Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Vatican Miracle Examiner | Vatican Kiseki Chousakan

J.C. Staff anime summer 2017 Vatican Kiseki Chousakan Vatican Miracle Examiner mystery supernatural drama shounen

  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 19 June 2017 - 18:42

YVVnyzh.jpg

 

Είδος: Supernatural, Drama, Mystery, Shounen

Υπόθεση


Ένας οργανισμός που διεξάγει έρευνες γύρω από "θαύματα" που γίνονται σε όλο τον κόσμο για να διαπιστώσει την αξιοπιστία τους δημιουργείται στην Πόλη του Βατικανού. Το όνομά αυτού, "Seito No Za" ενώ τα μέλη της, δηλαδή οι ιερείς, αναφέρονται ως ερευνητές θαυμάτων. Στο επίκεντρο της ιστορίας βρίσκονται, ο Robert Nicholas, ένας εμπειρογνώμονας στην αρχειοθέτηση και την κρυπτογράφηση, ο οποίος συνεργάζεται με τον Hiraga Josef Kou, έναν επιστήμονα ιδιοφυία. Το δίδυμο αυτό ερευνά τις υποθέσεις των θαυμάτων και αποκαλύπτει τα περιστατικά και τις συνωμοσίες που κρύβονται από πίσω τους.

 

Βασικοί συντελεστές

Το στούντιο πίσω από το anime είναι το J.C. Staff ενώ σκηνοθέτης της σειράς θα είναι ο Yoshitomo Yonetani (Shokugeki no Soma). Τα σχέδια των χαρακτήρων είναι δουλειά του Kazunori Iwakura (Aria the Scarlet Ammo, Ai Yori Aoshi) ενώ ο Seishi Minakami αναλαμβάνει τη σύνθεση της σειράς (Heaven's Memo Pad). Υπεύθυνος για τη μουσική επιμέλεια είναι ο Yoshiaki Fujisawa (Uchouten Kazoku, Gate, Yuruyuri).
Οι SCREENMODE θα βρίσκονται πίσω από το opening της σειράς ενώ ο Nobuhiko Okamoto, ο VA που θα υποδυθεί τον έναν από τους δύο πρωταγωνιστές, θα τραγουδήσει το τραγούδι των τίτλων τέλους.

Στους δύο πρωταγωνιστικούς ρόλους έχουμε τους Junichi Suwabe και Nobuhiko Okamoto. Παράλληλα, έχουν ανακοινωθεί άλλοι πέντε voice actors, οι οποίοι είναι οι παρακάτω: Hiroki Yasumoto, Koji Yusa, Masashi Ebara, Souma Saito και τέλος Tsubasa Yonaga.

Θα αποτελείται από συνολικά 12 επεισόδια και θα κάνει πρεμιέρα στις 7 Ιουλίου.

 

Promo Video

Youtube Video


Edited by Kamen Tantei Zura, 19 June 2017 - 21:54.


#2 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 19 June 2017 - 19:05

Να πω την αλήθεια δεν είχε κοιτάξει καν τους συντελεστές αλλά η υπόθεση μου είχε φανεί αρκετά ενδιαφέρουσα για να θέλω να το τσεκάρω, κρατώντας πάντα μια πισινή για την τελική εκτέλεση της ιδέας. Κρίμα που για την ώρα δεν έχουμε και κανένα PV της προκοπής.


ySss0UF.jpg


#3 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 19 June 2017 - 20:08

Ψήθηκα να το δω. Από το τρέιλερ φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και η πλοκή του μου άρεσε σαν ιδέα. Νομίζω ο κύριος με το monocle με κέρδισε παραπάνω απ'όλα.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#4 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 19 June 2017 - 20:12

Όχι ρε συ Fallen, πες τον μουτρωμένο στο πλάι, μην πεθάνει κι αυτός!


ySss0UF.jpg


#5 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 June 2017 - 20:14

Μακάρι να το πάνε ρεαλιστικά και κάθε υπόθεση να αποδεικνύεται απάτη ή/και τυχαίο γεγονός, παρά όντως εκ Θεού χαρισάμενο.

 

Δεν το είχα προσέξει αυτό και μοιάζει να έχει σούπερ ελκυστικό premise. Βέβαια Ιαπωνία και Χριστιανισμός δεν τα πάνε ποτέ καλά, αλλά ένας άνθρωπος μπορεί να ελπίζει. Θα δω τα πρώτα να δω τι παίζει.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#6 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 19 June 2017 - 20:16

Όχι ρε συ Fallen, πες τον μουτρωμένο στο πλάι, μην πεθάνει κι αυτός!

 

:hihi2:  :hihi2:  :hihi2:

 

 

Μα έχει και Suwabe voice actor, πώς να αντισταθώ; Πες μου! Και σιγά, κι εδώ θανάτους θα έχουμε; Αμάν δηλαδή...!

 

Μα έχει και Suwabe, στάνταρ αυτός θα είναι λογικά, πώς να αντισταθώ;


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#7 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 19 June 2017 - 20:27

frame_zpsuyq9tz1c.png

 

Εὐλογητὸς ὁ Θεὸς ἡμῶν, πάντοτε, νῦν καὶ ἀεὶ καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. Ἀμήν.  :angell: 

 

:zetsubou: 

 

:damn:  Τουλάχιστον αφού θα το δεις να μπαίνεις να σχολιάζουμε.


ySss0UF.jpg


#8 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 June 2017 - 20:41

Και πετάγεται ο Alucard κι αρχίζει να γαζώνει, We don't need miracles here, tatatatatatatata!

 

Τελικά όμως δεν βρίσκω σε τι είδος ανήκει, μοιάζει με shonen ai/shojo mystery. Έχει διαβάσει κανείς το manga να μας πει; :dazed:


Edited by Hazuki, 19 June 2017 - 20:55.

rsrGbGx.gif

#9 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 19 June 2017 - 20:48

Είναι βασισμένο σε light novels και έχει 2 διαφορετικά adaptations σε manga, το ένα είναι shounen και το άλλο josei σύμφωνα με το MAL so who knows πιθανότατα απευθύνεται και σε άνδρες και σε γυναίκες.

ySss0UF.jpg


#10 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 19 June 2017 - 21:00

 

frame_zpsuyq9tz1c.png

 

Εὐλογητὸς ὁ Θεὸς ἡμῶν, πάντοτε, νῦν καὶ ἀεὶ καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. Ἀμήν.  :angell: 

 

:zetsubou: 

 

:damn:  Τουλάχιστον αφού θα το δεις να μπαίνεις να σχολιάζουμε.

 

 

Φήμες. Τα κόλυβα καλά πάντως.

 

Ναι θα μπαίνω, ψήθηκα να το δω πολύ!

 

 

Είναι βασισμένο σε light novels και έχει 2 διαφορετικά adaptations σε manga, το ένα είναι shounen και το άλλο josei σύμφωνα με το MAL so who knows πιθανότατα απευθύνεται και σε άνδρες και σε γυναίκες.

 

Let's hope it's the best of both worlds αντί για το αντίθετο.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#11 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 19 June 2017 - 21:27

Πάτερ Alexander Anderson Approves, θα το δω αλλα δεν μου φαίνεται σαν σωο anime XD, ότι πιο κοντά σε εκκλησία έχω δει απο anime είναι το helsing και  Ao no Excorcist ειδικα το πρωτο ειναι cringe του κερατα οσο προκειτε για εκκλησια



#12 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 19 June 2017 - 21:52

Στα tags στο MAL του anime έχουν το shounen πάντως. Επίσης είναι καλή σημείωση να τα βάζω μέσα στο κείμενο, γιατί στην προκειμένη περίπτωση τα έβαλα μόνο στα tags του thread.

Ελπίζω η FAI να βρει κανέναν άλλον αγαπημένο.


Edited by Kamen Tantei Zura, 19 June 2017 - 21:53.


#13 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 19 June 2017 - 22:19

Αφήστε τον αγαπημένο της FAI ήσυχο, καλά θα είναι το παιδί, θα ζήσει για να τον θυμόμαστε---εεεεεε εννοώ να διαβάζει με το μονοκλ του.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#14 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 June 2017 - 22:25

Πάτερ Alexander Anderson Approves, θα το δω αλλα δεν μου φαίνεται σαν σωο anime XD, ότι πιο κοντά σε εκκλησία έχω δει απο anime είναι το helsing και  Ao no Excorcist ειδικα το πρωτο ειναι cringe του κερατα οσο προκειτε για εκκλησια

 

Ωπ θενκσ και έλεγα Βατικανό και σε κάποιο άλλο anime δεν υπήρχε με ίδιο περίπου premise αλλά με vampires

 

https://myanimelist.net/anime/27/Trinity_Blood

 

Gonzo στα όχι και πολύ καλά της!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#15 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 20 June 2017 - 15:04

Καινούργιο promo https://youtu.be/o9VqsLlcZew?t=61

ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: J.C. Staff, anime, summer 2017, Vatican Kiseki Chousakan, Vatican Miracle Examiner, mystery, supernatural, drama, shounen