Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μουσικά Όργανα


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#211 Bumble

Bumble

    Eating candies

  • Members
  • 40 posts

Posted 30 December 2010 - 00:10

Άμα είναι σε καλή κατάσταση εγώ το cort θα έπαιρνα.Γενικά όμως και τα 2 μπάσα για αρχή πολύ καλά πρέπει να είναι κ αρκετά versatille στον ήχο τους μια που είναι active...its up to you:)
Not only do i not know the answer ,I don't even know what the question is..
SUCKER!

#212 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 30 December 2010 - 01:28

Έλα ρε, θα γίνεις μπασίστας; Αυτά είναι. :wooi2:

Απλά μια συμβουλή. Το μπάσο έχει πολύ χοντρές χορδές οπότε ενδέχεται τα δάχτυλά σου να ταλαιπωρηθούν τις πρώτες βδομάδες. Αλλά μην τα παρατήσεις. No pain, no gain, που λένε. ^^b


Άσε είναι από τους λόγους που σκεφτόμουν μήπως δεν άρχιζα.

Δε θέλω να χαλάσω τα τέλεια,απαλά μου δάχτυλα:8):

Posted Image


#213 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 30 December 2010 - 01:40

στο λέω από κοντά ας το πω και από εδώ. τα warwick είναι από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη, heavy μάρκα για μπάσο. στο thomann έχει τρελες προσφορες για warwick. με 270 ευρώ παίρνεις ένα μπάσο που κανονικά κάνει 550. άσε που μπορείς να έχεις και active μαγνήτες που εγώ προτιμώ πολύ περισσότερο. το καινούριο μου μπάσο που είναι warwick (όχι corvette βεβαια αλλα δεν πειράζει) είναι supreme οποτε θεωρώ πως θα σε ευχαριστήσει αρκετά το warwick. cort δεν έχω ακούσει καλά λόγια για μπάσα, τώρα μπορεί να έχει να κάνει με το στυλ που παίζεις

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#214 Bumble

Bumble

    Eating candies

  • Members
  • 40 posts

Posted 30 December 2010 - 01:58

Νια μωρέ τα warwick mamane(ειδικά σε metal k funk) αλλά τα rockbass είναι καλά?? δεν ξέρω..δεν έχω παίξει ποτέ
εσύ rockbass έχεις?
Not only do i not know the answer ,I don't even know what the question is..
SUCKER!

#215 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 30 December 2010 - 02:00

Νια μωρέ τα warwick mamane(ειδικά σε metal k funk) αλλά τα rockbass είναι καλά?? δεν ξέρω..δεν έχω παίξει ποτέ
εσύ rockbass έχεις?


έχω ένα rockbass fortress με active μαγνήτες left handed και είναι τέλειο. πριν είχα ένα epiphone και σοβαρά την διαφορα γνησιότητας την καταλαβαίνει οποιοσδήποτε. το warwick είναι το ανώτατο μπάσο που έχω πιάσει στα χερια μου. μου ακούγεται καλύτερα και από ένα αμερικανικο fender jazzbass που είχα για κάνα χρόνο στο παρελθόν

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#216 Bumble

Bumble

    Eating candies

  • Members
  • 40 posts

Posted 30 December 2010 - 02:22

Εντάξει ο ήχος αλλά τo neck όμως από τα warwick δεν είναι χοντρό? Mήπως θα τον δυσκολέψει επειδή είναι αρχάριος..?
Not only do i not know the answer ,I don't even know what the question is..
SUCKER!

#217 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 30 December 2010 - 10:59

περίεργος όταν ήτανε να διαλέξω το left handed μπάσο μου αυτό που με τρόμαζε στα warwick ήτανε ότι μου φαινότανε πολύ λεπτό το neck. γενικά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. για τον jiraiya αν όχι warwick θα συμβούλευα ένα ibanez, και ο μονος λόγος που δεν συμβουλεύω fender είναι επειδή στην τιμή που θέλει να διαθέσει υπάρχουνε μονο τα squier και έχω ακούσει τα χειρότερα λόγια. αν βρεθεί καμια καλή τιμή για μεξικανικο fender είναι ότι πρέπει για τον jiraiya

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#218 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 30 December 2010 - 15:42

Thanks για τη βοήθεια.

Και σε ένα άλλο forum που ρώτησα όλοι το Cort μου είπαν οπότε τη Δευτέρα θα πάω να το δω από κοντά και ίσως το πάρω.

Πάρτε και ένα βιντεάκι με το C4H σε δράση:wooi2:

Youtube Video

Posted Image


#219 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 30 December 2010 - 17:41

Όχι δεν έχω τίποτα:hihi2:

Πρώτη φορά ασχολούμαι με μπάσο (και γενικά με μουσικό όργανο αν εξαιρέσεις τα 1-2 χρόνια πιάνο πριν καμιά 15αρια χρόνια)

Έλεγα να πάω για το Warwick + http://www.thomann.de/gr/warwick_blue_cab_151.htm
μιας και μόνο για το σπίτι το θέλω οπότε δε με νοιάζει να είναι πολλά watt αλλά κάτι οικονομικό.Αλλά τώρα με το Cort άλλαξαν τα σχέδια και δε ξέρω τι θα κάνω τελικά.

Απλά έχω μια ένσταση για το Cort επειδή και από κοντά να το δω μιας και δεν έχω πιάσει ποτέ μπάσο στα χέρια μου δε θα μπορώ να καταλάβω σε τι κατάσταση είναι ούτε να συγκρίνω τον ήχο του με κάποιο άλλο μπάσο ξέρω γω:uhh:


Εγω θα σου ελεγα οτι, οτι και να παρεις, αφου δεν ξερεις να παιζεις το ιδιο θα σου φενεται.

καλυτερα να παρεις κατι φθηνο για να μαθεις και αν δεις οτι σου αρεσει και συνεχιζεις, στο μελλον παιρνεις και κατι καλυτερο, γτ ετσι κι αλλιως μπορει να το βαρεθεις.
Επισης για τα μεταχιρισμενα εχω τις επιφυλαξεισ μου, μπορει να ξεκουρδιζετε πολυ ευκολα αφου ειναι 3 χρονων τουλαχιστον ή να εχει αλλα προβληματα που εσυ αφου δεν ξερεις να παιζεις να μην τα παρατηρησεις.
Τελος θα σου προτεινα να παρεις ενα φθηνο καινουργιο μπασο απο μαγαζι

#220 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 30 December 2010 - 17:44

Εγω θα σου ελεγα οτι, οτι και να παρεις, αφου δεν ξερεις να παιζεις το ιδιο θα σου φενεται.

καλυτερα να παρεις κατι φθηνο για να μαθεις και αν δεις οτι σου αρεσει και συνεχιζεις, στο μελλον παιρνεις και κατι καλυτερο, γτ ετσι κι αλλιως μπορει να το βαρεθεις.
Επισης για τα μεταχιρισμενα εχω τις επιφυλαξεισ μου, μπορει να ξεκουρδιζετε πολυ ευκολα αφου ειναι 3 χρονων τουλαχιστον ή να εχει αλλα προβληματα που εσυ αφου δεν ξερεις να παιζεις να μην τα παρατηρησεις.
Τελος θα σου προτεινα να παρεις ενα φθηνο καινουργιο μπασο απο μαγαζι


ότι και να γίνει αν πάρει μεταχειρισμένο θα πρέπει να το πάει για service. το να πάρει πολύ φθηνό μπάσο είναι γελοίο. μονο αν έχει λεφτά για πέταμα έχει νόημα να πάρει ένα fthiniariko yamaha και μετά αν του αρέσει να πρέπει να ξοδέψει αλλα 400 για κάποιο ανθρώπινο. μπορεί να πάρει κατευθείαν ένα με 250-300 και να είναι εντάξει για μπόλικο καιρό

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#221 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 30 December 2010 - 18:05

ότι και να γίνει αν πάρει μεταχειρισμένο θα πρέπει να το πάει για service. το να πάρει πολύ φθηνό μπάσο είναι γελοίο. μονο αν έχει λεφτά για πέταμα έχει νόημα να πάρει ένα fthiniariko yamaha και μετά αν του αρέσει να πρέπει να ξοδέψει αλλα 400 για κάποιο ανθρώπινο. μπορεί να πάρει κατευθείαν ένα με 250-300 και να είναι εντάξει για μπόλικο καιρό


εγω υπολογιζα το "φθηνο" 200-300 ευρω

#222 Bumble

Bumble

    Eating candies

  • Members
  • 40 posts

Posted 02 January 2011 - 01:41

Μιας που λέμε για μπάσα να και το δικό μου (Πριν λίγο έκανα την πρώτη ηχογράφηση:D)

Youtube Video

Not only do i not know the answer ,I don't even know what the question is..
SUCKER!

#223 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 22 January 2011 - 01:51

αγορασα σημερα δικο μου ενισχυτη.
πηγα στην αρχη για fender μετα το εψησα για marshal τελικα πηρα roland

#224 Portgas D. Spark

Portgas D. Spark

    ''ThiS WaR iS MinE''

  • Members
  • 152 posts

Posted 25 November 2011 - 23:44

Φτυαρι στο χερι καιιιι παμε! :Ρ

OnTopic:Λοιπον...Εγω το καλοκαιρι που μας περασε πειρα drums! :awww:
Εδω και κατι χρονια ηθελα αλλα δεν ετυχε...Τελος παντων!

Στην αρχη με ξενερωσαν αρκετα μιας και περιμενα τον ηχο τους ετσι ακριβως οπως τα ειχα προακουσει σε ολες τις ηχογραφησεις ή Live εκτελεσεις διαφορων καλλιτεχνων!

αλλα στην συνεχεια ειδα πως τα drums εχουν πολλες πατεντες :P
Ομως ακομα και τωρα το προβλημα μου ειναι στην κασα!Σημερα πειρα και προστατευτικο αυτοκολλητο για να μην μεινω με το δερμα στο χερι,και τωρα θελω να φτιαξω τον ηχο!

Ο ηχος ειναι πολυ ντοουν ντοουν...Εγω τον θελω πιο κοφτο και ξερο..δηλαδη καπως ττττ! Πιστευω οι drumερς της παρεας να καταλαβα τι ακριβως εννοω...

Sooo!Pro Drumερς του φορουμ,βοηθηστε το νουμπακι!

Ευχαριστωωω!

Posted Image


#225 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 26 November 2011 - 15:42

Μπορεί να μην είμαι pro drummer αλλά ασχολούμαι αρκετό καιρό, λοιπόν αν θες να κάνεις τον ήχο πιο κοφτό απλά σφίγγεις τα τύμπανα με το ειδικό κλειδί που φαντάζομαι να έχεις πάρει μαζί με το set :hot:, αν το κάνεις αυτό ο ήχος θα γίνει πιο κοφτός, γενικά πειραματίσου, θέλουν πολλή εξάσκηση και ιδρώτα :hot:
Posted Image