Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Parasyte ( Kiseiju )


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 17 December 2009 - 03:53

Parasyte
寄生獣


Posted Image


Author & Artist : Iwaaki Hitoshi
Year : 1990
Genres : Action Drama Horror Mature Psychological Sci-fi Seinen
Status : Completed

Πρόκειται για μια σειρά 10 τόμων η οποία εκδόθηκε στο περιοδικό Afternoon της Kodansha στις αρχές της δεκαετίας του 90. Καταπιάνεται με ένα ομολογουμένως τετρίμμένο theme από μια πρωτότυπη οπτική γωνία.

Μια ήρεμη νύχτα ξεκινά η εισβολή εξωγήινων οργανισμών οι οποίοι αθόρυβα και χωρίς να γίνουν αντιληπτοί πέφτουν κυριολεκτικά ουρανοκατέβατοι και με παρασιτικό τρόπο αναλαμβάνουν τον έλεγχο ανθρώπινων σωμάτων. Με το που μολύνουν τον ξενιστή και συγκεκριμένα τον εγκέφαλό του μπορούν να υιοθετήσουν οποιαδήποτε μορφή θέλουν. Τέρατα με τεράστια δόντια, με φτερά , με θανατηφόρες λεπίδες που σπέρνουν τον θάνατο καταβροχθίζοντας απλούς ανθρώπους. Τα δολοφονικά τους ένστικτα καμουφλάρονται σχεδόν τέλεια πίσω από το προσωπείο καθημερινών ανθρώπων και η ανθρωπότητα βρίσκεται ανίκανη να αντιδράση καθώς κανείς δεν μπορεί να προσδιορίσει τι ακριβώς συμβαίνει. Ο μόνος ο οποίος έχει συναίσθηση του τι λαμβάνει χώρα και του τι κρύβεται πίσω από τους μυστηριώδεις φόνους και εξαφανίσεις προσώπων είναι o Shinichi ένας μαθητής γυμνασίου ο οποίος τυχαία γλίτωσε από το να καταλάβει το παράσιτο ολοκληρωτικά το σώμα του και κατόρθωσε να το περιορίσει στο δεξί του χέρι. Και με αυτόν τον τρόπο μια περίεργη συμβίωση ξεκινάει και ένας αγώνας δρόμου με στόχο όχι μονο την επιβίωση αλλά και την διατήρηση της ανθρώπινης φύσης. Ενώ παράλληλα τα ερωτήματα σχετικά με τους απρόσμενους επισκέπτες αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.

Σε γενικές γραμμές η σειρά φαίνεται ότι ήταν πρωτοποριακή για την εποχή της τόσο από άποψη σχεδίου όσο και από δομή της πλοκής. Το σχέδιο ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα είναι πολύ προσεγμένο καθαρό με άλλοτε λιτή απόδοση και άλλοτε γλαφυρότητα στην περιγραφή. Έχει αιματηρές σκηνές (βασικά το αίμα κυλάει λίγο με τους κουβάδες) και ενίοτε περιγράφει ανατριχιαστικές παραστάσεις αλλά παρόλαυτά δεν κουράζει το μάτι ούτε γίνεται ενοχλητικό.

Από την άλλη πλευρά η υπόθεση είναι αυτή ενός κλασσικού καλοστημένου b-movie με εξωγήινους και πολύ πολύ αίμα. Γρήγορη πλοκή και δράση δεν αφήνει τον θεατή να βαρεθεί σχεδόν καθόλου. Οι χαρακτήρες δίνονται με πολύ ωραίο τρόπο και αναπτύσσονται σταδιακά με την σχέση Shinichi - Migi (το παράσιτο) να είναι όλα τα λεφτά. Ειδικά ο Migi ήταν η προσωπική μου αδυναμία και κατά την ταπεινή μου άποψη ο αδιαμφισβήτητος αστέρας της σειράς. Οι ατάκες που πετάει με όλη την ειλικρίνεια και την αφέλεια ενός εξωγήινου οργανισμού που προσπαθεί (και πολύ συχνά αποτυγχάνει) να ακολουθήσει τις νόρμες της ανθρώπινης κοινωνίας είναι απλά ανεκτίμητες.Γενικά τις παρατηρησούλες της τις περνάει η σειρά πάνω στην ανθρώπινη φύση χωρίς ωστόσο να γίνεται κουραστική και βαριά. Είναι ένα περίεργο μείγμα αφέλειας και εύστοχων μηνυμάτων, κλισέ και ανατροπών. Πράγμα που δικαιολογείται εν μέρει από την τελείως διαφορετική εποχή στην οποία δημιουργήθηκε η σειρά. Nα σημειώσω επίσης ότι το πως περνάει από το γέλιο στην φρίκη και στην συγκίνηση η σειρά είναι πραγματικά αξιοπρόσεκτο.

Σε γενικές γραμμές μια παρα πολύ ευχάριστη σειρά.Εφυγε πάρα πολύ γρήγορα και εύκολα και τολμώ να πω ότι δίνει το προσωπικό της στίγμα παρά το πραγματικά κοινό της ιδέας.

Μπορείτε να την διαβάσετε online από εδώ ή να την κατεβάσετε από εδώ.

Posted Image


Edited by iristella, 17 December 2009 - 09:15.


#2 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 17 December 2009 - 10:30

εχω κανα χρονο που το διαβασα , πολυ καλο !
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 17 December 2009 - 12:29

Με το που είδα το προσωπάκι στο χέρι, αμέσως σκέφτηκα το Vampire Hunter D. Θα το τιμήσω σίγουρα!

#4 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 17 December 2009 - 16:08

Όταν είχα διαβάσει το Historie του ίδιου δημιουργού (το οποίο είναι εξαιρετικο BTW) είχα σκεφτεί να διαβάσω κι αυτό. Τελικά δεν το έκανα γιατί δε μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η υπόθεση (εισβολή εξωγήινων που καταλαμβάνουν κόσμο, τι πρωτότυπο!) αλλά τώρα νομίζω που διάβασα την παρουσίαση μου ακούγεται πολύ καλύτερο. Με την πρώτη ευκαιρία λοιπόν. :wis:

15fkk04.jpg


#5 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 17 December 2009 - 19:59

Είχα ακούσει πολλά γι'αυτή τη σειρά, και πάντα ήταν στα υπ'όψιν. Με το thread αυτό μπήκα στο τρυπάκι και το διάβασα. Μέχρι τον 5ο τόμο, είμαι κατευχαριστημένη. Φαίνεται ότι είναι από άλλη εποχή, αλλά νομίζω ότι το κάνει πιο ενδιαφέρον έτσι.

Spoiler:

Posted Image


#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 17 December 2009 - 22:02

Με το που είδα το προσωπάκι στο χέρι, αμέσως σκέφτηκα το Vampire Hunter D. Θα το τιμήσω σίγουρα!


O Migi είναι κλάσεις ανώτερος. Το χεροπρόσωπο στο D δεν πιάνει τίποτα μπροστά του. [/huge migi supporter mode]

Spoiler: @ Tea-chan


#7 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 17 December 2009 - 22:20

Spoiler: vol.05


#8 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 17 December 2009 - 23:10

O Migi είναι κλάσεις ανώτερος. Το χεροπρόσωπο στο D δεν πιάνει τίποτα μπροστά του. [/huge migi supporter mode]


Μπα... ο Migi δεν έχει χιούμορ. Και μπορεί να ήταν αστείος στην αρχή
Spoiler:
, αλλά μετά μου την έδινε. Όχι επειδή ήταν σώνει και καλά άκαρδος κ.λ.π., αλλά επειδή ούτε καν προσπαθούσε.
Spoiler:


Spoiler:


Δύο τόμους ακόμη και τελείωσα. :tensai:

Posted Image


#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 17 December 2009 - 23:24

Well πιο πολύ μου άρεσε ο κυνισμός του Migi από το humor του. Και έχεις πολλά να δεις από αυτόν. :333

Spoiler: until 8


#10 Skyhigh

Skyhigh

    In need of vacation...

  • Members
  • 99 posts

Posted 18 December 2009 - 01:22

Διάβασα το μαγικό συνδυασμό λέξεων ; (Horror Mature Psychological Sci-fi Seinen).
Στην περιγραφή φαίνεται ενδιαφέρον, έφυγε για κατέβασμα ! :)

Uzumaki, Gyo, Parasyte... καλά πάμε τώρα τελευταία !

Thanks Iristella !

Edited by Skyhigh, 18 December 2009 - 02:07.
typos...


#11 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 18 December 2009 - 01:50

Τελείωσεεε...

Και μάλιστα πολύ ωραία.
Spoiler:


Γενικά είναι πολύ καλό manga και το ευχαριστήθηκα. Μόνο το τέλος με ψιλοχάλασε, αλλά δε γίνεται να τα έχουμε και όλα...

Posted Image


#12 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 18 December 2009 - 04:43

το άρχισα και εγώ τώρα λίγο και το στιλ του είναι κάπως ..πως να το πω..αηδιαστικό???
αλλά μου αρέσειι
άσε που μου θυμίζει κιόλας την ταινία The Thing του Carpenter της οποίας είμαι μεγάλος θαυμαστής
οπωσδήποτε θα το συνεχίσω
:gn2:

#13 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 22 February 2010 - 17:08

το καλύτερο μου σε αυτό το είδος, τέλειο από όλες τις απόψεις (εκτος από το σχέδιο που το χαλάει λίγο αλλα είναι παλιό τι να κάνουμε), έχω τα 6/8 volumes που έχουν βγει στην καινούρια έκδοση τις del rey, γιατί όταν το έπαιρνα δεν είχαν βγει παραπάνω, βεβαια δεν άντεξα να περιμένω τα επόμενα so το διάβασα online το τέλος. ο migi είναι γαμάτος, και γενικά η σειρά έχει ωραίο πετσόκομμα και τέλεια ιστορία. από τα καλύτερα μου μάγκα. αξίζει τον κόπο να το διαβάσουνε όλοι

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#14 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 06 May 2010 - 15:42

ειχα αρχισει το parasyte πριν αρκετο καιρο, πανω απο χρονο, αλλα δεν με κρατησε οποτε το ειχα κανει drop.
το ξαναρχισα τωρα μπας και μου αρεσε περισσοτερο... το διαβασα ολο, και σχετικα γρηγορα μαλιστα, αλλα δεν μπορω να πω οτι τελικα μου αρεσε και ιδιαιτερα...

ο migi ειναι πολυ καλος στην αρχη ναι, αλλα μετα ολες του οι ατακες ειναι η επιτομη της επαναληψης, ο shinichi αδιαφορος, η αλλαγη του χαρακτηρα του εμπαζε απο καπου, αλλαζε αποτομα διαθεση, πραγματικα οταν εδειχνε αλλους χαρακτηρες η ιστορια, ξεχνουσα την υπαρξη του...

Spoiler:


η Kana μου εσπαγε τα νευρα, και ενω μπορουσαν να γινουν τοσες ωραιες ανατροπες με εναν χαρακτηρα οπως αυτη, καταληξαμε να γινει μια λυσσαρα... η Satomi επισης αδιαφορη, οσο το διαβαζα δεν με ενδιεφερε να μαθω κατι για αυτην... η Tamura ηταν τρομερη παντως, το παραδεχομαι ^^

απο τα λιγα σημεια που μου αρεσαν ηταν στο τελος με τον δημαρχο. ο Gotoh παλι ηταν απιστευτα κλισε και βαρετος... πιο πολυ μου αρεσε ως Sanji XDDDDDDDDDD

το σχεδιο θα μπορουσε να ειναι πολυ πολυυυ καλυτερο, αλλα κανει τη δουλεια του. βεβαια υπαρχει μηδενικη φαντασια στα παρασιτα και τις δυναμεις τους ,επιθεσεις, τροποι που σκοτωνουν κτλ, αλλα αφου το αιμα υπηρχε αφθονο το προσπερνω...

επισης οι αντιδρασεις του κοσμου ηταν τραγικες... ή μαλλον ανυπαρκτες... ο mangaka δεν μας δειχνει σχεδον καθολου τι γινεται, και ετσι χανει πολυ σε ατμοσφαιρα, εστω και αν παει να το παλεψει σε καποια σημεια, οπως στο τελος...

μετριουλι manga γενικα, δεν προσπαθω να το θαψω λεγοντας υπερβολες, απλα λεω οτι ενιωθα οσο το διαβαζα. το τελος θα προτιμουσα να ηταν διαφορετικο και πιο μιζερο... ^^

anw σε οποιον αρεσουν οι b-movie horror κτλ ας ριξει ενα διαβασμα!

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#15 Luna Tick

Luna Tick

    Tic Tik

  • Members
  • 39 posts

Posted 26 May 2010 - 20:17

Το είχα βάλει στα "Going to read" εδώ και καίρο,μέχρι που ήρθα εδώ να ρίξω μια ματιά και είδα αυτο το thread.Μου το θθυμήσατε και είπα να αρχλισω να το διαβάζω.Μέχρι στιγμής είμαι στο chapter 10,και εξαιτίας των εξετάσεων δεν θα το τελείωσω γρήγορα,αλλά έχω να πω πως μέχρι τώρα μ'αρέσει πολύ.Ωραίο μανγκα,έχουν αλλη ατμόσφαιρα αυτά των '90s.