Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Shining Hearts: Shiawase no Pan

fantasy rpg slice of life shounen

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 27 April 2012 - 15:10

Posted Image

Καθαρός ουρανός... πειρατές δεν φοβάται!


Βασισμένο στο rpg της Sega για το PSP, το Shining Hearts μας γνωρίζει με τον Ρικ έναν ναυαγό με αμνησία που ξυπνάει σε ένα νησί. Εκεί πιάνει δουλειά σε ένα αρτοποιείο και με τη βοήθεια τριών κοριτσιών(τί περίεργο...) πουλάει τα ευωδιαστά του αρτοποιήματα στον φιλήσυχο πληθυσμό του νησιού.


Posted Image

Κρατάει φανάρι


Ο κόσμος της σειράς θα φανεί γνώριμος στους φίλους του fantasy genre. Μια μίξη φαντασίας και τεχνολογίας, ένα μέρος όπου άνθρωποι συνυπάρχουν(ίσως όχι και τόσο αρμονικά) με ξωτικά, νάνους και άλλα πλάσματα του φανταστικού.

Στην αρχή η ατμόσφαιρα είναι υπερβολικά χαλαρή, όμως γρήγορα οι σκληρά εργαζόμενοι και φιλότιμοι υπήκοοι θα χρειαστούν τη βοήθεια της φρουράς του κάστρου που δεσπόζει στο κέντρο του νησιού.


Posted Image

Το μεγαλύτερο ταξίδι ξεκινάει με το μικρότερο βήμα


Το σχέδιο χωρίς να είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, εξυπηρετεί καλά τους σκοπούς του και μεταφέρει πετυχημένα το κλίμα φαντασίας, μαγείας και μυστηρίου του κόσμου της σειράς. Σχεδιαστής των χαρακτήρων είναι ο κύριος Matsumoto Keita που εργάστηκε και στο World Destruction. Αν υπάρχει κάτι που δεν μου άρεσε, είναι το γεγονός ότι μέχρι τώρα οι χαρακτήρες φοράνε τα ίδια ρούχα στις περισσότερες περιστάσεις. Λίγη ποικιλία δεν θα έβλαπτε.

Στο animation έχουμε την Production I.G.


Posted Image

Καρποί της μάνας γης


Μέχρι τώρα έχουν προβληθεί τρία επεισόδια, με τον συνολικό αριθμό των επεισοδίων να παραμένει άγνωστος(τόσο πολύ μυστήριο πια αυτή η σειρά! ).

Μια καλή πρόταση για τους φίλους του fantasy και του slice of life genre. Δεν θα βρείτε καλογραμμένους χαρακτήρες και διαλόγους, και ούτε σοβαρές ιδεολογικές αντιπαραθέσεις.

Θα βρείτε μια χαλαρή σειρά, που βγάζει γέλιο εξαιτίας της γελοιότητας αρκετών σκηνών. Μπορεί και να σας βοηθήσει να εκτιμήσετε τη δουλειά του τοπικού σας αρτοπωλείου.


Βλέπω τα επεισόδια από Hadena Subs και δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα από την ποιότητα της εικόνας αλλά ούτε και από τη μετάφραση.


Edited by Nikos1451, 27 April 2012 - 15:12.


#2 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 27 April 2012 - 15:25

Η πλοκή δείχνει λίγο χαζούλα αλλά επειδή είναι από sega και αφού έχει και μόνο 3 επεισόδια θα το δώ σίγουρα.

#3 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 27 April 2012 - 21:17

Oποιος το ειδε και δν ηθελε μετα να παει στο αρτοπωλειο και να τσακισει οτι ψωμι υπαρχει δν ειναι ανθρωπος!!! χεχε

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#4 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 27 April 2012 - 22:55

Το ξεκίνησα και εγώ επειδή είναι fantasy. Στα δυο πρώτα επεισόδια, αν και δεν έγινε τίποτα τρομερό, πέρασε ευχάριστα η ώρα. Ελπίζω να εμφανιστούν τέρατα ή κάποια απειλή, μιας και δεν νομίζω να έχει νόημα να δείχνουν μόνο ψωμί.
Posted Image

#5 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 27 April 2012 - 23:07

Τώρα τέλιωσα και το 3 επεισόδιο και μπορώ να πώ πως έχω ενθουσιαστεί. Τα ρούχα και το background είναι υπέροχα καιθυμίζουν πάρα πολύ RPG (αφού από εκεί είναι εμπνευσμένα θα μου πεις). Μιας και είμαι και μεγάλη φαν των Fantasy anime and games μου άρεσε πάρα πολύ.

Τώρα για να πώ και την αλήθεια αρχίζοντας το δεν περίμενα και τίποτα πολύ τρομερό σαν υπόθεση οπώτε και το ψωμί που δείξαν στα 2 πρώτα καλό ήταν.

Αγάπημένος από την σειρά φυσικά
Spoiler:


Πάντως κάπου στα 10-11 επεισόδια το βλέπω, γιατί και η προηγούμενη σαιζόν (ορ σαμθινγκ λαικ δατ) ήταν 13. Βέβαια εκείνη έβγαζε πιο πολύ ψωμί ενώ αυτή λίγο περιορισμένη σε σενάριο μου φένεται...

#6 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 27 April 2012 - 23:13

Spoiler:


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 28 April 2012 - 00:50

Αυτό το Shiawase no pan μου θυμίζει το Shiawase no ehmmm... Frog (δεν ξέρω πώς λέγεται ο βάτραχος τζαπανιστί) από το Cabin in the woods. Και θα έιναι ο λόγος που θα με κάνει να δω την σειρά. Tι στο διάολο το έχει πιάσει το Production I.G τώρα τελευταία και μας έχει ταράξει στις μαλακίες;

Shiawase no pan? Really? Να ψωμολυσσάς σε μια έρημο, να σε κυνηγάει όλη η Αιγυτπος και λίγο πριν πεθάνεις από ασιτία να αρχίσει να βρέχει ψωμί δεν θα το ονομάσεις έτσι.

#8 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 28 April 2012 - 00:59

Tι στο διάολο το έχει πιάσει το Production I.G τώρα τελευταία και μας έχει ταράξει στις μαλακίες;

Κάνει το... pan για να μας χαζέψει.

#9 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 01 May 2012 - 10:56

Η εισαγωγή που δείχνει το νησί μου θύμισε Monkey Island :hahaha:
Ελπίζω να το βάλουν στο προσεχές AMV Hell.

Ο Araragi-san φούρναρης... :hahaha: :hahaha: :hahaha:σ

Νίκε1451, Hadena?!? :OMG3:
WhyNot ή Hiryuu.

Edited by Erebos, 01 May 2012 - 11:00.

Posted Image
Posted Image

#10 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 04 May 2012 - 19:43

Spoiler: 4


Δεν είχα προσέξει ότι ο ίδιος ηθοποιός έδωσε τη φωνή του και στον Αραραγκι. Για τα groups που λες Erebos, απλά κατεβάζω από αυτούς που το βγάζουν πρώτοι. Αν δεν έχουν κάνει προχειροδουλειά δεν αναζητώ άλλα releases συνήθως.

Edited by Nikos1451, 04 May 2012 - 19:46.


#11 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 04 May 2012 - 21:08

Δεν είχα προσέξει ότι ο ίδιος ηθοποιός έδωσε τη φωνή του και στον Αραραγκι.


Έλα ρε, είναι χαρακτηριστικότατη η smooth φωνή του Kamiya. :blingeye2:


Για τα groups που λες Erebos, απλά κατεβάζω από αυτούς που το βγάζουν πρώτοι. Αν δεν έχουν κάνει προχειροδουλειά δεν αναζητώ άλλα releases συνήθως.


Οι Hadena είναι παράδειγμα προς αποφυγήν για speedsub groups... Οι WhyNot συνήθως δεν αργούν, να περιμένεις και μερικές ώρες δεν τρέχει τίποτα.

Edited by Erebos, 04 May 2012 - 21:10.

Posted Image
Posted Image

#12 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 05 May 2012 - 00:34

Spoiler: 1-2


ps. το MAL λεει για 12 επ.

#13 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 May 2012 - 09:34

Δώδεκα τελικά ε; Μια χαρά, μέσα στο καλοκαίρι θα τελειώσει δηλαδή, ίσα ίσα που θα προλάβει το ξεκίνημα των νέων σειρών.

Ε και όσο για το rpg στοιχείο, δεν του φαίνεται και πολύ :bike:

#14 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 08 May 2012 - 22:59

Spoiler: 3


#15 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 08 May 2012 - 23:17

Αληθεια δεν καταλαβα τελικα, ποσο καλο ειναι το "ψωμι" του τυπα?



Also tagged with one or more of these keywords: fantasy, rpg, slice of life, shounen