Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μουσικά Όργανα


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 20 September 2006 - 21:06

Ο τίτλος μιλάει. Παίζετε κάποιο μουσικό όργανω; :happy2:
Εγώ παίζω drums (5 χρόνια εμπειρία 8) ) και ξεκίνησα να παίζω κιθάρα προσφατα. Εχω μάθει σχεδον όλα τα βασικά Chords και άρχισα να βελτιώνω τους χρόνους μου στην αλλαγή μέχρι σημείο να βγαίνει ήχος :P Αυτά σε 2 ώρες 8)

oR4yYRl.gif


#2 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 21 September 2006 - 02:25

Είναι ο καημός μου να μάθω μπάσο... Που θα πάει αυτόν τον χρόνο δεν θα αρχίσω τα μαθήματα...; :dwarf:
Posted Image

#3 kokotas

kokotas

    Anime Amateur

  • Members
  • 117 posts

Posted 21 September 2006 - 08:14

Εγώ παίζω κιθάρα κοντά ένα χρόνο. Ξέρω τα βασικά chords άντε και να παίξω και κανα εύκολο solo :P
Μόνος μου έμαθα, κοιτώντας τα chords από το guitar pro xP

@Ash
Αποκλείεται να πιάνεις πρώτη φορά κιθάρα στα χέρια σου, και να κάνεις αυτά που λες μέσα σε 2 ώρες ο.Ο Εμένα τουλάχιστον για να συνηθίσουν τα δάχτυλα μου, μου πήρε κάτι μήνες...Για να μην αναφέρω τις αλλαγές και τον ρυθμό xD Εκτός βέβαια αν είσαι prodigy ή εγώ υπερ-noob :hehe:
Posted Image

Visit our site to grab your weekly One Piece HQ fix <333 Whatever rulez!! xD

#4 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 21 September 2006 - 13:31

Είναι ο καημός μου να μάθω μπάσο... Που θα πάει αυτόν τον χρόνο δεν θα αρχίσω τα μαθήματα...; :dwarf:


Εγώ τα άρχισα και τώρα είμαι στον δεύτερο χρόνο.

#5 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 21 September 2006 - 21:15

εγω ειχα καποτε (μικρος)αρχισει μπουζουκι
μεσα σε ενα 5λεπτο το παρατησα
αφησα το δασκαλο με ανοιχτο το στομα
απλα σηκωθηκα και εφυγα lol
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#6 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 21 September 2006 - 22:37

προσπαθώ να γρατζουνήσω την κιθάρα αλλά ακόμα πλήρης αποτυχία... και με το guitar pro που προσπαθώ δε βλέπω καμία βελτίωση... :cry:

#7 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 posts

Posted 24 September 2006 - 02:49

Κλαρίνο παίζει κανείς;

#8 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 24 September 2006 - 08:48

Αποκλείεται να πιάνεις πρώτη φορά κιθάρα στα χέρια σου, και να κάνεις αυτά που λες μέσα σε 2 ώρες ο.Ο Εμένα τουλάχιστον για να συνηθίσουν τα δάχτυλα μου, μου πήρε κάτι μήνες...Για να μην αναφέρω τις αλλαγές και τον ρυθμό xD Εκτός βέβαια αν είσαι prodigy ή εγώ υπερ-noob


Κοίτα δεν μιλάω για εναλλαγή μεταξύ των Chords. Αυτό τώρα προσπαθώ να το βελτιώσω με το G - A - D - E :P Βασικά νότες βαριόμουνα να κάνω πήγα κατευθίαν στα Chords. :clap:

oR4yYRl.gif


#9 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 26 September 2006 - 11:55

εγώ την παλεύω εδώ και κάτι μήνες με μια κιθάρα,σιγά σιγά λύνονται τα δάχτυλα αλλά έχει καιρό ακόμα το θέμα.καημό το έχω πότε θα μπορώ να παίζω blues. :cry:

#10 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 26 September 2006 - 14:46

Περιπου 4 χρονια κιθαρα....αυτοδιδακτος.

Εχω μαθει ολα τα chorus απο τον πρωτο χρονο. Μετα αρχισα:
Legato(γρηγορη κινηση του δεξιου χεριου μαζι με muting...αν θυμαμαι καλα :P )
Dynamics(απο το αργο στο γρηγορο)
Tapping
pentatonics(που ακομα δεν τις εχω καταφερει ολες...)

και συνεχιζω να συνδυαζω γενικα πραματα. Σε ολους οσους παιζουν και θελουν να βελτιωθουν σας συμβουλευω να μαθετε ενα πραγμα καλα!

MUTING!!!!

Το να μπορεις να απομονωσεις μια χορδη απο ολες τις αλλες ενω την γρατζουνας μπορει να ακουγεται ευκολο αλλα ακομα μετα απο τεσσερα χρονια δεν το εχω καταφερει. Αν μπορουσα θα πηγαινα τουλαχιστον αλλον 1,5 χρονο μπροστα....καθηστε και δειτε ποιο muting σας ειανι ποιο ευκολο. Δεξι χερι muting η αριστερο, και μαθετε το καλα. Μετα εξασκιστε και το αλλο το οποιο πιανει τις χορδες(ακουγεται αδυνατον? κι ομως...)

Hajate ρε μεγαλε? κιθαριτσα και δεν μουλεγες τπτ? blues is not hard....just weird. Εχει τρομερα πιασηματα και παραξενο ρυθμο. Αμα ομως πιανει το αφτι σου δεν θα σου παρει πολυ ;)

#11 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 28 September 2006 - 15:38

Περιπου 4 χρονια κιθαρα....αυτοδιδακτος.

Εχω μαθει ολα τα chorus απο τον πρωτο χρονο. Μετα αρχισα:
Legato(γρηγορη κινηση του δεξιου χεριου μαζι με muting...αν θυμαμαι καλα :P )
Dynamics(απο το αργο στο γρηγορο)
Tapping
pentatonics(που ακομα δεν τις εχω καταφερει ολες...)

και συνεχιζω να συνδυαζω γενικα πραματα. Σε ολους οσους παιζουν και θελουν να βελτιωθουν σας συμβουλευω να μαθετε ενα πραγμα καλα!

MUTING!!!!

Το να μπορεις να απομονωσεις μια χορδη απο ολες τις αλλες ενω την γρατζουνας μπορει να ακουγεται ευκολο αλλα ακομα μετα απο τεσσερα χρονια δεν το εχω καταφερει. Αν μπορουσα θα πηγαινα τουλαχιστον αλλον 1,5 χρονο μπροστα....καθηστε και δειτε ποιο muting σας ειανι ποιο ευκολο. Δεξι χερι muting η αριστερο, και μαθετε το καλα. Μετα εξασκιστε και το αλλο το οποιο πιανει τις χορδες(ακουγεται αδυνατον? κι ομως...)



Πολύ σωστό σε βρίσκω φιλαράκο μου :kakashithumbup:
Αν και η καλύτερη αρχή για να μάθει κάποιος ηλεκτρική κιθάρα είναι το blues...
Οι τεχνικές εξαρτώνται απο τα γούστα του καθενός. Πάντως το καλύτερο που έχει να κάνει ένας κιθαρίστας είναι να χωρίσει την φάση Soloing & Rythm και να ασχοληθεί παράλληλα κ με τα 2 επειδή είναι καλό να ξέρουμε όλες τις πλευρές τις κιθάρας και όχι μόνο τα 3 πρώτα τάστα!!!
2) Αναφέρομαι πάλι στις τεχνικές κυρίως..
basic legatos είναι κυρίως το hammer on-pull of όπως είπες αλλα ανεξατήτως χτυπήματος της πένας και ταχύτητας (πάντα μεσα στον ρυθμό βέβαια)...

arpeggios Ξέχασες βέβαια και μια ακόμη καταπληκτική τεχνική που χρισημοποιούνε πολοί μεγάλοι π.χ. Malmsteen.. H οποία είναι κυρίως αναλυση συγχορδιών χορδή-χορδή με picking ή χωρίς και σε οποιαδήποτε γενικά κλίμακα. Σ'αυτή τη τεχνική πρέπει να προσέχεις το muting σου γιατί καθώς κατεβαίνεις την ταστιέρα δεν πρέπει να ακούγονται προηγούμενες νότες!!!
Κάποιοι το καταφέρνουν γρηγορότερα και κάποιοι πολύ σιγά...

Το main object κυρίως είναι η μελέτη αργό ρυθμό και χωρις παραμόρφωση στον ενισχυτή....
Αυτά...

Hajate ρε μεγαλε? κιθαριτσα και δεν μουλεγες τπτ? blues is not hard....just weird. Εχει τρομερα πιασηματα και παραξενο ρυθμο. Αμα ομως πιανει το αφτι σου δεν θα σου παρει πολυ Wink


όσον αφορά τα μπλουζ θα έλεγα οτι δεν είναι και τοσο εύκολα π.χ. βλέπε Stevie ray Vaughn.... πρόσεξε το αυτό........ ;)
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#12 Deafening_Silence

Deafening_Silence

    Daydreamer

  • Members
  • 44 posts

Posted 23 October 2006 - 15:59

Και γω κιθάρα παίζω εδώ και 1-1.5 χρόνο, χωρίς να χω κάνει μαθήματα.. Όλα με την βοήθεια του Guitar Pro :P Και ναι, θέλω πολύυυ εξάσκηση ακόμα..

#13 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 23 October 2006 - 17:22

Και γω κιθάρα παίζω εδώ και 1-1.5 χρόνο, χωρίς να χω κάνει μαθήματα.. Όλα με την βοήθεια του Guitar Pro :P Και ναι, θέλω πολύυυ εξάσκηση ακόμα..


Αχ αυτό το Guitar Pro. Καθόμαστε με τις ώρες μπροστά στην οθόνη του PC και...

#14 Elrik99

Elrik99

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 28 October 2006 - 13:29

Ξεκινησα απο μπασσο και επιασα και κιθαρα καιειμαι "σχετικα" :calm: ικανοποιημενος με το επιπεδο μου ?:huh: ?
Posted Image

#15 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 08 November 2006 - 12:52

Εγώ αντιθέτως ρε παιδιά... ότι έχω πιάσει δεν μένω ικανοποιημένος με το επίπεδο...
Πιστεύω πως η μουσική και γενικά οι τέχνες δεν έχουνε και πολλά επίπεδα (σε πνευματικό τομέα πάντα)..
Αμα σου μάθει κάποιος τα βασικά της μουσικής... δεν λέω πολλά. 3 χρόνια θεωρίας και καμιά 4-5 όργανο τότε έχεις αναπτύξει την ικανότητα να μελοποιείς κιόλας...

Η μουσική υπάρχει πάντα μες το μυαλό.. απλά μαθαίνοντας το οποιοδήποτε όργανο, ακόμη και "φωνή" το εξωτερικεύεις!!
Και είναι απίστευτο όταν συνδυάσεις μια μελωδία την στιγμή που έχεις απίστευτη έμπνευση..

Βασικά πράγματα?... Ρυθμός (μέτρο και σταθερό "χτύπημα") και Τόνος (τονικότητα φωνής...διώρθωση φάλτσων κτλ.)

Επίσης πρέπει να τονίσω οτι πλέον κάνουνε και την μουσική μόδα και αυτό καταστρέφει το "ξεχωριστό" που έχει κάποιος underground καλλιτέχνης απο έναν ψαγμένο σκυλά.... :hehe:


κιθαρίστε υπάρχουν πολλοί θεός μόνο ένας Jimi Hedrix
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]