Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Pacific Rim

Pacific Rim film movie Guillermo Del Toro 2013

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#16 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 21 August 2013 - 11:54

Del Toro visits Japan. And meets life sized Gundam.

Youtube Video


Edited by ma_foteini, 21 August 2013 - 11:55.


#17 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 16 September 2013 - 17:33

Παρά το ότι δεν ξεφεύγει από συνηθισμένα tropes (όπως λέει και η ma_foteini, μπορείς άνετα να κάνεις λίστα), το διασκέδασα απίστευτα, ειδικά τις μάχες και το ξύλο.

Also, το OST είναι ωραιότατο. <3


6dqFccT.gif


#18 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 17 September 2013 - 21:06

Οκ, μου αρέσουν οι ταινίες που διασκεδάζουν με τα tropes. Αν ήταν σοβαρό και ρεαλιστικό δε θα είχαμε τον επικό κύριο με τα κουδουνιστά παπούτσια ή τον ακόμα πιο επικό super-geek και ελαφρώς σπαστικό κύριο με τη μαγκουρίτσα!

 

Και μόνο που ήταν τόσο μεγάλο και τόσο εφετζίδικο χωρίς να είναι πατάτα από σκηνοθεσία/acting, σου προκαλούσε τα αισθήματα που ήθελε. Οπότε win!


15fkk04.jpg


#19 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 18 September 2013 - 13:17

^ Absolutely!

 

Για μένα, η διαφορά έγκειται στο πώς χρησιμοποιεί τα action/anime/whatever tropes. Τα ίδια τα tropes δεν είναι κακά, ίσα-ίσα που διευκολύνουν τα πράγματα σε μια ταινία σαν το Pacific Rim, που επιχειρεί να στήσει έναν ολόκληρο κόσμο και έχει τόσους χαρακτήρες.

Παράλληλα, ακόμα κι αυτά τα tropes που χρησιμοποιούνται δεν αναπαράγονται αδέξια σε μια προσπάθεια ν' αντικαταστήσουν την πλοκή ή την ανάπτυξη των χαρακτήρων. imo, και ο Raleigh και η Mako και ο Pentecost απέχουν από τα συνηθισμένα στερεότυπα και αναπτύσσονται επαρκώς στην ταινία.

 

δεν ξέρω αν ανέφερα το OSΤ, είναι απίστευτα εθιστικό, δε μπορώ να σταματήσω να το ακούω


6dqFccT.gif


#20 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 19 September 2013 - 09:26

Aaaaaaaaaaaaaaaw yissssssssssssssssssss! Την είδ επιτέλους κι εγώ!

 

Καταχάρηκα να τη βλέπω! Με τόση αναμονή, αλλά άξιζε. Δεν ήταν κάτι το συγκλονιστικά προτότυπο όπως είπαν οι άλλοι εδώ, αλλά τίποτα δε σε έκανε να κουράζεσαι, να βαριέσαι ή να αγανακτείς. Όλα τα εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά ο κύριος και είχαμε την πιο διασκεδαστική ταινία του καλοκαιριού by far. O πτέραρχος, στη σκηνή που τον πιάνει ο πρωταγωνιστής πολύ μάγκας μιλάμε. Μου άρεσε πάρα πολύ θέλω να την ξαναδώ! Τα τέρατα και το πως πηγαινοέρχονταν μου φάνηκε μια ρεαλιστική εξήγηση, όλοι οι χαρακτήρες ήταν καλοδουλεμένι για μένα, έστω κι αν μερικοί δεν αναπτύχθηκαν επαρκώς αλλά μερικοί ήταν και oh my God! Αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση σε τέτοια ταινία.

 

Όσο αυτό που λέτε για το "μπρατσαράδες" όλοι, νομίζω οφείλεται στο γεγονός ότι είναι σαν στρατιώτες όλοι και για να εκγυμνάσουν το μυαλό, εφόσον το έχουν έτοιμο, εκγυμνάζουν και το σώμα. Αυτό μου φάνηκε λογικό. Ας πούμε, η Mako, που ήταν κυρίως επιστήμονας δεν ήταν buff σαν την Ρωσίδα. Εντάξει, στερεότυπο κι αυτό, αλλά κάπως εξηγείται. Νομίζω. xD

 

Όποιος θέλει να πάει να τη δει, παίδες, να μη διστάσει ούτε μία στιγμή.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#21 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 19 September 2013 - 11:09

love it too!
επιτελους μια τενια με mecha, επνευσμενη απο real anime mecha :riiight:

 


Imagination is the only limit!

#22 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 19 September 2013 - 13:22

Apart from the awesome meccha, dude, Ron Perlman. Mε παπούτσι με χρυσό σαν φίδι. Πόσο πιο over the top απολαυστικός μπορεί να είσαι; Φοβερή προσθήκη.

 

Btw, πάλι καλά που δεν πιάσαμε όλο το cast του Sons of Anarchy! :P


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#23 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 20 September 2013 - 07:19

pleeeeeease tell me you guys/gals saw the after-credits-scene!!!!!
πόσο awesomeness??!!!



#24 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 20 September 2013 - 09:13

Χα χα χα, έλεγε τόσο πολύ! Δυστυχώς δεν ήξερα και την είδα μετά στο internet, αλλά πολύ επικίλα!


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#25 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 20 September 2013 - 10:21

Οκέι, θα φοβάμαι να φύγω από το σινεμά, άλλη φορά.

 

Την είδα τώρα και μπορώ να πω ότι μου έφτιαξε το κέφι για όλη τη μέρα!


15fkk04.jpg


#26 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 20 September 2013 - 11:12

οχού! Να το ξαναγράψω με μεγάλα γράμματα για να αποφευχθούν οι πρώιμες αποχωρήσεις από την αίθουσα:

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΗΝΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΩΝ END CREDITS!!!

 

Από τότε που έγινε η αρχή με τις ταινίες-μεταφορές των Marvel/DC, που έκαναν μόδα τις σκηνές κατά τη διάρκεια των τίτλων τέλους, δεν φεύγω από την αίθουσα σε action ταινία αν δεν δω σχεδόν όλα τα credits.

 

edit: contributing on the OST-love

Youtube Video


Edited by ma_foteini, 20 September 2013 - 11:15.


#27 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 20 September 2013 - 11:39

Κοίτα, εγώ δε μπήκα μέσα στο thread μέχρι να τη δω την ταινία, γιατί από δω έμαθα ότι είχε έξτρα σκηνή! xD Ε και μετά youtube για να τη δούμε.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#28 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 20 September 2013 - 12:28

Never leave before the credits are over :congrats:

 

Την είδα κι εγώ (όχι που θα την έχανα) τις προάλλες μαζί με τον daimonhand αλλά έριχνα ψάξιμο γύρω από αυτήν οπότε κατεύνασα λίγο τον ενθουσιασμό μου δεν πόσταρα κατευθείαν-

 

Το μικρό και ανώριμο mecha fanboy που έχω μέσα μου ήταν αδύνατο να μην εκδηλωθεί τσιρίζοντας από σκηνή σε σκηνή.

 

Χορταστικότατη, με καλό pacing, τρομερά ειδικά εφέ, λατρεμένο sountrack, μπόλικες χιουμοριστικές καταστάσεις, ποζεράδικη σκηνοθεσία και φυσικά

MECHA.

 

MOTHERFUCKIN MECHA.

 

Goddamn.

 

Ευχαριστώ τη μάνα μου, που με έφερε σ' αυτόν εδώ τον κόσμο ;-;

 

Οι χαρακτήρες είχαν αρκετό ενδιαφέρον και τραβηγμένη ιδιομορφία (εκτός από τον πρωταγωνιστή), στοιχείο που βλέπουμε αρκετά στα manga και φυσικά καλοδεχούμενο.

Γενικά όπως είναι προφανές, οι manga επιρροές ήταν ουκ ολίγες. Σενάριο who cares. Κάποια στοιχεία βέβαια είχαν μια πλάκα.

 

Δυσκολεύομαι πάντως να πιστέψω πως ο Del Toro δεν έχει δει όπως λέει NGE. Σχεδόν σκηνή παρά σκηνή πεταγόμουν με τον αδελφό μου λέγοντας "Evangelion reference!" και φυσικά δεν μιλάω απλά  το neurolink (το οποίο δεν σχετίζω καν με το nge) αλλά

για σκηνές ολόκληρες και φαινομενικά τεράστια shoutouts.

 

Πέρα από αυτό, ορισμένα tropes παίχτηκαν με πολύ πετυχημένο τρόπο (βλ. επίθεση στο hong kong αντί για το κλασικό tokyo, lawl)

 

Γενικά ήταν η πιο απολαυστική κινηματογραφική εμπειρία που έχω ζήσει εδώ και πολύ καιρό (συνήθως ξενερώνω με τους κινηματογράφους και γιαυτό δεν πολυπατάω)

Absolute must για τους φίλτατους συγκαμένος mecha fans, Τσακιστείτε και δείτε τη χωρίς δεύτερη, ούτε καν πρώτη σκέψη :P Για τους υπόλοιπους δεν είμαι σίγουρος, αλλά όπως βλέπω παραπάνω υπάρχουν πιθανότητες να αρέσει και για τα υπόλοιπα στοιχεία του.

Απλά μην ξεχάσετε να δείτε την ταινία για αυτό που είναι και σίγουρα όχι με serious business διάθεση~

Προσωπικά την είδα σε 3d και δεν μετάνιωσα ούτε ένα cent από αυτά που έδωσα :riiight:

p.s. υπήρχε μια σκηνή που με συγκίνησε ιδιαίτερα:

Spoiler:


Edited by Six Winged Angel, 20 September 2013 - 12:29.


#29 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 22 September 2013 - 15:30

+ άπειρο στα όσα λέει ο κύριος από πάνω, αν και να προσθέσω ότι και να μην είναι κάποιος mecha fan, πάλι η ταινία είναι must!

 

Πέρασα πολύ καλά, αν και την περισσότερη ώρα δεν μπορούσα καν να σκεφτώ από το AWESOMENESS CTHULHUDAMMIT!

 

Σε κάποιες στιγμές ήταν σα να έβλεπα live action NGE done right και αν είναι ποτέ να βγει κάτι τέτοιο μακάρι να είναι σαν το PR.

 

To μόνο μου πρόβλημα ήταν το γεγονός ότι πάλι χάσαμε την ευκαιρία να δούμε τον Cthulhu (λάθος που έγινε και την προηγούμενη χρονιά με το επικό Cabin in the Woods).

Spoiler:

 

Σε προβολή 25 ατόμων ήμασταν οι μόνοι που ευτυχώς κάτσαμε μέχρι το τέλος, χωρίς να ξέρουμε για την έξτρα σκηνή -απλά δεν μπορούσαμε να κουνηθούμε από αυτή την πανοραμική οργασμική εμπειρία. Ήταν καθαρά φτιαγμένη απλά για την πλάκα τους και την ευχαριστήθηκα δεόντως.

 

 

On a more serious note, ό,τι είπε η tristessa.


Posted Image


#30 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 22 September 2013 - 17:24

Οτι είπατε όλοι.Πρέπει να ήταν η πρώτη ταινία που είδα δεύτερη φορά εδώ και καιρό.Επιτέλους μία action movie που αποδέχεται αυτό που είναι και το γιορτάζει αντί να μας το παίζει edgy και angsty drama.

@anelis

Spoiler:


Τέλος αφήνω αυτό εδώ το διαμαντάκι.
Youtube Video


FUCK YEAH!


sc5bab.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: Pacific Rim, film, movie, Guillermo Del Toro, 2013