Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Parasyte | Kiseiju (Anime Project)

Tv series live-action sci-fi Fall 2014 horror psychological

  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 February 2014 - 13:51

Parasyte | Kiseijū: Sei no Kakuritsu

 

QbOomcM.jpg

 

Eίναι σίγουρα αρκετά νωρίς για να αρχίσουμε την συζήτηση αλλά είναι τόσο ευχάριστα τα νέα που δεν μπορούσα να κρατηθώ.  Στην Διεθνή Έκθεση Δώρων του Τόκυο ο κατασκευαστής παιχνιδιών Τakara Tomy ανακοίνωσε την anime μεταφορά του manga επιστημονικής φαντασίας και τρόμου Parasyte. Πέρα από την τηλεοπτική δε μεταφορά το manga του Iwaaki Hitoshi (γνωστού και από δουλειές όπως το Historie και το Heureka) θα συνοδεύουν μία live action τηλεοπτική σειρά και δύο live action ταινίες, ενώ όλο το project όπως είναι αναμενόμενο θα συμπληρωθεί και από ένα καταιγισμό από φιγούρες, παιχνίδια και λοιπά τζιτζιμπλίκια τα οποία θα κατακλύσουν την Ιαπωνική αγορά. Το anime θα ξεκινήσει τον Οκτώβριο ενώ οι ταινίες θα προβληθούν τον Δεκεμβριο του 2014 και 2015.

Στην σκηνοθεσία έχουμε τον Shimizu Kenichi και στην σύνθεση της σειράς τον Υοnemura Shouji.  To Studio παραγωγής είναι η MADHOUSE και στους πρωταγωνιστικούς ρόλους θα έχουμε τους Nobunaga Shimazaki (Free!'s Haru, Date A Live's Shido) ως Shinichi Izumi την Aya Hirano (Fairy Tail's Lucy, Death Note's Misa) ως Migi και την Kana Hanazawa (Tokyo Ghoul's Rize, Persona 4 the Golden Animation's Marie) as Satomi Murano

47QlKRJ.jpgLabpAUs.jpg


Το Parasyte είναι αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε η καλή κλασσική συνταγή της επιδρομής εξωγήινων που απολαμβάναμε στα 90's συνοδευομενη από ατακες τυπου " I m here to chew some gum and kick ass and I m all out of gum" . Πιο συγκεκριμένα μία ήσυχη και κατά τα φαινόμενα ειδυλλιακή νύχτα από το διάστημα καταφθάνει ένα μεγάλο σμήνος από παράσιτα τα οποία μολύνουν έναν μεγάλο αριθμό ξενιστών, αναλαμβάνοντας τον πλήρη έλεγχο του σώματός του και μεταλλάσοντάς το κατά βούληση σε ένα κινούμενο όπλο με ακόρεστη πείνα και κανιβαλιστικές διαθέσεις.  Ένας από τους άτυχους ξενιστές ήταν και ο νεαρός Shinichi. Τυχερός μέσα στην ατυχία του όμως κατάφερε να σταματήσει το παράσιτο πριν φτάσει στον εγκέφαλό του και το περιόρισε στο δεξί του χέρι. Οπότε το χέρι απέκτησε δική του βούληση και ο Shinichi το ονόμασε και αρχίζει έτσι η συμβιωτική σχέση τους εν μέσω αιματηρών εγκλημάτων από τους υπόλοιπους εξωγήινους εισβολείς.

Nαι με λίγα λόγια θα έχουμε το "invasion of the body snatchers" σε anime. Το manga το είχα διαβάσει καθώς είναι ολοκληρωμένο και είχα περάσει απίστευτα καλά μαζί του. Το πολιτισμικό κενό ανάμεσα σε εξωγήινο και άνθρωπο ήταν πολύ απολαυστικό και αν και απλοικό σε γενικές γραμμές κατόρθωνε να διατηρεί το ενδιαφέρον και να διασκεδάζει. Η έκτασή του είναι τέτοια που με προσεκτικό χειρισμό επιτρέπει σωστή και ολοκληρωμένη μεταφορά.

Με μία πρώτη ματιά είδα το Studio ΜΑDHOUSE και ενθουσιαστηκα. Οι συντελεστές όμως με προσγείωσαν αρκετά γρήγορα καθώς δεν τους έχω δει σε κάποιο project το οποίο μου άρεσε στο παρελθόν. Αναγκαστικά λοιπόν είμαι αρκετά συγκρατημένη και ελπίζω να μην είναι η σειρά δείγμα ότι το Studio παίρνει τις τελευταίες του αναπνοες.


ANN
| Anidb
 



#2 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 06 February 2014 - 19:23

παρα πολυ μανγκα .....να το διαβασουν ολοι ...και σε ανιμε ...σε αλλα επιπεδα!


Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#3 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 09 February 2014 - 04:26

Fun fact: Τα παράσιτα δεν έρχονται απο το διάστημα αλλά απο την ίδια τη μητέρα γη απλά οι πρώτες σελίδες μπερδεύουν γτ δείχνουν τη Γη από το διάστημα.Δεν το βρήκα τωρα που έψαξα λίγο αλλά θυμάμαι να το είχα διαβάσει σε μια συνέντευξη του Iwaaki.

Eλπίζω σε μια καλή μεταφορά γτ είναι από τα αγαπημένα μου manga και μου φαίνεται λίγο περίεργο που κάνουν adaptation μετά απο τόσο καιρό και μάλιστα και σε live action.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#4 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 09 February 2014 - 23:00

Άντε να δούμε... 

 

Ελπίζω τουλάχιστον να γίνει ευρύτερα γνωστή η σειρά σε κάθε περίπτωση γιατί πρόκειται για πολύ καλό manga.



#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 July 2014 - 23:50

Νέες πληροφορίες και visuals για τη σειρά.

Δεν περίμενα να κάνουν τον Migi κοριτσάκι tbh. Παρά το σε γενικές καλές γραμμές Studio η ποιότητα του λοιπού προσωπικού με φοβίζει. Με ξενίζει και η αλλαγή στο character design καθώς απέχει πολύ από το ύφος του manga και κατευθύνεται προς το πιο generic.

Δεν ξέρω αρκετά προβλημάτισμένη είμαι.



#6 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 29 July 2014 - 23:59

Ikr? Δεν ήταν ανάγκη να το κρατήσουν full oldschoolιά στο ψυγείο, αλλά πέταξαν τελείως ακόμα και τα βασικά features των χαρακτήρων. Ελπίζω να μην πετάξουν και την ψυχεδέλια της σειράς μαζί.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#7 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 30 July 2014 - 00:36

Δεν μου πολυαρέσουν τα αλλαγμένα designs μου άρεσε αρκετά το oldschool στυλάκι ελπίζω να μην έχουμε άλλες ριζικές αλλαγές, ο migi από που προκύπτει ότι τον κάναν θηλυκό?


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#8 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 July 2014 - 01:07

Ίσως παραπέμπει σε gender neutral η φωνή και όχι σε θηλυκό. Δεν νομίζω ότι έχουν φύλο.



#9 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 30 July 2014 - 19:02

Και εγώ για αυτό ρώτησα επειδή είπες ότι τον κάνουν κοριτσάκι και δεν θυμάμαι να είχαν φύλο τα parasytes τώρα η φωνή και γυναίκα να την κάνει συνήθως βάζουνε κοπέλες seiyuu αμα τη κάνουν λίγο πιο απαλή τη φωνή.


Edited by pasxaleas, 30 July 2014 - 19:02.

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#10 comic_machine

comic_machine

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 02 August 2014 - 00:38

Από τις αγαπημένες μου σειρές manga που ανυπομονώ να δω σε anime!Ας ελπίσουμε να γίνει καλή μεταφορά και να δημιουργήσουν το ίδιο ύφος που είχε και στο manga.Δεν μου άρεσε πολύ ο Shinichi από τις πρώτες εικόνες που έχουμε αλλά δεν με πειράζει και τόσο.



#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 August 2014 - 14:47

Youtube Video


Έχουμε το πρώτο PV. Δεν είναι χάλια αλλά είμαι η μόνη που περίμενε κατι παραπάνω από το studio? :/ Τουλάχιστον σε επίπεδο σκηνοθεσίας.



#12 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 15 August 2014 - 15:21

Για pv πάντως μια χαρά μου φάνηκε και η madhouse στα adaptations είναι κορυφή αρα ελπίζω.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#13 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 15 August 2014 - 15:22

Γλυκουλι φαινεται μωρε, ισως πιο θεαματικο να το περιμενα προσωπικα αλλα νταξ...αναμενουμε..
フカフカ

#14 Snape

Snape

    The Brazilian

  • Members
  • 64 posts
  • LocationΣτην Ταράτσα

Posted 16 August 2014 - 16:58

Δεν έχω διαβάσει το manga οπότε δεν ξέρω τι παίζει.
Το animation μου φάνηκε καλό όπως το είδα στο PV, είναι στα σιγουράκια μου γι'αυτον τον Οκτώβρη!



#15 comic_machine

comic_machine

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 17 August 2014 - 10:51

Ανυπομονώ!!!





Also tagged with one or more of these keywords: Tv series, live-action, sci-fi, Fall 2014, horror, psychological