Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Book Recommendations

book recommendations

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#61 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 15 February 2013 - 11:42

@NWS

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έχω σκοπό να διαβάσω σύντομα κάποιο δικό του βιβλίο. :)
Στην αρχή είχα στο μυαλό μου να ξεκινήσω με την σειρά του The Sea of Fertility αλλά δυστυχώς το πρώτο βιβλίο της σειράς έχει εξαντληθεί από τον εκδοτικό οίκο :sadist: (http://www.kastaniotis.com/book/960-03-0853-5). Αν έχει κανείς υπόψιν του κανένα βιβλιοπωλείο που για κάποιο λόγο να έχει ακόμα τα βιβλία της σειράς θα βοηθούσε ιδιαίτερα!

#62 mysteredgar

mysteredgar

    lalalalala

  • Members
  • 6 posts

Posted 11 March 2013 - 17:31

Κυκλοφορουν γενικά στο Ιντερνετ στα αγγλικά,αλλά δεν ξέρω αν σε βολεύει..Πάντως αν ναι μπορω να στα στειλω .. :)

#63 scoot

scoot

    Anime Fan

  • Members
  • 137 posts

Posted 26 March 2013 - 21:25

Εχει διαβασει κανεις Αννα κατερινα του tolstoi; Ακουσα οτι ειναι πολυ καλο, αλλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος για την μεταφραση του Άρη Αλεξάνδρου...(Στο εγκλημα και τιμωρια η μεταφραση του δεν ηταν και οτι καλυτερο)

#64 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 20 July 2013 - 22:53

Ξερει κανενας αν το βιβλιο "Metro 2033" ειναι καλο?Το game ειναι κορυφαιο και ακουω και παρα πολυ καλα λογια και για το βιβλιο!Αξιζει για διακοπες?Ειναι και μεγαλουτσικο αρα μια χαρα θα ναι!


Edited by Itachi Akatsuki, 20 July 2013 - 22:53.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#65 helo

helo

    lonely boy

  • Members
  • 373 posts

Posted 21 July 2013 - 00:22

το ειχα πάρει, δεν είναι άσχημο, έχει και ωραία ατμόσφαιρα


Posted Image
the good the bad and the Hiratsuka

#66 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 21 July 2013 - 18:31

το ειχα πάρει, δεν είναι άσχημο, έχει και ωραία ατμόσφαιρα

Oκ ευχαριστω ;) Ισως και να μην παιζεις games αρα αφου εγω παιζω θα μαρεσει περισσοτερο!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#67 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 22 July 2013 - 20:32

Ξερει κανενας αν το βιβλιο "Metro 2033" ειναι καλο?Το game ειναι κορυφαιο και ακουω και παρα πολυ καλα λογια και για το βιβλιο!Αξιζει για διακοπες?Ειναι και μεγαλουτσικο αρα μια χαρα θα ναι!

 

Είναι ένα αρκετά καλό βιβλίο αλλά κατά την γνώμη μου όχι όσο καλό θα μπορούσε να είναι. Έχει μια πολύ ωραία ιδέα πάνω στην οποία στηρίζετε όλη η ιστορία, όπως και μια πολύ καλή ατμόσφαιρα αλλά η υλοποίηση αυτής της ιδέας μερικές φορές δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες. Τουλάχιστον στις προσδοκίες που είχα εγώ διαβάζοντάς το. :)  Θα μου άρεσε πολύ περισσότερο άμα κάποια πράγματα ήτανε διαφορετικά αλλά αυτή είναι πάντα η δική μου γνώμη. Αντικειμενικά πάντως δεν είναι κακό βιβλίο.

 

Πάντως μην το διαβάσεις μόνο και μόνο λόγο του παιχνιδιού. Στο παιχνίδι εκμεταλλευθήκανε ουσιαστικά την (πολύ καλή ομολογουμένως) ατμόσφαιρα του βιβλίου για να στήσουν ένα fps. Μην περιμένεις τόσο δράση κτλ στο βιβλίο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.



#68 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 16 February 2014 - 13:36

Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλίο που να περιέχει ολόκληρη την ιαπωνική μυθολογία;


Posted Image

#69 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 16 February 2014 - 23:43

Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλίο που να περιέχει ολόκληρη την ιαπωνική μυθολογία;

 

Κάνοντας ένα search στο internet βρήκα τα παρακάτω βιβλία

 

https://www.goodreads.com/book/show/700157.Japanese_Mythology_A_to_Z?ac=1

https://www.goodreads.com/book/show/700158.Handbook_of_Japanese_Mythology

https://www.goodreads.com/book/show/3034583-japanese-mythology?ac=1

https://www.goodreads.com/book/show/16665.Myths_and_Legends_of_Japan?ac=1

 

Δεν ξέρω πόσο αξιόλογα είναι ή πόσο εύκολα μπορούν να βρεθούν για αγορά αλλά ρίξε τους μια ματιά. Ίσος να είναι αυτό που ψάχνεις ή μέσο αυτών να βρεις άλλα.

 

Επίσης να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Κοιτάζοντας στο goodreads βρήκα αυτήν την κριτική του Stephen King για το The Casual Vacancy της Rowling!

 

Not since Peyton Place has a writer so enthusiastically stripped the lace covers from small-town life to show the maggots of greed, lust, snobbery, and ambition squirming beneath—only Grace Metalious didn’t have Jo Rowling’s wicked sense of humor. The village of Pagford may be British, but the human foibles there are universal. Like the best social comedies, The Casual Vacancy features wit on top and outrage simmering below.

 

Μου έκαναν αρκετή εντύπωση τα καλά του λόγια! Το έχεις διαβάσει κανείς το βιβλίο? Είναι όντος έτσι? Έχω ακούσει πολύ, αντικρουόμενες εντυπώσεις/γνώμες γενικά.


Edited by plotolp, 16 February 2014 - 23:44.


#70 celestial_god

celestial_god

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 04 April 2014 - 03:45

Καποιο αξιολογο και "βασικο" βιβλιο κοινωνιολογιας ,για εμενα στον ασχετο περι του θεματος, ξερει κανεις?


Edited by celestial_god, 04 April 2014 - 03:46.


#71 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 04 April 2014 - 07:26

Κοινωνιολογία του Anthony Giddens. Στη σχολή, ο καθήγητής που μας έκανε το μάθημα, το είχε σα βίβλο. Είναι ακριβό αλλά καλύπτει πάρα πολλά και είναι αρκετά εύκολο στην κατανόηση.


3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#72 celestial_god

celestial_god

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 04 April 2014 - 15:17

Κοινωνιολογία του Anthony Giddens. Στη σχολή, ο καθήγητής που μας έκανε το μάθημα, το είχε σα βίβλο. Είναι ακριβό αλλά καλύπτει πάρα πολλά και είναι αρκετά εύκολο στην κατανόηση.

:riiight: Thank you.



#73 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 06 July 2014 - 23:38

Ένα υπέροχο βιβλίο είναι το "Νυχτερινό τρένο για τη Λισαβόνα"!!
Από τις λίγες φορές που ακόμα κι η ταινία τα έσπασε και την είδα 3 φορές χάρη στο μεγαλείο του βιβλίου :)
Ο συγγραφέας δεν γράφει, ζωγραφίζει με τις λέξεις :dwarf: 

Spoiler:


Edited by gexion, 06 July 2014 - 23:38.

Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#74 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 06 December 2014 - 01:58

Ένα υπέροχο βιβλίο είναι το "Νυχτερινό τρένο για τη Λισαβόνα"!!
Από τις λίγες φορές που ακόμα κι η ταινία τα έσπασε και την είδα 3 φορές χάρη στο μεγαλείο του βιβλίου :)
Ο συγγραφέας δεν γράφει, ζωγραφίζει με τις λέξεις :dwarf: 

Spoiler:

για πες υπόθεση αναλυτικά και ζουμερά που' χουμε στερέψει από πλούσιο λεξιλόγιο


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#75 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 03 January 2015 - 21:47

Ξέρετε κανένα πολύ πολύ καλό βιβλίο τρόμου που να μην είναι poe,lovecraft η Stephen king?Extra points άμα έχει κάτι το υπερφυσικό.


sc5bab.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: book, recommendations