυο αυτές σειρές. απλά θα αναφερόμουν σε ένα κοινό τους στοιχείο, το υπερφυσικό :Ρ

ΟΚ. Time out. Αν το εννοείτε έτσι αυτό με το x-files, συγνώμη αλλά μιλάμε για τεράστιο fail.:redcard2:Μην αναρωτηθείτε τότε γιατί ο x,y με τον οποίο έχετε πανομοιότυπο διάλογο
-Να δεις το Mushishi.
-Είναι καλό; Σαν τι είναι;
-Θα σου αρέσει. Είναι anime αλλά μοιάζει με το X-files γιατί έχει κι αυτό το υπερφυσικό στοιχείο.


σας το φέρει στο κεφάλι.:kakaka:

Posted Image

Posted Image


#62 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 23 March 2010 - 16:37

Σας ξέχασα εσάς!
Ωραία. Αντε πες μου τώρα όμως πόσο διαφορετικοί μπορεί να μοιάζουν στο πρόσωπο. Προσωπικά οι 9 στους 10 Ιάπωνες ίδιοι μου φαίνονται, πόσο μάλλον σε anime που όσο και να το κάνουμε είναι πιο περιοριστικά τα πράγματα. Ο μόνος τρόπος για να ξεχωρίσουν ουσιαστικά σε anime μαυρομάλληδες, μαυρομάτηδες, με μικρά χαρακτηριστικά είναι το χτένισμα (μήκος, στυλ κτλ) και το ντύσιμο. Δεν βρίσκω τίποτα άλλο. Και όπως είπε ο από πάνω μπορεί να το κάναν και επίτηδες. Δεκτόν ότι δεν σου άρεσε αυτό το κομμάτι πάντως.


Καλά είμαι σίγουρος ότι κι αυτοί όλους ίδιους θα μας βλέπουν, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.... Θα μπορούσε εκτός από το μαλλί να διαφέρουν και στο πρόσωπο γιατί δεν έχουν όλοι τα ίδια χαρακτηριστικά. Άλλος έχει μια ελιά εδώ, άλλος ένα σημάδι εκεί, ένας μπορεί να έχει μακρύ πηγούνι, κάποιος πιο εύσωμος έχει πιο γεμάτο πρόσωπο κτλ. κτλ. Ναι το επίτηδες του στυλ "τονίζω τον βασικό χαρακτήρα και οι άλλοι είναι ότι να 'ναι" μου θυμίζει το Mononoke και το 100 Stories. Με αυτή την άποψη του IronSword συμφωνώ κι εγώ αλλά και στα δύο που προανέφερα, αλλά και στο Mushishi αυτό το χαρακτηριστικό τους ήταν στα λίγα αρνητικά τους στοιχεία σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη και μόνο.

ΟΚ. Time out. Αν το εννοείτε έτσι αυτό με το x-files, συγνώμη αλλά μιλάμε για τεράστιο fail.:redcard2:Μην αναρωτηθείτε τότε γιατί ο x,y με τον οποίο έχετε πανομοιότυπο διάλογο
-Να δεις το Mushishi.
-Είναι καλό; Σαν τι είναι;
-Θα σου αρέσει. Είναι anime αλλά μοιάζει με το X-files γιατί έχει κι αυτό το υπερφυσικό στοιχείο.


σας το φέρει στο κεφάλι.:kakaka:



Nighteyes μου άρεσε η γρήγορη συζήτηση του x και του y!!! Μάλλον μιλάγαν στο τηλέφωνο οπότε στο τέλος ο χ του είπε: "Φίλε σε κλείνω τώρα γιατί μένω από μονάδες!". Ασφαλώς αστειεύομαι κι ελπίζω δεν θα με παρεξηγήσει κανείς, ΟΚ; Λοιπόν, πως εννοώ το ότι μου θυμίζει "ελαφρώς" τα X-Files..... Ιστορίες μυστηρίου με πρωταγωνιστές δύο απλούς ανθρώπους "γνώστες" του υπερφυσικού (όσο μπορεί να είναι κάποιος γνώστης σε κάτι το υποθετικό μερικές φορές.....), κορυφαία ατμόσφαιρα στην σκηνοθεσία κι αυτοτελείς ιστορίες μυστηρίου (μιλώ πιο πολύ για τις 2 αρχικές σεζόν που ήταν και πιο πολύ "της προκοπής"). Αν συνυπολογίσεις και το ότι στην τηλεοπτική αυτή σειρά εστίαζε πιο πολύ πάνω στον Μόλντερ και την Σκάλλυ με τις ιδέες και τους προβληματισμούς τους, πράγμα που θυμίζει σκηνοθετικά την περιστροφή γύρω από τον Γκίνκο, πιστεύω βγαίνουν αρκετές μικρές ομοιότητες.

Posted Image

Posted Image

#63 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 23 March 2010 - 21:39

Aν και στο μεγαλύτερο μέρος της η σειρά είναι μοναδική και εμενα κάποια στοιχειά της δομής της μου θυμίζουν x-files(αυτοτελή επ.,ρυθμός,ασχολείται με το υπερφυσικό)ειδικό το(creepy)21 επ αν αλλάξεις τα Mushi με εξωγήινους θα μπορούσε κάλλιστα να είναι κάποιο επ της γνωστής σειράς.
Την live action ταινία την έχει δει κάνεις πως είναι?
Πάντως ο πρωταγωνιστής μου φαίνεται λίγο περίεργος εμφανισιακά και μόνο που έχει ξανθά μαλλιά μου χαλάει την αίσθηση.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#64 IronSword

IronSword

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 25 March 2010 - 16:40

[quote name='Nighteyes']Σας ξέχασα εσάς![QUOTE]

:hehehe:


[quote name='Nighteyes']Μην αναρωτηθείτε τότε γιατί ο x,y με τον οποίο έχετε πανομοιότυπο διάλογο
-Να δεις το Mushishi.
-Είναι καλό; Σαν τι είναι;
-Θα σου αρέσει. Είναι anime αλλά μοιάζει με το X-files γιατί έχει κι αυτό το υπερφυσικό στοιχείο.

σας το φέρει στο κεφάλι.[/QUOTE]

:blingeye2:
Posted Image

#65 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 March 2010 - 09:01


Όπως είπα σε απλά ελληνικά "σε ελεύθερη μετάφραση"...... Αν κάποιος δεν το έχει δει και θες να του πεις τι σου θυμίζει πώς να το περιγράψεις με λίγα λόγια; Αν βρεις μια καλύτερη παρομοιώση είμαι πρόθυμος να την ακούσω.

.


μην αναφερεις τα x files. Πες πως ειναι σα μια υπερφυσικη εκδοχη του Υπαστυνομου Μπεκα. Και ο Chris Carter και η mangaka του Mushishi ειχαν διαβασει το βιβλιο παλια αλλα ντρεπονταν να το αποκαλυψουν για να μη τους σνομπαρουν οι δικοι τους
:hiding_something:


Περαν της πλακας, η σειρα αυτη δεν ειναι καποια που θα την εβλεπε αρχαριος στα anime, οποτε μεχρι να φτασει να την δει θα εχει καταλαβει περι τινος προκειται. Οποτε η αναφορα στα x files ετσι και αλλιως ειναι περιττη και μπορουμε αντι για αυτο να χρησιμοποιησουμε οποιοδηποτε παρεμφερες anime.

Απο αποψη αισθητικης αλλωστε στελνει τα xfiles στον Καιαδα

#66 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 29 May 2010 - 15:30

Ok παιδια, ας αφησουμε τα E-files στην υσηχια τους...

Λοιπον λοιπον, θυμαμαι ολο μου ελεγα θα την δω αυτην την σειρα οταν τελειωσω με αυτο, θα την δω οταν τελειωσω με το αλλο, και απ' οτι φαινεται αρχησα σιγα σιγα να την ξεχναω.... προφανως το στοιχειο tragedy που ειχε στο anidb με απετρεπε καπως απο τον να δω αυτο το αριστουργημα. Μετα απο λιγο καιρο εμαθα πως βγηκε απο τους animeawmn και σαν υποστηρικτρια των ελληνικων fansub αποφασησα να κατεβασω το torrent. Aφου το download τελειωσε, ανοιξα αμεσως να δω το πρωτο επεισοδιο και εφαγα κολημα με την σειρα απο τα πρωτα πεντε δευτερολεπτα.
Βackground που μοιαζουν σαν να τα εχουν ζωγραφισει με νερομπογιες (αχ, παιδικες αναμνησεις απο εκεινα τα παλια ανιμε), slow-paced story, χαλαρωτικη μουσικη, γενικως υπηρχε απεριγραπτη ομορφια σε ολους τους τομεις. Ακομη και τα character design που δεν ηταν κατι το φανταχτερο επαιξε καλα τον ρολο του βοηθοντας με να δωσω περισσοτερη προσοχη σε αυτα που ελεγαν οι χαρακτηρες καθως και στην παρατηρηση των λεπτομερειων που υπηρχαν στα σκηνικα.:ureshii:
Ο πρωταγωνιστης πιστευω πως ειναι το καλυτερο ανθρωπινο προτυπο που θα μπορουσε να υπαρξει. Αλτρουιστης, ηρεμος, ευγενικος και αξιοπρεπεστατος, απο τους καλυτερους ανιμε χαρακτηρες που υπαρχουν αν οχι ο καλυτερος. Και οι υπολιποι χαρακτηρες που εμφανηστηκαν στην σειρα ηταν πολυ καλοι και ας κρατησαν για ενα μονο επεισοδιο, μπορει ο χρονος που μας εκαναν συντροφια να ηταν λιγος, αλλα ειμαι σιγουρη πως οι περισσοτεροι απο εμας τους θεωρουμε αρκετα ανωτερους και πιο ανεπτυγμενους σε αρκετους τομεις (και ειδικα στην προσωπηκοτητα) απο χαρακτηρες που εχουμε δει σε 200+ επεισοδια αλλων σειρων το μονο που κανουν ειναι να γεμιζουν τον χρονο. Με το mushishi, εμαθα ποσα πολλα πραγματα μπορεις να δεις μεσα σε 20 λεπτα....:wooi2:
Μεχρι στιγμης, το αγαπημενο μου επεισοδιο ηταν εκεινο με το παιδακι που επεφτε σε λειθαργο ολο τον χειμωνα και ξυπνουσε την ανοιξη.
Και επιστρεφουμε στα προβληματα: το εχω standby γιατι μου μενουν μονο 6 επεισοδια ακομα :unlucky:. Εννοειται βεβαια πως μολις το τελειωσω θα τιμησω και το manga της σειρας αλλα δεν νομιζω να εχει βγαλει αρκετους τομους για να με χορτασει...
Τεσπα, η σειρα ειναι must see ακομα και απο αυτους που βλεπουν μονο shounen action. Ειναι κατι το διαφορετικο και η ομορφια της δεν περιγραφεται ευκολα με λογια.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#67 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 31 May 2010 - 12:45

-Να δεις το Mushishi.
-Είναι καλό; Σαν τι είναι;
-Θα σου αρέσει. Είναι anime αλλά μοιάζει με το X-files γιατί έχει κι αυτό το υπερφυσικό στοιχείο.


σας το φέρει στο κεφάλι.:kakaka:


OMG, λοιπόν κάποιος πρέπει να φτιάξει ένα AMV με τον Ginko και το intro theme από τα x-files.

#68 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 May 2010 - 14:45

Σιγα αυτοι που βλεπουν shοnen μη διαβασουν τις προτροπες σου βαγγελιω,μιας και ειναι αναλφαβητοι...
:D

#69 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 01 June 2010 - 00:44

καποτε μπορει να ριξω μια ματια ( να το δω ολο δλδ )
ουτε επεισοδιο δεν ειδα και με επιασε ο υπνος οταν το δοκιμασα ...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#70 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 01 June 2010 - 00:49

still waiting a greek bluray release on this one

Posted Image


#71 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 01 June 2010 - 17:31

OMG, λοιπόν κάποιος πρέπει να φτιάξει ένα AMV με τον Ginko και το intro theme από τα x-files.

LOL, και μονο που το σκεφτομαι με πιανει νευρικο γελιο :hahaha::hahaha::hahaha:

Σιγα αυτοι που βλεπουν shοnen μη διαβασουν τις προτροπες σου βαγγελιω,μιας και ειναι αναλφαβητοι...
:D

Eχεις δικιο, αλλα πιστευω πως πρεπει να προσπαθουμε να προωθουμε τις καλες σειρες οσο μπορουμε για να τους βοηθουμε να "μορφωθουν" στον τομεα των ανιμε τουλαχιστον. Οσο για αυτους που εχουν κακομαθει στα narubleapiece cliche shounen action απλως κανουμε υπομονη μεχρι να "μεγαλωσουν"...

still waiting a greek bluray release on this one

ΟMG! Μην μου πεις πως οι anime awmn θα το ξαναβγαλουν σε blu-ray *fangirl squee* :awww:

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#72 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 04 June 2010 - 16:50

I loved mushishi :ureshii:
ειναι τοσο ωραιο,το ειχα δει εδω και καιρο,αλλα τωρα προσεξα το thread για αυτο
ειναι ενα ανιμε,που πραγματικα,το ειδα πολυ γρηγορα,γιατι με τραβουσε παρα πολυ
μου αρεσε παρα πολυ το οτι ο ginko ηταν ενας χαρακτηρας πολυ καλα φτιαγμενος,η μουσικη υπεροχη,τα παντα ^^
το live action δεν το εχω δει,γιατι δεν το βρισκω σε καλη ποιοτητα,εαν καποιος εχει τα λινκ ας τα αφησει εδω να δουμε και εμεις κατιτις xD

[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#73 Vergill

Vergill

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 05 June 2010 - 21:02

Το είδα πριν χρόνια και μπήκε κατευθείαν στην καρδιά μου... Από τα καλύτερα anime και προσωπικά λάτρεψα την ατμόσφαιρα και τα τοπία του... Χτες το ξανάρχισα (μ'ένα φίλο μου) και πραγματικά θυμήθηκα γιατί είχα τόσο καλή εντύπωση... Ίσως να μην έχει απίστευτη ιστορία αλλά σίγουρα σε κερδίζει , ενώ επειδή είναι αυτοτελή επεισόδια βλέπεται ευχάριστα και γρήγορα...
Posted Image

#74 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 27 August 2010 - 19:10

10 με Α κεφαλαιο αξιζει η σειρα...
την εβλεπα πολυ σιγα, λογο χρονου κτλ, αλλα καθε φορα με απορροφουσε τοσο που δεν καταλαβαινα ποτε τελειωνε το καθε επεισοδιο, ενω ηθελα και αλλο! αυτο το εχω παθει το πολυ με αλλα 2 ανιμε ακομα...

ο πρωταγωνιστης μορφη, μορφαρος, μορφακλαρος!!! Τα Μουσσι πανεμορφα και πολυ πρωτοτυπα, καθε ιστορια ηταν ξεχωριστη και καλοφτιαγμενη, και σκηνοθετικα αλλα και εικαστικα. οι ιδεες για τις ικανοτητες των Μουσσι μου αρεσαν παρα πολυ. οι χαρακτηρες εκαναν την δουλεια τους αψογα και δεν βαρεθηκα στιγμη, ουτε εκνευριστηκα.

ηρεμη σειρα αλλα πολλες φορες αυτα που δειχνει και τα συναισθηματα που μεταδιδει παραδιδουν μαθηματα στη δημιουργια ατμοσφαιρας (και ανατριχιλας), στα μπαζοανιμε που κυκλοφορουν.

δειτε το ρα!

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#75 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 18 December 2010 - 02:27

Τελείωσα την σειρά πριν λίγες ώρες οπότε ήρθε και η δική μου σειρά να γράψω μια μίνι κριτική:

Spoiler:


Δείτε το οπωσδήποτε, αν το αποφύγεται δεν μπορείτε να φανταστείτε τι χάνετε. Εγώ ήδη έχω βάλει στόχο το manga. :himitsu:
Posted Image