Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Book Recommendations

book recommendations

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#31 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 19 August 2012 - 20:53

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:20.


#32 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 August 2012 - 20:56

used man, used.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#33 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 19 August 2012 - 21:44

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:20.


#34 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 28 August 2012 - 01:40

Έχετε διαβάσει το His majesty's dragon? Το είχα πετύχει κάπου, αλλά φοβήθηκα μην είναι τίποτα εραγκονοειδές http://www.politeianet.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=193505&option=com_virtuemart&Itemid=89&lang=el

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#35 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 August 2012 - 13:05

Έχετε διαβάσει το His majesty's dragon? Το είχα πετύχει κάπου, αλλά φοβήθηκα μην είναι τίποτα εραγκονοειδές http://www.politeianet.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=193505&option=com_virtuemart&Itemid=89&lang=el

Αχά! Το ψήνω και εγώ αυτό γιατί άκουσα ότι είναι steampunk.
Όποιος έχει πληροφορίες ας μας πει, θα εκτιμηθεί εις διπλούν!

Posted Image


#36 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 28 August 2012 - 13:15

Πέρα από το θεϊκό πρώτο, τι προτίνετε από έργα με τον Αρσέν Λουπέν ;; (παρακαλώ μόνο Λεμπλάν, μισώ τα pastiches :P )

#37 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 28 August 2012 - 16:15

Guys και girls, έχει κανείς να μου προτείνει κανένα καλό, ιστορικό βιβλίο αναφορικά με την Βορειοαφρικανική εκστρατεία του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου; Κατα προτίμηση να καλύπτει όλην την εκστρατεία όχι να εστιάζει για παράδειγμα στην μάχη του Ελ Αλαμέιν ή να είναι βιογραφία του Ρόμελ κλπ.

#38 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 28 August 2012 - 16:33

Guys και girls, έχει κανείς να μου προτείνει κανένα καλό, ιστορικό βιβλίο αναφορικά με την Βορειοαφρικανική εκστρατεία του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου; Κατα προτίμηση να καλύπτει όλην την εκστρατεία όχι να εστιάζει για παράδειγμα στην μάχη του Ελ Αλαμέιν ή να είναι βιογραφία του Ρόμελ κλπ.

Το πιο πρόχειρο που μου έρχεται στο μυαλό (δεν ξέρω και πολλά με αυτό το θέμα) είναι το "Σκοτώστε τον Ρόμελ" του Στίβεν Πρέσσφιλντ (Πύλες τις Φωτιάς, Άνεμοι Πολέμου). Πάει καιρός που το είχα διαβάσει αλλά μου άρεσε αρκετά. Αξίζει μια ματιά! :)

#39 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 28 August 2012 - 17:22

Guys και girls, έχει κανείς να μου προτείνει κανένα καλό, ιστορικό βιβλίο αναφορικά με την Βορειοαφρικανική εκστρατεία του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου; Κατα προτίμηση να καλύπτει όλην την εκστρατεία όχι να εστιάζει για παράδειγμα στην μάχη του Ελ Αλαμέιν ή να είναι βιογραφία του Ρόμελ κλπ.


Ρόμμελ, ο θρύλος της ερήμου. Εκδόσεις Περισκόπιο, μονογραφία του περιοδικού Στρατιωτική Ιστορία, isbn 978-960-9408-05-9, αναγραφόμενη τιμή 7,90. Έχει όλη τη βιογραφία του Ρόμμελ με ιδιαίτερη έμφαση στην αφρικανική εκστρατεία.

#40 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 29 August 2012 - 11:18

Thanks, guys, μάλλον δεν θα βρω ούτε εδώ το είδος βιβλίο που ψάχνω. Ody το ξέρω το βιβλίο και για αυτό έγραψα πως δεν θέλω να έχει να κάνει με βιογραφία ενός προσώπου. Αυτό του plotolp δεν το ήξερα αλλά τώρα θα το έχω υπόψην.

#41 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 21 October 2012 - 22:07

Ξέρει κανείς αν είναι καλό το "Inkeeper's song" του P.S.Beagle?http://www.goodreads.com/book/show/11938.The_Innkeeper_s_Song

sc5bab.jpg


#42 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 21 October 2012 - 22:11

Ναι είναι! Έχει μέσα και σκηνή με σεξ και τρίο.

Δεν κάνω πλάκα. Έχει. Προσωπικά λατρεύω τον Peter S. Beagle. Τα γιγάντια οστά και ο τελευταίος μονόκερος είναι εξίσου, αν όχι περισσότερο, καλά.

(Τα διάβασα όταν ήμουν 15 οπότε κράτα και μια πισινή σε αυτά που σου λέω τώρα που το σκέφτομαι!)

Posted Image


#43 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 14 November 2012 - 19:06

Έχει διαβάσει κανείς κάποιο από τα παρακάτω 2 βιβλία να με βοηθήσει με την γνώμη του? :hmmm:
Το πρώτο είναι το καινούργιο βιβλίο του Χαρούκι Μουρακάμι με τίτλο 1Q84. Από τον συγκεκριμένο συγγραφέα έχω διαβάσει το Νορβηγικό Δάσος το οποίο μου είχε αφήσει ανάμικτα συναισθήματα.
Το δεύτερο βιβλίο είναι Το Πέρασμα του Κρόνιν Τζάστιν.

Edited by plotolp, 14 November 2012 - 19:08.


#44 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 November 2012 - 19:09

Μια γνώμη για το 1Q84 θέλω κ εγώ γιατί το ακούω πολύ τώρα τελευταία και αν και έχω διαβάσει κάποια βιβλία του ίδιου που μου φάνηκαν πολύ χλιαρά έχει αρχίσει και με τρώει η περιέργεια.

Posted Image


#45 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 15 November 2012 - 14:11

παιδια εχετε να μου προτεινετε ενα καλο ατμοσφαιρικο αστυνομικο μυθιστορημα ? κυριως με ενδιαφερει να ειναι καλογραμμένο και να μην κουράζει
Posted Image



Also tagged with one or more of these keywords: book, recommendations