Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei

Danganronpa summer 2013 anime

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 06 July 2013 - 01:58


644440_532744360109416_175181630_n.png
 

Type: TV

Episodes: 13

Genres: Action, Mystery, Horror, Psychological

Premiere date: July 5, 2013


Plot / story:

Μια ομάδα 15 "εκλεκτών" μαθητών λυκείου επιλέγονται και συγκεντρώνονται σε μία ξεχωριστή τάξη του σχολείου. Το να αποφοιτήσεις απο αυτό το λύκειο σημαίνει πως έχεις τις ικανότητες για να πετύχεις στη ζωή σου, αλλα το να το καταφέρεις αυτό δεν είναι κάτι εύκολο. Στο σχολείο αυτό ο διευθυντής είναι μια παράξενη, μικρή εμφανισιακά αρκούδα, μισή λευκή και μισή μαύρη που ονομάζεται "monokuma" που στη συνέχεια εξηγεί στους μαθητές πως για να αποφοιτήσουν απ'αυτό το σχολείο θα πρέπει να μπούνε σ'αυτό το παιχνίδι επιβίωσης και να σκοτώσουν. Ο μόνος τροπος με άλλα λόγια είναι να σκοτώσουν έναν απ'τους συμαθητές τους και να γλυτώσουν μέχρι το τέλος. Αν οι υπόλοιποι ανακαλύψουν όμως τον δολοφόνο, ο δολοφόνος θα είναι ο μόνος που θα εκτελεστεί. Αν όμως αποτύχουν να τον ανακαλύψουν και αν τον πιάσουν μόνο ο δολοφόνος θα αποφοιτήσει και όλοι οι άλλοι θα εκτελεστούν.

 

Γενικά έχουμε να κάνουμε με ένα γλυκό παιχνίδι επιβίωσης, που θα πέσει σφαγή για το ποιος θα επιβιώσει στο τέλος, μου θυμίζει πολύ και το manga "kami-sama no Iu tori" , αν και λογικό, ίδιας θεματολογίας είναι στην ουσία για να μη πώ παρόμοια υπόθεση. Απο την άλη με έχει τραβήξει αρκετά το σχέδιο και το animation γενικά, οι τόσοι πολλοί cool μαζεμένοι χαρακτήρες μου προκαλούν κάτι. Ωραία ξεκίνησε το πρώτο επεισόδιο, με έχει τραβήξει, απ'τις καμένες σειρές θα λεγα μέχρι στιγμής.

 

Director: Seiji Kishi
Series Composition: Makoto Uezu
Script: Makoto Uezu
Original Character Design: Rui Komatsuzaki
Character Design: Kazuaki Morita
Monokuma Design: Ryoko Amisaki
Scenario Supervision: Kazutaka Kodaka

Animation Production: Lerche
Original Creator: Chunsoft Spike
Production: Geneon Universal Entertainment ,
Showgate , School of Hope Video Club

και το cast ...

Megumi Ogata as Makoto Naegi


Akira Ishida as Byakuya Togami
Chiwa Saito as Aoi Asahina

Hekiru Shiina as Celestia Ludenwerg
Kappei Yamaguchi as Hifumi Yamada
Kazuya Nakai as Mondo Ōwada
Kouki Miyata as Chihiro Fujisaki
Kousuke Toriumi as Kiyotaka Ishimaru
Kujira as Sakura Ōgami
Makiko Ohmoto as Sayaka Maizono
Masaya Matsukaze as Yasuhiro Hagakure
Megumi Toyoguchi as Junko Enoshima
Miyuki Sawashiro as Tōko Fukawa
Nobuyo Oyama as Monokuma
Takahiro Sakurai as Reon Kuwata
Yōko Hikasa as Kyōko Kirigiri


 

trailer:

Youtube Video




enjoy ~ ( > ω < )



~ ANN ~ MAL ~ Official website ~


Edited by GhostPrince, 21 July 2013 - 19:10.

フカフカ

#2 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 06 July 2013 - 02:17

Nice thread.Next on my watching list.BRB...

Edited by zennith666, 06 July 2013 - 02:17.

Posted Image


#3 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 06 July 2013 - 18:02

Ήταν σχεδόν τόσο κακό όσο το περίμενα, αρκετά περισσότερο ακαλαίσθητο όμως. Δεν ξέρω πως αλλά κάτι τέτοια έργα φαίνεται από μακρυά πως είναι άσχημα.
"Πολύπλοκο", επιφανειακά "ενδιαφέρον" και edgy premise, καιρός να καταλάβουν μερικοί πως αυτό από μόνο του δεν φτιάχνει μια δουλειά αν όλα τα υπόλοιπα είναι σκατά.

Το βάζω στην κατηγορία του Mirai Nikki με έξτρα βραβείο ασχήμιας

HnH5aB0.jpg


#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 07 July 2013 - 11:57

Aφου το γυροφέρνουν που το γυροφέρνουν τοσον καιρο με τις διαφορες σειρουλες του πεταματου (btoom, Mirai nikki, another etc) , γιατι δεν το παιρνουν αποφαση επιτελους για μια καλη μεταφορα του Battle Royale σε anime να ησυχάσουμε μια και καλη με αυτο το genre. Toυλαχιστον το BR ηταν ενδιαφερον.

#5 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 08 July 2013 - 17:15

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι το πρώτο επεισόδιο ήταν πολύ κακό. Ένα τέτοιο σενάριο πάντα έχει ενδιαφέρον (και για αυτό εξάλλου του έδωσα μία ευκαιρία) αλλά η υλοποίηση μου φάνηκε πολύ μέτρια. Όλοι οι χαρακτήρες ήτανε σαν καρικατούρες και πραγματικά δεν συμπάθησα ούτε έναν. Ο πιο συμπαθής χαρακτήρας εκεί μέσα ήταν το αρκούδι. :P
Από εμένα drop. Ίσος άμα δω ότι για κάποιο λόγο η ιστορία συνεχίζει με κάποιον ενδιαφέροντα τρόπο να του δώσω ακόμα μια ευκαιρία, αλλά δεν τρέφω και πολλές ελπίδες..

Edited by plotolp, 08 July 2013 - 17:17.


#6 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 08 July 2013 - 19:49

Well σε γενικές γραμές θα συμφωνίσω αν και προσωπικά το συνεχίζω, δε ξέρω αν το κάνω απτην υπερβολική βαρεμάρα ή απο υπερμαζοχισμό και μ*****, αλλα για κάποιο παράξενο λόγο γελάω με κάτι τέτοιες σειρές, ντάξει το btoom! ήταν χαζό, αλλα αυτό πουι έχω πάθει μαυτήν τη σειρά , το είχα και με το mirai Nikki. Μαλλον η υπερβολικη καταστροφή , ακιρότητα και η μηδενική συνοχή με κρατάνε, χωρίς να υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος. Όπως και να χει για κατεσραμένες σειρές μιλάμε, όχι για κάτι σοβαρό και αξιόλογο.
Οι χαρακτήρες τώρα, εμένα μου δώσανε την αίσθηση λες και τους είχανε μαζέψει απο διάφορα άλλα άνιμε και games σε cosplay και τους ρίξανε για να μπoύν στο παχινίδι. Μιλάμε για τέλειοως αλόκοτοες εμφανισεις. Ο Αρκούδος ήταν τρέλα απ'την άλη (´・ω・`).
フカフカ

#7 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 09 July 2013 - 02:56

Δημοσιευμένη  εικόνα

Θα το παρακολουθώ για να δω αν το Character Design ή το Story είναι το χειρότερο κομμάτι.
Έχοντας παίξει και λίγο απο το παιχνίδι (μέτρια, edgy αντιγραφή του 999) δεν έχω ιδιαίτερες προσδοκίες, μόνο ο μονοkuma αξίζει.

LfNX0dh.png


#8 papous

papous

    Sky Ojii-san

  • Members
  • 472 posts

Posted 09 July 2013 - 04:10

Πολύ κακό και πετσοκομένο adaption του VN.

Posted Image


#9 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 09 July 2013 - 23:47

playing the game atm at chapter 4 τιποτα το τρομερο. οι διαλογοι με monokuma και οι εκτελεσεις των μαθητων ειναι ολα τα λεφτα περιμενω να τις δω πιο fabulous στο ανιμε αν και πιστευω θα το πετσοκοψουν το πρωτο επεισοδιο ουτε και μενα μαρεσε απο πλευρας ανιματιον αλλιως σε ενα ep καλυψε ολο το prologue και την αρχη του πρωτου chapter not bad.

Edited by jeffhardy, 09 July 2013 - 23:48.


#10 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 11 July 2013 - 13:07

Είχα σκοπό να το δω! Θα το δω βεβαια για να σχηματίσω και δικια μου γνωμη αλλά απο ποιους να το κατεβάσω? Να παλευονται τουλαχιστον τα subs!

#11 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 11 July 2013 - 16:17

Είχα σκοπό να το δω! Θα το δω βεβαια για να σχηματίσω και δικια μου γνωμη αλλά απο ποιους να το κατεβάσω? Να παλευονται τουλαχιστον τα subs!


Οι UTW είναι πάντα safe bet.

Edited by Erebos, 11 July 2013 - 16:18.

Posted Image
Posted Image

#12 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 13 July 2013 - 18:06

Spoiler:


フカフカ

#13 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 13 July 2013 - 18:52

Spoiler:


Posted Image
Posted Image

#14 papous

papous

    Sky Ojii-san

  • Members
  • 472 posts

Posted 14 July 2013 - 05:26


Spoiler:



Spoiler:

Posted Image


#15 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 20 July 2013 - 14:20

Ep3.

 

Το πιο ντροπιαστικό και κακοφτιαγμένο suiri-battle στην ιστορία των anime.

Dangandroppa και πολύ άντεξα.


LfNX0dh.png




Also tagged with one or more of these keywords: Danganronpa, summer 2013, anime