Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaete mo Omaera ga Warui - Watamote

comedy shounen sol school life

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#16 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 19 October 2013 - 11:31

Αν θεωρούσα το σύμπαν στο οποίο ζει η Τomoko σωστό (ή έστω αν συμφωνούσα με τον τρόπο λειτουργίας του), τότε μπορεί μερικώς να συμφωνούσα και με τα λεγόμενα σου Kamui, αλλά απ΄όλα όσα είδα στην σειρά, τα προβλήματα της πηγάζουν τόσο από εκείνο όσο και από τον ίδιο της τον εαυτό. Δεν είδα σωστή κοινωνία-προβληματική Τοmoko, είδα προβληματική κοινωνία-προβληματική Tomoko.

Το ότι ήθελε να την παρενοχλήσουν σεξουαλικά στο τραίνο για να νιώσει γυναίκα (αν είναι δυνατόν), το ότι τα kawaii βρακάκια αυξάνουν την θηλυκότητα, το ότι επαγγέλματα όπως αυτό του σερβιτόρου σε ζαχαροπλαστείο-cafe είναι girly δεν πηγάζουν από την Tomoko. Από εκείνη πηγάζει η ανασφάλεια και η ανάγκη του να φωνάξει "Εεεε! Κοιτάξτε με! Υπάρχω!Είμαι super cool!". Φυσικά και διαφωνώ κάθετα με τον ναρκισσιστικό τρόπο που προσπαθεί να το φωνάξει, αλλά έχοντας δεδομένο ότι έχει μείνει για μερικά χρόνια στο περιθώριο μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει τόσο ανώριμα και εγωιστικά. I mean, είναι απόλυτα λογικό να αντιμετωπίζεις δυσκολίες στην επικοινωνία με τον περίγυρο όταν ο περίγυρος δεν σε δέχεται. Για να γίνεις κοινωνικός πρέπει να επικοινωνείς.

Επίσης βρίσκω προσβλητικό τον χαρακτηρισμό λάθος της φύσης. Μια χαρά υγιές παιδάκι σωματικά και ψυχικά ήταν μικρή όπως είδαμε στα flashbacks, πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί την θεωρείς αποτυχημένο πείραμα της φύσης την στιγμή που για τα προβλήματα της ευθύνονται συμπεριφορές που της πέρασε ο πολιτισμός στον οποίον προσπαθεί να επιβιώσει καθώς εκείνη μεγάλωνε.

Για τους δικούς της ανθρώπους τώρα. Καταλαβαίνω γιατί έτρεφε τόσο άγριο φθόνο και θυμό για την παιδική της φίλη. Παλιά ήταν και οι δυο τους ίδιες, κοινά ενδιαφέροντα, κοινές συμπεριφορές. Στο παρόν όμως αυτό ανατράπηκε. Σε αντίθεση με την Tomoko, εκείνη είχε προσκολληθεί σε όλα εκείνα τα στερεότυπα που άνηκαν στην κατηγορία "τέλειο θηλυκό", και τα οποία η πρωταγωνήστρια σιχαινόταν. Το ότι την φώναζε σκύλα από μέσα της δεν ήταν απλά δείγμα κακίας από την ίδια (που εντάξει, ήταν σκατόψυχη γενικά και σε αυτό συμφωνούμε νομίζω), αλλά πήγαζε και από το αίσθημα της προδοσίας που ένιωθε.
 

Υπ' αυτή την έννοια θεωρώ το κλείσιμο της σειράς σωστό επειδή επιτέλους αποδέχεται αυτό που είναι αν και όταν το είδα για πρώτη φορά έμεινα κι εγώ ανικανοποίητος.

 

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, αλλά στέκει όλως περιέργως. Nice one.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#17 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 19 October 2013 - 11:59

Δηλαδή αν ο φίλος σου αποφασίσει να κάνει κάτι για τον εαυτό σου, έστω κι αν αυτό σημαίνει να αλλάξει την εικόνα του είναι προδότης άρα και ο φθόνος είναι κατανοητός ως έναν βαθμό ή ήταν υποκρίτρια η φίλη της που παρόλο που άλλαξε και απέκτησε νέους φίλους συνέχισε να τη θεωρεί φίλη της και να της μιλάει; Το πρόβλημα πηγάζει και από της δύο, από την Τομοκο γιατί δεν αποδέχτηκε την αλλαγή της φίλης της επειδή η ίδια έμεινε στο περιθώριο και δεν τη μίλησε ποτέ για το πώς νιώθει γι' αυτό και από τη πλευρά της φίλης της γιατί άλλαξε αλλά φαίνεται ότι και η ίδια νοσταλγεί κάπως τον παλιό της εαυτό και τα ενδιαφέροντά της που δεν μπορεί να μοιραστεί με τη νέα της παρέα και έχει τη Τομοκο σαν αποκούμπι. Ήταν προβληματικές και οι δύο πλευρές, και σίγουρα αυτά που σκεφτόταν η Τομοκο από μέσα της δεν ήταν δικαιολογημένα.


ySss0UF.jpg


#18 eleospleon

eleospleon

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη (προς το παρόν)

Posted 19 October 2013 - 12:20

Το ότι η Tomoko ήταν προβληματική ήταν και το όλο θέμα της σειράς, τώρα για την φίλης, από πότε είναι πρόβλημα όταν κάποιος άνθρωπος καταφέρνει να βγει από την απομόνωση και το περιθώριο, και να θεωρείται και προδότης? όλοι οι σχολιασμοί της Tomoko για bitch κτλ ήταν φανερά και μόνο σημάδι ζήλιας γιατί η φίλη της πέτυχε αυτό που αυτήν δεν μπόρεσε.


ezgif-save.gif


#19 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 19 October 2013 - 12:25

Τίποτα δεν ήταν απολύτως δικαιολογημένο στις κατάμαυρες σκέψεις της, αλλά το τι σκέφτεται μέσα της είναι καθαρά υποκειμενικό, επομένως δεν χρειάζεται να είναι σωστό ή λάθος. Για την κοινωνία στην οποία ζει ξέρει ότι δεν πρέπει να τα βγάλει στην φόρα και φροντίζει να τα κρατήσει καθαρά για τον εαυτό της φορώντας προσωπείο απ΄έξω, όπως κάνει και για τα πάντα εξάλλου.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#20 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 19 October 2013 - 22:10

Λίγο σκληρός ο χαρακτηρισμός λάθος της φύσης. Δεν αντιλέγω, υπήρχε η διαρκής σύγκρουση των προσδοκιών με τη πραγματικότητα δεν υπάρχει τίποτα το αφύσικο σε αυτό. Η απροθυμία, ίσως και αδυναμία, συμβιβασμού της είναι που την καθιστά ανώριμη στα μάτια του κοινού.

Υπ' αυτή την έννοια θεωρώ το κλείσιμο της σειράς σωστό επειδή επιτέλους αποδέχεται αυτό που είναι αν και όταν το είδα για πρώτη φορά έμεινα κι εγώ ανικανοποίητος.

To "λάθος της φύσης" δε το λέω με την έννοια του αφύσικου, αλλά κάτι του φυσικού που όμως δεν έχει τα απαραίτητα χαρακτηριστικά για να ανταποκριθεί σωστά στο περιβάλλον του. Αυτό δεν κάνει το περιβάλλον σωστό, αλλά η Tomoko δυσκολεύεται να δει τα αντικειμενικά προβλήματα και συνεχώς βρίσκει κομφορμιστικές λύσεις για να προσαρμοστεί σε αυτό.

Αντί για απροθυμία συμβιβασμού εγώ βλέπω μια ακραία προσπάθεια συμβιβασμού με συνθήκες που δεν έχει διαλέξει. Εκεί δεν υπάρχει ακριβώς συμβιβασμός με την πραγματικότητα, αλλά υπάρχει ενασχόληση και πάλη με αυτή, που δείχνει ότι της δίνει σημασία, η πραγματικότητα εξακολουθεί να την "ελέγχει". Δε θεωρώ ότι ο συμβιβασμός με αυτήν θα μπορούσε να αποδειχθεί σωτήριος, πόσο μάλλον όταν δεν έχει προηγηθεί μια επανάσταση ανεξαρτησίας. Για να επαναστατήσει έναντι στην πραγματικότητα, πρέπει πρώτα να επαναστατήσει έναντι στις επιθυμίες της. Ο συμβιβασμός με την πραγματικότητα που αναφέρεις, αν συνδιαστεί με το συμβιβασμό με τις επιθυμίες της, το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι μια αιώνια σκλαβιά στην κατωτερότητα και το ανικανοποίητο.

Λύση σωτηρίας γι' αυτή δε βρίσκω (ούτε η αυτοκτονία θα μπορούσε να βοηθήσει, γιατί δε φαίνεται να έχει καμία τάση προς αυτό ούτε απεχθάνεται ολοκληρωτικά τη ζωή), παρά μόνο τρόπους για να ωριμάσει συνειδησιακά ώστε να μπορεί να σηκώσει καλύτερα το βάσανό της.

 

Αν θεωρούσα το σύμπαν στο οποίο ζει η Τomoko σωστό (ή έστω αν συμφωνούσα με τον τρόπο λειτουργίας του), τότε μπορεί μερικώς να συμφωνούσα και με τα λεγόμενα σου Kamui, αλλά απ΄όλα όσα είδα στην σειρά, τα προβλήματα της πηγάζουν τόσο από εκείνο όσο και από τον ίδιο της τον εαυτό. Δεν είδα σωστή κοινωνία-προβληματική Τοmoko, είδα προβληματική κοινωνία-προβληματική Tomoko.

Το ότι ήθελε να την παρενοχλήσουν σεξουαλικά στο τραίνο για να νιώσει γυναίκα (αν είναι δυνατόν), το ότι τα kawaii βρακάκια αυξάνουν την θηλυκότητα, το ότι επαγγέλματα όπως αυτό του σερβιτόρου σε ζαχαροπλαστείο-cafe είναι girly δεν πηγάζουν από την Tomoko. Από εκείνη πηγάζει η ανασφάλεια και η ανάγκη του να φωνάξει "Εεεε! Κοιτάξτε με! Υπάρχω!Είμαι super cool!". Φυσικά και διαφωνώ κάθετα με τον ναρκισσιστικό τρόπο που προσπαθεί να το φωνάξει, αλλά έχοντας δεδομένο ότι έχει μείνει για μερικά χρόνια στο περιθώριο μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει τόσο ανώριμα και εγωιστικά. I mean, είναι απόλυτα λογικό να αντιμετωπίζεις δυσκολίες στην επικοινωνία με τον περίγυρο όταν ο περίγυρος δεν σε δέχεται. Για να γίνεις κοινωνικός πρέπει να επικοινωνείς.

Επίσης βρίσκω προσβλητικό τον χαρακτηρισμό λάθος της φύσης. Μια χαρά υγιές παιδάκι σωματικά και ψυχικά ήταν μικρή όπως είδαμε στα flashbacks, πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί την θεωρείς αποτυχημένο πείραμα της φύσης την στιγμή που για τα προβλήματα της ευθύνονται συμπεριφορές που της πέρασε ο πολιτισμός στον οποίον προσπαθεί να επιβιώσει καθώς εκείνη μεγάλωνε.

Για τους δικούς της ανθρώπους τώρα. Καταλαβαίνω γιατί έτρεφε τόσο άγριο φθόνο και θυμό για την παιδική της φίλη. Παλιά ήταν και οι δυο τους ίδιες, κοινά ενδιαφέροντα, κοινές συμπεριφορές. Στο παρόν όμως αυτό ανατράπηκε. Σε αντίθεση με την Tomoko, εκείνη είχε προσκολληθεί σε όλα εκείνα τα στερεότυπα που άνηκαν στην κατηγορία "τέλειο θηλυκό", και τα οποία η πρωταγωνήστρια σιχαινόταν. Το ότι την φώναζε σκύλα από μέσα της δεν ήταν απλά δείγμα κακίας από την ίδια (που εντάξει, ήταν σκατόψυχη γενικά και σε αυτό συμφωνούμε νομίζω), αλλά πήγαζε και από το αίσθημα της προδοσίας που ένιωθε.

Συμφωνώ ότι η κοινωνία είναι προβληματική, και το υπεννόησα στο προηγούμενο ποστ μου, αλλά η περίπτωση της Tomoko είναι αρκετά ακραία για να αποδώσουμε την ευθύνη για την κατάσταση της στην κοινωνία. Η Tomoko δεν είναι απλώς ένα ιδιαίτερο άτομο με δυσκολίες στην προσαρμογή σε μια κοινωνία με συγκεκριμένα standards και κανόνες, είναι ένα προβληματικό άτομο που δεν μπορεί να σταθεί ανεξάρτητη, ούτε και να επικοινωνήσει με ανθρώπους εκτός του κοντινού της περιγύρου.

Έχω λόγο που αναφέρω τη φύση, και θα το αναλύσω στην πορεία.

Σωστά αναφέρεις το παρελθόν της Tomoko, αν και θεωρώ ότι δε δώθηκε αρκετή βάση σ' αυτό, ώστε να καταλήξουμε στην αιτία πίσω από το πρόβλημά της.Η tomoko πράγματι δε φαινόταν να έχει τόσα προβλήματα όταν ήταν μικρή, ακριβώς γιατί τότε ήταν μικρή, δε χρειαζόταν την επιβεβαίωση από τους άλλους που χρειάζεται τώρα. Η φύση όμως δεν έχει να κάνει μόνο με τη γέννηση, αλλά επηρεάζει την ανάπτυξη.

Κατά τη γνώμη μου, το κύριο πρόβλημα της Tomoko πηγάζει από τη σεξουαλικότητά της. Το πρόβλημα είναι ότι έχει μια "φυσιολογική" σεξουαλικότητα, αλλά το σώμα της και η ντροπαλότητά της, ή έστω η "αύρα" που εκπέμπει, δεν την βοηθούν να την ικανοποιήσει. Δεν προκαλούν την απαραίτητη επιφανειακή αντίδραση στους άλλους για να ενδιαφερθούν έστω να τη γνωρίσουν. Εκείνη, αποδέχεται τη δική της σεξουαλικότητα σαν κάτι όχι κακό, και αντιμετωπίζει τα πραγματικά αγόρια όπως τους ήρωες από τα otome games που παίζει. Φυσικά, δεν μπορεί  να μείνει ικανοποιημένη με αυτά, όταν νιώθει μια ανάλογη ή μεγαλύτερη έλξη για ζωντανά άτομα. Αυτή η έλξη όμως δεν μπορεί να είναι αμοιβαία, και αυτό δεν είναι κοινωνικό αλλά φυσικό. Βλέπει κάποια συγκεκριμένα χρακτηριστικά που την έλκουν στο αντίθετο φύλο (και στο ίδιο βασικά) λόγω της σεξουαλικότητάς της, δεν είναι περίεργο τα αγόρια να χρειάζονται να δουν κάποια αντίστοιχα "girly" χαρακτηριστικά για να νιώσουν οποιαδήποτε έλξη προς αυτή. Δε λέω ότι αυτό είναι καλό από κοινωνική πλευρά, αλλά το λάθος της φύσης βρίσκεται στο γεγονός ότι η Tomoko αποδέχεται τη φυσική επιφανειακή έλξη που νιώθει για τους άλλους αλλά η ίδια δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτήν. Γι' αυτό δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι η κοινωνία, ούτε έχει να κάνει με στερεότυπα θυληκότητας, αλλά με αυθόρμητες αντιδράσεις.

Και το χειρότερο, ακόμα και αν κάποιος βάλει το ζήτημα της εμφάνισης και του sexiness στην άκρη, η Tomoko δεν έχει κανένα "ψυχικό χάρισμα" για να προσφέρει σε οποιονδήποτε. Γιατί το κεφάλι της μονοπωλείται από σκέψεις που γυρίζουν γύρω από τα παραπάνω πράγματα. Στην ουσία ασχολείται την εμφάνισή και τη σεξουαλικότητά της περισσότερο και από αυτές που αποκαλεί "bitches". Αυτά τα πράγματα σχεδόν μονοπωλούν τη σκέψη της.

 

Σχετικά με τη Yuu-chan, δε βλέπω ότι προσκολλήθηκε σε κάποιο στερεότυπο, ούτε ότι άλλαξε τρομακτικά από το πώς ήταν πριν. Για τη σωματική της "ανθιση" δεν εφθύνεται αυτή, και ούτε φαίνεται να κάνει κάποια τρομερή προσπάθεια να την επιδείξει ώστε να προκαλέσει. Μάλιστα, εξακολουθεί να ενδιαφέρεται για τα anime και αντιμετωπίζει την Tomoko με σεβασμό όταν πρόκειται γι' αυτό τον τομέα. Δεν περιφρονεί τα παλιά της ενδιαφέροντα, απλά γνώρισε διαφορετικά πράγματα και τα διατήρησε. Βασικά, θα έλεγα ότι εσωτερικά η Tomoko έχει αλλάξει περισσότερο από τη Yuu. Η Yuu παρέμεινε το ίδιο αθώα και θετική απέναντι σε όλα, η Tomoko είναι αυτή που ξεκίνησε να απεχθάνεται κάποια πράγματα τόσο πολύ, που κατέληξε να μισεί και την ίδια της τη φίλη, λόγω της ζήλιας της.

 

Τίποτα δεν ήταν απολύτως δικαιολογημένο στις κατάμαυρες σκέψεις της, αλλά το τι σκέφτεται μέσα της είναι καθαρά υποκειμενικό, επομένως δεν χρειάζεται να είναι σωστό ή λάθος. Για την κοινωνία στην οποία ζει ξέρει ότι δεν πρέπει να τα βγάλει στην φόρα και φροντίζει να τα κρατήσει καθαρά για τον εαυτό της φορώντας προσωπείο απ΄έξω, όπως κάνει και για τα πάντα εξάλλου.

Αν η Tomoko μπορούσε να ξεκαθαρίσει μέσα της τι είναι σωστό και τι λάθος, αντί να σκέφτεται μόνο ό,τι τη βολεύει, δε νομίζω να διογκώνονταν τόσο τα ψυχολογικά προβλήματά της. Θα το έβρισκα πιο συμφέρον γι' αυτή αν έβγαζε επιτέλους την κραυγή του πόνου της και βοηθούσε τους υπόλοιπους να μπουν στη θέση της. Αυτό που κάνει προς το παρόν είναι να βολεύεται σε μια ήπια κατάσταση που την καταστρέφει σταδιακά.


Edited by Kamui, 27 October 2013 - 23:33.

O6rrvsU.jpg


#21 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 10 November 2013 - 16:33

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο το οποίο μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Αλλά αυτό το πράγμα ρε παιδιά δεν είναι κωμωδία. Και αν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει κάποιο χιούμορ αυτό είναι grimmdark. Η σειρά φαίνεται θλιβερή όχι μόνο για το περιεχόμενό της αλλά πολύ περισσότερο για τα σχόλια όσων την βλέπουν. Νομίζω άθελά τους πολλοί γίνονται μέρος του προβλήματος το οποιο περιγράφει.

Αλλά οκ είναι νωρίς οπότε θα περιμένω να βγάλω ολοκληρωμένα συμπεράσματα στο τέλος. Στο πρώτο επεισόδιο είδα πάρα πολύ καλό characterisation. Σε πολυ μεγάλο βαθμό εξηγήθηκαν οι δυναμικές ανάμεσα σε πολλούς χαρακτήρες της σειράς δίνοντας μία πάρα πολύ καλή ιδέα για το who is who. Μου αρέσει η ευρηματικότητα στην σκηνοθεσία και οι otaku culture. αναφορές.



#22 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 November 2013 - 19:35

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο το οποίο μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Αλλά αυτό το πράγμα ρε παιδιά δεν είναι κωμωδία. Και αν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει κάποιο χιούμορ αυτό είναι grimmdark. Η σειρά φαίνεται θλιβερή όχι μόνο για το περιεχόμενό της αλλά πολύ περισσότερο για τα σχόλια όσων την βλέπουν. Νομίζω άθελά τους πολλοί γίνονται μέρος του προβλήματος το οποιο περιγράφει.

Αλλά οκ είναι νωρίς οπότε θα περιμένω να βγάλω ολοκληρωμένα συμπεράσματα στο τέλος. Στο πρώτο επεισόδιο είδα πάρα πολύ καλό characterisation. Σε πολυ μεγάλο βαθμό εξηγήθηκαν οι δυναμικές ανάμεσα σε πολλούς χαρακτήρες της σειράς δίνοντας μία πάρα πολύ καλή ιδέα για το who is who. Μου αρέσει η ευρηματικότητα στην σκηνοθεσία και οι otaku culture. αναφορές.

 

 

μιας και ακολουθει το Manga συμφωνω και εγω πως δεν ειναι κωμωδια αλλα να σου θλιβεται η καρδια σου.

  βεβαια στην τηλεοπτικη διασκευη ισως προσπαθουν να εχουν μια πιο ευθυμη ατμοσφαιρα οποτε δικαιολογειται

 

http://bakabt.me/details.php?id=173774&page=0#comments

 

To be fair, as generic as the anime is, the manga was great.

The manga was a strange mix of shounen and seinen and black humor.  The anime washed most of that out, as I'm sure you all already know



#23 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 January 2014 - 15:43

Εγώ πάλι , που το τελείωσα χτες, σκεφτόμουν πως θα ήθελα να ήταν λιγότερο αστείο.

Γενικά μου άρεσε αρκετά από την αρχή. Υπήρχαν παραφωνες νότες σε διάφορους τομείς αλλά γενικά ήταν αρκετά καλή σειρά, πράγμα που δεν περίμενα. Γέλασα δυνατά και σε άλλες στιγμές ένιωσα άβολα. Αν και δεν έχω ζήσει τα ίδια πράγματα κατάλαβα την Τομόκο από παρόμοιες εμπειρίες και πραγματικά ήταν στεναχωρο το να την βλέπω να αυτοκαταστρέφεται.
Spoiler:

Posted Image


#24 0neZ

0neZ

    Commander

  • Members
  • 236 posts
  • Locationearth

Posted 10 January 2014 - 16:58

Ωραιο ονομα για σειρα χαχα ολοκληρο μακριναρι. watashi ga moteanai no wa dou kangaete mo omaera ga warui-watamote :P τεσπα νομιζω θα του ριξω μια ματια φαινεται ενδιαφερον.

 

latest?cb=20130808020445

Spoiler:

#25 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 11 August 2014 - 20:25

Εγώ για να πω την αλήθεια, καθώς δεν είχα ακούσει τίποτα για την σειρά, πέραν του ότι είναι καλή, και είχα παίξει μόνο το opening της στο osu, περίμενα μια ανάλαφρη, χαλαρή κωμωδία, και οκ (ευτυχώς μάλλον), μόνο αυτό δεν πήρα. Ούτε ανάλαφρη, ούτε χαλαρή, ούτε κωμωδία ήταν. Δεν γέλασα πουθενά.

 

Ίσως από την ματιά ενός ανθρώπου που δεν έχει ζήσει παρόμοιες καταστάσεις, δεν έχει νιώσει παρόμοια συναισθήματα, ή δεν μπορεί να καταλάβει πως νιώθει κάποιος όταν έρχεται αντιμέτωπος με τέτοιες καταστάσεις, και απλά βλεπει την tomoko ως μια άψυχη κούκλα που περνάει δυσκολίες για να τον ψυχαγωγήσει, να μπορεί να θεωρηθεί εύκολα κωμωδία. Αστείες και τραβηγμένες σκηνές σίγουρα υπήρχαν, και καταλαβαίνω πως θα μπορούσε να γελάσει κάποιος, αλλά γενικά σαν ολόκληρο, δεν μου φάνηκε αστείο.

 

 

Όσα προβλήματα και αν υπήρχαν και από τις δύο πλευρές (κοινωνία - τομοκο), τουλάχιστον η τομοκο σαν άνθρωπος μου φάνηκε πέρα για πέρα αληθινή και η κοινωνία στην οποία ζει, πέρα για πέρα ρεαλιστική. 

Spoiler:

 

Όπως και να 'χει, την θεωρώ πολύ ωραία σειρά, και όχι απαραίτητα weaboo ή otaku oriented αλλά γενικά, απευθυνόμενη σε όσους μπορούν να καταλάβουν την πίεση πολλών καταστάσεων όταν είσαι εσωστρεφής (και αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως πρέπει να είναι εσωστρεφείς).

Bonus points στην σκηνή με τις δουλειές του σπιτιού. Τόσο απαίσιο αυτό το συναίσθημα του να γίνεται ένα χάος μέσα σου και να είσαι βουτηγμένος στην απελπισία, αλλά ουσιαστικά να μην κάνεις τίποτα, και όταν σου λένε να κάνεις μια δουλειά νιώθεις τελείως ανίκανος και καταπιεσμένος, αλλά φαίνεται τόσο περίεργο και αδικαιολόγητο στους υπόλοιπους, γιατί όπως είπα... δεν κάνεις τίποτα.

 



#26 maria13

maria13

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 12 August 2014 - 09:45

Εγώ δεν την έχω τελειώσει την σειρά.Το ότι δεν είναι αστείο θα συμφωνήσω!!Δείχνει απλά την ζωή ενός κοριτσιού που δεν είναι κι τόσο σπουδαίο κι αυτή πιστεύει το αντίθετο...γενικά είναι καλή σειρά κι περνάει η ώρα σου όταν την βλέπεις δεν είναι βαρετή.Αν και εγώ πιστεύω για να σου αρέσει αυτή η σειρά πρέπει να έχεις βιώσει κι εσύ κάτι παρόμοιο.


myanimelist.net/animelist/maria1323 :love:

i13qxwl.jpg?1


#27 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 15 October 2014 - 22:37

Συμφωνώ με όσους είπαν ότι αυτό το anime μόνο κωμωδία δεν είναι. Δε γέλασα ιδιαίτερα κάπου και σε κάποια σημεία το βρήκα τόσο άβολο που το έβαλα σε παράθυρο και κοίταζα κάτι άλλο παράληλα για να το αντέξω

Spoiler:

 

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλή η σειρά. Ίσα ίσα χειρίστηκε πολύ καλά το θέμα της. Και το δράμα της Tomoko το έδειξε πολύ πειστικά και παρουσίασε καταστάσεις που είναι ρεαλιστικές και αγγίζουν κόσμο. Όχι ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που φτάνουν στην κατάσταση της Tomoko αλλά γενικά εσωστρεφή άτομα, ή και μη εσωστρεφή που έχουν νιώσει κάποτε μαναξια ή άγχος ή απλά έχουν βρεθεί σε καινούριο περιβάλλον και έχουν χρειαστεί προσπάθεια να προσαρμοστούν. Για παράδειγμα η σκηνή που η Tomoko μιλούσε σιγανά στην πωλήτρια και μετά ντρεπόταν να επαναλάβει πιο δυνατά και προτίμησε να μην πάρει νερό, είναι κάποιες φορές πραγματικότητα για ντροπαλούς ανθρώπους. So kudos to that. Επίσης όμορφο animation, πολύ ωραίο και ταιριαστό opening και πολλές αστείες αναφορές σε άλλα anime που ήταν το μόνο στη σειρά που με έκανε όντως να γελάω.

 

 

Spoiler:

15fkk04.jpg


#28 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 311 posts

Posted 31 October 2014 - 13:13

Βγήκε και το OVA (RAW)



#29 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 November 2014 - 00:50

Μεταφράστηκε το ova, μπράβο στους μεταφραστές.

Spoiler:

 

Με άφησε με καλή γεύση ανοίγοντας την όρεξη για τον δεύτερο κύκλο που όσο δεν έρχεται τόσο μεγαλώνει η απελπισία μου.





Also tagged with one or more of these keywords: comedy, shounen, sol, school life