Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen (OVA I)

winter 1999 action historical drama anime review

  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Poll: Rating: (91 member(s) have cast votes)

Rating:

  1. Very Bad (1 votes [1.35%] - View)

    Percentage of vote: 1.35%

  2. Bad (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Good (6 votes [8.11%] - View)

    Percentage of vote: 8.11%

  4. Very Good (11 votes [14.86%] - View)

    Percentage of vote: 14.86%

  5. Excellent (56 votes [75.68%] - View)

    Percentage of vote: 75.68%

Vote Guests cannot vote

#16 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 02 September 2008 - 15:41

Kenshi:nod:Aπλα τέλειο!
Καμια σχεση με αυτα που εδειχνε το μακεδονια τv.

#17 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 02 September 2008 - 17:37

Ότι και να πω για τα συγκεκριμένα OVAs είναι λίγο δεν αρκεί. (προσωπικά είναι τα αγαπημένα μου ova γενικώς, ναι δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός εδώ :burningbe3:)
Ένα masterpiece με τα όλα του, το έχω δει κάπου 5 φορές νομίζω. :drink:

Ανυπέρβλητο ατού της σειράς ο συνδυασμός σκηνοθεσίας-δραματικής εξέλιξης ιστορίας που με την απίστευτη ατμόσφαιρα που δημιουργείται μέσω του ανατριχιαστικού samurai era ost, σε κάνει να νιώθεις το λιγότερο δέος. Μη τυχόν το δείτε με χαμηλή ένταση, πραγματικά δεν φαντάζεστε τι χάνετε.
Στις σκηνές δράσεις, η ένταση κορυφώνεται, το OST κάνει απίστευτη δουλειά και για το όλο suspense.
Μόνιμα στο winamp μου βρίσκεται... γιατί άραγε... :Blissfull:
Ταξιδεύεις αλλού νομίζεις πως πήγες σε έναν κόσμο όπου κυριαρχούν οι Shogun με τις διάφορες φατρίες που προσπαθούν να επιτύχουν την πολυπόθητη επανάστασή τους.
Ίσως λίγο σκληρό για τους περισσότερους μιας και έχει αρκετή βία/αίμα κι είναι λίγο ωμό σε κάποια θέματα αλλά αυτό είναι και που του εμπνέει τρελό αέρα ρεαλισμού για την εποχή που διαδραματίζεται. :wooi2:
Το animation για την εποχή του πιστεύω πως παραστέκει, προσωπικά μου άρεσε αρκετά και το character design, μακάρι να είχε και η σειρά τέτοιο σχέδιο ίδιο.
Απίστευτό τέλος επίσης, αφήνει τρομερά συναισθήματα.. αξέχαστο. :if:

Αν και το story σαν σύνολο είναι fiction, χρησιμοποιούνται πολλά στοιχεία της ιστορίας για την εποχή εκείνη, με αποτέλεσμα να αγγίζεται ακόμη παραπάνω η καρδιά του θεατή.
Απλά άψογο σε όλα, ουσιαστικά το βλέπω σαν 2ωρη ταινία κι είναι πραγματικά beyond perfection γι'αυτό που έχει να προσφέρει. :nod:

PS : Να το προτιμήσετε imho από Rabbit-force, έχουν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά μετάφραση-εικόνα και έχουν βάλει και αρκετά notes.

Edited by Radagast, 08 January 2011 - 14:13.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#18 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 02 September 2008 - 17:47

Απλα τελειο!!!!!!!!!!!!!!!:burningbe3:
Posted Image

#19 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 09 October 2008 - 11:37

παρα πολυ ανδιαφερον, σου εξηγει καποιο κοματια του story αν εχεις αποριες.
πραγματικα συγκηνιτικο στο τελος(ελπιζω να γραφω για το σωστο OVA)
η σειρα κατα τη γνωμη μου ειναι απο τις καλυτερες για την εποχη της..

#20 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 09 May 2010 - 14:26

το λατρεψα πραγματικα,εχει διαφορες με το anime και το manga σε λιγα σημεια,αλλα ειναι πραγματικα,για εμενα,αριστουργημα,100% perfect
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#21 SolidGamer

SolidGamer

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 12 June 2010 - 11:05

Παιδια ξερετε να μου πειτε απο που μπορω να το κατεβασω?Και τα 4 ova σε english subbed?

#22 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 13 June 2010 - 07:55

Παιδια ξερετε να μου πειτε απο που μπορω να το κατεβασω?Και τα 4 ova σε english subbed?


bakabt link

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#23 rahxephon

rahxephon

    "Hokuto stinken my ass!!!

  • Members
  • 106 posts

Posted 08 January 2011 - 04:43

Απο τα καλητερα OVAs σιγουρα.Κερδιζει επαξια μια θεση στο ραφι σας.Η σκοτεινη πλευρα του Kenshin βγαινει στην επιφανεια καθες και πολλες αναπαντητες ερωτησεις πλεον λαμβανουν τελος.

#24 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 January 2011 - 04:53

Έπος. Ένα πραγματικό αριστούργημα.

Edited by Napster, 04 February 2012 - 16:08.


#25 Himura Kenshin

Himura Kenshin

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 08 January 2011 - 06:01

Τα λέει όλα το username μου πιστεύω.

#26 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 08 January 2011 - 15:03

Τα λέει όλα το username μου πιστεύω.


Back then, and now... A Shinsengumi is a Shinsengumi... a wolf is a wolf... And a Manslayer is a manslayer... Right Battousai?

LfNX0dh.png


#27 Samurai X

Samurai X

    Rock Revolution

  • Members
  • 5 posts
  • LocationOsaka

Posted 25 August 2012 - 09:43

Χθες το είδα και ήταν απίστευτο.. Δεν το περίμενα τόσο καλό. Είχε ό,τι έψαχνα. Σκοτεινό σενάριο, κουλτούρα, πάθος και ήταν πολύ folk. Όσοι δεν το χουν δει τρέχουν!
Φυσικά δεν είναι και άριστο αλλά είναι must, αυτό είναι το σίγουρο.
Posted Image

Είπε κανείς πως τα anime αποτελούν φαντασία;

#28 Kuragari no Senshi

Kuragari no Senshi

    Starting...

  • Members
  • 1 posts
  • LocationGirishia

Posted 09 September 2012 - 17:35

Πραγματικά έπος. Φοβερό prequel της σειράς, με πολύ πολύ όμορφη πλοκή και ατμόσφαιρα που βάζει στο νόημα ακόμα και κάποιον που δεν έχει δει την σειρά. Δεν χρειάζετε να αναφέρω κάτι άλλο. Το animation τα σπάει, ο ήχος είναι μαγευτικός, οι χαρακτήρες εξαιρετικοί.

Α αξίζει να σημειωθεί πως τα 4 αυτά OVAs έχουν γίνει και από τους anime-awmn με greek subs, σε 720p HD upscale ποιότητα εξαιρετικη!. :D
If you require an opponent, I will fight you. If you want to taste the ground, feel free to attack me - Himura Kenshin
Posted Image



Also tagged with one or more of these keywords: winter 1999, action, historical, drama, anime review