Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 6 votes

Haikyuu!!

comedy school life sports Spring 2014 shounen Production I.G

  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#46 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 April 2014 - 22:12

Πόσο θέοντας είναι ο Tanaka! Τονε θέλω για pet, reaction gifs etc. Σε όλο το 4ο επεισόδιο γέλαγα με τις αντιδράσεις του ~και με την αλληλεπίδρασή του με τον αρχηγό που συνέχεια τον βάζει στη θέση του με τακτ~. Νομίζω μέχρι στιγμής είναι ο πιο ευχάριστος και αληθινός χαρακτήρας της σειράς. Και ας μας λένε ότι ο Hinata είναι ο πιο refreshingly honest εκεί 'μέσα. Διαφωνώ, η θέση ανήκει στον Tanaka.

 

Θα συμφωνήσω πως είναι όμορφο που δείχνει την ωρίμανσή τους, ειδικά του Kageyama διότι ο Hinata είναι χωμένος μεσ΄την τρελή χαρά και δεν τον βλέπω να καταλαβαίνει και πολλά. Μου θυμίζει το doge meme. Wow much volleyball, such spike, very excitement. Φαντάζομαι στην πορεία θα έρθει και η σειρά του να εμβαθύνει στα δικά του θέματα, αλλά μέχρι στιγμής είναι απίστευτα διασκεδαστικό ειδικά επειδή υπάρχει και η αντιδιαστολή με τις αντιδράσεις και την πορεία του Kageyama.

 

Δυστυχώς το exposition με κούρασε κάπως σε αυτό το επεισόδιο. Πολλές παρεμβάσεις και εξηγήσεις από πολλούς χαρακτήρες και περισσότερα flashbacks απ' ότι ήταν αναγκαίο. Νομίζω και η νοηματική πλοκή αλλά και η συναισθηματική κορύφωση θα ήταν άρτια και με λιγότερα πισωγυρίσματα.

 

Ο Suga εντελώς γλυκός και ζαχαρένιος, μου θύμισε τη Fluttershy από το MLP με τον τρόπο που μίλησε. Τόσο γλύκας και αξιαγάπητος.

 

 

~Ψόφα ξανθέ που είμαι σίγουρη ότι κ εσένα θα σε συμπαθήσω στα επόμενα επεισόδια.


Posted Image


#47 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 28 April 2014 - 23:17

Πόσο θέοντας είναι ο Tanaka! Τονε θέλω για pet, reaction gifs etc. Σε όλο το 4ο επεισόδιο γέλαγα με τις αντιδράσεις του ~και με την αλληλεπίδρασή του με τον αρχηγό που συνέχεια τον βάζει στη θέση του με τακτ~. Νομίζω μέχρι στιγμής είναι ο πιο ευχάριστος και αληθινός χαρακτήρας της σειράς. Και ας μας λένε ότι ο Hinata είναι ο πιο refreshingly honest εκεί 'μέσα. Διαφωνώ, η θέση ανήκει στον Tanaka.

:angelr: Πες τα χρυσόστομη. Και είναι ακόμα πιο θεούλης στη συνέχεια. #1. Εύχομαι ο Hayashi να πάρει πολλούς ρόλους στο μέλλον, τον έχει αποδώσει απίστευτα. 

 

 

Το αστείο με αυτό το επεισόδιο ήταν ότι ήταν πολύ πιστό στο manga, αν εξαιρέσουμε τον δραματικό εφιάλτη στην αρχή που απ' όσο θυμάμαι δεν υπήρχε στο manga και πρέπει να είναι δική τους προσθήκη, παρόλα αυτά δεν λειτούργησε τόσο. Ίσως φταίει ότι ο Ishikawa μου φάνηκε υπερβολικός σε ορισμένες σκηνές αν και η φωνή του ταίριαξε απόλυτα στον Kageyama. Πιστεύω ότι τα επεισόδια θα έχουν καλύτερη ροή όταν η σειρά καλύψει τα 18-20 πρώτα κεφάλαια, τώρα πρέπει να είμαστε στο 8-9, ευτυχώς δεν έχει στερέψει πολύ και το budget για την ώρα.

 

:kakaka: Ο Tsukkishima είναι σπαστικός και το φχαριστιέται, ούτε το character arc του δεν τον σώζει από αυτό. Λατρεία για τις αντιδράσεις που προκαλεί. 


ySss0UF.jpg


#48 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 05 May 2014 - 21:26

Spoiler: 5ο επεισόδιο

 

Εντωμεταξύ έχω πολύ κακή μνήμη και μπορεί να μην ισχύει αυτό, αλλά όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο μου θυμίζει το Oofuri. Τρισχαριτωμένος κοκκινομάλλης πρωταγωνιστής που κάνει προπόνηση μόνος του, πεπειραμένος κουλ τύπος που μαθαίνει σιγά σιγά να τον καθοδηγεί, fuzzy feelings.... πείτε μου ότι βλέπετε κ εσείς τις παράλληλες!


Posted Image


#49 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 05 May 2014 - 23:02

To Oofuri δεν το έχω δει οπότε δε μπορώ να σου πω γι αυτό...

 

...αλλά μιλάμε ολόκληρο το επεισόδιο ήταν cuteness overload για μένα. Ήταν τόσο γλυκός ο Hinata κι αν και μας έδωσε μια καλή ματιά μέσα στην ψυχολογία του Tsukki η σκηνή που κοιτούσε το χέρι του σαν να έπεσε σε μπολ με χολέρα αφού του το έσφιξε ο πρωταγωνιστής, δε μπόρεσα, αξιαγάπητο. Επίσης, ρε σεις, δεν υπάρχει καλύτερος από τον Tanaka, πιο καλός, διασκεδαστικός, επικοινωνιακός sempai δεν υπάρχει. Εκεί που τους έδειχνε πώς να κάνουν την κίνηση για τις φανέλες-ωωωω.

 

Και ο Sugawara πόσο ανθρώπινος και καλός είναι; Επίσης, αν και τον είδα πόσα δέκα δευτερόλεπτα το πολύ, λάτρεψα τον τύπο με τα ξανθά μαλλιά που τώρα μου ξεφεύγει ποιος ακριβώς είναι.

 

Και ο Kageyama ήταν πολύ καλούλης μωρέ, το αντικοινωνικό μας, ειδικά εκεί που του λένε, μην πεις τίποτα να τον αγχώσεις κι αυτός δεν είχε ιδέα. Αχ δε μπορώ τα θυμάμαι και θέλω να το ξαναδώ.

 

 

Υ.Γ. Πόσο αξιαγάπητη η αδερφή του Hinata; D'awwwwww δε μπορώ, θέλω να δω αμέσως το επόμενο.

 

 

EDIT: Μα πώς ξέχασα να το σχολιάσω αυτό; Ο Yamaguchi θα γίνει η καλύτερη waifu ever.


Edited by Fallen_Mpougatsa, 05 May 2014 - 23:05.

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#50 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 06 May 2014 - 01:11

Spoiler: 5ο επεισόδιο

 

Εντωμεταξύ έχω πολύ κακή μνήμη και μπορεί να μην ισχύει αυτό, αλλά όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο μου θυμίζει το Oofuri. Τρισχαριτωμένος κοκκινομάλλης πρωταγωνιστής που κάνει προπόνηση μόνος του, πεπειραμένος κουλ τύπος που μαθαίνει σιγά σιγά να τον καθοδηγεί, fuzzy feelings.... πείτε μου ότι βλέπετε κ εσείς τις παράλληλες!

Αν και οι χαρακτήρες δεν μοιάζουν τόσο και εμένα μου το θυμίζει σε κάποιες φάσεις.

Tanaka τα σπάει.(Έριξα ένα γέλιο εκεί που επαναλάμβανε τα λεγόμενά του ο Hinata και πεταγόταν από πίσω του!!)


Posted Image


#51 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 06 May 2014 - 06:05

Πάνω-κάτω αυτό που είπε ο Zennith για Haikyuu/Oofuri, περισσότερo η σχέση τους μοιάζει κάπως. Αν ψάξεις λίγο θα πετύχεις αρκετά crossovers στα fanarts  :P


ySss0UF.jpg


#52 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 11 May 2014 - 16:08

Tanaka, kakoiii! Best senpai ever πόσο υπέροχος είναι; Τελείωσε, δεν έχω ξαναβρεί πιο τέλειο χαρακτήρα σε τέτοιο premise και είναι και τόσο χαρούμενος και είναι τόσο cute!

 

Hinata-Kageyama πολύ απολαυστικό πρωταγωνιστικό δίδυμο, δεν τους βαριέμαι καθόλου να τους βλέπω, όσο κι αν τους βλέπω. Και με ικανοποιεί το screen time του καθενός. Είναι πολύ ευχάριστο anime και κάθε φορά που το βλέπω χαίρομαι και πραγματικά γελάω. Εκεί με τον Tanaka στην αρχή κι εκεί με το combo μαζί με τον Tsukishima, εντάξει τα σπάνε. Και ο Tsukishima δηλαδή είναι αρκετά αναζωογονητικός χαρακτήρας και τις πετάει τις ατάκες φοβερά. Εκεί που ο ίδιος στην ουσία έλεγε στον συμπαίχτη του, δεν είσαι άνθρωπος, πώς τα κάνεις αυτά, εντάξει, ρεαλιστικότατο και πολύ διασκεδαστικό.

 

Ειλικρινά θέλω τόσο πολύ να πιάσω το manga αλλά ακόμα κρατιέμαι, τα καταφέρνω. Θέλω να ελπίσω πως θα πάρει 2η σεζόν και θα κάνω στο ενδιάμεσο το catch up.

 

Tanaka θεός.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#53 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 21 May 2014 - 20:42

Έχοντας πάρει επιτέλους υπολογιστή σβάρνα όλα τα sports-related anime των τελευταίων (αλλά και παλιότερων) σεζόν, μπορώ να πω ότι μέχρι το επεισόδιο 7 όλα βαίνουν καλώς. Θα μπορούσα και με λιγότερο drama στο πρώτο επεισόδιο, αλλά δε με χάλασε κιόλας, τ' αθλήματα είναι από τη ρίζα τους all about competition. Λίγο character development παραπάνω εν καιρώ και θα περάσουμε καλά κι αυτή τη σεζόν!



#54 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 26 May 2014 - 20:43

Έναν ψήφο κι από μένα στον Πρέσιντεντ Τανάκα. Oι thug wanna be αντιδράσεις του με τα πειράγματα του Tsukishima (ή οποιουδήποτε άλλου) είναι priceless. Lovable bro

Γλυκύτατος ο Asahi, τον λυπήθηκε κάπως η ψυχή μου με τις ενοχές που δεν θα έπρεπε να έχει. Ο λόγος για τον οποίον τα έχει βάλει με τον εαυτό του μου φαίνεται κάπως τραβηγμένος δεδομένου ότι θα έπρεπε να τον είχαν παρηγορήσει οι υπόλοιποι συμπαίκτες του όταν είχε γίνει το κακό, αλλά κλάιν, θα του περάσει στο επόμενο επεισόδιο όπως υπονοήθηκε στον τίτλο οπότε δεν θα με πειράξει.

 


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#55 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 27 May 2014 - 03:31

Έναν ψήφο κι από μένα στον Πρέσιντεντ Τανάκα. Oι thug wanna be αντιδράσεις του με τα πειράγματα του Tsukishima (ή οποιουδήποτε άλλου) είναι priceless. Lovable bro

Γλυκύτατος ο Asahi, τον λυπήθηκε κάπως η ψυχή μου με τις ενοχές που δεν θα έπρεπε να έχει. Ο λόγος για τον οποίον τα έχει βάλει με τον εαυτό του μου φαίνεται κάπως τραβηγμένος δεδομένου ότι θα έπρεπε να τον είχαν παρηγορήσει οι υπόλοιποι συμπαίκτες του όταν είχε γίνει το κακό, αλλά κλάιν, θα του περάσει στο επόμενο επεισόδιο όπως υπονοήθηκε στον τίτλο οπότε δεν θα με πειράξει.

 

Γενικώς βλέπεις στο opening ότι θα του περάσει λογικά κάποια στιγμή και το ίδιο ισχύει και για τον Ukai όπως υπονοήθηκε από τον Tanaka.Δεν βαριέσαι όμως καλούληδες είναι και οι δύο, θα γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον η ομάδα.Επίσης να σημειώσω ότι λάτρεψα και τον Nishinoya.


Edited by zennith666, 27 May 2014 - 10:31.

Posted Image


#56 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 27 May 2014 - 08:39

Asahi-kun ήταν για γούτσου μωρέ! Το καημένο έχει τύψεις. Ο Nishinoya είναι η δεύτερη μορφή της σχολικής ομάδας - με την πρώτη φυσικά να είναι ο Τanaka, ο οποίος όσο πάει αυξάνει σε γ@ματοσύνη - . Πάντως εκεί με το combo του "Nishinoya sempai" και "θα σου αγοράσω παγωτό μετά" / κι άλλο κοπλιμέντο αργότερα "θα σου αγοράσω παγωτό με δύο γεύσεις" των Hinata - Nishinoya με πέθανε. Από cuteness overload κι απ'το γέλιο.

 

ΥΓ. Αυτός ο Ukai καλέ τι παιδί; Εγκρίνω.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#57 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 27 May 2014 - 15:22

Ο Nishinoya ήταν αυτό που χρειαζόμουν!!! Μικρός στο μάτι αλλά μεγάλος στο βόλεϊ (pun NOT intended, by the way), να ένα boost για να κινηθούν τα νήματα (ΑΜΗΝ)!

Εννοείται ότι Asahi και Ukai αναμένονται (πάντα κάποιος πρέπει να το παίζει δύσκολος πριν το πάρει απόφαση ότι δε γλιτώνει, ειδικά όταν μιλάμε για sports animanga) και άντε να πάρουμε μπροστά από εξέλιξη υπόθεσης και χαρακτήρων γιατί το kawaii factor ΔΕ θα μας σώσει από μόνο του.



#58 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 31 May 2014 - 12:09

Πάντως εκεί με το combo του "Nishinoya sempai" και "θα σου αγοράσω παγωτό μετά" / κι άλλο κοπλιμέντο αργότερα "θα σου αγοράσω παγωτό με δύο γεύσεις" των Hinata - Nishinoya με πέθανε.

Παρόλο που το περίμενα, αυτό το αστείο ήταν τόσο τέλειο που με έκανε και γέλασα. Το νιώθεις το κόκορο του Nishinoya τη στιγμή που ακούει το "senpai".

 

Το Hinataκι σούπερ γλυκό και προβλέψιμο που θέλει να απορροφήσει γνώσεις από κάθε νέο καλό παίκτη, adorkabol.

 

Εντωμεταξύ όλοι κοιτάνε τις παλάμες τους σε αυτή τη σειρά, τι θα γίνει ρε παιδιά;

 

Το άφησα για λίγο καιρό να μαζευτούν "πολλά" -τι πολλά δηλαδή, το 7 και το 8- για να το χορτάσω αλλά και πάλι μου φάνηκε πολύ μικρό. Είμαι και εγώ στη φάση όπου μετά από κάθε επεισόδιο πρέπει να κάνω διαλογισμό για να κρατηθώ και να μη βγάλω το άχτι μου στο manga. Είναι πολύ εξάητινγκ σειρά, θα ήθελα να έχει 50 επεισόδια και να έχουν βγει όλα για να τα δω μονορούφι σε δύο μέρες.

 

Asahi-ομιτζί-τι-κουκλί.


Posted Image


#59 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 01 June 2014 - 18:05

Το τραγούδι του Ukai στο 9ο επεισόδιο για όποιον ενδιαφέρεται 

Youtube Video

 

Μπορείτε να διαβάσετε τη μετάφραση εδώ.

 

Θα το προσθέσω και στο πρώτο post.


ySss0UF.jpg


#60 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 01 June 2014 - 21:07

Oh my gooooooooood! Nice find Kai. Το είδες σε credits ή το ήξερες; Ukai όσο πάει και σ'αγαπάει η καρδούλα μου περισσότερο, πολύ χάρηκα που τον είδα μέσα. Καλά εκεί στην ατάκα "προσπαθείς να με ξελογιάσεις ρε; Πότε είανι η προπόνηση, I lost it.

 

Asahi-kuuuun, έλα αγκαλίτσα! :3 Επίσης, Sugamama, you go get them. Also, το bromance Asahi και Νισι τα σπασεεεε! Φαίνεται πως είνα πολύ καλοί φίλοι και πονάνε ο ένας τον άλλον.

 

Τέλος, αν δεν αγαπάει κάποιος τον Τanaka και τις απίθανες φατσούλες του δεν ξέρω που πήγε η ζωή του λάθος.

 

@Anelis Ναι ρε συ, αυτό είναι το θέμα! Είναι τόσο ειλιρινής ο τρόπος που το λέει και όσο και να το περιμένεις δε μπορείς να μη γελάσεις. Όλο το cast είναι τόσο adorable I can't!


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai




Also tagged with one or more of these keywords: comedy, school life, sports, Spring 2014, shounen, Production I.G