Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Death Parade

angst thriller tragedy original work στιγμή αλήθειας anime super bartender sharingan

  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#31 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 01 February 2015 - 23:27

Εμένα μου φαίνεται πως ειδικά μετά το 4ο επεισόδιο είναι ξεκάθαρο πως η ομάδα του Death Parade βαριέται να γράψει. Άλλωστε τι να μπαίνει στη φασαρία να κάνει καλές ιστορίες, πραγματικούς χαρακτήρες και να έχει μια λογική συνοχή, πέφτουν όλα ασήμαντα μπροστά στις edgy σκηνές "του σκότους της ψυχής (  :groovy: ) " και στο κουλ ντιζάιν. Η σειρά μέχρι τώρα δεν έχει μπει καν στον κόπο να προχωρήσει την πλοκή που φανταζόμαστε και ελπίζουμε πως οι δημιουργοί έχουν φτιάξει. Αν καταλήξουμε να βλέπουμε το ίδιο αδικαιολόγητα πρόχειρο και άδικο πράγμα για 12 επεισόδια, με εξίσου αδικαιολόγητα άσχετα διαλείμματα, τα οποία δεν έχουν λόγο ύπαρξης, στο ενδιάμεσο, δεν θα μου κάνει εντύπωση. 

 

Το opening εξακολουθεί να είναι τέλειο όμως.



#32 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 01 February 2015 - 23:34

Well...Ας ελπισουμε οτι εχουν εναν καποιο σεβασμο για οσους το βλεπουν και δεν θα δουμε σε 8 ακομη επεισοδεια το ιδιο ακριβως πραγμα.Γιατι 1, 2, 3 καλο ειναι, η μαλλον διασκεδαστικο αλλα αν παει ετσι...


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#33 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 01 February 2015 - 23:55

Το opening εξακολουθεί να είναι τέλειο όμως.

Ξέχασα να το αναφέρω χθες.

Το λατρεύω επίσης.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#34 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 06 February 2015 - 05:43

Οκευ, the same as before το καινουργιο.Τα ιδια πραγματα.Ενας αντρας και μια γυναικα πανε στο μπαρ.
Παιζουν ενα παιχνιδι.
Θυμουνται διαφορα πραγματα απο την ζωη τους.
Καποιος πηγαινει στον παραδεισο η στην κολαση.
Lolz.
Πρεπει να αλλαξει λιγο το μοτιβο.
Τεσπα δεν καταλαβα

Spoiler:

Με πιο κριτιριο?

Spoiler:

 

Spoiler:

 

Συμφωνώ. Καλύτερα να μετενσαρκωθεί, να ζήσει ένα αναλογο έκτρωμα, να ξαναυτοκτονήσει, και να μη μετανιώσει, να σταλεί στο κενό να βρει η ψυχή την υγειά της. :D


Edited by Kamui, 06 February 2015 - 05:44.

O6rrvsU.jpg


#35 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 06 February 2015 - 21:49

Αχ...Εγω περιμενω να δω το σημερινο.Fingers crossed, ελπιζω να μην δουμε ξανα το ιδιο πραγμα.....


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#36 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 07 February 2015 - 18:16

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! 
Δεν λεω οτι ηταν η φοβερη επεισοδειαρα το τελευταιο οκευ?Αλλα δεν ηταν για 5η φορα (6η με το Death Billiards) το ιδιο ακριβως πραγμα.Αντε, παμε λιγο να παρουμε μπροστα!
Σκηνοθετικα, μαρεσαν πολυ οι γωνιες ληψεις που χρησιμοποιησαν!!!


Edited by Itachi Akatsuki, 07 February 2015 - 18:17.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#37 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 07 February 2015 - 21:43

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#38 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 07 February 2015 - 23:18

Σχετικά με το τέταρτο

Spoiler:

 

Όσο για το πέμπτο

Spoiler:


Edited by 1451, 07 February 2015 - 23:19.


#39 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 08 February 2015 - 00:38

Spoiler:

Το opening το λατρεύω <3


Edited by zennith666, 08 February 2015 - 00:39.

Posted Image


#40 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 08 February 2015 - 01:29

Spoiler:

 

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#41 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 08 February 2015 - 01:42

Για το πέμπτο θα συμφωνήσω μάλλον περισσότερο με τον 1451. Μα, εφόσον είναι φανερό ότι η σειρά είναι κακή και δεν ότι το προσωπικό της είναι ανίκανο για να παρουσιάσει κάτι όσο καλό όσο νομίζει ότι είναι αυτό που κάνει, τι το θέλετε το plot και το development? Σίγουρα δεν κατάφερε να γίνει όσο χυδαίο όσο άλλα, και ίσως χρειάζεται και ένα τέτοιο επεισόδιο κάθε τόσο, αλλά αν είναι να αλλάξει η δομή των επεισοδίων στο εξής και ασχολούμαστε με τα κουτσομπολιά των arbiters, νομίζω ότι θα γίνει ακόμα πιο βαρετό και ανούσιο. Ο αυτοτελής χαρακτήρας των επισοδίων τουλάχιστον μου διατηρούσε την όρεξη να το δω κάθε εβδομάδα, τώρα τι ακριβώς πρέπει να περιμένω; Γιατί απ' ότι κατάλαβα από το preview και το επόμενο μάλλον κάπως έτσι θα είναι.

Spoiler:

Spoiler:

 

Spoiler:

Spoiler:

Edited by Kamui, 08 February 2015 - 01:45.

O6rrvsU.jpg


#42 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 08 February 2015 - 04:12

 

Spoiler:

 

Spoiler: Επεισόδιο 5


Edited by zennith666, 08 February 2015 - 04:13.

Posted Image


#43 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 08 February 2015 - 06:24

Spoiler: Επεισόδιο 5

Η ψυχραιμία μπορεί να μην επιδυκνείεται μονίμως εξωτερικά αλλά επηρεάζεται μέχρι στιγμής μόνο από την επιθυμία να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Η Nona και ο Ginti είναι θυμωμένοι με τον Decim γιατί δεν κάνει τη δουλειά του καλά. ΙΟ Ginti φαίνεται όντως να είναι ο πιο "άνθρωπος" μέχρι στιγμής, αλλά δε ξέρουμε αν τρέφει κάποια βαθύτερη ζήλεια απέναντι στον Decim ή αν απλώς προσπαθεί να διατηρήσει τις αρχές του σύμπαντος αδιάβλητες. Ο Decim πάλι δεν έχει εκφράσει κάποια έντονη αντίδραση πέρα από τη στοιχειώδη που χρειάζεται για να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Η βαρεμάρα της Nona είναι υπερβολικά μετρημένη και ήπια σε σχέση με την ηλικία της (πρέπει να έχει ζήσει εκατοντάδες χρόνια). Κανένα ανθρώπινο μυαλό δε θα άντεχε σις συνθήκες να υπηρετεί ένα συγκεκριμένο σκοπό με τόσο περιορισμένες απολαύσεις, νομίζω. Δε φαίνεται να νιώθουν πράγματα στο βαθμό που θα τους επηρέαζαν αν ήταν θνητοί, απλά αναγνωρίζουν προβλήματα σε καταστάσεις, και εκφράζουν το τι νομίζουν για αυτά. Εμένα κάπως έτσι μου φαίνεται. Το ότι η συμπεριφορά μοιάζει γενικά ανθρώπινη δε με προκαλεί στο να ταυτιστώ με το πώς μπορεί πραγματικά να αισθάνονται. ΓΙατί το φαντάζομαι σαν κάτι αδιανόητα εξώκοσμο και εξαντλητικό, είναι πέρα από τα όρια της ανθρώπινης φύσης να το συλλάβει κανείς.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ταυτίζεις τη λέξη "πάθος" με τη λέξη "πόθο", δε νομίζω να έχουν καν ετοιμολογική συγγένεια. Το πάθος παραπέμπει στην αδυναμία του πνεύματος να αντισταθεί στις πλάνες των αισθήσεων και τις διαβολές της εξωτερικής πραγματικότητας με αποτέλεσμα να γίνεται παθητικό, άρα και ευπαθές. Ο πόθος έχει να κάνει με την επιθυμία, που σχετίζεται με τα πάθη, αλλά πάντα αφορά επιθυμίες. Πόθοι δε φαίνονται να υπάρχουν καθόλου έντονοι σίγουρα, πέρα από ζήλος για τήρηση του νόμου. Τα πάθη ίσως φαίνονται σε κάποιες εξωτερικές εκδηλώσεις, αλλά δε σχετίζονται μέχρι στιγμής με πόθους αλλά μόνο με τον παραπάνω ζήλο. Δεν είναι ότι δεν έχουν καθόλου ομοιότητες με τους ανθρώπους, αλλά σίγουρα δε λειτουργούν σαν άνθρωποι, είναι ξεκάθαρη η διαφορά ανάμεσα στους arbiters και τους διαγωνιζόμενους.

Τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα δεν καταλαβαίνω γιατί τα αναφέρεις. Με βοηθάς πάντως, γιατί από κανένα από αυτά δεν πάσχουν οι arbiters. Ανέφερα μόνο την οργή, που ξεχωρίζει διότι ακόμα και ο Χριστός έχει ενδόσει σε αυτήν όταν προσβλήθηκαν οι αρχές του. Με ανάλογο τρόπο αντέδρασε ο Ginti απέναντι στην αδικία και την αναρχική συμπεριφορά του Decim (κράτησε την κοπέλα για βοηθό, όπως οι έμποροι έφεραν τους πάγκους για τα παζάρια μέσα στη συναγωγή!!!1!). Ακόμα και το συναίσθημα της υπερηφάνειας που φαίνεται να υπάρχει στην Nona αναιρείται από το γεγονός ότι μάλλον δεν είναι θνητή και σίγουρα δεν είναι αδύναμη όπως οι άνθρωποι.

Η αλήθεια όντως παραμένει το ότι δεν μπορούμε ακόμα να καταλάβουμε αν οι arbiters προσπαθούν να παρουσιαστούν περισσότερο ως ανθρώπινα ή θεϊκά όντα. Σίγουρα δεν είναι τίποτα από τα δύο σε αρκετό βαθμό.

 

 

P.S. Aν ρωτάςπληροφορηκάριο τι είναι αγάπη ... η απάντηση είναι

Spoiler:
.

 


Spoiler:

 

P.S.Νομίζω ότι αυτό το...εκτροχιασμένο (τόσο που είπε να break the meta  -forum please-) ποστ εκφράζει άψογα την ατμόσφαιρα του νήματος.


Edited by Kamui, 08 February 2015 - 06:39.

O6rrvsU.jpg


#44 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 08 February 2015 - 07:42

Η ψυχραιμία μπορεί να μην επιδυκνείεται μονίμως εξωτερικά αλλά επηρεάζεται μέχρι στιγμής μόνο από την επιθυμία να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Η Nona και ο Ginti είναι θυμωμένοι με τον Decim γιατί δεν κάνει τη δουλειά του καλά. ΙΟ Ginti φαίνεται όντως να είναι ο πιο "άνθρωπος" μέχρι στιγμής, αλλά δε ξέρουμε αν τρέφει κάποια βαθύτερη ζήλια απέναντι στον Decim ή αν απλώς προσπαθεί να διατηρήσει τις αρχές του σύμπαντος αδιάβλητες. Ο Decim πάλι δεν έχει εκφράσει κάποια έντονη αντίδραση πέρα από τη στοιχειώδη που χρειάζεται για να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Η βαρεμάρα της Nona είναι υπερβολικά μετρημένη και ήπια σε σχέση με την ηλικία της (πρέπει να έχει ζήσει εκατοντάδες χρόνια). Κανένα ανθρώπινο μυαλό δε θα άντεχε στις συνθήκες να υπηρετεί ένα συγκεκριμένο σκοπό με τόσο περιορισμένες απολαύσεις, νομίζω. Δε φαίνεται να νιώθουν πράγματα στο βαθμό που θα τους επηρέαζαν αν ήταν θνητοί, απλά αναγνωρίζουν προβλήματα σε καταστάσεις, και εκφράζουν το τι νομίζουν για αυτά. Εμένα κάπως έτσι μου φαίνεται. Το ότι η συμπεριφορά μοιάζει γενικά ανθρώπινη δε με προκαλεί στο να ταυτιστώ με το πώς μπορεί πραγματικά να αισθάνονται. Γιατί το φαντάζομαι σαν κάτι αδιανόητα εξώκοσμο και εξαντλητικό, είναι πέρα από τα όρια της ανθρώπινης φύσης να το συλλάβει κανείς.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ταυτίζεις τη λέξη "πάθος" με τη λέξη "πόθο", δε νομίζω να έχουν καν ετυμολογική συγγένεια. Το πάθος παραπέμπει στην αδυναμία του πνεύματος να αντισταθεί στις πλάνες των αισθήσεων και τις διαβολές της εξωτερικής πραγματικότητας με αποτέλεσμα να γίνεται παθητικό, άρα και ευπαθές. Ο πόθος έχει να κάνει με την επιθυμία, που σχετίζεται με τα πάθη, αλλά πάντα αφορά επιθυμίες. Πόθοι δε φαίνονται να υπάρχουν καθόλου έντονοι σίγουρα, πέρα από ζήλος για τήρηση του νόμου. Τα πάθη ίσως φαίνονται σε κάποιες εξωτερικές εκδηλώσεις, αλλά δε σχετίζονται μέχρι στιγμής με πόθους αλλά μόνο με τον παραπάνω ζήλο. Δεν είναι ότι δεν έχουν καθόλου ομοιότητες με τους ανθρώπους, αλλά σίγουρα δε λειτουργούν σαν άνθρωποι, είναι ξεκάθαρη η διαφορά ανάμεσα στους arbiters και τους διαγωνιζόμενους.

Τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα δεν καταλαβαίνω γιατί τα αναφέρεις. Με βοηθάς πάντως, γιατί από κανένα από αυτά δεν πάσχουν οι arbiters. Ανέφερα μόνο την οργή, που ξεχωρίζει διότι ακόμα και ο Χριστός έχει ενδόσει σε αυτήν όταν προσβλήθηκαν οι αρχές του. Με ανάλογο τρόπο αντέδρασε ο Ginti απέναντι στην αδικία και την αναρχική συμπεριφορά του Decim (κράτησε την κοπέλα για βοηθό, όπως οι έμποροι έφεραν τους πάγκους για τα παζάρια μέσα στη συναγωγή!!!1!). Ακόμα και το συναίσθημα της υπερηφάνειας που φαίνεται να υπάρχει στην Nona αναιρείται από το γεγονός ότι μάλλον δεν είναι θνητή και σίγουρα δεν είναι αδύναμη όπως οι άνθρωποι.

Η αλήθεια όντως παραμένει το ότι δεν μπορούμε ακόμα να καταλάβουμε αν οι arbiters προσπαθούν να παρουσιαστούν περισσότερο ως ανθρώπινα ή θεϊκά όντα. Σίγουρα δεν είναι τίποτα από τα δύο σε αρκετό βαθμό.

 

Άσε την συζήτηση για το πάθος είναι λάθος δικό μου εδώ .Το διάβασα λανθασμένα πόθο.
 

Η βαρεμάρα την Nona εξηγείται από τα χρόνια της σωστή παρατήρηση.
Θα συμφωνήσω στο συμπέρασμά σου ότι φαίνονται να συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι.Όχι δεν ξεχειλίζουν όπως άρχισα έθεσα. Βέβαια λίγο με πειράζει το πόσο φέρονται σαν άνθρωποι  γιατί είναι  εύκολο βγει η θεωρεία πίσω από αυτό.(ΠΧ οι arbiters μαθαίνουν να συμπεριφέρονται έτσι λόγο της δουλειάς). Η απορία παραμένει για το αν αυτή συμπεριφορά είναι όντως δική τους ή επίκτητη γιατί εκεί παίζεται το αν θα "δεθεί" πιο πολύ με την πρωταγωνίστρια(που μόλις παρατήρησα ότι δεν έχει όνομα ακόμα -.- ) και νομίζω μόνο στην συνέχεια και αν θα το μάθουμε.(Νομίζω καταλήξαμε σε κάτι... :D )

P.S.

Επίσης τώρα που το σκέφτομαι μπορεί η συζήτηση που κάνουμε τόσην ώρα να είναι μάταιη γιατί προσπαθούμε να εξηγήσουμε αν οι arbiters είναι περισσότερο θεοί ή άνθρωποι στην προσωπικότητα (γιατί στην φύση είναι 100% θεοί μην ξεχνιόμαστε...) με τα δικά μας δεδομένα και να έρθει το anime να μας πει μετά "Ε εε noobakia ότι θέλω εγώ είναι τούτοι .100% ανθρώπινοι θεοί ΒΟΟΜ". Tragic...


Edited by zennith666, 08 February 2015 - 07:51.

Posted Image


#45 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 11 February 2015 - 11:42

Για καποιο λογο αυτη η σειρα εχει γινει το guilty pleasure της σεζον για μενα... Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο αλλα την απολαμβανω απιστευτα καθε φορα... Δεν ξερω γιατι.. Ισως γιατι θελω να δω που θα καταληξει αυτο το πραγμα..  Και θελω να δω γιατι ο

Spoiler:
. Και ειδα παραπανω κατι για Death Billiards το οποιο δεν εχω δει (downloading right away though)... Περιμενω το καινουριο με λαχταρα :D




Back to Σειρές Anime

Also tagged with one or more of these keywords: angst, thriller, tragedy, original work, στιγμή αλήθειας anime, super bartender, sharingan