Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Book Recommendations

book recommendations

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#16 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 09 May 2012 - 09:15

Εγώ στο συλλογικό ασυνείδητο σαν sci fi το βλέπω καταχωρημένο. Δηλαδή οκ, πέρα από τον "κύκλο" μου, σε όλα τα book forums/sites/magazines/βιβλία για την ιστορία της λογοτεχνίας, ως sci fi έχω βρει τα παραπάνω.

Δεν έχει να κάνει μόνο με υποκατηγορίες. Είναι εξ' ορισμού sci-fi. Και τα λινκ και τις αναφορές για τις υποκατηγορίες στις οποίες ανήκει (soft sci-fi & dystopia) τις έβαλα ακριβώς σαν έξτρα ορισμό, για όσους δεν ξέρουν πού φτάνουν τα όρια του sci-fi.

Anw, σταματάω το offtopic εδώ. :)

Posted Image


#17 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 May 2012 - 09:39

Για να επαναφέρουμε λοιπόν το θέμα σε sci-fi recommendations, καταρχήν να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου το The Hitch-Hiker's Guide to the Galaxy. Δίχως την παραμικρή διάθεση υπερβολής, αποτελεί για μένα το golden standard στον τομέα sci-fi comedy, βάσει του οποίου κρίνω κάθε άλλη σχετική απόπειρα. Η γραφή του Douglas Adams είναι αμίμητη, ξεκαρδιστική και πανέξυπνη. Όχι, δεν φαντάζεστε πόσο. Πρέπει να το διαβάσετε ιδίοις όμασσι για να το διαπιστώσετε. (Παρεμπιπτόντως, θα πρότεινα να μείνετε μακρυά από την ομώνυμη ταινία.)

Επίσης, μιας και πιάσαμε το θέμα dystopian novels, εκτός από Nineteen Eighty-Four και Brave New World, αξίζει επίσης να διαβάσετε το We του Yevgeny Zamyatin.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#18 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 21 June 2012 - 15:54

Έχει διαβάσει κανείς βιβλία του Τέρι Πράτσετ (Terry Pratchett)? Από ότι ξέρω γράφει ένα στυλ χιουμοριστικής φανταστικής λογοτεχνίας και τελευταία μου έχει τραβήξει αρκετά το ενδιαφέρον.
Θα ήθελα να να μάθω γενικά απόψεις για τα βιβλία του και επίσης κατά πόσο θεωρούνται "παιδικά" ή απλά οι τίτλοι και οι περιγραφές τα κάνουν να φαίνονται έτσι? :D

Edited by plotolp, 21 June 2012 - 15:55.


#19 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 21 June 2012 - 16:07

Όχι τα βιβλία του δεν είναι καθόλου παιδικά. Έχει γράψει μερικά για young adults που λογικά θα είναι πιο kids-friendly (δεν ξέρω όμως γιατί δεν τα έχω διαβάσει), αλλά τα περισσότερα είναι για ενήλικες.

Γενικά πολλές φορές χειρίζεται σοβαρά θέματα, αλλά το κάνει με τον δικό του ξεκαρδιστικό τρόπο.

(όχι να το παινευτώ, αλλά έχει και δικό του θρεντ <3 )

Posted Image


#20 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 21 June 2012 - 16:37

Wow, ολόκληρο thread μπροστά στα μάτια μου και δεν το είδα καν! :oo: Βασικά δεν περίμενα για κανένα λόγο να υπάρχει και γιαυτό δεν μπήκα στο κόπο να το ψάξω.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μαζί και με αυτά που υπάρχουν στο thread (έχεις κάνει ωραία δουλειά :thumbup: ) έχω καλυφθεί πλήρως. Για περαιτέρω συζήτηση/απορίες επί το θέματος θα γράψω εκεί.

#21 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 posts

Posted 18 August 2012 - 23:48

Μόλις διάβασα το Silmarillion του Tolkien και η ερώτηση μου είναι η εξής: Χόμπιτ ή Άρχοντας next?

#22 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 19 August 2012 - 00:07

Νομίζω ότι καλύτερο θα ήταν να πιάσεις το Hobbit που είναι μικρή περιπετειούλα και θα βγει πιο γρήγορα. Μετά το Silmarillion νομίζω ότι πιο ταιριαστός, από άποψη ύφους, είναι ο Άρχοντας αλλά θα σου spoilerιάσει κάποια κομμάτια από το τέλος του Hobbit.

Η σειρά που τα διάβασα εγώ ήταν Hobbit>LOTR>Silmarillion και δε με ξένισε κάτι.

Posted Image


#23 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 August 2012 - 00:08

Καλύτερα Hobbit για μένα. Αφενός θα σε μπάσει ομορφότερα στον Άρχοντα, αφετέρου μετά από Σιλμαριλιον και Άρχοντα θα σου φαίνεται νηπιαγωγείο ο Bilbo. Εγώ τα είχα πάει ανάποδα πιτσιρικάς που τα διάβασα (Hobbit-Lord-Silmarilion) πάντως.

Και δύο κλασσικές προτάσεις για τους φίλους της ΕΦ...

The end of Eternity

Fahrenheit 451

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#24 Vaizard

Vaizard

    Ghost of Perdition

  • Members
  • 298 posts

Posted 19 August 2012 - 00:09

Έγω θα έλεγα Hobbit χαλαρά!!Για να δεις πως κατάληξε το δαχτυλίδι εκεί που κατέληξε!!Παίρνεις την ιστορία του άρχοντα από την αρχή!!

Edited by Vaizard, 19 August 2012 - 00:11.

Posted Image


#25 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 posts

Posted 19 August 2012 - 00:17

Ενδιαφέρον. Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Θα περάσω τη δευτέρα από το βιβλιοπωλείο να το πάρω μάλλον.

#26 ThePirateHunter

ThePirateHunter

    Anime Fan

  • Members
  • 273 posts

Posted 19 August 2012 - 01:54

Μονο εμενα μου φανηκε υπερβολικα παιδιαστικο το Hobbit;

#27 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 19 August 2012 - 06:14

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:21.


#28 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 August 2012 - 12:32

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, ρίξε μια ματιά στο The Meaning of Death του Herman Feifel. Το είχα διαβάσει από σπόντα πριν χρόνια, και μου έκανε αρκετά καλή εντύπωση.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#29 Vaizard

Vaizard

    Ghost of Perdition

  • Members
  • 298 posts

Posted 19 August 2012 - 12:45

Μονο εμενα μου φανηκε υπερβολικα παιδιαστικο το Hobbit;

Στην αρχή νομίζω σε όλους φάνηκε παιδιάστικο όπως και σε μένα αλλα μετά σοβαρεύει!!

Posted Image


#30 The Truth

The Truth

    Storm King

  • Members
  • 195 posts

Posted 19 August 2012 - 13:03

Μόλις διάβασα το Silmarillion του Tolkien και η ερώτηση μου είναι η εξής: Χόμπιτ ή Άρχοντας next?


Για την ακρίβεια πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να διαβάσεις "Τα Παιδιά του Χούριν" μετά το Σιλμαρίλλιον, και μετά Χόμπιτ και τον Άρχοντα. Πάντως είσαι τυχερός γιατί μπορείς να τα παραγγείλεις από τον Παπασωτηρίου γιατί στα βιβλία του Τόλκιν έχει μεγάλες προσφορές.
Posted Image



Also tagged with one or more of these keywords: book, recommendations