Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

.::: Movies recommendations :::.


  • Please log in to reply
948 replies to this topic

#61 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 12 December 2006 - 16:37

κοπρολαγνια/κοπροφαγια και σοδομισμος?not my cup of tea ,i guess...


Η ταινία νομίζω ήταν εξαιρετική.Ο σπουδαίος Pasolini πέτυχε ακριβώς αυτό που ήθελε,μια σκληρή ταινία γεμάτη συμβολισμούς.

#62 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 posts

Posted 16 December 2006 - 16:58


Κοίτα, αν θές να φρικάρεις κόσμο με ΒΠΠ....η μόνη λύση είναι το Salo (ή αλλιώς "120 μέρες στα σόδομα") του Pazolini...να προειδοποιήσω πάντως πως η ταινία είναι too much, για πολλούς τουλ....:shock:
Posted Image http://www.imdb.com/title/tt0073650/


Την είχα πάρει για μαγκιά πέρισυ επειδή είχα βάλει ένα στοίχημα..στο τέλος έκλαψα :P ότι να ναι..ήμουν μικρούλι τότε!!
@Pastor : Ιδέα μου είναι ή έχεις δει όλη την banned list?

Posted Image


#63 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 17 December 2006 - 19:40

Την είχα πάρει για μαγκιά πέρισυ επειδή είχα βάλει ένα στοίχημα..στο τέλος έκλαψα :P ότι να ναι..ήμουν μικρούλι τότε!!
@Pastor : Ιδέα μου είναι ή έχεις δει όλη την banned list?

....Ναι ....εν μερει εχεις καποιο δικιο...βλεπω πολυ "banned" ταινιες....απο περιεργεια και μονο να δω το λογο για τον οποιο "καταδικαστικαν" ετσι.:twisted:

Posted Image


#64 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 20 December 2006 - 01:24

Ποιες ταινίες συμπεριλαμβένονται στην banned list?Με ενδιαφέρουν αρκετά:twisted:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#65 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 posts

Posted 21 December 2006 - 21:36

ABSURD
ANTHROPOHAGOUS THE BEAST
AXE
THE BEAST IN HEAT
BLOOD BATH
BLOOD FEAST
BLOOD RITES
BLOODY MOON
BURNING, THE
CANNIBAL APOCALYPSE
CANNIBAL FEROX
CANNIBAL HOLOCAUST
CANNIBAL MAN
DEVIL HUNTER
DON'T GO IN THE WOODS ALONE
DRILLER KILLER
EVILSPEAK
EXPOSE
FACES OF DEATH
FIGHT FOR YOUR LIFE
FLESH FOR FRANKENSTEIN
FOREST OF FEAR
GESTAPO'S LAST ORGY, THE
HOUSE BY THE CEMETERY, THE
HOUSE ON THE EDGE OF THE PARK
I SPIT ON YOUR GRAVE
ISLAND OF DEATH
LAST HOUSE ON THE LEFT
LOVE CAMP 7
MADHOUSE
MARDI GRAS MASSACRE
NIGHT OF THE BLOODY APES
NIGHT OF THE DEMON
NIGHTMARES IN A DAMAGED BRAIN
SNUFF
SS EXPERIMENT CAMP
TENEBRAE
WEREWOLF AND THE YETI, THE
ZOMBIE FLESH EATERS
Καλή διασκέδαση :3

Posted Image


#66 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 December 2006 - 23:03

Άσχετ.. θέλω να προτείνω μια ταίνια.
Να μη την δείτε ποτέ είναι σχετικά παλιά..
Έχω δει ταινίες με βρυκόλακες.. αλλά τετεια παπαριά δεν έχω ξαναδεί.
Το έργο που αναφέρομαι λέγεται Bloodrayne και βασίζετε σε παιχνίδι απο ότι κατάλαβα. Δεν ξέρω το παιχνίδι.. αλλά η μεταφόρα είναι τόσο προχυρη.. οι ηθοποιοί ατάλαντοι (αν εξέρσουμε τον οσκαρικό Ben Kinsley, την απόλυτη θέα Michelle Rodriguez και φυσικά ο δικός μας Billy Zane) νομίζω οτι εγώ θα έγραφα πολύ καλήτερο σενάριο απο αυτό που είδα.. και φυσικά θα διάλεγα πιο καλούς ηθοποιούς..
http://www.imdb.com/title/tt0383222
Εναλλακτικός τίλτος : η Βuffy θα ήταν καλήτερη απο μένα.
Συμπέρασμα απο όλη την ταίνια?
Για την Michelle Rodriguez γίνομαι λεσβία..
(Κάτι που έχω πει μονο για την Anjelina)

Ελεοςςςς δείτε την με παρέα που έχει όρεξη να θάβει ταινίες.

#67 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 01 January 2007 - 01:55

Ας προτίνω κι εγώ μερικούς σκηνοθέτες.
-Stanley Kubrick: Απλά ο τύπος σχεδόν με ότι είδος ταινίας κι αν ασχολήθηκε μεγαλούργησε.
-Luis Bonuel: Ο ορισμός του σουρεαλισμού στον κινηματογράφο
-Akira Kurosawa: Μεγάλος δάσκαλος της 7ης τέχνης. Πρόσφατα βγήκε και το Kagemusha με ελληνικούς υπότιτλους (διαμαντάκι η ταινία)
-Andrei Tarkovsky: Μάγος της εικόνας και φιλόσοφος του κινηματογράφου (σε όποιον αρέσει o A.T. ας κάνει τον κόπο να ψάξει και για τον Sergei Paradzanov)
-Sergio Leone: Ο μόνος λόγος για κάποιον που δεν του αρέσουν γουέστερν να δει κι από αυτό το είδος ταινιών.
-Emir Kusturica: Τα βαλκάνια συναντούν το όνειρο και την πραγματικότητα σε γλυκόπικρες δόσεις παραμυθιού και τέχνης στον κινηματογράφου (must seen: Underground και Ο καιρός των τσιγγάνων.
-Michelangelo Antonioni: O Μικελλάτζελο του κινηματογράφου. Τίποτα στις ταινίες του δεν είναι περιττό.Απλά αριστουργηματικός.
Αυτά προς το παρόν και μιας και είναι κι ώρα τέτοια καλή χρονία σε όλους.Θα επανέλθω και αναλυτικότερα για πιο συγκεκριμένες προτάσεις πάνω σε ταινίες.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#68 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 01 January 2007 - 13:20

[FONT="]Λοιπόν 2η συνέχεια.Ας πιάσουμε τον Stanley Kubrick.Όποιος δεν τον ξέρει ας μην χάσει χρόνο κι ας τρέξει στο κοντινότερο DVD club.
Ταινίες:
[/FONT]1. Κουρδιστό πορτοκάλι:Ταινία μελλοντολογική-επιστημονικής φαντασίας που παρουσιάζει ένα καφκικό μέλλον,μαύρο και άραχνο.Περιέχει και πολλούς κοινωνικούς-πολιτικούς προβληματισμούς.Αξεπέραστη,διαχρονική
2.Οδύσσεια του διατήματος 2001.Επιστημονική φαντασία με δυνατά μηνύματα κι αυτή. Δεν έχει ιδιέταιρη δράση,όμως ανταμοίβει με τους πολύ δυνατούς προβληματισμούς περί διαμάχης μεταξύ ανθρώπου και μηχανής, αλλά και περί κβαντομηχανικής και ταξιδίων του μέλλοντος-μαύρες τρύπες κλπ.Λίγο δύσπεπτη ταινία, δεν την συνιστώ για όποιον έχει συνηθίσει να βλέπει πολύ Hollywood,ενδεχομένως να μην οτυ αρέσει καθόλου
3.Λάμψη:Ο βασικότερος λόγος για να δει κάποιοος ταινία τρόμου και παραφυσικού είναι αυτή η ταινία.O Jack Nicholson απλά φοβερός.Όταν την πρωτοείδα έπαθα πλάκα και στο τέλος ψαχνόμουνα τρελά (προειδοποιώ, το τέλος σε αφήνει με ανοιχτώ το στόμα)
4.SOS πεντάγωνο καλεί Μόσχα:Πολύ ωραία σάτιρα.O καλύτερος Peter Sellers.Ο Dr Stranglove πραγματικά σε κάνει το στομάχι καινούργιο από τα γέλια
5.Full metal jacket: Πολύ καλή αντιπολεμική ταινία.Με λίγα λόγια πως να κάνουμε έναν άνθρωπο κτήνος και μηχανή θανάτου.Στο τέλος νικητής είναι το σύστημα
6.Barry Lyndon: Αργή ταινία απαιτεί υπομονή. Φοβερές εικόνες απίστευτης ομορφιάς-ωραία μουσική-συνολικά ονειρική ταινία.Η τελειομανία στο έπακρο.Σε αυτήν την ταινία έγινε ειδική προσαμογή ενός φακού με το μεγαλύτερο διάφραγμα στη μηχανή και γυρίσανε τις σκηνές εσωτερικών χώρων με φυσικό φωτισμό(υπό το φως τον κεριών).
7.The killing: Πολύ σφιχτοδεμένη ταινία.Απλά ο σκηνοθέτης αφήνει την στάμπα του και στο Film noir.
8.Λολίτα:Κλασική ταινία,στην εποχή της πολύ ανατρεπτική.Τώρα πλέον έχουμε συνηθίσει...Ένας καθηγητής ερωτεύεται ένα νυμφίδιο.
9.Μάτια ερμητικά κλειστά:Η τελευταία και κατά τη γνώμη μου η πιο αδύναμη ταινία του.
10.Killers kiss:Ξεκίνημα που όλοι οι σκηνοθέτες θα ζηλεύανε.Καλό B-movie αλλά συναντάς πολλά στοιχεία των κατοπινών αριστουργημάτων του.
11.Σπάρτακος:Για όποιο βλέπει κλασικές παλιές ταινίες σαν το Ben Hur.Εμένα πρσωπικά δεν μου αρέσουν αυτές οι ταινίες,αλλά στο τέλος η φράση που ακούγεται στο τέλος είναι όλα τα λεφτά I am Spartacus
Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα.Πιστεύω ότι θα έχετε δει κάποιες, ψάξτε και τις υπόλοιπες.Αξίζουν...

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#69 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 01 January 2007 - 21:24

Ας πιάσουμε και τον Luis Bonuel:
1.Ένας Ανδαλουσιανός σκύλος: Μια από τις πρώτες του ταινίες, πολύ παλιά και άκρως σουρεαλιστική.
Δεν έχει κάποια υπόθεση ή σενάριο. Συνεργάστηκε με τον σουρεαλιστή ζωγράφο Salvador Dali στη δημιουργία της ταινίας.
2.Χρυσή εποχή: Άλλη μία από τις καθαρά σουρεαλιστικές ταινίες του. Στους τίτλους αναγράφεται πάλι το όνομα του Dali, αλλά τα τσουγκρίσανε και ουσιαστικά δεν συμμετείχε.
3-4.Η κρυφή γοητεία της μπουρζουαζίας και ο άγγελος εξολοθρευτής είναι 2 ταινίες που δείχνουν και περιγράφουν με ασυνήθιστο τρόπο κλασικές αστικές συμπεριφορές. Θεωρούνται αριστουργηματικές.
5)Los Olvidados: Σκληρή κριτική στην ζωή τον εξαθλιωμένων από την οποία θεωρεί ο δημιουργός ότι δεν μπορούν να ξεφύγουν όσο κι αν προσπαθούν.
6.Βιριδιάνα: Κριτική ματιά και σχόλιο στην αντιμετώπιση των εξαθλιωμένων. Χαρακτηριστική η σκηνή όπου περνάει ένα κάρο με ένα σκυλάκι δεμένο να το σέρνει κι όταν η πρωταγωνίστρια συγκινημένη το αγοράζει για να το σώσει άλλο ένα παρόμοιο κάρο περνάει με ένα σκυλάκι προς την άλλη κατεύθυνση του δρόμου.
7.Ναζαρέν: Σχόλιο πάνω στην θρησκεία και στην εκκλησία. Πολύ καλή κι ανατρεπτική ταινία.
8.Η ωραία της ημέρας: Παρόμοια γυρισμένη με την μπουρζουαζία, όπου τελικά η ιστορία είναι ένα όνειρο. Ουσιαστικά σκηνοθετεί τις σεξουαλικές εμμονές της αστικής τάξης.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#70 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 02 January 2007 - 21:10

Μια ωραία ταινία για όσους θέλουν να περάσουν ευχάριστα ένα δύωρο και τους αρέσει η ελαφρώς παραμυθέ ατμόσφαιρα είναι το Thief Lord...

Posted Image



#71 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 03 January 2007 - 18:29

[FONT="]Λοιπόν 2η συνέχεια.Ας πιάσουμε τον Stanley Kubrick.Όποιος δεν τον ξέρει ας μην χάσει χρόνο κι ας τρέξει στο κοντινότερο DVD club.
Ταινίες:
[/FONT]1. Κουρδιστό πορτοκάλι:Ταινία μελλοντολογική-επιστημονικής φαντασίας που παρουσιάζει ένα καφκικό μέλλον,μαύρο και άραχνο.Περιέχει και πολλούς κοινωνικούς-πολιτικούς προβληματισμούς.Αξεπέραστη,διαχρονική
2.Οδύσσεια του διατήματος 2001.Επιστημονική φαντασία με δυνατά μηνύματα κι αυτή. Δεν έχει ιδιέταιρη δράση,όμως ανταμοίβει με τους πολύ δυνατούς προβληματισμούς περί διαμάχης μεταξύ ανθρώπου και μηχανής, αλλά και περί κβαντομηχανικής και ταξιδίων του μέλλοντος-μαύρες τρύπες κλπ.Λίγο δύσπεπτη ταινία, δεν την συνιστώ για όποιον έχει συνηθίσει να βλέπει πολύ Hollywood,ενδεχομένως να μην οτυ αρέσει καθόλου
3.Λάμψη:Ο βασικότερος λόγος για να δει κάποιοος ταινία τρόμου και παραφυσικού είναι αυτή η ταινία.O Jack Nicholson απλά φοβερός.Όταν την πρωτοείδα έπαθα πλάκα και στο τέλος ψαχνόμουνα τρελά (προειδοποιώ, το τέλος σε αφήνει με ανοιχτώ το στόμα)
4.SOS πεντάγωνο καλεί Μόσχα:Πολύ ωραία σάτιρα.O καλύτερος Peter Sellers.Ο Dr Stranglove πραγματικά σε κάνει το στομάχι καινούργιο από τα γέλια
5.Full metal jacket: Πολύ καλή αντιπολεμική ταινία.Με λίγα λόγια πως να κάνουμε έναν άνθρωπο κτήνος και μηχανή θανάτου.Στο τέλος νικητής είναι το σύστημα
6.Barry Lyndon: Αργή ταινία απαιτεί υπομονή. Φοβερές εικόνες απίστευτης ομορφιάς-ωραία μουσική-συνολικά ονειρική ταινία.Η τελειομανία στο έπακρο.Σε αυτήν την ταινία έγινε ειδική προσαμογή ενός φακού με το μεγαλύτερο διάφραγμα στη μηχανή και γυρίσανε τις σκηνές εσωτερικών χώρων με φυσικό φωτισμό(υπό το φως τον κεριών).
7.The killing: Πολύ σφιχτοδεμένη ταινία.Απλά ο σκηνοθέτης αφήνει την στάμπα του και στο Film noir.
8.Λολίτα:Κλασική ταινία,στην εποχή της πολύ ανατρεπτική.Τώρα πλέον έχουμε συνηθίσει...Ένας καθηγητής ερωτεύεται ένα νυμφίδιο.
9.Μάτια ερμητικά κλειστά:Η τελευταία και κατά τη γνώμη μου η πιο αδύναμη ταινία του.
10.Killers kiss:Ξεκίνημα που όλοι οι σκηνοθέτες θα ζηλεύανε.Καλό B-movie αλλά συναντάς πολλά στοιχεία των κατοπινών αριστουργημάτων του.
11.Σπάρτακος:Για όποιο βλέπει κλασικές παλιές ταινίες σαν το Ben Hur.Εμένα πρσωπικά δεν μου αρέσουν αυτές οι ταινίες,αλλά στο τέλος η φράση που ακούγεται στο τέλος είναι όλα τα λεφτά I am Spartacus
Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα.Πιστεύω ότι θα έχετε δει κάποιες, ψάξτε και τις υπόλοιπες.Αξίζουν...


/love ολλες αυτες . βεβαια οπως λες το Σπάρτακος ειναι κλασικη δλδ εγω δεν το βαζω σε ιδια μοιρα με το κουρδιστο πορτοκαλι...

Παιδια οσους τους αρεσει αυτο το ειδος κιν/γραφου κατεβαστε( γιατι δεν εχει βγει σε ελληνικη εκδωση) το yume(dreams) του kurosawa εγω εμεινα κακγελα παντος με 3 απο τα 9 ονειρα( η ταινια ειναι χωρισμενη σε 9 ιστοριες)
Κατεβαστε το FTW!!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#72 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 January 2007 - 09:44

Αν μιλάμε για την ίδια ταινία, είναι τελείως "σουρελαιστικη". Μου άρεσε αρκετά ειδικά το όνειρο με τον πινακα του Van Gongh. Αν είστε τυχεροί την πετυχαίνεται με άνεση στην Et1

#73 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 04 January 2007 - 16:26

ναι για αυτην μιλαμε! :D ειναι οντος εντελος σουρεαλ αλλα περνα παρα πολλα μα παρρα πολα μυνηματα. Παντος μπραβω στην ετ1 αμα παιζει τετοια εργα! σε 5 βιντεοκλαμπ δεν υπηρχε και ανακγαστικα να το κατεβασω :( παντος σου αρεσε ετσι δεν ειναι?

και για να μπω λιγο στο θεμα....
δειτε και το apocalypse now! του Coppola ειναι φοβερω αντιπολεμικο...(φυσικα αν σας αρεσουν αυτα τα εργά ;)
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#74 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 January 2007 - 16:46

ναι για αυτην μιλαμε! :D ειναι οντος εντελος σουρεαλ αλλα περνα παρα πολλα μα παρρα πολα μυνηματα. Παντος μπραβω στην ετ1 αμα παιζει τετοια εργα! σε 5 βιντεοκλαμπ δεν υπηρχε και ανακγαστικα να το κατεβασω :( παντος σου αρεσε ετσι δεν ειναι?

και για να μπω λιγο στο θεμα....
δειτε και το apocalypse now! του Coppola ειναι φοβερω αντιπολεμικο...(φυσικα αν σας αρεσουν αυτα τα εργά ;)


καλο ήταν δεν βαριέσαι. Η et1 παίζει πολύ καλές ταινίες χθες είχε το Dogville.
και μετά τον κόπολα βάλτε να δει και την Γέφυρα του Ποταμού Κβάι. Για όσους είδαν χθες το ντοκιμαντέρ του Mega

#75 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 05 January 2007 - 18:16

santa's slay xD xD απλα πεθανα στο γελιο κομοδια σπλατερ οτι να ναι!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P