Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Psycho-Pass

noitamina 2nd season fall 2014 tv series

  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#241 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 November 2014 - 20:03

Threads merged. Δεδομένου ότι μιλάμε για την άμεση συνέχιση της ιστορία και το ότι θα ακολουθήσει ταινία η οποίο και αυτή θα συνεχίσει την ιστορία της 2ης season, δεν υπάρχει νόημα να έχουμε διαφορετικά threads.

 

Ας πω κι εγώ την άποψή μου:

 

1. Λείπουν ο Kougami και ο Makishima (aka Mr. Mary-Sue Manpain and Mr. Pompous Hypocritical Pseudo-philisophical Mary-Sue Villain)

2. H 2η season είναι αυτομάτως καλύτερη.

 

Σοβαρά, με την έλλειψη namedropping συγγραφέων τους οποίους οι ίδιοι οι δημιουργοί εξομολογήθηκαν ότι δε διάβασαν ποτέ, και του επίπεδου-σανίδα των δύω male characters, και το γεγονός ότι με την Akane σχετίζεσαι και ξέρεις γιατί είναι έτσι όπως είναι, η δεύτερη είναι ανώτερη. Επίσης, μου αρέσει που λείπει η δήθεν ψευτοφιλοσοφία και έχει επικεντρωθεί στη δράση. Δε θέλει να περάσει ως φιλοσοφικό-ψυχολογικό και αυτό το κάνει πολύ πιο ειλικρινές.

Thanks for the info, και πολλα congrats απο μενα, αυτη η δηθεν """""φιλοσοφια""""" που ειχε το Psycho Pass 1 στον λαιμο μου καθοτανε.Και αυτοι οι κουραστικοι, ανουσιοι και καλα ψαμενοι μονολογοι...Αχχχ... :emptyonexg1:


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#242 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 27 November 2014 - 13:50

Νέα αφίσα της ταινίας:

 

Spoiler:

 

Και νέο trailer.

 

Youtube Video


Posted Image


#243 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 27 November 2014 - 18:33

Of course Kougami in the movie, μην χάσουμε τα fangirls.

 

Spoiler:

 

Αυτά. Είπα να μοιραστώ τις σκέψεις μου απλώς για να υπάρχει οn record.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#244 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 27 November 2014 - 19:27

Of course Kougami in the movie, μην χάσουμε τα fangirls.

 

Spoiler:

 

Αυτά. Είπα να μοιραστώ τις σκέψεις μου απλώς για να υπάρχει οn record.

So much truth in these words:

 

Spoiler:

Posted Image


#245 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 28 November 2014 - 00:30

2nd season 8th episode και ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ πολύ φόρα έχετε πάρει ξαφνικά εκεί στη Noitamina, ρε παιδιά! Κόντεψε να βραχυκυκλώσει ο (εναπομείναντας) λειτουργικός μου εγκέφαλος

 

Spoiler:

 

Okay, bad jokes aside, τα πράγματα παίρνουν μια πολύ ενδιαφέρουσα στροφή εδώ πέρα, το καλό που τους θέλω να μη μου το χαλάσουν οι συντελεστές!!! Αλλιώς όταν πάω Ιαπωνία ( :bleh: ) θα τους το κάψω το μαγαζάκι!!!


Edited by LuluChan92, 28 November 2014 - 00:31.


#246 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 28 January 2015 - 01:35

Τελείωσα την πρώτη σεζόν, κατ'εμε πολύ καλή δουλειά. Τρομερό ανιματιον (έστω και τίγκα στο 3d) και μια ουτοπικη κοινωνία που έχει χτιστει από λειψανα μανιακων δολοφόνων. Ο γουελς θα κατουριοταν.

Το τέλος θα μπορούσε να ήταν καλύτερο αλλά δεν με χάλασε. Το ίδιο και οι χαρακτήρες.

Ελπίζω μόνο να μην το ξεχειλωσουν, και να γίνει μια ορθή υλοποίηση του screw the system.

Thumbs up Και βουρ για season 2.
Posted Image

#247 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 11 February 2015 - 11:48

Σε γενικες γραμμες μου αρεσε η δευτερη σεζον περισσότερο απο την πρωτη.. Ισως επειδη δεν ειχε τους ατελειωτους διαλογους του πρωτου.. Παρ'ολα αυτα υπαρχουν αποριες αλυτες, απο την πρωτη ακομα σεζον και ελπιζω με την ταινια να λυθουν. 



#248 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 12 February 2015 - 00:59

Πώς; Πώς σου άρεσε αυτό το πράγμα; Η δεύτερη σεζόν, όσο πλησίαζε το τέλος της κι αποκαλύφθηκαν όλα, ηταν απλώς....άθλια! Όχι, σοβαρά, όσο κι αν αγανάκτησα, είμαι περίεργη να δω τι σου άρεσε. Επειδή λίγο πολύ όλους όσους μίλησα τη σιχάθηκαν και δεν έχω ακούσει αντίλογο θα θελα να μάθω τι σου φάνηκε καλύτερο από την πρώτη σεζόν και τι σε κέντρισε το ενδιαφέρον και σου φάνηκε έξυπνο.

 

Δηλαδή, πολλοί διάλογοι από την πρώτη σεζόν τουλάχιστον χρειάζονταν και έβγαζαν και νόημα.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#249 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 July 2015 - 18:31

Αυτή η σειρά φαίνετε πολύ ψαγμένη, ωστόσο κάνοντας μια βόλτα εδώ βλέπω ό,τι έχει κενά.

Ωστοσο έχει κάποιες λεπτομέρειες που την απογειώνει, λεπτομέρειες και τεχνικές που μόνο στο cinema συναντάς.

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να μην απογοητευτώ αργότερα 



#250 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 26 July 2015 - 20:04

Κοίτα είναι μέτρια προς καλή για εμένα.Περιγράφει ένα ωραίο consept το αναπτύσει ως ένα σημείο, μια στραβα, μια ωραία.Το κάνει πάντως.Από εκεί και πέρα κάποιοι χαρακτήρες ήταν ώραίοι άλλοι άθλιοι.Θα τα δεις.Νομίζω πως δεν θα είναι χασιμό χρόνου να το σινεχίσεις πάντως.


Posted Image


#251 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 27 July 2015 - 23:48

Unpopular opinion: Μου άρεσε πολύ η πρώτη σεζόν (ακόμα και το τελευταίο επεισόδιο), στη δεύτερη ξίνισα λίγο με τον Kamui-λέγε-με-κακή-απομίμηση-Makishima, με τρέλανε λίγο αλλά πάλι μου άρεσε... Και σήμερα που είδα την ταινία, μου άρεσε πάρα πολύ!

 

Γενικά αγαπώ την Tsunemori Akane και τους περισσότερους χαρακτήρες της σειράς, έχω κι εγώ θεματάκια με το γεγονός ότι ο Kougami επισκιάζει τους πάντες και τα πάντα και τη φιλοσοφική δηθενιά που ενίοτε πλανιέται στην ατμόσφαιρα... αλλά στην τελική το κεντρικό θέμα της όλης φάσης δίνει την εξελιγμένη εικόνα μιας μελλοντικής πραγματικότητας (μου φέρνει λίγο σαν prequel του 1984 του Όργουελ, να πω την αλήθεια), κι αυτό είναι που εκτιμώ πάρα πολύ στο Psycho-Pass. Και το soundtrack τα σπάει, ατμοσφαιρικό όσο δεν πάει!



#252 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 July 2015 - 00:19

Κοίτα είναι μέτρια προς καλή για εμένα.Περιγράφει ένα ωραίο consept το αναπτύσει ως ένα σημείο, μια στραβα, μια ωραία.Το κάνει πάντως.Από εκεί και πέρα κάποιοι χαρακτήρες ήταν ώραίοι άλλοι άθλιοι.Θα τα δεις.Νομίζω πως δεν θα είναι χασιμό χρόνου να το σινεχίσεις πάντως.

 

χαίρομαι που το λες αυτό, ήθελα να σε ρωτήσω πότε θα βγάλεις αυτή την υπογραφή κάθε φορά που την βλέπω οι ωοθήκες μου πονάνε.

πάντως η άποψη σου μετράει γιατί το λες σε άτομο που παράτησε τα anime και τελευταία που δεν έχει χρόνο τα παρατάει πολύ γρήγορα 

 

 

Γενικά αγαπώ την Tsunemori Akane και τους περισσότερους χαρακτήρες της σειράς, έχω κι εγώ θεματάκια με το γεγονός ότι ο Kougami επισκιάζει τους πάντες και τα πάντα και τη φιλοσοφική δηθενιά που ενίοτε πλανιέται στην ατμόσφαιρα... αλλά στην τελική το κεντρικό θέμα της όλης φάσης δίνει την εξελιγμένη εικόνα μιας μελλοντικής πραγματικότητας (μου φέρνει λίγο σαν prequel του 1984 του Όργουελ, να πω την αλήθεια), κι αυτό είναι που εκτιμώ πάρα πολύ στο Psycho-Pass. Και το soundtrack τα σπάει, ατμοσφαιρικό όσο δεν πάει!

 

πεεεεεεεεεπεεεπεπΠΠΠΠΠΕΕΕΕ και εγώ αυτό σκέφτηκα το 1984, την κυρία Tsunemori Akane δεν την ήξερα αλλά θα ψάξω τώρα να τη βρω...ίσως με κατάστρεψες λίγο



#253 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 28 July 2015 - 14:19

Είδα κι εγώ τη ταινία

Spoiler:



#254 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 July 2015 - 00:38

βλέπω μια πινελιά Ender's Game στο επεισόδιο 6 της δεύτερης σαιζον



#255 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 October 2016 - 10:41

Εππππ και φτάνω τελευταίος στο χορό!

 

Σχετικά με τη πρώτη σεζόν, καταρχήν μοιάζει πολύ με το minority report, ευτυχώς ξεφεύγει αρκετά. Η υπόθεση μου άρεσε αρκετά ειδικά όσο προχωράει και αποκαλύπτεται τι πραγματικά συμβαίνει. Τα πρώτα επεισόδια μπάζουν από παντού, full στα cliche αλλά νομίζω μετά το 6-7ο αρχίζει και αναπτύσσεται καλύτερα ο κόσμος της σειράς όποτε σταματάει να είναι τόσο βαρετή. Το animation αν και καλό δεν θα πω ότι με τρέλανε κιόλας. Θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά νταξ δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα. Δεν περίμενα τις gore σκηνές, σε μερικές στιγμές είχαν νόημα αλλά σε κάποιες άλλες ήταν απλά εκεί για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον χωρίς να είναι αναγκαίες. Γενικά ένιωθα ότι γενικά κάπου τα έχω ξαναδεί όλα αυτά τα στοιχεία αυτά μαζί, όποτε δεν είχα ιδιαίτερα υψηλές απαιτήσεις. Καλή, διασκεδαστική αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Πάμε για την δεύτερη σεζόν και την ταινία.

 

ps: Αφού εκεί στο Japan δεν τα πάτε καλά με τα πολιτικά τι τα θέλετε και τα πιάνεται αυτά τα θέματα!  :dazed:  (Σχετικές σκηνές με τα riots και συζητήσεων περί αναρχίας)  :beaten:


rsrGbGx.gif



Also tagged with one or more of these keywords: noitamina, 2nd season, fall 2014, tv series