Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Τι καλό βιβλίο διάβασα πρόσφατα.

βιβλία book

  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#46 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 19 August 2012 - 06:08

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:21.


#47 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 29 August 2012 - 01:50

Διάβασα πρόσφατα το "And then there were none" και το "The murder of Roger Ackroyd", της Κρίστι. Είχα ακούσει πως είναι από τα πιο δυνατά χαρτιά της και τα διάβασα με όρεξη. Το δεύτερο είχε καλό plot twist, κλασικό whodunit με τον Πουαρό, αλλά δε με ενθουσίασε τόσο. Καλό, αλλά όχι τέλειο.

Το πρώτο πάλι ήταν αριστούργημα. Τέλειο ψυχολογικό θρίλερ, τέλειες εικόνες, τέλειες περιγραφές. Ένιωθες λες και ήσουν παρών με τους πρωταγωνιστές μαζί με την αγωνία του. Οργασμικό βιβλίο απλά. Μπήκε στα τοπ πάραυτα. Το έχω πάρει και στα αγγλικά και σκοπεύω να το ξαναδιαβάσω σύντομα. Oh the pleasure!

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#48 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 30 August 2012 - 01:22

Child Thief του Gerald Brom. Ο τύπος το έχει, ένας Πήτερ Παν όπως δεν τον περιμένατε ποτέ.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#49 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 07 September 2012 - 16:05

διαβασα τωρα το The Foxes of Chironup Island, του Hiroyuki Takahashi.
Απ'οπου και το Avatar μου, μιας και εχει γινει και ταινια, εστω και αν στο βιβλιο αλεπουδιτσα παθαινει αυτα που παθαινει το αλεπουδακι στην ταινια.

Υπεροχες ζωγραφιες και πολυ προσεγμενη αφηγηση, χωρις να υποπεπτει στην παγιδα των βιαιων σκηνων, οπως στην ταινια. ο θανατος και η βια υπονοουνται, ποτε δεν δειχνονται, ουτε στο κειμενο, ουτε στις εικονες. κριμα που η ταινια δεν ακολουθησε το σχεδιο του βιβλιου και προτιμησε σχεδιο τυπικο ανιμε για ζωα.

πολυ ωραιο βιβλιο, γεματο λυρισμο, παρα την απλοτητα του.

#50 anaktas

anaktas

    Wannabe Mangaka

  • Members
  • 334 posts
  • LocationGreece

Posted 07 September 2012 - 17:10

The Last Kingdom , The Sword Song. του Bernard Cornwell. Απιστευτη ιστορια με ιστορικα γεγονοτα στην Αγγλια του 850-900. Εναντια των Δανων κατακτητων. Με την πιο λεπτομερη και αξιοσημειοτη αφηγηση.
The Suraido Project


Posted Image

#51 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 07 September 2012 - 22:45

Λοιπόν,αυτό το βιβλίο το ανακάλυψα τυχαία στην βιβλιοθήκη μου,όταν δεν είχα τίποτα να κάνω..
Ονομάζεται <<Ο θησαυρός της Σοφίας>> και περιέχει ρητά και απόψεις αρχαίων φιλοσόφων καταταγμένα σε κατηγορίες.
Για παράδειγμα, <<Δικαιοσύνη>>,<<Αγάπη>>,<<Γυναίκα.>>, είναι μερικές από αυτές που πρόλαβα να κοιτάξω...
Εντυπωσιάστηκα αρκετά από τις απόψεις του Δημόκριτου και του Πλάτωνα, αλλά και του Αριστοτέλη...Δεν νομίζω αυτό το βιβλίο να κυκλοφορεί στο εμπόριο,μιας και που είναι πολύ παλιό...κληρονομικό από τον θείο μου...Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες ή για παράθεση ρητών ενός συγκικριμένου φιλοσόφου να μου πει από το προφίλ μου...

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#52 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 07 September 2012 - 23:51

NWS, φαντάζομαι ότι μιλάς για τους Δέκα Μικρούς Νέγρους. Είναι όντως απ' τα καλύτερα που έχει γράψει ποτέ η Αγκάθα Κρίστι. Η πρώτη που έπιασε μια σύγχρονη και πρωτότυπη ιδέα του survival game. Moυ αρέσει επίσης και το Θλιμμένο Κυπαρίσσι, που το θεωρώ ένα απ' τα καλύτερα με τον Πουαρώ. Η γυναίκα ήταν genius, τέλος.

SpeedFreak, μήπως το βιβλίο ήταν 'Ο Κόσμος της Σοφίας'; Ενός Νορβηγού, του Gaarder Jostein;

edit: άλλα μπα, λες ότι είναι πολύ παλιό... Κάτι παρεμφερές θα είναι. Έλληνας το 'χει γράψει;

Edited by DiamondsofBlood, 07 September 2012 - 23:53.


#53 Theodore :D

Theodore :D

    Tonguepunch my fart box

  • Members
  • 315 posts

Posted 09 September 2012 - 02:15

Διάβασα πρόσφατα το "And then there were none" ήταν αριστούργημα. Τέλειο ψυχολογικό θρίλερ, τέλειες εικόνες, τέλειες περιγραφές. Ένιωθες λες και ήσουν παρών με τους πρωταγωνιστές μαζί με την αγωνία του. Οργασμικό βιβλίο απλά. Μπήκε στα τοπ πάραυτα. Το έχω πάρει και στα αγγλικά και σκοπεύω να το ξαναδιαβάσω σύντομα. Oh the pleasure!


Το έχω διαβάσει και εγώ και συμφωνώ. Το λάτρεψα αυτό το βιβλίο. Μικρό κιόλας, ό,τι πρέπει για λίγη δόση μυστηρίου και αγωνίας. Εγώ το διάβασα υπό τον τίτλο «10 Μικροί Νέγροι».

#54 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 09 September 2012 - 02:20

Ναι είχα κι εγώ αυτήν την απορία. Το έχω διαβάσει στα ελληνικά ως "10 μικροί Νέγροι" και το έχω και στα αγγλικά με τον τίτλο "And then there were none". Ο κανονικός τίτλος ήταν "Ten little niggers" αλλά θεωρήθηκε ρατσιστική η λέξη και την άλλαξαν στις μετέπειτα εκδόσεις.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#55 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 09 September 2012 - 02:35

Οι Αμερικάνοι το είχαν κάνει "10 μικροί Ινδιάνοι"!!! Πραγματικά άπαιχτοι. NWS τι έγραφε στο ποιήμα αντί για Νέγροι;

#56 Theodore :D

Theodore :D

    Tonguepunch my fart box

  • Members
  • 315 posts

Posted 09 September 2012 - 02:37

αραπάκια.

#57 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 09 September 2012 - 14:46

SpeedFreak, μήπως το βιβλίο ήταν 'Ο Κόσμος της Σοφίας'; Ενός Νορβηγού, του Gaarder Jostein;

edit: άλλα μπα, λες ότι είναι πολύ παλιό... Κάτι παρεμφερές θα είναι. Έλληνας το 'χει γράψει;

Όχι δεν το εχει γραψει συγγραφεας,αλλα ειναι απο καποιες εκδοσεις...παρεμφερες θα ειναι..

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#58 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 20 September 2012 - 20:03

Πριν λίγες μέρες τελείωσα το Πολεμικός Πιλότος του Αντουάν ντε σεντ - Εξιπερί. Μικρό βιβλίο αλλά πολύ καλό. Περιγράφει το παράλογο του πολέμου μέσα από τα μάτια ενός πιλότου αναγνωριστικού αεροσκάφους κατά την διάρκεια μιας αποστολής, που ξέρει σχεδόν εκ το προτέρων ότι τον οδηγεί στο θάνατο. Ο ίδιος ο Εξιπερί υπήρξε πιλότος τέτοιων αεροπλάνων και σε μια αντίστοιχη αποστολή έχασε και την ζωή του. Αξίζει σίγουρα μια ματιά.

Αυτές τις μέρες έχω ξεκινήσει το Metro 2033 του Ρώσου Dmitry Glukhovsky. Έχω ακούσει πολλά για αυτό το βιβλίο και σαν ιστορία μέχρι εκεί που έχω διαβάσει φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Ελπίζω να εξελιχθεί καλά!

#59 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 20 September 2012 - 21:12

Εγω προσφατα τελειωσα τη Κληρονομια (Inheritance) του Christopher Paolini που ειναι το τεταρτο και τελευταιο βιβλιο της σειρας Eragon. Ηταν ενα παρα πολυ ωραιο βιβλιο σε θεματα σεναριου, περιγραφης, επισης απαντησε πολλα ερωτηματα και μεσω αυτο των απαντησεων συνδεσαι με ενα πολυ ομορφο τροπο και τα υπολοιπα βιβλια της σειρας που ωθησαν το βιβλιο να φτασει στο τελος του. Αν και ο συγγραφεας ειπε οτι θα επιστρεψει για να προσθεσει ακομη ενα βιβλιο που παιρνει μερος σε αυτο τον κοσμο, το οποιο μπορει να λαμβανει μερος πριν τα γεγονοτα του πρωτου βιβλιου με λεπτομερεις περιγραφες ή μετα το τεταρτο.

Ελπιζω πως θα το κανει γιατι πραγματικα λατρεψα αυτη τη σειρα. :)

Edited by ssjchris, 20 September 2012 - 21:34.

tumblr_mw0bnpDAmF1rlqb0oo1_500.gif
 "Nothing is true, everything is permitted."


#60 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 20 September 2012 - 23:38

Τελειωσα σε μια εβδομαδα τον Αυγουστο το Dance with Dragons και μετα αρχισα το It του Stephen King στο οποιο εδω και 20 μερες δεν εχω διαβασει σελιδα,ενω μου μενουν γυρω στις 150 σελιδες για να το τελειωσω.Αριστουργηματα και τα 2.Απλα δεν την παλευω να διαβασω τιποτα αλλο λογω εξεταστικης.Σε 2 μηνες που μπαινω στρατο θα αγορασω τα πρωτα βιβλια απο Dark Tower στα αγγλικα γιατι σε αρκετα μου την δινουν οι ελληνικες μεταφρασεις και το κυριοτερο στα αγγλικα ειναι πολυ πιο φτηνα τα βιβλια.

Υγ.Υπαρχει κανεις που να διαβαζει a song of ice and fire και να μην γκουκλαρε το "turnips";



Also tagged with one or more of these keywords: βιβλία, book