Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Γενική συζήτηση για Risk PbP games...


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#76 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 31 March 2013 - 10:16

Κατατοπιστικός όπως πάντα αλλά εγώ θα κάνω άλλες δύο ερωτήσεις :hihi2:

Πρώτον, υπάρχουν κάρτες που δεν μας έχεις δείξει και μπορούμε να τις πάρουμε με την μυστική κάρτα? Είναι πιο "σπασμένες" από αυτές που μας έχεις δείξει? Από αυτές που μας έδειξες διαλέγουμε 12 και τις 3 των ενισχύσεων? Η fake card φαίνεται σαν μία οποιαδήποτε κάρτα απλά όταν πας να την παίξεις σου λέει ο GM οοουπς fake?

Επίσης αυτό που εννοούσα αλλά το διατύπωσα κακήν κακώς στο τέλος είναι αν μπορούμε να κάνουμε διαδοχικές επιθέσεις όπως στο πρώτο risk αλλά υποθέτω πως η απάντηση είναι όχι :P

Οι NPC με έχουν λίγο μπερδέψει και ποιά θα είναι συμπεριφορά τους για να είμαι ειλικρινής.

Τέλος εννοείται ότι είσαι τρελός που έκατσες και το έγραψες αυτό το θηρίο. Ή τρελός ή μας αγαπάς πολύ. Νομίζω τρελός πάντως XD

xbJ3b2w.jpeg


#77 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 31 March 2013 - 11:00

Όσες ερωτήσεις θέλετε κάνετε. Είτε εδώ είτε σε pm.

Πρώτον, υπάρχουν κάρτες που δεν μας έχεις δείξει και μπορούμε να τις πάρουμε με την μυστική κάρτα? Είναι πιο "σπασμένες" από αυτές που μας έχεις δείξει? Από αυτές που μας έδειξες διαλέγουμε 12 και τις 3 των ενισχύσεων? Η fake card φαίνεται σαν μία οποιαδήποτε κάρτα απλά όταν πας να την παίξεις σου λέει ο GM οοουπς fake?


Ναι, είναι κρυφές κάρτες και γενικα πιο δυνατές από αυτές που σας έχω δείξει. Υπάρχουν 7 διαφορετικές μυστικές κάρτες btw, αλλά εσείς θα έχετε πρόσβαση σε μια, τυχαία. Ναι, η fake card φαίνεται σαν κανονική κάρτα. Αν πας να την παίξεις απλά θα δεις πως δεν θα συμβεί τίποτα. Δεν θα σου πω όμως σαν GM πως αυτό έγινε επειδή η κάρτα ήταν ψεύτικη ή επειδή σε σταμάτησε κάποιος με κάρτα κατασκόπου #2. Go figure. Αν έχεις κάρτα κατασκόπου (#1 ή #2) στο χέρι όταν θα λάβεις μια ψεύτικη κάρτα, ενημερώνεσαι πως είναι ψευτική και συνεχίζεις να την κρατάς. Μπορείς να την ανταλλάξεις με άλλον παίχτη αργότερα.

Επίσης αυτό που εννοούσα αλλά το διατύπωσα κακήν κακώς στο τέλος είναι αν μπορούμε να κάνουμε διαδοχικές επιθέσεις όπως στο πρώτο risk αλλά υποθέτω πως η απάντηση είναι όχ


Η απάντηση είναι όχι indeed. Σαν το Castle Risk παίζουμε. Ο μόνος τρόπος να κάνεις διαδοχική επίθεση είναι με την κάρτα "Γενναία Προέλαση". Αλλά μια μόνο, με μειωμένο ζάρι (και καλά εξαιτίας της κούρασης του στρατού σου), και με μια στρατιά.

Οι NPC με έχουν λίγο μπερδέψει και ποιά θα είναι συμπεριφορά τους για να είμαι ειλικρινής.


Οι NPC είναι πλευρές τις οποίες χειρίζομαι ουσιαστικά εγώ. Είναι σαν πιο αδύναμοι παίκτες με συγκεκριμένες συμπεριφορές. Τις έβαλα για λόγους ισορροπίας αλλά και ως έναν ακόμα twisting factor στο χάρτη. Σε αρκετούς παίκτες, πολλές αποστολές έχουν να κάνουν με NPC. Μάλιστα, οι NPC θα μπορούν να σας κάνουν κάποια requests ή να σας δώσουν και κάποιες αποστολές.

Η συμπεριφορά τους στηρίζεται:
1) Στις συμμαχίες. Οι Tully (Μπλε) είναι σύμμαχοι με τους Stark και ο Joffrey(μπεζ) με τους Lannister. Δεν θα επιτεθούν ποτέ σε αυτούς τους παίκτες, και η συμμαχική άμυνα.
2) Στη μπάρα επιρροής. Αν έχετε καλές σχέσεις με τους NPC (δηλαδή δεν τους επιτίθεστε ή πολεμάτε εναντίον παικτών που τους έχουν επιτεθεί) μπορεί να σας δώσουν παραπάνω αποστολές από τους υπολοίπους.
3) Στην λογική. Πχ κανένας NPC δεν θα επιτεθεί με 1 στρατιωτάκι εναντίον ενός γεμάτου κάστρου. Ή άλλο παράδειγμα, αν ένας NPC αναγκαστεί να πολεμήσει δύο παίκτες ταυτόχρονα, θα εστιάσει σε εκείνον που βρίσκεται πιο κοντά στη πρωτεύουσα του.

Επίσης,
- Οι NPC δεν επιτίθενται σε περιοχές ξένες, εκτός αν originally ήταν δικές τους.
- Βάζουν και εκείνοι στρατιώτες στη Deployment Phase, αλλά σε αντίθεση με τους παίκτες, έχουν ανώτατο όριο στρατιωτών που μπορούν να έχουν την ίδια στιγμή στον χάρτη. Το όριο των στρατιωτών εξαρτάται από τον αριθμό των περιοχών. Δηλαδή αν ένας NPC έχει 3 περιοχές, μπορεί να έχει 3x5=15 στρατιώτες την ίδια στιγμή πάνω στον χάρτη. Νομίζω μόνο η πλευρά του Stannis ξεκινά με περισσότερους από όσους του αναλογούν, αλλά είναι NPC που δεν θα παίξει κάποιον σημαντικό ρόλο λόγω της θέσης του.

Τέλος εννοείται ότι είσαι τρελός που έκατσες και το έγραψες αυτό το θηρίο. Ή τρελός ή μας αγαπάς πολύ. Νομίζω τρελός πάντως XD


Ή σας αγαπάω σαν τρελός. :P

Κάποια στιγμή το μεσημέρι, ελέγξτε τα PMs σας. Θα ξεκινήσω τα pm convos ώπου θα παίζετε τις φάσεις Deployment σας και θα σας δώσω οδηγίες για να φτιάξετε την στοίβα καρτών από την οποία θα τραβάτε στην αρχή κάθε γύρου. Όποιος έχει οποιαδήποτε ερώτηση, να την ρίχνει ακόμα και αν νομίζει πως έχει απαντηθεί.

Edited by Black Kaiser, 31 March 2013 - 11:02.


#78 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 01 April 2013 - 19:19

Εχμμ... έπειτα απο μια επίσκεψη εχθές το βράδυ, αποφάσισα (ναι, εγώ μόνος μου. αλήθεια) να κάνω update τον χάρτη ώστε να είναι λιγάκι πιο balanced. Νομίζω πως θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι αυτές οι αλλαγές ήταν αναγκαίες για "την σωστή και ομαλή λειτουργία του παιχνιδιού".

Spoiler:


Viva la revolution!

#79 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 01 April 2013 - 19:31

Μου φαίνεται δίκαιο.

xbJ3b2w.jpeg


#80 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 01 April 2013 - 22:02

Πάλι καλά που μ'αφησες να'χω κι ένα κεραμίδι πάνω από την κεφάλα μου.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#81 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 April 2013 - 22:18

I m cool with the map above.

#82 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 07 April 2013 - 13:32

Νομίζω πως χρειάζεται ένα πινακάκι με τα ονόματα των παικτών και τους οίκους τους, το αντίστοιχο χρωματάκι που έχουν στον χάρτη και το σύμβολό τους. Δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω χωρίς να ανατρέχω στον αρχικό χάρτη περιοχών. Ίσως στα αρχικά post κάθε γύρου, παρέα με τα σύμβολα που καθορίζουν τη σειρά που θα παίξουν.

Edited by Babba, 07 April 2013 - 13:32.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#83 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 07 April 2013 - 14:24

Μπα δεν νομίζω πως χρειάζεται μιας και αναφέρεται σε κάθε νέα φάση ο οίκος και ο παίχτης. Και εντάξει 6 είμαστε ειναι εύκολο να τα μάθουμε, εγώ ήδη τα έμαθα δηλαδή. Βέβαια άμα δεν βαριέται ο Black Kaiser να τα βάλει, δεν πειράζουν, αλλά δεν πιστεύω πως χρειάζεται κιόλας...

xbJ3b2w.jpeg


#84 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 07 April 2013 - 14:32

Μωρέ, δεν ξέρω τα συμβολάκια και χάνομαι στον χάρτη. Δεν έχω ιδέα ποιος επιτίθεται σε ποιον και ανατρέχω σε 2-3 σημεία για να βγάλω άκρη. Δε μου είναι τίποτα να τα μάθω ή να φτάξω ένα πινακάκι για μένα, αλλά αυτό που ζήτησα θα βοηθήσει όσους προσπαθήσουν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι πέρα από εμένα.

Edited by Babba, 07 April 2013 - 14:33.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#85 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 07 April 2013 - 14:53

Ίσως για μας που παίζουμε να είναι όντως πιο εύκολο :/

Τέσπα, νομίζω έβαλε μία μπάρα ο Black Kaiser οπότε νομίζω θα είσαι ok :P

xbJ3b2w.jpeg


#86 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 07 April 2013 - 15:01

Εγώ θέλω να μάθω πέρα από τον εαυτό μου ποιος άλλος με ψήφισε? :P

#87 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 07 April 2013 - 15:13

Καλά ρε! Πάτε και ψηφίζετε τους εαυτούς σας? Τραγικοί είστε :hihi2:

xbJ3b2w.jpeg


#88 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 07 April 2013 - 15:16

Αυτά του έλεγα και εγώ εχθές!!!!
Posted Image

#89 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 07 April 2013 - 15:17

Πιστεύω στον εαυτό μου.


Και εσύ άσε. Οι 3 ψήφοι σου είμαι σίγουρος είναι από Αφρική μεριά.

Edited by Fandom, 07 April 2013 - 15:18.


#90 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 27 June 2013 - 19:28

Επειδή το παιχνίδι πάει υπερβολικά αργά και επειδή έχει κρατήσει ήδη 3 μήνες, εγώ κάποια στιγμή θα φύγω διακοπές και θα το παρατήσω.