Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Mushishi


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#31 the_end

the_end

    Μ.Ο.Ν.Κ.

  • Members
  • 56 posts

Posted 05 June 2007 - 14:39

το τελείωσα πριν λίγο καιρό. πραγματικά υπέροχο anime:D
τα δυο παρακάτω με καλύπτουν απόλυτα.

Αυτη η σειρα ειναι καταπληκτικη...ειχα την εντυπωση οτι εβλεπα ενα ζωντανο πινακα ζωγραφικης ,τα τοπια και οι ιστοριες του σε ταξιδευουν...

Y.Γ.
Γι'αυτο ο Ginko "Mushi-shi" ειναι ο ποιο cool avatar<<8)


είναι πραγματικά έτσι.. όσο πιο αργά το βλέπεις τόσο πιο πολύ το απολαμβάνεις.


και ο Ginko-san μάλλον είναι ο πιο cool χαρακτήρας γενικώς, απ'όσα anime έχω δει τουλάχιστον

#32 Steiner_Zidane

Steiner_Zidane

    Anime Freak

  • Members
  • 319 posts

Posted 14 February 2008 - 19:34

Έχω δει τα πρώτα 6 επεισόδια και ήδη δε θέλω να έρθει η μέρα που θα το τελειώσω.:emptyonexg1:
Η σειρά είναι πάρα πολύ καλή, ασχολείται με πράγματα που τα ζούμε συνέχεια χωρίς να τα παρατηρούμε και φτιάχνει την ιστορία κάθε επεισοδίου γύρω από ένα από αυτά. Κορυφαίο μέχρι τώρα το επεισόδιο
Spoiler:

Γενικότερα, είναι γεμάτο συμβολισμούς και αυτό μου αρέσει πολύ!

Παρόλο που δεν του φαίνεται, υπάρχει ost με 2 cd παρακαλώ, που έχει μέσα πολύ ωραία κομμάτια και είναι ιδανικό για να το ακούς λίγο αν θες να χαλαρώσεις. Προσοχή: σε όποιον δεν αρέσει η lounge μουσική, μακριά! :P
BoxTorrents :: Details for torrent "[Nipponsei] Mushishi Soundtrack Collection"
Posted Image

#33 retsudo

retsudo

    Anime Freak

  • Members
  • 369 posts

Posted 14 February 2008 - 20:25

Πριν λιγες μερες κατεβασα το live action film του Mushishi (που μαλλον στην δυση θα λεγεται Bugmaster).
Ειναι απο τον σκηνοθετη του Akira, Katsuhiro Otomo.
Μια πολυ καλη μεταφορα της ατμοσφαιρας του ανιμε.
Εμενα μου αρεσε!
Posted Image

#34 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 15 February 2008 - 00:50

Πριν λιγες μερες κατεβασα το live action film του Mushishi (που μαλλον στην δυση θα λεγεται Bugmaster).
Ειναι απο τον σκηνοθετη του Akira, Katsuhiro Otomo.
Μια πολυ καλη μεταφορα της ατμοσφαιρας του ανιμε.
Εμενα μου αρεσε!

Προβλέπω οτι θα είναι άθλιο (λάιβ άξιον γάρ) αλλά σαν Μουσί-Σι φαν υποχρεούμαι να το δώ.

Κανα λίνκ;

HnH5aB0.jpg


#35 Madarb

Madarb

    astatus

  • Members
  • 96 posts

Posted 16 February 2008 - 01:43

Oι Saiyaman έχουν βγάλει raw, δες στο channel τους.
Επίσης κυκλοφορεί και σε dvd-rip υπό το όνομα Bug Master.

オオカミの中心部


#36 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 16 February 2008 - 23:20

Εγώ πάντως είδα μια φωτό του Ginko από το live-action και ξενέρωσα εντελώς. Δε νομίζω ότι χρειαζότανε να γίνει live-action μεταφορά...

Το anime πάντως είναι must see.

#37 Steiner_Zidane

Steiner_Zidane

    Anime Freak

  • Members
  • 319 posts

Posted 03 March 2008 - 15:39

To τελείωσα πριν 2 μέρες και θέλω κι άλλο.:emptyonexg1: Μπαίνει σίγουρα στα αγαπημένα μου και πλέον είμαι σίγουρος ότι θα αργήσω να ξαναδώ κάτι σαν κι αυτό. Απορώ πώς τα καταφέρανε και κάνανε ιστορίες των 23 λεπτών να είναι τόσο καλές. Δεν ήταν όλες ισάξιες βέβαια, αλλά και οι 26 ήταν ενδιαφέρουσες ενώ πάνω από τις μισές ήταν κορυφαίες.
Άρχισα μετά απ' αυτό την ίδια μέρα το Ergo Proxy και έπαθα πολιτισμικό σοκ: από την απλότητα και την ηρεμία του Mushishi στην φασαρία και τον χαμό του Ergo Proxy.:stubborn: Δεν άντεξα, είδα το πρώτο επεισόδιο και το σταμάτησα. Θα περιμένω να περάσει η επιρροή του Ginko-san και μετά θα δω κάτι άλλο, lol.

Ανέβασα στο Rapidshare μερικά κομμάτια από το soundtrack που μου άρεσαν αρκετά:

RapidShare: 1-Click Webhosting
RapidShare: 1-Click Webhosting
RapidShare: 1-Click Webhosting
RapidShare: 1-Click Webhosting
RapidShare: 1-Click Webhosting
RapidShare: 1-Click Webhosting
RapidShare: 1-Click Webhosting
RapidShare: 1-Click Webhosting
Posted Image

#38 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 06 May 2008 - 00:32

Αδυνατώ να περιγράψω την τελειότητα του Mushishi. Το φυσικό τοπίο που αγκαλιάζει τα χωριά. Ο ωκεανός που προκαλεί δέος και εμπνέει σεβασμό. Οι χαλαροί ρυθμοί ζωής μιας εποχής περασμένης. Η μαγεία(με τη μορφή των mushi), απόλυτα συνυφασμένη με τη φύση και τον άνθρωπο. Ένας πρωταγωνιστής νηφάλιος. Ακόμα και σε περιπτώσεις που απειλήται αντιδράει ήρεμα.
Αγαπημένο μου επεισόδιο είναι το πρώτο που περιέγραψε ο Steiner_Zidane. Αν και το είδα σε κακή ποιότητα(τα αρχεία ηταν mp4) η αξία του δεν ελαττώθηκε καθόλου. Έμαθα οτι βγήκε και ταινία. Ελπίζω να είναι αξιόλογη...

Yes |
Yes |
Yes\/

#39 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 May 2008 - 09:16

u mean the real action movie?

#40 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 28 August 2008 - 15:34

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πόσα επισόδεια είναι σύνολο?
Posted Image

#41 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 28 August 2008 - 15:36

23 αν δεν απατώμαι οικτρά...
EDIT:Ok,απατώμουν οικτρά,26 είναι...Btw,anidb is your friend...

#42 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 28 August 2008 - 15:37

26 είναι.... :tensai:
Σου λέω τράβα δέσ'το όπως είσαι!!

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#43 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 28 August 2008 - 17:52

26 είναι.... :tensai:
Σου λέω τράβα δέσ'το όπως είσαι!!

Ok thanks!Θα το δώ!Αν και μαζεύεται πολλύ πράμα θα το τιμήσω!:congrats:
Posted Image

#44 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 28 August 2008 - 18:32

Μαγικό, φανταστικό, ταξιδιάρικο, χορταστικό.
Θα έγραφα και άλλες περιγραφικές λέξεις αλλά δεν θα τελείωνα ποτέ!
Mushishi is a small anime diamond!:nod:
Must see για όλους και η ιδιαιτερότητα του στο ότι το κάθε επεισόδιο είναι αυτοτελές είναι τέλεια για να το δείτε σιγά σιγά κάνοντας διάλειμμα ενώ βλέπετε κάποιο άλλο anime. Εγώ έτσι το είδα και με εξυπηρέτησε όταν μία άλλη σειρά με κούραζε και ήθελα να δω 1-2 επεισόδια από κάτι άλλο.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#45 solidXsnake

solidXsnake

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 29 August 2008 - 10:46

Πολυ καλο anime