Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μουσικά Όργανα


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#196 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 08 December 2010 - 08:16

Μόνο ηλεκτρικά όργανα παίζετε εδώ μέσα; Meh...


I see them and I raise you to

Μόνο κιθάρα παίζετε εδώ μέσα; Meh...

Anyways, εγώ έκανα 4 χρόνια πιάνο και 3 ταμπουρά (Μουσικό Σχολείο είναι αυτό!!) αλλά κυρίως παίζω γύρω στα 10 χρόνια βιολί. Βέβαια δεν είναι ότι κάθε χρονιά ήταν τόσο αποδοτική όσο άλλες οπότε πιστεύω δεν έχω το επίπεδο που θα μπορούσα να έχω υπό άλλες συνθήκες.
Με τον ηλεκτρικό ήχο δεν τα πάω καλά αν και είχα παίξει σε μια power/progressive metal μπάντα για λίγο όπου γενικά δεν την πολυπάλεψα με τα μικρόφωνα. Ένας φίλος μου που είχε βάλει μαγνήτη στο δικό του ήταν οκ, αλλά εγώ δεν είμαι και πολύ εξοικιωμένος με αυτά. Όχι βέβαια ότι το έχω και πολύ ανάγκη, μιας και κυρίως παραδοσιακή μουσική παίζω, και εκεί δεν χρειάζεσαι εξοπλισμό παρά μόνο όταν είσαι σε επαγγελματικό επίπεδο...
Κάποια στιγμή θα βάλω ένα μαγνήτη και θα κάτσω να δω τι μπορώ να κάνω, όχι τίποτα άλλο μπας και μπορέσουμε να πιάσουμε λίγο.... metal!
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#197 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 08 December 2010 - 17:13

Laraska τα ιδιαίτερα για βιολί υπολόγιζεται σε 20 ευρώ το μάθημα τουλάχιστον (ανάλογα με τον καθηγητή).Το πιάνο είναι γενικά ποιο φτηνά (γιατί είναι γεμάτος ο τόπος με πτυχιούχους πιανίστες.Οι ποιο πολλοί από αυτούς είναι άσχετοι πέρα από τα βασικά αλλά τι να κάνεις...:P).
Τώρα προσωπική μου απόψη είναι ότι στο ωδείο είναι καλύτερα αν θες να πάρεις ας πούμε πτυχίο αλλά αν απλά θες να μάθεις βιολί για την πάρτη σου τότε κάνε ιδιαίτερα.Τι είδος μουσικής ενδιαφέρεσαι να μάθεις στο βιολί?
Intelligence is nothing without wisdom...

#198 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 12 December 2010 - 20:32

Laraska τα ιδιαίτερα για βιολί υπολόγιζεται σε 20 ευρώ το μάθημα τουλάχιστον (ανάλογα με τον καθηγητή).Το πιάνο είναι γενικά ποιο φτηνά (γιατί είναι γεμάτος ο τόπος με πτυχιούχους πιανίστες.Οι ποιο πολλοί από αυτούς είναι άσχετοι πέρα από τα βασικά αλλά τι να κάνεις...:P).
Τώρα προσωπική μου απόψη είναι ότι στο ωδείο είναι καλύτερα αν θες να πάρεις ας πούμε πτυχίο αλλά αν απλά θες να μάθεις βιολί για την πάρτη σου τότε κάνε ιδιαίτερα.Τι είδος μουσικής ενδιαφέρεσαι να μάθεις στο βιολί?

ενδιαφερομαι να μαθω ...να το χειριζομαι για να παιζω δικη μου κυριως αλλα επισης κλασικη και τα σχετικα .
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#199 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 13 December 2010 - 04:21

Για τα δικά σου σε 3-4 χρονάκια κάτι θα παίζεις αλλά για κλασσική είναι λίγο ποιο δύσκολα τα πράματα... :P
Intelligence is nothing without wisdom...

#200 Bumble

Bumble

    Eating candies

  • Members
  • 40 posts

Posted 17 December 2010 - 03:11

bass player here! 3 χρόνια και κάτι,θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω και σαξόφωνο:)
Not only do i not know the answer ,I don't even know what the question is..
SUCKER!

#201 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 29 December 2010 - 22:26

Μια από αυτές τις μέρες σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου μπάσο.

Μετά από ώρες ψαξίματος είχα καταλήξει σε αυτό αλλά έτυχε και βρήκα αυτό μεταχειρισμένο στα 160€ μαζί με θήκη.

Το παιδί που το δίνει μου πε ότι το έχει 3 χρόνια,πριν 2 βδομάδες του άλλαξε χορδές και ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση απλά το δίνει τόσο επειδή έχει ανάγκη τα χρήματα.Αύριο θα μου στείλει εικόνες και μου είπε όποτε θέλω να πάω να το δω και από κοντά.

Τι λέτε να κάνω τελικά είμαι σε δίλημμα;:hmmm:

Posted Image


#202 Bumble

Bumble

    Eating candies

  • Members
  • 40 posts

Posted 29 December 2010 - 22:38

Θα σου πρότεινα να πας να δεις από κοντά το cort :),έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά μπάσα για τα λεφτά τους,Γνκ τι μουσική παίζεις?έχεις ενισχυτή?
Not only do i not know the answer ,I don't even know what the question is..
SUCKER!

#203 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 29 December 2010 - 22:39

το cort ακουγεται πολυ ωραιο στο sound sample
πανε να το δεις και παιξε λιγακι να το ακουσεις γιατι το οτι ειναι μεταχειρισμενο
απο μονο του δε λεει τιποτα μπορει να ειναι αψογα διατηρημενο
εγω τουλαχιστον τα μουσικα μου τα κραταω σαν καινουργια!(αν και τα εχω παρατησει και πρεπει
να τα περιποιηθω λιγακι)

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#204 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 29 December 2010 - 22:50

Όχι δεν έχω τίποτα:hihi2:

Πρώτη φορά ασχολούμαι με μπάσο (και γενικά με μουσικό όργανο αν εξαιρέσεις τα 1-2 χρόνια πιάνο πριν καμιά 15αρια χρόνια)

Έλεγα να πάω για το Warwick + http://www.thomann.de/gr/warwick_blue_cab_151.htm
μιας και μόνο για το σπίτι το θέλω οπότε δε με νοιάζει να είναι πολλά watt αλλά κάτι οικονομικό.Αλλά τώρα με το Cort άλλαξαν τα σχέδια και δε ξέρω τι θα κάνω τελικά.

Απλά έχω μια ένσταση για το Cort επειδή και από κοντά να το δω μιας και δεν έχω πιάσει ποτέ μπάσο στα χέρια μου δε θα μπορώ να καταλάβω σε τι κατάσταση είναι ούτε να συγκρίνω τον ήχο του με κάποιο άλλο μπάσο ξέρω γω:uhh:

Posted Image


#205 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 29 December 2010 - 23:07

χμ! εγω παιζω κιθαρα οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο αλλα δεν εχεις κανενα φιλο
μπασιστα?
εστω να σε βοηθησει στο τι να προσεξεις ωστε να παρεις το καλυτερο για εσενα.
καλο ειναι οταν αγορασεις να εχεις μαζι καποιον που εμπιστευεσαι την κριση του
και να προσεξεις να αισθανεσαι ανετα κρατοντας το μπασο! δεν ταιριαζουν ολα τα μουσικα
οργανα σε ολους π.χ. εγω παιζω μονο stratocaster, κιθαρες τυπου les paul δεν με βολευουν!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#206 Bumble

Bumble

    Eating candies

  • Members
  • 40 posts

Posted 29 December 2010 - 23:14

Ναι όντως πάρε κάποιον φίλο σου που να ξέρει,και κιθαρίστας να είναι δεν πειράζει για να ελέγξει την κατάσταση τουλάχιστον .

Το πρώτο μου μπάσο ήταν αυτό http://www.thomann.de/gr/yamaha_rbx170dbm.htm (σε κόκκινο:P) kαι μπορώ να πω ότι τα 2 χρόνια που το είχα με έβγαλε ασπροπρόσωπο:)

Όσο αναφορά τον ήχο πες μου λιγο τη μουσική θέλεις να παίζεις για να σε κατατοπίσω όσο μπορώ..
Not only do i not know the answer ,I don't even know what the question is..
SUCKER!

#207 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 29 December 2010 - 23:29

Check out this

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#208 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 29 December 2010 - 23:37

Check out this


Thanks αλλά δε ψάχνω γενικά τι να πάρω.Αυτό το κανα τις προηγούμενες μέρες:deadga6:

Απλά επειδή βρήκα το Cort σε καλή τιμή έλεγα μήπως αξίζει να πάρω αυτό αντί για το Warwick και να εξοικονομήσω και 100 ευρώπουλα.

Όσον αφορά το είδος δεν έχω κάποια προτίμηση.Ότι να ναι αρκεί να μου αρέσει το κομμάτι:hot:

Posted Image


#209 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 December 2010 - 00:06

Έλα ρε, θα γίνεις μπασίστας; Αυτά είναι. :wooi2:

Απλά μια συμβουλή. Το μπάσο έχει πολύ χοντρές χορδές οπότε ενδέχεται τα δάχτυλά σου να ταλαιπωρηθούν τις πρώτες βδομάδες. Αλλά μην τα παρατήσεις. No pain, no gain, που λένε. ^^b

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#210 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 30 December 2010 - 00:08

Thanks αλλά δε ψάχνω γενικά τι να πάρω.Αυτό το κανα τις προηγούμενες μέρες:deadga6:


Το φαντάστηκα, αλλά ήθελα κάπου να το δείξω. XD

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*