Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

.::: Movies recommendations :::.


  • Please log in to reply
948 replies to this topic

#1 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 08 September 2006 - 01:39

Σκεφτηκα να δημιουργήσω αυτο το τόπικ για να προτεινουμε τεκμηριωμένα
κάποιες ταινίες που θεωρούμε οτι ειναι καλές,δινοντας κάποια hints για το σενάριο.Καλο θα ητανε να βαζουμε και κάποια βαθμολογια.
Δεν ειναι τοπικ για σπαμ οποιδηποτε ποστ καθαρα για να ανεβει το post count
θα διαγράφετε και θα γίνεται σύσταση στον χρήστη.

Λοιπόν ας ξεκινήσω και εγω με μια ταινια :
V For Vendeta
Μια παρα πολυ καλή ταινία,με ειδιοτυπο σενάριο και αξέχαστες ερμηνιες
με την Natalie Portman σε μια αξέχαστη ερμηνια(ξυρισε τα μαλλια της για τις
αναγκες του ρόλου της) και εναν μέτριο σκηνοθετη (James McTeigue)
που έχει γυρίσει ταινίες όπως:The Matrix Revolutions,The Matrix Reloaded,Star Wars: Episode II - Attack of the Clones ως πρωτος βοηθος σκηνοθετη.Ουσιαστηκα ειναι η πρωτη του ταινια και πιστευω οτι εκανε αρκετα καλη δουλεια.Και λίγα λόγια για την υπόθεση.
Ένας σκιερός μαχητής ελευθερίας γνωστός μόνο δεδομένου «το V» χρησιμοποιεί την τρομοκρατική τακτική για να παλεψει ενάντια στην ολοκληρωτική κοινωνία του. Επάνω στη διάσωση ενός κοριτσιού από τη μυστική αστυνομία, βρίσκει την καλύτερη πιθανότητά του στην κατοχή ενός συμμάχου.Με πολλες θεωριες περι ανθρωπισμου και τα ορια των ελευθεριων
του ανθρωπου.Μου θυμησε ως προς τα λεγόμενα του το Καληνυχτα και καλη τύχη του καταπληκτικου σκηνοθετικα George Clooney οπου μιλούσε
για τον μακαρθισμο και τις ελευθεριες του ατόμου.
Μια παρα πολυ καλη ταινια που σε καθηλωνει απο την δραση της και
σε προβληματίζει ως προς το τέλος της.Σπάνια βλέπεις τόσο καλη hollywoodιανη ταινια.

Rating:9/10

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#2 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 08 September 2006 - 18:02

θα συμφονισω πολλη καλη ταινια και ο σκηνοθετης σε μεταφερει καθαρα μες την ταινια!
Χαρακτιριστικα ενα must see αυτης της χρονιας και επισης μια απο της λιγες καλες διασκευες comic σε ταινιες.
Βεβαια οσον αφορα το θεμα τησ ταινιας ειναι κατι που αφορα πολυ τον σημερινο κοσμο και την νεολαια αν και πρωσοπικα πιστευω πως αναδικνιει υπερβολικα τον αναρχισμο , πραγμα που το οποιο προσοπικα δεν μου αρεσει, παντος η δικια μου αποψη δεν εχει να κανει με το ποσο καλη ειναι η ταινια. Η ταινια ειναι με διαφορα απο τα καλλητερα εργα της χρονιας ηθοποιια εξαιρετικι(αν κατα την γνωμη μου ωρες ωρες παρατραβιγμενη)
και σκηνωθεσια που σε μεταφερει κατευθιαν μεσα στο εργο!
για αυτο και εγω θα τις δοσω ενα 4/5 8D
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#3 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 08 September 2006 - 18:35

1.Σε οτι αφορα την ταινια.Πολυ καλη αλλα καμια σχεση με το comic
2.Ταινια που μπορεις ανετα να δεις αυτη την περιοδο ειναι το Lucky Number Slevin.Λοιπον ειναι μια ταινια που πραγματικα στην αρχη δεν βγαζεις καποιο νοημα αλλα κατα την εξελιξη της αλλαζουν πολλα με αποκορυφωση ενα ακρος ανατρεπτικο φιναλε.
Υποθεση: A case of mistaken identity lands Slevin (Josh Hartnett) into the middle of a war being plotted by two of the city's most rival crime bosses: The Rabbi (Ben Kingsley) and The Boss (Morgan Freeman). Slevin is under constant surveillance by relentless Detective Brikowski (Stanley Tucci) as well as the infamous assassin Goodkat (Bruce Willis) and finds himself having to hatch his own ingenious plot to get them before they get him.

Πραγματικα αξιζει...

3.Ξερω οτι εχει ξαναειπωθει αλλα πως θα σας φαινοταν η δημιουργια ενος MDN (Μovie Destrubution Network ) ;;
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#4 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 08 September 2006 - 19:27

3.Ξερω οτι εχει ξαναειπωθει αλλα πως θα σας φαινοταν η δημιουργια ενος MDN (Μovie Destrubution Network ) ;;


http://www.anime.gr/forum/viewtopic.php?p=25352#25352 ;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#5 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 08 September 2006 - 20:07

θα συμφονισω πολλη καλη ταινια και ο σκηνοθετης σε μεταφερει καθαρα μες την ταινια!
Χαρακτιριστικα ενα must see αυτης της χρονιας και επισης μια απο της λιγες καλες διασκευες comic σε ταινιες.
Βεβαια οσον αφορα το θεμα τησ ταινιας ειναι κατι που αφορα πολυ τον σημερινο κοσμο και την νεολαια αν και πρωσοπικα πιστευω πως αναδικνιει υπερβολικα τον αναρχισμο , πραγμα που το οποιο προσοπικα δεν μου αρεσει, παντος η δικια μου αποψη δεν εχει να κανει με το ποσο καλη ειναι η ταινια. Η ταινια ειναι με διαφορα απο τα καλλητερα εργα της χρονιας ηθοποιια εξαιρετικι(αν κατα την γνωμη μου ωρες ωρες παρατραβιγμενη)
και σκηνωθεσια που σε μεταφερει κατευθιαν μεσα στο εργο!
για αυτο και εγω θα τις δοσω ενα 4/5 8D

Ε οχι και αναδικνυει τον αναρχισμο.
Σε μια ολοκληρωτικη κοινωνια οπως αυτη της ταινιας δεν υπήρχε καμια
εξεργεση παρολη την υπερβολη και την αυστηρότητα των νομων.
Η ταινια κατε εμενα θέλει να δειξει οτι ακομα και σε μια τετοια κοινωνια
που υπάρχει λογοκρισια και παραπληροφορηση κάποιος διαυγης και πονηρος
προδωμενος απο την ιδια την κοινωνια και τον δηθεν πολιτισμο με βιαια και πονηρα
μεσα προσπαθει να πάρει εκδικηση για οτι του συνέβει με προφαση την
σωτηρια του κόσμου. ;)

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#6 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 08 September 2006 - 22:41

Λοιπον παιδες μια ταινια που πρεπει να δειτε οσοι δεν την εχουν δει ειναι το
The butterfly effect δεν μπωρο να σας πω πολλα για το σεναριο αλλα εχει να κανει με την θεωρια του χαους it's a must.

#7 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 08 September 2006 - 22:59

1.Αυτο που προτεινω δεν ειναι η δημιουργια ενος τετοιου section στο ADN αλλα σε ενα νεο site.Υπαρχει ο χωρος απλα θελω ν'ακουσω την γνωμη σας και να δω και ποση κινηση θα εχει για να ξεκινησει κατι τετοιο.

2.Καλω σαν το butterfly effect ειναι και το the jacket.Κατι αναλογο.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#8 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 08 September 2006 - 23:40

μπορει να με εχει επιρεασει και το κομικ αλλα αυτη την εικον μου δινει το θεμα... μαλλον φταιει το κομικ παντος ηταν τρομερω εργο!!

τωρα να πρωτινω παιδες εχω πολλα αλλα προσοπικα το αγαπημενο μου ειναι ο ταξιτζης με διαφορα ο ρομπερτ ντε νιρο ειναι απλα εκπλικτικος!
μετα εχει παρα πολλα εργα οι νονοι (ειδικα οι 1,2) ειναι ΕΠΟΙ! και προσοπικα οτι εχει να κανει με kubrick πιστευω πος πρεπει να το δειτε αξιζει! ειδικα τα full metal jacket, the cloackwork orange και το 2001:a space odyssey ειναι αριστουργιματα!
to butterfly effect καλουτσικο ηταν ειχε καπιο ενδιαφερον! σε κρατουσε σε μια ενγριγορσι αν και το τελος δεν με πολι αρεσε ηταν ωραια ταινια 8D
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#9 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 08 September 2006 - 23:49

Σαν μεγάλος fan του κινηματογράφου,θα ήθελα να σας προτείνω δυο ταινίες την πρώτη ινδικής παραγωγής το "Ασόμα,ο αυτοκράτορας"(δεν είμαι σίγουρος για το όνομα,έχει καιρό που την είδα),τρομέρη πλοκή και σενάριο.Εχει ρομάντσο ,πόλεμο διαφορα ινδικά εθιμοτυπικά τα οποία την καθιστουν αρκετα περίεργη και ενδιαφέρουσα ταυτοχρόνως,συγκινήσεις κτλπ καταλάβατε τώρα.Εκπληκτική ηθοποία μπορώ να πω και συνεχής μεταβολή συναισθημάτων.
Η δεύτερη είναι και πάλι ταινία με ασιάτες ηθοποιούς και είναι το "Τελευταίος Αυτοκράτορας" αρκετά γνωστή ταινία σε όλους ελπίζω.Εξίσου εξαιρετική ηθοποιία πρέπει να προσθέσω.Λοιπόν η ταινία εκτυλλίσεται σε περίοδο, πριν τον 2ο παγκόσμιο και μετά, μέσα σε έναν αυτοκρατορικό ναό στον οποίο γεννιέται ο πρωταγωνιστής και ζει εσώκλειστος εκεί όντας αυτοκράτορας απο πολύ μικρή ηλικία και δίχως έχοντας το δικαίωμα να βγει έξω από τον ναό,στην ταινία διαδραματίζονται τα γεγονότα πριν και μετά που δραπετεύσει απο τον ναο(εκπέμπει εκπληκτικά μυνήματα η ταινία).Αυτη για εμένα είναι must όπως και το "Θρύλλοι του Παθους" με τους Anthony Hopkins και Brad Pitt...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
Τεσπα οποιος εχει δει την πρώτη ή του θυμίζει κάτι απο την περιγραφή ας επέμβει παρακαλώ θέλω να την ξαναδώ πολύ αυτήν την ταινία αλλα δεν μπορώ να την βρω όσο καιρο και αν την ψάχνω...
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#10 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 09 September 2006 - 00:29

Λοιπον ως λατρης των ταινιων και του κινηματογραφου εχω να προτεινω και μια ταινια που ειδα προσφατα το The Boondock Saints.Πολυ καλη ταινια.

Απ'ολα εχει ο μπαξες: Χαζοι διαλογοι, αρκετα ψαγμενη πλοκη, αλλοκοτο σεναριο, ανατρεπτικο τελος.Ολα οσα χρειαζετε μια τετοια ταινια για να γινει αξιοθαυμαστη.

Υποθεση: Irish brothers Connor & Murphy McManus live and work in Boston. Feeling that God's will to rid Earth from all human Evil was given to them as a mission, they set out to do their divine deed. A public outcry is never heard, and even the gay FBI agent Paul Smecker, who follows their trace of bloodshed, admits that the boys are doing exactly what he secretly always has wished to happen. Risking their lives for their beliefs of Veritas (truth) and Aequitas (equality), the Boondock Saints are hyped by the public, for they are doing good, which only few dare to admit.

http://www.imdb.com/title/tt0144117/

Αυτα...
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#11 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 09 September 2006 - 01:13

Και ναι όπως θα καταλαβατε ένα ακόμη φαν του σινεμά.Αρχίζω:

1.American History X

Η ιστορία διαδραματίζετε γύρο από έναν ναζι(edward norton,καταπληκτηκή ερμηνία) ο οποίος αφού φυλακίστηκε για έναν λόγο(δεν το αναφέρω γιατί είναι το καλύτερο σημείο της ταινείας :D ) μέσα στην φυλακή καταλαβαίνει πως όσα υποστηρίζει δεν ισχύουν και μετά την αποφυλάκησή του προσπαθεί να βάλει στον ίσιο δρόμο και τον αδερφό του ο οποίος τον είχε σαν πρότυπο.Η ταινεία μου είναι στο top-5 μου και θα σας μείνει χαραγμένη στην μνήμη σας για αρκετό καιρό. 8)

2.Fight Club.

Είναι το μόνο έργο που με ανάγκασε μόλις τέλειωσε να το ξαναδώ από την αρχή.Απλώς απίστευτο.Και πάλι παίζει ο edward norton μαζί με τον brad pitt.Σαν preview δεν μπορώ να επισημάνω τίποτα.Απλώς πέφτει πολλύ ξύλο. :P

Θα ήθελά κάποιος να μου προτείνει κάποια ταινεία σε σχέση με το box ή την ζωή στην φυλακή.(πχ lock up με τον stallone.)
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#12 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 09 September 2006 - 01:53

1.The Shawshank Redemption
2.Midnight Express
3.Papillon

Παρε και μερικες κωμοδιες με φυλακες.

1.My Cousin Vinny
2.O Brother, Where Art Thou?
3.Life
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#13 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 09 September 2006 - 02:27

sokollatos πες μας λιγα λόγια για τα εργα ,μην δινεις μόνο λινκ
αυτος ειναι ο σκοπος του τοπικ. 8)

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#14 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 09 September 2006 - 11:38

Λογικα θα ειναι πολυ μεγαλο post ζητω συγνωμη και ξεκιναω με τα δραματα.

1.The Shawshank Redemption: Το εργο αναφερετε σε εναν τρεπεζιτη που σκωτωνει την γυναικα του και τον εραστη της και καταδικαζετε σε φυλακιση.Με τον καιρο στην φυλακη αποφασιζει να κερδισει τα χαμενα χρονια οταν απελευθερωθει.Σιγα σιγα κερδιζει τον σεβασμο τον κρατουμενων και αποκτα δυναμη στην φυλακη.Ετσι προσπαθει με διαφορους τροπους να πετυχει το σκοπο του.Στα ελληνικα το μετεφρασαν ως Ρητα Χε'ι'γουορθ η μεγαλη αποδραση.

2.Midnight Express: Αναφερετε σε εναν τυπο που αποφασιζει να κανει εμποριο ναρκωτικων στην τουρκια οπου και συλλαμβανετε.Τον καταδικαζουν για 30 χρονια.Οι λυσεις για να γλιτωσει ειναι λιγες.Ο δικηγορος του, η Αμερικανικη κυβερνηση ή το express του μεσονυχτιου.

3.Papillon: Ενας κακοποιος καταδικαζεται για εναν φονο και κλεινετε σε μια ελλε'ι'νη φυλακη.Κανει αρκετες προσπαθιες για να γλυτωσει αλλα ολες καταληγουν σε γιασκο.Στην Ελλαδα μεταφραστικε ως Πεταλουδας

Κωμωδιες!!!

1.My Cousin Vinny: 2 αδερφια κατηγορουνται καταλαθος για ενα φονο.Ετσι η οικογενια στελνει τον ξαδερφο Vinny να τους υπερασπιστει στην πρωτη του προσπαθεια ως δικηγορος.

2.O Brother, Where Art Thou?: 3 αποτυχιμενοι κλεφτες αποδρουν με μοναδικο σκοπο ενα κυνηγι θυσαυρου στο Βορα του 1930 χωρις να γνωριζουν τι τους επιφυλλασει η μοιρα.

3.Life: Η ιστορια 2 κακοποιων που ανακαλυπρουν το νοημα της ζωης οταν τους καταδικαζουν σε ισοβια.(μια ακομα εξαιρετικη ερμηνια απο του; Eddie Murphy και Martin Lawrence)
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#15 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 09 September 2006 - 12:36

ποπο παιδια μου θιμισατε ταινιαρες που ειχα ξεχασει!
το midnight express κορηφη[spoiler:dc58773759]η σκηνη που το σκαει απο την φυλακη μακρια μια απο τισ καλλητερες του κινιματογραφου!! ιδικα η μουσικι σε σπαει την καρδια[/spoiler:dc58773759]

το ο αδερφε που εισαι καταπλικτικο με πολλες αναφορες στην ομηρου οδυσεια

την μεγαλη αποδραση εχει εναν μηνα τωρα που παω στο video club και ειναι ενοικιασμενο :rolleyes2: πρεπει να ειναι καταπλικτικο[spoiler:dc58773759]εχω δει ομως την καλλητερη σκηνη με τον κεραυνο :kakashithumbup: [/spoiler:dc58773759]

να κανω λοιπον και εγω την προταση μου...OLDBOY MUST SEE!!!
καταπλικτικη ηθοποιια! καταπλικτικος ο τροπος που περνα την αρχαια ελληνικι τραγοδια μεσα απο μια συνγχρονι εποχη! Η σκηνοθεσια του Chan-wook Park ειναι καταπλικτικη! Καταφερνει να σε σινεπαρει απο το 1το τεταρτο της ταινιας μεσα στην ολλη φιλοσοφια του εργου.
Οσο για την ηθοποιια πιστευω πος οι 2 προταγωνιστες (Min-sik Choi και ο Ji-tae Wu ) ερμηνευουν καταπλικτικα τον ρολο τους

α το σεναριο ειναι το εξισ...Αφου τον εχουν απαγαγει και κρατισει για 15 χρονια κλισμενο σε ενα δωματιο . ο Dae-su Oh πρεπει να βρει πιος τον ειχε απαγαγει μεσα σε λιγες μονο μερες....
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P