Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Discworld & Terry Pratchett

Terry Pratchett discworld books humor fantasy

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#16 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 August 2012 - 23:33

Hohohohoho welcome to the dark side! xD

Για πρώτο βιβλίο εγώ θα σου πρότεινα ή το Witches Abroad ~μια fairy-godmother πεθαίνει και 3εις γριές μάγισσες αναλαμβάνουν να πάρουν τη θέση της και να εμποδίσουν ένα happy endning, ταξιδεύοντας μέσα σε διάφορα σκηνικά παραμυθιών~, ή το Pyramids ~ο εκπαιδευμένος ως επαγγελματίας δολοφόνος γιός ενός Φαραώ κληρονομεί το βασίλειο του πατέρα του και όταν επιστρέφει για να το διοικήσει τα πάντα γίνονται άνω-κάτω~, ή το Mort ~ο θάνατος προσλαμβάνει έναν ατσούμπαλο νεαρό ως μαθητευόμενό του.~
Η αλήθεια είναι ότι σε μερικούς αρέσει και το πρώτο βιβλίο της σειράς αλλά εγώ δε θα το πρότεινα επ' ουδενί για ξεκίνημα.

Posted Image


#17 V-Phobos

V-Phobos

    Remember The Name...

  • Members
  • 120 posts

Posted 16 August 2012 - 23:59

το Mort ~ο θάνατος προσλαμβάνει έναν ατσούμπαλο νεαρό ως μαθητευόμενό του.~


Ωραίο σαν Θεματολογία.
Μου αρέσουν κάτι τέτοια.

Μπαίνει καλάθι. :D

Ευχαριστώ για το reply.

#18 Bab

Bab

    Shinpaku alliance!

  • Members
  • 81 posts

Posted 27 August 2012 - 18:29

Μετά από ένα μήνα που μου κρυβόταν ξαναεμφανίστηκε μπροστά μου το Witches Abroad κι έχω πια να διαβάζω κάτι στο αστικό :dwarf:

V-Phobos: Ξεκίνησες το "κάψιμο"; ¨ :)

Posted Image

Deadly masters VS Incompetent student


Rule One: "Do not act incautiously when confronting a little bald wrinkly smiling man."
...
Rule Nineteen :"Remember Never to Forget Rule One. And always ask yourself: How come it was created in the first place?"

Links που προτείνω ανεπιφύλακτα: Δείτε anime online σε mobile συσκευές + Νόστιμες συνταγές για όλους


#19 V-Phobos

V-Phobos

    Remember The Name...

  • Members
  • 120 posts

Posted 27 August 2012 - 19:41

V-Phobos: Ξεκίνησες το "κάψιμο"; ¨ :)


Έχω ήδη αγοράσει το Mort. Σε ένα μήνα περίπου υπολογίζω να το ξεκινήσω.
Διάβασα όμως λίγο την αρχή. Ωραίο γράψιμο χωρίς ιδιαίτερα δύσκολο λεξιλόγιο.

Όπως τον κόβω τον Mort, μύρια έπονται... :bleh:

#20 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 August 2012 - 22:27

Μετά από ένα μήνα που μου κρυβόταν ξαναεμφανίστηκε μπροστά μου το Witches Abroad κι έχω πια να διαβάζω κάτι στο αστικό :dwarf:

Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο είναι μαγεμένο, δεν εξηγείται αλλιώς!! Εγώ πέρασα ένα μικρό Γολγοθά *και 10 χρόνια* μέχρι να καταφέρω να το διαβάσω ολόκληρο, γιατί το έχανα συνέχεια! Τελικά αναγκάστηκα να το αγοράσω και δεύτερη φορά.
Ευτυχώς το αξίζει! ;)

Posted Image


#21 Bab

Bab

    Shinpaku alliance!

  • Members
  • 81 posts

Posted 28 August 2012 - 00:57

V-Phobos: Καλή αρχή με τον Mort :)

Anelis: 10 χρόνια χαμένο βιβλίο... σίγουρα φταίνε οι Γάλλοι εξωγήινοι...

ΥΓ1: Ναι, είμαι σίγουρος πως αξίζει :D
ΥΓ2: Τόσα χρόνια σε forum κι ακόμα δεν έχω μάθει να χρησιμοποιώ quotes :P

Posted Image

Deadly masters VS Incompetent student


Rule One: "Do not act incautiously when confronting a little bald wrinkly smiling man."
...
Rule Nineteen :"Remember Never to Forget Rule One. And always ask yourself: How come it was created in the first place?"

Links που προτείνω ανεπιφύλακτα: Δείτε anime online σε mobile συσκευές + Νόστιμες συνταγές για όλους


#22 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 30 August 2012 - 10:23

Για να διαβάσει κανείς το Witches Abroad (12), χρειάζεται να έχει διαβάσει κάποιο άλλο?

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#23 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 August 2012 - 10:47

Σύμφωνα μ' αυτόν τον οδηγό,

Για τα πρώτα 32 βιβλία, υπάρχει ο παρακάτω ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ οδηγός ανάγνωσης.

Spoiler:


καλό θα ήταν να διαβάσεις Equal Rites και Wyrd Sisters πρώτα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#24 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 30 August 2012 - 11:20

Ok, ευχαριστώ!

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#25 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 August 2012 - 11:23

Για να διαβάσει κανείς το Witches Abroad (12), χρειάζεται να έχει διαβάσει κάποιο άλλο?

Είναι από τα λίγα βιβλία που καταλαβαίνεις τα πάντα και να μην έχεις διαβάσει κάποιο άλλο. (Όπως έχω ξαναπεί, εγώ αυτό διάβασα πρώτο και δεν είχα κανένα πρόβλημα.)
Παρόλα αυτά, αν έχεις διάθεση, καλό θα ήταν να αρχίσεις από το Equal Rites. Έτσι κ αλλιώς, τα βιβλία με τις μάγισσες είναι όλα υπέροχα.

Posted Image


#26 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 30 August 2012 - 11:31

Απλά έτυχε να πάρω σήμερα αυτό, εντελώς τυχαία. Αφού διαβάζεται και μόνο, είμαστε εντάξει. Αν μ'αρέσει, θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα των μαγισσών (όσα βρώ).
Ευχαριστώ πολύ! :)

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#27 Bab

Bab

    Shinpaku alliance!

  • Members
  • 81 posts

Posted 31 August 2012 - 01:47

Όσο το πλησιάζω στο τέλος τόσο καταλαβαίνω πως όντως μπορεί να διαβαστεί και μόνο του χωρίς να ξέρει κάποιος και πολλά-πολλά για το Discworld :)

shinigami94: Αν σου αρέσει κι έχεις διάθεση και χρόνο για πολλά βιβλία θα σου πρότεινα μετά να συνεχίσεις με το πρώτο της σειράς και να τα πάρεις όλα αμπάριζα ή και να ακολουθήσεις τον παραπάνω οδηγό. Πάντα έχει ενδιαφέρον, για εμένα τουλάχιστον, να βλέπεις πως εξελίσσεται η γραφή του συγγραφέα μέσα στο χρόνο μαζί με την εξέλιξη των ιδεών του :dwarf:

Posted Image

Deadly masters VS Incompetent student


Rule One: "Do not act incautiously when confronting a little bald wrinkly smiling man."
...
Rule Nineteen :"Remember Never to Forget Rule One. And always ask yourself: How come it was created in the first place?"

Links που προτείνω ανεπιφύλακτα: Δείτε anime online σε mobile συσκευές + Νόστιμες συνταγές για όλους


#28 Bab

Bab

    Shinpaku alliance!

  • Members
  • 81 posts

Posted 13 September 2012 - 01:17

Η Esme από χθες πήρε κι επίσημα τη θέση της εκεί ψηλά παρέα με τον Lu Tze, τον Chiun και τον Dark Shneider
Μέχρι στιγμής το Witches Abroad, εντελώς αντικειμενικά :P , το θεωρώ το δεύτερο καλύτερο βιβλίο του Pratchett, με πρώτο το Thief of time.

Spoiler:

Posted Image

Deadly masters VS Incompetent student


Rule One: "Do not act incautiously when confronting a little bald wrinkly smiling man."
...
Rule Nineteen :"Remember Never to Forget Rule One. And always ask yourself: How come it was created in the first place?"

Links που προτείνω ανεπιφύλακτα: Δείτε anime online σε mobile συσκευές + Νόστιμες συνταγές για όλους


#29 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 03 October 2012 - 08:35

Έπεσα πάνω σε ανανεωμένο reading guide, που περιλαμβάνει όλα τα discworld related βιβλία (όπως πχ το Science of Discworld).
Here it is.

Spoiler:

Posted Image


#30 mamorukun

mamorukun

    Starting...

  • Members
  • 31 posts
  • LocationΡέθυμνο

Posted 30 January 2013 - 22:38

Συγχαρητήρια για το thread! Πριν από κάμποσο καιρό ο αδερφούλης μου τσίμπησε τις Στρίγγλες από ένα βιβλιοπωλείο που έκλεινε κ τα είχε βγάλει όλα σε προσφορά και τώρα χτυπάει το κεφάλι του που δεν πρόλαβε και τον δισκόκοσμο!!!

Τι να πω, ένας κόσμος στην πλάτη μίας χελώνας χωρίς φύλο (!).... παρότι δεν έχω καταφέρει να διαβάσω ακόμη ούτε ένα βιβλίο του (ολόκληρο), έχω ήδη παρατηρήσει τη σουρεαλιστική και χιουμοριστική γραφή του μπάρμπα! Και παρότι αγαπώ τα φαντασίας, τον είχα ξεχάσει τελείως όπως κ τα βιβλία του που με περιμένουν...



Also tagged with one or more of these keywords: Terry Pratchett, discworld, books, humor, fantasy